Мета: закріпити знання дітей про характерні ознаки зими, поняття «порівну», «більше, менше», кольори; лічбу в межах трьох, збагачувати знання малят про тварин, які живуть в лісі, надати знання про геометричні фігури, розвивати пізнавальну активність, дрібну моторику, зв’язне мовлення, логічне мислення, уяву; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: ялинки, дерево, сніжинки з буквами, корзинка з лози, 3 морквини, 3 капустинки, геометричні фігури, пеньок, рукавичка, стаканчики з кольоровими бумажками.
Хід заняття
Вихователь:
Сонечко встало,
Іде новий день.
Любі малята
Усім: «Добрий день!»
Діти:
Добрий день, добрий день
Раді ми казати.
Добрий день, добрий день,
Усмішки бажати !
Вихователь: Діти, я запрошую вас на дуже цікаве заняття. Сідайте, будь ласка.
Він пухнастий і сріблястий,
Стало біло навкруги,
Я розпушую сніги,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогодались? Я...(зима).
Вихователь: Діти, скажіть яка пора року зараз? (Зима)
Правильно зима. На вулиці холодно, морозно, люди тепло вдягаються. Річки й озера покрилися кригою. Дерева заснули, навкруги лежить сніг. (Роздивляються малюнки)
Що можна робити на вулиці взимку? (кататися на санках, ковзанах, грати у сніжки, ліпити снігову бабу)
А як надворі зимою? ( Холодно)
А що буває зимою?(падає сніг, мороз щіпає за щічки)
А як ми одягаємося взимку? ( тепло). Який у нас одяг? (зимовий). А що на ручки ми одягаємо ? (рукавички).
Сюрпризний момент.
За ширми виглядає собака: « Ав ав ав»
Вихователь: Діти хто це до нас завітав, але чому він такий сумний та ще й сам без господаря? (собака.)
Дитина: Що з тобою собачко, чому ти сумуєш?
Собака: Як же мені не сумувати, загубив дід свою рукавичку. Попросив мене її відшукати. Але зараз зима, все замело снігом і я ніяк не можу її знайти.
Вихователь: Подивіться діти сталася біда. Дідусь загубив рукавичку.Тепер дідесеві як в руку без рукавички? (холодно). Діти, а у якій казці дідусь загубив свою рукавичку? («Рукавичка».) А де ж він її загубив? (У лісі.)
Не хвилюйся, собачко, ми з дітками тобі допоможемо відшукати рукавичку. Правда, діти? (Так. )Що ж песику ти залишайся, а ми підемо в ліс шукати рукавичку. Допобачення.
Собака: Дякую вам.
Вихователь: Отже, щоб допомогти собачці ми з вами відправимося у ліс.
Д гра «Широкий – вузький»
Вихователь: Щоб потрапити до лісу нам потрібно пройти ось такими стежинами.
Діти чи однакові вони за шириною?
Діти: Так. Одна широка та довга. Друга-вузенька та коротенька.
Вихователь: Якою стежиною зручніше нам іти?
Вітерець по лісі погуляв,багато гілок наламав,щоб до лісу нам пройти ,через них нам треба перейти, обережно переступаєм!
Д гра «Переступи через березові полінця»
Вихователь: Ось ми і в лісі. Подивіться, як тут гарно, а що ви тут бачите? (ялинки, дерева). А скільки ялиночок?(багато).
А подивіться на ялиночку. Яка вона?(зелена, колюча, пухнаста). А якого кольору?(зелена).
Чи є на ній листочки? ( ні .хвоя)
Загадка про ялинку
Взимку і влітку вбрання одне,
Має повно колючок,
Мов зелений іжачок
А взимові гарні свята має ще прикрас багато!
Ой чую хтось під ялинкою хтось пищить.
Це ж мишка
Вихователь: Добрий день мишко а чи не бачила ти рукавичку?
Мишка: Пі пі бачила та я її зайчику віддала. На мене велика, а йому потіха.
Вихователь: Дякуємо, що допомогла. Ми тобі теж допоможемо. Бачу всі запаси на зиму переплутались і квасоля і кукуруза
Давайте відділемо квасольку від кукурузи
Молодці. Все зробили правильно. Бувай мишко ми тобі дякуємо. А ми йдемо далі шукати рукавичку.
Вихователь: Справжня зима розгулялася в лісі.
Я чую шум дерев.(шшшшш)
Як дерева шумлять(шшшш).Завиває вітер(УУУУ). Ще тріщать гілочки від морозу.(трісь, трісь). Як холодно стало. Нам треба рухатись, щоб не замерзнути. Йдемо далі.
