Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Гостра травма та посттравматичні стресові розлади: особливості роботи з дітьми
»
Взяти участь Всі події

Кейс вправ на розвиток емоційного інтелекту під час проведення ранкового кола.

Початкова освіта

Для кого: 1 Клас, 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас

15.05.2022

48

2

0

Опис документу:

У забезпеченні творчої співпраці важливу роль відіграє емоційне налаштування на урок. НУШ активно займається розвитком емоційного інтелекту учнів. Серед інструментів такого розвитку є відоме "ранкове коло". Під час нього діти вчаться розпізнавати свої емоції, ділитися з іншими і розуміти, що відчувають їхні однокласники. У цьому добре допомагають вправи та ігри на взаємодію, дискусійні завдання, перегляд відео, обговорення мистецьких творів і прослуховування музики. Завдяки проведенню ранкових зустрічей, позакласних занять діти зможуть розвивати свій емоційний інтелект, поліпшувати своє психологічне здоров’я.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Кейс вправ на розвиток емоційного інтелекту під час проведення ранкового кола.


Picture 1


«Початок – половина цілого», – ці повчальні слова Піфагора стали афоризмом.  У забезпеченні творчої співпраці важливу роль відіграє емоційне налаштування на урок. НУШ активно займається розвитком емоційного інтелекту учнів. Серед інструментів такого розвитку є відоме "ранкове коло". Під час нього діти вчаться розпізнавати свої емоції, ділитися з іншими і розуміти, що відчувають їхні однокласники. У цьому добре допомагають вправи та ігри на взаємодію, дискусійні завдання, перегляд відео, обговорення мистецьких творів і прослуховування музики. Завдяки проведенню ранкових зустрічей,  позакласних занять  діти зможуть розвивати свій емоційний інтелект, поліпшувати своє психологічне здоров’я. Щотижневе коло дружнього спілкування, десятихвилинки «Я хочу тобі сказати», обговорення конфліктної ситуації у формі «Я-повідомлення» дозволять розвивати вміння визнавати та приймати свої емоції, екологічно і безпечно їх виражати, розуміти та відчувати почуття інших людей, бачити світ з позиції іншої людини і корегувати власну поведінку відповідно до цього. Це сприятиме взаєморозумінню, приведе до зміцнення міжособистісних стосунків. 

Для того, щоб учні почували себе комфортно, можна застосувати наступні методи та прийоми емоційного налаштування: 


 • діагностику емоційного стану учнів (адреналіновий барометр, «Прогноз погоди», «Термометр»; «Натхнення»);

 • формули уроку;

 • демотиватори, метафори;

 • етюди на вираження основних емоцій.
Етюди на виразність жесту«Візьми і передай(для дітей 6 - 7 років)Діти сидять на стільцях, розставлених по колу, і передають один одному який-небудь уявний предмет. З боку, дивлячись на руки дітей, повинно скластися враження, що вони діють з реальними предметами. Музичний супровід.Психом'язове тренування з фіксацією уваги на диханні«Сонечко і хмаринка» (на напругу і розслаблення м'язів тулуба).
Сонце зайшло за хмаринку, стало прохолодно - стиснутися в грудку, щоб зігрітися (затримати дихання). Сонце вийшло з-за хмаринки, жарко - розслабитися - розморило на сонці (на видиху)."Місток дружби"Ведучий просить дітей за бажанням утворити пари, придумати і показати який-небудь місток (за допомогою рук, ніг, тулуба). Якщо охочих не буде, ведучий може сам стати в пару з ким-небудь з дітей і показати, як можна зобразити місток (наприклад, стикнувшись головами або долоньками).

Потім він запитує, хто з дітей хотів би "побудувати" місток втрьох, вчотирьох і т.д. до тих пір, поки знаходитимуться бажаючі. Закінчується вправа тим, що всі беруться за руки, роблять коло і піднімають руки вгору, зображуючи "Міст дружби".Picture 6

«Передача відчуттів»


Хід гри: Принцип гри подібний до загальновідомої забавки «Зіпсований телефон». Діти сідають колом, ведучий загадує певну емоцію чи відчуття та пошепки називає його певній дитині, далі необхідно «ланцюжком» передати цей стан за допомогою міміки, жестів, дотиків один до одного.


