Картки "Світ української природи"

Опис документу:
Картки призначені для використання на уроках української мови у 5 класі. Матеріал містить 12 варіантів текстів різних типів мовлення про природні явища, рослини, тварин, птахів. Тексти можуть використовіватися для написання диктантів, перевірки техніки читання, усного чи письмового переказу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Лелека

Лелека - це надзвичайно красивий птах. Чорне й біле пір’я, червоний дзьоб, легкі крила. Скільки гордості й величі в його польоті! З радістю зустрічаємо ми навесні лелек, що повертаються з далеких країв. З печаллю проводжаємо їх восени, коли їхні ключі поспішають до вирію. Чорнокрилий красень здавна довіряється людині і вірить у її чуйне серце. Говорять, що у хаті, на якій оселяться лелеки, пануватиме добро і злагода. Споконвіку вважалося великим злочином скинути лелече гніздо або вбити птаха. Не було прощення такій жорстокій людині. Старовинна легенда розповідає про помсту чорногуза. Його пташенят забрав мисливець. Лелека приніс у дзьобі жарину з вогнища й підпалив хату кривдника. Коли полум’я охопило все подвір’я, птах одним помахом крила загасив пожежу й полетів геть. Бережіть цих створінь!

Великий Віз

Великий Віз – це дівочі сльози. Старі люди розповідають таку легенду. Колись була страшна посуха. Пересохли ставки, криниці, джерела й струмки. В однієї дівчини занедужала мати. Узяла донька глек і пішла шукати для матері води. Три дні і три ночі блукала, а таки знайшла джерело. За півдня наточила дівчина глек і побігла додому. Уже недалеко від села її перестріло семеро хворих людей. Почали вони благати дівчину, щоб напоїла їх. Вона дала їм напитися. Потім поставила глек на землю. До нього ледве підповз собака. І його теж пожаліла дівчина. Напився собака, а глек перекинув. І тоді над порожньою посудиною заголосила дівчина. Сльози її піднялися угору сімома великими зірками. А потім пішов такий щедрий дощ, що напоїв землю і всіх людей.

Лисиця

Лисиця – хижий звір. Вона широко розповсюджена по всій території Украни. Як і вовк, лисиця належить до родини собачих. Своїм зовнішнім виглядом вона справді нагадує собаку. Проте від нього відрізняється характерними ознаками. Має міцні й жилаві ноги, що дозволяє їй робити раптові довгі стрибки. У цьому їй допомагає пухнастий хвіст, який перевищує половину довжини тіла. Завдяки цим особливостям ця тварина не поступається набагато сильнішим за неї хижакам. Лисиця – обережний звір із прекрасно розвиненим нюхом і гострим зором. Живиться вона переважно невеликими тваринами, наприклад, молодими зайцями або телятами козулі. Також полює на жаб, птахів та гризунів. Руйнує гнізда та зїдає яйця. Лисиця небезпечна для свійських тварин.

Перепел

Один знайомий приніс мені перепела з перебитим крилом. Крило загоїлось, але літати птах не міг. Мені було шкода птаха. Влаштував я його у невеликій клітці. Через деякий час перепел заспівав. Та так голосно, що на сусідній вулиці чути той спів. Особливо вранці, коли ще не дуже шумно. Було цікаво спостерігати, як перепел співає. Витягне вгору шию, задере голову, мов півень, і підпадьомкає. Прокидався він дуже рано та спочатку робив вранішню зарядку. Витягне одне крильце і лапку, далі помахає крилами, потім кілька разів пробіжить по клітці. Після цього красень починає чепуритись. Перебере дзьобом пір’я на крилах, на животі, щоб воно добре лежало. Лапками почистить очі. Тільки після цього поснідає і заспіває. Звичайно, всіх побудить.

Тварини й рослини

Розглянемо вплив лісових тварин на рослини. Як впливають на лісову флору здійснюють комахи? Серйозної шкоди завдає рослинам гусінь багатьох метеликів. Шкодять рослинам личинки хруща. Вони живуть у rрунті й живляться корінням дерев. Особливо страждають від них соснові ліси. Значну користь рослини мають від лісових мурашок, які переносять насіння. Найбільше мурашок цікавлять насінини із соковитими ростками. Його комахи несуть до мурашника. Та донести важку насінину не завжди вдається. Якщо вона впаде по дорозі, то пізніше проростає. На шерсті звірі розносять насіння рослин повсюди. Тварини та птахи їдять плодами, а їх рештки лишають на землі. Через деякий час на цих місцях зявляються паростки та розвиваються молоді рослини.

Гриби

У лісі не тільки земля, але й дерева пахнуть грибами. Кажуть, що галасувати не можна, бо гриб злякається і піде в землю. Ось стоять два схожі, як близнюки, красноголовці. Вони такі молоденькі, що їхні капелюшки не встигли відліпитись від міцних товстеньких ніжок. А ось стоїть величезний гриб! Шапка на ньому завбільшки буде не менше полумиска, а ніжка завтовшки з мою руку. Такого ще ніколи не бачив! Я підбігаю до нього, приміряюся з усіх боків, милуюся. Буде чим похвалитися дома! А он проклюнувся грибочок, в нього ще й ніжки нема, а шапочка навіть не встигла почервоніти. Це маля хай ще росте, за ним можна прийти й завтра. Я назбирав повнісіньку торбу, ще й бриль грибочків. У село я вертався, наче переможець. Того дня в нас була надзвичайно смачна вечеря!