Вихователь: Ой, а хто це тут під ялинкою сидить та плаче?
Довговухий пострибайчик, відгадайте, хто це?
Діти: Зайчик
Вихователь: Якого кольору шубка у зайчика взимку? (Білого.) А чого він плаче? (голодний).
Вихователь: Давайте нагодуємо зайчика,
у мене є кошик з морквою та капустою. Давайте порахуємо моркву (1,2,3) та капусту(1,2,3).
Cкільки овочів? (порівну).
Вихователь: Зайчику ми тобі допомогли, а ти нам допоможи. И не бачив ти рукавички?
Зайчик: Бачив та в мене її відібрала…Зараз самі здогадаєтесь,якщо загадку відгадаєте:
В темнім лісі проживає,довгий хвіст пухнастий має,
Ій на місці не сидиться
А як зуть іі … (лисиця)
Вихователь: Треба йти далі знайти лисичку.
Де вона живе? ( в норі)
Вихователь: Добрий день, лисичко, ми чули, що у тебе є рукавичка, Просимо тебе повернути
Лисиця: Не віддам просто так її я вам, хоч якщо ви мені допоможете, то і я вам допоможу, де рукавиця підкажу!
Несла я своїм лисенятам смачне печиво: для донечки – кругленьке, для синочка – квадратеньке,
А для себе – трикутне, але торбинки зачепила за гілку, і все печиво розсипалось та змішалось…
Допоможіть мені посортувати печиво!
Д гра «Розклади печиво»
Лисиця: Дякую вам малята!
Ваша стежка веде до … того…Який влітку наїдається ,а взимку відсипається
Так ведмедя лишоногого, який живе де?(в барлозі)
Так , рукавичка в мене була та ведмідь іі забрав та в барлогу заховав..
А мені вже час лисенята вже чекають..
Вихователь: треба шукати ведмедика
А що робить ведмедик взимку?
А де він спить?
Вірш «Гостює в нас зима»
Летять летять сніжинки на поле, ліс і сад
Веселий свій таночок танцює снігопад
Надворі лютий холод, тепла давно нема
Заліз під кущик зайчик і солодко дріма
Мете хвостом лисичка сніжок біля сосни
В барлозі спить ведмедик, солодкі бачить сни…
Ось і барлога, але тут так багато снігу
Вихователь: Діти, чи бачите ви тут нашу рукавичку? (Ні.) Можливо її притрусило снігом? Давайте наберемо повні легені повітря і подмухаємо на дерев, щоб розчистити сніг.
Дихальна вправа (Діти дмухають на сніжинки зверху барлоги)
Вихователь: Подивіться, а ось і рукавичка!
Вихователь: Давайте віддамо дідусеві його згубу! Підходемо до ширми, з’являється дідусь
Не хвилюйся дідусю, знайшли ми твою рукавичку, ось тримай !
Дід: Дякую,вам малята, ви такі добрі та дружні! Без рукавички мені було дуже холодно хмиз збирати…
Вихователь: Допобачення! А нам час повертатись у наш дитячий садок. На чому можна подорожувати взимку? (На санчатах, лижах, ковзанах…)
Вихователь: Правильно! Отже, давайте оберемо з вами лижі та повернемося на них до дитячого садка
Пісня рукавичка невеличка серед лісу лежить, загубилась рукавичка загубив її дід..
Вихователь: Ось ми і повернулися. Діти, а де ми з вами були? Що вам запам’яталося найбільше? (Відповіді дітей.)
Хто нам допомагав шукати рукавичку?
Кого ми зустріли в лісі?
Тож давайте намалюємо наших звіряток –помічників.
Діти розглядають штампи звірят, називають їх. Називають колір, яким будуть малювати
Мишку – сірим, зайчика – білим, лисичку –помаранчевим. Ведмедика- коричневим
Вихователь показує прийоми штампування. Сніг намалюємо ватними паличками
Самостійна робота дітей
Підсумок
Діти, чи сподобалась наша подорож, малювання картини???
Як називається казка, в якій дідусь загубив рукавичку?
Чому вчить?
В житті усім потрібна дружба:
І для розваг, і для журби, і для служби!
Із другом легше в світі жити, але дружити треба вміти!
Допомагати, захищати, розуміти ніколи не ображати!
Людина без друзів, що дерево без коріння.

