Picture 4

Коли діти передали відчуття по колу, можна обговорити, який саме настрій, стан чи емоцію було загадано. Потім ведучим може стати будь-який бажаючий.  «Мімічна  гімнастика»


Дитині  пропонується  виконати  ряд  вправ  для  мімічних  м`язів  обличчя. Наморщити  чоло, підняти  брови (подив). Розслабитися. Залишити  чоло  гладким   протягом  однієї  хвилини. Зсунути  брови, нахмуритися (серджуся). Розслабитися. Повністю  розслабити  брови, закотити  очі (а  мені  все одно – байдужість). Розширити  очі, рот  відкритий, руки  стиснуті  в  кулаки, все  тіло  напружене ( страх, жах). Розслабитися. Розслабити  повіки, чоло, щоки ( лінь, хочеться  дрімати). Розширити  ніздрі, зморщити  ніс (огида, вдихаю  неприємний  запах). Розслабитися. Стиснути  губи, примружити  очі ( презирство). Розслабитися. Посміхнутися, підморгнути (весело, ось  я  який!).

«Курка та каченята»


Shape1


Цілі: вчити дітей передавати за- даний емоційний стан, використо- вуючи різні виразні засоби.

Інструкція: Діти сідають в коло. У центрі сидить ведучий, зображую- чи квочку.

Ведучий каже: Захотілося госпо- дині розвести качок. Купила вона качиних яєць, поклала під курку і чекає, коли каченята виведуться. Сидить курка на яйцях, терпляче сидить, зійде ненадовго зерно подзьобати та знову на гніздо. Дов- го сиділа квочка на яйцях. І ось прийшла пора з'явитися качатам на світло.

Перше каченя (ведучий торка- ється до дитини) з'явилося на світ і здивувалося: "Як просторо навколо, а в шкаралупі було так тісно!". Дитина

піднімається і зображує це каченя.)

Друге каченя розсердилося, насупило свої жовтенькі брови: воно так хотіло народитися першим, але його випередили.

(Дитина, на яку вказує ведучий, передає стан цього каченя.)

Третє каченя з'явилося на світ і відразу розплакалося. Йому так добре і затишно було в яєчній шкаралупі, а тут так багато місця і всюди небезпеки.

(Ця дитина й наступні обрані діти зображують той настрій каченят та курки,  який описує ведучий.)

Четверте каченя дуже зраділо й вигукнуло: "Який чудовий, який яскравий світ навколо!"

П'ятому каченяті, як тільки він народився, все було цікаво, і він відразу ж став розглядати своїх братів та сестер, заглядати їм в очі, торкатися до них.

Шосте каченятко відкрило очі та побачило, що всі вже вилупилися і чекають на нього. Йому стало соромно, що він всіх затримував.

Висиділа курка каченят, рада, квокче, по двору їх водить, землю розриває - корми їм шукає.

Вийшла якось курка зі своїм виводком за огорожу, дісталася до ставка. Побачили каченята воду, всі до неї побігли, один за одним плавати пустилися. Курка, бідна, на березі бігає, кричить, каченят до себе кличе, - боїться, що вони потонуть.

А каченята раді воді, плавають, пірнають і зовсім не думають на берег виходити. Ледь-ледь господиня курку від води відігнала.

Рекомендації ведучому: Діти можуть запропонувати інші емоції з якими народилися каченята.

«Країна казок»


Picture 7


Цілі: продовжувати знайомство дітей з емоціями радості, горя, гніву, страху і подиву, розвивати емпатію.

Матеріали: малюнки з зображенням казкових героїв та будинків. На будинках піктограми  різних емоцій.

Інструкція: Ми відправляємося у мандрівку по Країні казок. На нашому шляху будуть зустрічатися казкові будиночки, в яких живуть герої різних казок. Казкові герої будуть виходити до нас, якщо ми правильно назвемо емоцію, зображену на піктограмі. Піктограма буде висіти над входом до будиночка.

Перший будиночок з піктограмою гніву. Діти називають емоцію.

З будиночка виходить злий Карабас і каже, що у нього в театрі немає акторів. Він хоче забрати всіх дітей до свого театру.

Ведучий пропонує дітям зобразити гнів і зло відповісти Карабасу Барабасу. що вони ні  за що не підуть в його театр.