Пташиний будинок

Сонце пофарбувало небо в рожевий колір. Люба спустилася вузькою стежкою з горбка до лісового озерця. Кущі верболозу вже сяяли крихітними свічами цвіту. Дівчина задумано погладила пухнасті котики. Щось забіліло внизу на лозині. Люба пригнулась і відірвала від прутика пругке гніздо ремеза. Увесь пташиний будинок вмістився на маленькій дівочій долоні. Він був майстерно збитий з вербового пуху. Люба почала розплітати тканину житла і незабаром витягнула продовгувате матове яєчко. Мабуть, пташина знесла його в недобудоване гніздо й не помітила, як замурувала його м’яким білим пухом. У пташиному житлі народилися діти, під осінь поодягали чорні шапочки і полетіли ближче до сонця. А у гнізді лишилось самотнє, легке яєчко. Люба сумно зітхнула.

Лілея

Поміж очеретом на довгих ніжках плавали білі й жовті лілеї. Квіти спиралися на кругле листя латаття. Вони розкривали сонцю свої широкі, схожі на човники пелюстки. Лілеї купчилися там, де мул і болото. Зіна не стрималася, щоб не зірвати хоч одну лілею. Вирвала велику мохнату квітку на довгій ніжці й викинула лілею на берег.Коли дівчина вилізла з води, лілея вже зів’яла. Ніжні пелюстки згорнулися, квітка розтріпалась. Чому ж так швидко? Стебло надломилось під самісінькою голівкою. Горло у квітки перерізане, як же вона питиме воду? Жаль стало дівчині річкову красуню. Пустила її на воду. Хвилі підхопили лілею, відбили від берега. Дівчинка довго стежила за нею, бо хотіла побачити, як оживуть широкі пелюстки. На жаль, квітка задихнулася без води.

Болото

Вода річок, струмків, які впадають в озеро, приносить частинки ґрунту, глини, піску. В озері вони осідають на дно. Також на дно постійно падають відмерлі рослини. В озері живе мало організмів, які живляться рештками рослин. А бактерії не встигають перетворювати їх на поживні речовини. Тому рештки рослин поступово нагромаджуються. Озеро, починаючи від берегів, повільно міліє. Рослини розростаються не тільки по дну, а й по поверхні води. Їхнє коріння переплітається, утворюючи ніби плаваючий килим. Він стає товщим від попадання на нього мулу і частинок рослин. Поступово такий килим укриває поверхню води. На ньому селяться вологолюбні трав’янисті рослини: мох, осока, пухівка, росичка, кущики журавлини та чорниці. У болотах зосереджені великі запаси води. З них бере початок багато річок. Болота очищають воду від отруйних речовин і мікробів. Надмірне осушення боліт зашкоджує природі.

Дощ

Тихо й нудно. Спека пекельна. Ось-ось має щось трапитись. І десь далеко, за темною смугою лісу, обізвався грім. Легко й радісно зітхнув густий ліс із столітніми дубами, тихо забриніли маленькі шибки в низенькій хаті. Пішла хвиля, аж засвистіла, по ланах засохлого жита. Щось насувало грізне. Потемніло, завітрило, закрутила курява. Гримнуло ближче, загуркотіло й покотилось у небі. Неспокійний вітер ущух. Між листом зашелестів густий, рівний дощ. А на небі зчинилась гуркотнява: усе ламало і трощило. А з-під того шуму сіявся на прив’яле листя, на присмажені трави й хліба дрібний, як роса, холодний дощ. Тихо шуміла трава під бризками, ковтала воду суха земля, пирскало гілля. Сиза повновида хмара розляглась у небі та щедро сіяла краплі.

Літо

Літо на Україні за народним календарем починається двадцять першого червня. Влітку дні найдовші, а ночі найкоротші. Як погідна ніч, то падає густа роса, покриває землю і рослини. Часто надходять бурі зі зливами та громами. Інколи випадає град, виб’є збіжжя в полі, обломить дерева і заподіє великої шкоди. По городах, полях і в лісі багато всяких квіток. Безліч метеликів й інших комах у повітрі. Вже достигають деякі овочі та ягоди. На полях потроху визріває пшениця, жито, соняшник. У полудень стає гаряче. Сонечко аж обливає теплом. Пішов би куди, та спека не пускає, важко рухатись. Ягнята лежать собі в холодочку біля ставка. Коні зібралися разом, опустили голови та стоять, тільки хвостами одганяють оводів. Усе відпочиває та чекає вечірньої прохолоди.

На світанку

Ледве світає, а ластівки вже дзьобонять по стріхах. Півні перекликаються. Вертаються пастухи з кіньми. Свіжий холодок і хмарки на сході віщують погідний день. Стайня відчинена, худоба ще відпочиває. Сусід на дровітні коле поліно. З-під стріх виповзає лінивий дим. Кури починають гребти коло хат, телята озиваються, корови підтягують басом. Сонце підходить, розпорошує росу з запахами квіток у повітряне море. Листки і квіти розкриваються, а з їх обіймів виривається комашня і бринить. Білочка несе кудись смерекову шишку. Над селом плаває яструб, заглядає на повір’я, шукає здобич. Поміж корови стрибнув заєць і помчав у кущі. Худоба неспішно сходить у розлогу долину. На пасовиськах повно соковитої трави. Вода в ріці схожа на срібло.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»