Пропонована методична розробка уроку з історії України на тему «Військові кампанії 1654–1657 рр. Наслідки Хмельниччини» створена у форматі історичного детективу з елементами STEM. Такий підхід дозволяє перетворити вивчення складних історичних подій на захопливе дослідження, у якому учні виступають у ролі істориків-дослідників та детективів.
Під час уроку школярі розслідують події завершального етапу Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького: аналізують джерела інформації, працюють з історичною картою, відновлюють хронологію військових кампаній, встановлюють причинно-наслідкові зв’язки та формують власні висновки щодо наслідків Хмельниччини.
Розробка містить інтерактивні завдання, проблемні питання, логічні вправи та STEM-елементи, що передбачають роботу з даними, картографічним матеріалом і моделювання історичних ситуацій. Такий формат сприяє розвитку критичного мислення, аналітичних навичок, уміння працювати в команді та дослідницької діяльності.
Матеріал розрахований на 45 хвилин уроку та може бути використаний під час вивчення теми у 8 класі, а також для проведення інтерактивних занять, узагальнення або повторення матеріалу. Розробка стане у пригоді вчителям, які прагнуть зробити урок історії динамічним, сучасним і практикоорієнтованим.