Це допомагає прогнати Карабаса Барабаса і продовжити подорож.

Другий будиночок з піктограмою страху. Діти відгадують емоцію.

З будиночка виходить півник, який боїться лисицю. Вона його з власного будинку виманила, з’їсти хотіла.

Потім пропонується програти сценку, в якій котик рятує півника.

Третій будиночок з піктограмою горя. Діти називають емоцію.

Після того, як діти відповіли на питання , з будиночка виходять дід та баба. Вони розповідають дітям про своє горе. Знайшли вони в лісі кривеньку качечку та не вберегли, покинула вона їх. Діти пропонують різні варіанти того, як можна допомогти повернути дівчину.

Баба та дід дякують дітям за поради. Діти продовжують подорож.

Четвертий будиночок з піктограмою подиву. Діти називають емоцію.

З будиночка виходять три ведмедя. Вони пропонує дітям згадати епізоди з казки в яких ці герої дивуються. Потім просять дітей розповісти, що дивовижне вони бачили в своєму житті.

П'ятий будиночок з піктограмою радості. Діти називають емоцію. З будинку виходить Буратіно. Він пропонує дітям згадати:

- Яким героям ви допомогли?

- Які почуття ви при цьому відчули?

« Вивчаємо емоції за виразом обличчя»


Picture 1Це завдання допоможе дитині поміркувати над тим, як позначаються на виразі обличчя емоції, які відчуває людина, навчитися зображати їх і зчитувати як елемент невербального спілкування, отже, сприятиме розвитку емоційного інтелекту. У завданні запропоновано чотири назви різних емоцій (смуток, страх, щастя, спокій) і зображення облич, дитині треба уявити вираз обличчя, що вказуватиме на переживання кожної з емоцій, і намалювати на обличчях хлопчиків і дівчат. Виконання завдання сприятиме розвитку уяви, творчого мислення й дозволить проявити себе.


«Чарівний  мішечок»

Перед  грою  потрібно  обговорити  з  дитиною який  у  неї  настрій, що во- на  відчуває,  може  ображена на  когось.

Далі  дитині  пропонують  скласти  у  чарівний  мішечок  всі  негативні емоції: злість, образу, сум. Цей  мішечок  з  усім  поганим, що  в  ньому  є, викидається. Можна  запропонувати  дитині  самій  викинути  мішечок. Добре, якщо  дорослий  теж  покладе  в  цей  мішечок  свої  негативні  емоції.

Можна  використати  ще  один  «чарівний»  мішечок,  з  якого  дитина  дістане  ті  позитивні  емоції,  які  вона  хоче.


Гра «Малюємо  настрій  музики»

Після  прослуховування  та  обговорення  характеру  і  настрою  музики можна    запропонувати  дітям намалювати  її.«Малюємо  емоції  пальцями»

Місце для вмісту 3

Дитині  пропонується  намалювати  свої  емоції  пальцями.

Для  цього  потрібно  використовувати  баночки  з  гуашевою  фарбою. Можна  намалювати  свій  настрій  за  допомогою  пальців.


«Зміни  голос»

Дітям  пропонується  уявити собі  і  зобразити  ситуацію, коли  Лисиця (Заєць, Вовк) вітає  Ведмедя, якого  боїться; Лисицю-подружку; Зайця, якого якого  хоче  з`їсти.

Варіант. Запропонувати  дитині  голосом  зляканої  Оленки  попросити  грубку ( річку, яблуньку) сховати  її; виконати пісеньку Кози з казки «Вовк і се- меро  козенят», голосом  Вовка, голосом  Кози; сказати голосом одного з трьох трьох  ведмедів, щоб  було  зрозуміло, хто  запитує: «Хто сидів на моєму стіль- ці?», «Хто  їв  з  моєї  миски?»


«Який (яка) я»


Дорослий  пропонує дітям  висловити  свій  емоційний  стан, своє самопо- чуття  за  допомогою  епітетів  та  порівнянь.

Наприклад: я  веселий  та  грайливий, як  літній  дощик; я задоволена, як кішечка  на  сонечку.«Різнокольорова  вода»

Picture 33

Дитині  пропонується розфарбувати  воду  в  різні  кольори. Запитайте  в  дитини, як  зробити  «сердиту  воду», «добру», «веселу». Можна  розфарбовувати  воду  в  найрізноманітніші  настрої. Покажіть  дитині, як  можна  за  допомогою  однієї  і  тієї  ж  фарби  отримати різні відтінки і як при цьому зміниться «настрій» води. Наприклад, чорна вода була «сердитою», а сіра стала вже «задумливою».


«Крижинки»

Гра  являється  продовженням  попередньої  гри.Вона  дуже  швидкоплин-

на,але  напрочуд  гарна.Заморозьте  в  холодильнику  розфарбовану  дитиною  воду, а  потім  розбийте  різнокольорові  крижинки  на  дрібні  шматочки. Спробуйте  викласти  візерунок  з  крижаної  мозаїки. Згадайте, який настрій був  у  розфарбованої  води. А  який  став  у  отриманого  візерунка?


«Настрій»

Діти  сидять  в  колі  і  перекидають  один одному  м’яч. Ведучий кидає йо- го  одному  з  дітей  і  називає  будь-який настрій  або  емоцію. Дитина повер- тає  м’яч  і  називає  протилежний  настрій. Наприклад:

Веселий – сумний

Добрий – злий

Теплий – холодний

Ясний – темний

«Музика та  емоції»

Picture 2

Прослухавши  музичний  уривок, діти  описують  настрій  музики: весела – сумна, задоволена – сердита, смілива – боязлива, бадьора – втомлена, тепла – холодна.

«Подивимось  один  на  одного»

Picture 14

Діти  розбиваються  на  пари, беруться  за  руки. Ведучий  пропонує: «Дивлячись  тільки  в  очі  і  тримаючись  за  руки, спробуй  мовчки переда- 

ти  різні  емоції: «Я  смутний, допоможи  мені!», «Мені  весело, пограймо!», «Я  не  хочу  з  тобою  дружити!» Потім  діти  обговорюють, у якому випад- ку  яка  емоція  передавалася  і  сприймалася.


«Тигр  на  полюванні»

Shape2Дорослий – тигр. За  ним  стають  тигренята. Тигр  навчає  дітей  полювати.

Тигренята  повинні  наслідувати  рухи  і  не  вискакувати  попереду  тигра, інакше  отримають  ляпанець. Тигр дуже повільно виставляє вперед одну но- гу   з  п’яти  на  носок – витягає  одну  пазуристу  лапу, потім виставляє дру- гу   ногу, другу  лапу,підгинає голову, вигинає спину і повільно й обережно крадеться  до  здобичі. Зробивши  5-6 стрибків, він  групується, притискує до грудей «лапу», голову, присідає, готуючись  до  вирішального  стрибка, і різко стрибає, видаючи  голосний  клич: «Ха!». Тигренята роблять усе це з ним од- ночасно.

«Скажи, як я»

Дітям  пропонується  прослухати  уривки  із  знайомих  віршів  і  визначити  їх  тембровий  відтінок, відповівши  на  питання: «Яким голосом я прочита- ла? Чому?». Потім  виразно  прочитати  уривок, наслідуючи  мову  вихователя.

Ускладнення:

1.Підібрати  піктограму, що  відповідає  емоційному  забарвленню  вірша

2. Передати  емоції  за  допомогою  міміки, пантоміміки, наслідуючи ви- разні  рухи  вихователя.
«Чарівний  обруч»

Дорослий  пропонує  дітям  стати  в коло, у  центрі  якого  лежить  обруч. Ведучийпояснює,що  цей  обруч  чарівний  і  кожен,хто  стане  в  нього перетворюється  на  веселого  цуцика ( злу  пантеру, сумного  зайчика, здивовану  кізочку). Під  відповідну  музику  діти  почергово  виконують  ролі.

«Будівельники»

Учасники  стають  в одну  лінію. Ведучий пропонує уявити і показати мімі- кою  та  рухами, як  передаєш  сусіду:

 • важке  цебро  з  цементом;

 • легкий  пензлик;

 • цеглу;

 • величезну  важку  дошку;

 • цвях;

 • молоток.

«Підбери  риси  до  обличчя»

Shape3Дітям  пропонується  визначити  емоційний  стан  намальованих  героїв  у  певних  ситуаціях. Діти  зображені  без рис  обличчя.


«Угадай  настрій  по  голосу»

Педагог  вимовляє  фразу  з  тембровим  відтінком,що  відповідає  вира-женню  однієї  з  емоцій. Дитині  пропонують набір  піктограм,з яких вона повинна  вибрати  ту, на  якій  вираз  обличчя  відповідає  даній  емоції.

«На  що  схожий  настрій»

Учасники  гри  почергово говорять, на  яку  пору  року, природне  явище, погоду  схожий  їхній  сьогоднішній настрій. Почати порівняння краще дорос- лому: «Мій  настрій  схожий  на  білу  пухнасту  хмаринку,  а  твій?».

Вправа  проводиться  по  колу. Дорослий  узагальнює – який же сьогодні настрій  у  всієї  групи: смутний, веселий, смішний.Picture 14

«Зобрази  на обличчі»

Дітям  пропонується  відобразити  на  обличчі  зміст  речення: «холодний вітер», «похмурі  хмари», «сонячний  день», «чудова  веселка», «блиснула блискавка», «спілий  кавун», «зелене  яблуко», «гіркий  перець».

«Живі  картинки»

Розглядання  ілюстрацій  до  художніх  творів  супроводжується  аналізом 

немовних  засобів  виразності.

Після  розглядання  діти  вправляються  у  наслідуванні   зображеним  емо-ційним  станом  героїв, вираженим  зазначеними  засобами.

На  початковому  етапі  вчитель  дає  зразок  використання  цих  засобів

Варіанти:

 1. «Зроби, як я» («Повтори  за  мною», «Покажи, як  я»), педагог  показує  різні способи вираження емоцій персонажів за допомогою немовних  засобів  виразності. Діти  повторюють  за ним.

 2. Від  імені  будь-якого  персонажа  діти  виконують  різні  завдання: піймаємо  метелика, підкрадемося  до  будиночка.

«Тренуємо  емоції»

Picture 17 Picture 1

Запропонуйте дітям  насупитися,  як:

 • осіння  хмара, розлютована  людина, зла  чарівниця.

Посміхнутися, як:

 • кіт  на  сонечку, саме  сонце, Буратіно, хитра  лисиця, радісна  дитина, начебто  вони  побачили  диво.

Позлитися, як:

 • дитина, у  якої забрали  морозиво, два  барани  на  мосту, людина, яку  вдарили.

Злякатися, як:

 • дитина, що  загубилася  в  лісі, заєць, що  побачив  вовка, кошеня, на  якого  гавкає  собака.

Виразити  втому, як:

 • тато  після  роботи, людина, що  підняла  щось  важке, мураха, що  тягне  велику  муху

Зобразити:

 • туриста, що  зняв  важкий  рюкзак, дитину, що  багато  потрудилася, але  допомогла  мамі, стомленого  воїна  після  перемоги.«Через  скло»

Дітям пропонується  сказати  що-небудь  один  одному  жестами, уявивши, що  вони  відділені  один  від  одного  склом,крізь  яке  не  проникають  звуки.

Тему  для  розмови  дитині  можна  запропонувати, наприклад: «Ти  забув  надягти  шапку, а  на  вулиці  дуже  холодно», або «Принеси мені склянку  води, я  хочу  пити», або  дитина  сама  придумає  своє  повідомлення.


«Уяви  собі»

Вчитель  запитує  дитину: «На  чому  ти  сидиш?». Дитина  відповідає. Потім  їй  пропонується  уявити  і  зобразити, як  би  вона  злякалась, якби сиділа  на даху (на  верхівці  дерева). Дитину  запитують: «Що  ти  побачила?» Потім пропонують  уявити  собі  і  показати, як  би  вона  здивувалась, якби побачила  веселу  лисичку (великого  птаха, ведмедя); як  би  вона  злякалась, якби  побачила  дракона ( чудовисько, Бабу  Ягу).

Питання: «Кого  зустрів?» Дитина  показує, як  би вона  зраділа, якби при- їхала  бабуся (брат, друг)

Питання: «Кого  проводив?» Дитина  зображує  смуток  від  того, що відї- хала  мама (загубилось  цуценя, кошеня,занедужав  друг, зламалася улюблена іграшка)

Питання: «На  кого  розсердився?» Дитина  уявляє  і  зображує, якби вона розсердилась, якби у  неї  відняли  новий  велосипед (цукерку, іграшку).


«Всі ті, хто…»


Вправа спрямована на розвиток уваги, спостережливості, а також продовження групового знайомства.

Хід вправи.

Вчитель дає завдання: «Встаньте ті, хто … - любить бігати, - радіє гарній погоді, - має молодшу сестричку, - любить дарувати квіти і т.д.

Після заверщення вправи дітям задають питання, щоб підвести підсумки гри:

- Зараз ми подивимося, хто в нашому групі виявився найуважнішим. Хто з дітей запам'ятав, хто в нашій групі любить бігати? У кого є молодша сестра? І т.д. Кожне питання адресується конкретній дитині, якщо вона не може відповісти – їй допомагають інші.«Земля, повітря, вогонь і вода»

Учитель просить дітей по його команді зобразити одну із стихій – повітря, землю, вогонь і воду, що відображають різні емоційні стани людини. Зображати стихію необхідно, відповідно до запропонованої нижче інструкції. Педагог сам робить і говорить вголос те, що потрібно робити разом усім дітям.

Повітря.   Учні починають дихати глибше, ніж зазвичай. Вони встають і роблять глибокий вдих, а потім видих. Кожен уявляє, що його тіло, наче велика губка, жадібно вбирає кисень з повітря. Усі намагаються почути, як повітря входить в ніс, відчути, як воно наповнює груди і плечі, руки до самих кінчиків пальців; як повітря струменить в області голови,  обличчя; повітря заповнює живіт, область тазу, стегна, коліна і прагне далі - до щиколоток, ступень і кінчиків пальців. Учні роблять кілька глибоких вдихів і видихів. Можна запропонувати всім пару раз позіхнути. Спочатку це виходить швидше штучно, але іноді після цього виникає справжнє позіхання. Позіхання – природний спосіб компенсувати брак кисню. (Позіхання може використовуватися і по-іншому: ви можете на початку запропонувати позіхати свідомо, щоб клас швидше «підбадьорився»).

Земля. Тепер учні повинні встановити контакт із землею, «заземлитися» і відчути впевненість. Учитель разом з учнями починає сильно тиснути на підлогу, стоячи на одному місці, можна топати ногами і навіть пару раз підстрибнути верх. Можна потерти ногами підлогу, покрутитися на місці.  Мета – по-новому відчути свої ноги, які знаходяться найдалі від центру свідомості, і завдяки цим тілесним враженням відчути більшу стабільність і впевненість.

Вогонь. Учні активно рухають руками, ногами, тілом, зображуючи язики полум'я. Учитель пропонує всім відчути енергію і тепло в своєму тілі, коли вони рухаються подібним чином.

Вода. Ця частина вправи становить контраст з попередньою. Учні просто уявляють собі, що кімната перетворюється в басейн, і роблять м'які, вільні рухи у «воді», слідкуючи за тим, щоб рухалися суглоби – кисті рук, лікті, плечі, стегна, коліна.
Picture 34


«Давайте вітатися!»


Рисунок 9

Вправа продовжує знайомство, створює психологічно невимушену атмосферу.

Хід вправи На початку вправи розповідається про різні способи привітання, тих, що реально існують, і жартівливих. Дітям пропонується привітатися плечем, спинкою, рукою, носиком, щічкою, створити свій власний незвичайний спосіб привітання для сьогоднішнього заняття.


«Що змінилося?»


Picture 2

Вправа розвиток уваги та спостережливості, необхідних для ефективного спілкування.

Хід вправи.

Кожна дитина по черзі водить в грі. Той, хто водить, виходить з кімнати. За цей час в класі відбувається декілька змін в одязі, зачісці дітей, можна пересісти на інше місце (але не більше 2-3 змін; всі зміни повинні бути помітними).

Завдання: правильно відмітити всі зміни, що відбулися.
«Як ти себе відчуваєш?»

Вправа на розвиток уваги, емпатії, вміння відчувати настрій іншого.

Хід вправи.

Вправа виконується по колу. Кожна дитина уважно дивиться на свого сусіда і намагається здогадатися, як той себе відчуває, розповідає про це. Дитина, стан якої описується, слухає і потім погоджується (або ні) з розповіддю, доповнює.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.