"Інтелект карти, фрагменти уроків навчання грамоти з їх використанням»

Опис документу:
Інтелект-карта(карта пам’яті, карта розуму, карта мислення) - порівняно новий спосіб графічного запису інформації, засіб для вирішення завдань і підвищення якості навчання . Вона реалізується у вигляді діаграми, на якій зображені слова, ідеї, завдання або інші поняття, зв'язані гілками, що відходять від центрального поняття. Це показує нескінченну різноманітність можливих асоціацій і отже, невичерпність можливостей мозку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Комунальний заклад «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради

Кафедра початкової освіти

Авторська розробка

на тему «Розробити Інтелект карти, фрагменти уроків навчання грамоти з їх використанням»

виконав:

Сівак Людмила Вікторівна

вчитель початкової школи

Костянтинівської спеціалізованої різнопрофільної школи І-ІІІ ступенів «ПРОМЕТЕЙ» з поглибленим вивченням предметів Мелітопольської РДА ЗО

група № 25

Запоріжжя

2019

Вступ

Новий стандарт освіти вимагає, щоб учень міг сам ставити і вирішувати проблеми, розуміти, для чого він вчиться, вміти знаходити інформацію, розмірковувати над нею: аналізувати, узагальнювати і систематизувати, а ще вміти спілкуватися, оцінювати себе та інших.

Одним з таких ефективних способів, на мій погляд, є технологія інтелект-карт, заснована на зображенні асоціативних зв'язків.

Інтелект-карта(карта пам’яті, карта розуму, карта мислення) - порівняно новий спосіб графічного запису інформації, засіб для вирішення завдань і підвищення якості навчання .

Вона реалізується у вигляді діаграми, на якій зображені слова, ідеї, завдання або інші поняття, зв'язані гілками, що відходять від центрального поняття. Це показує нескінченну різноманітність можливих асоціацій і отже, невичерпність можливостей мозку. Автор методу – Тоні Бюзен відомий англійський письменник, лектор і консультант з питань інтелекту, психології навчання і проблем мислення. Основа ідея техніка побудова ,,дерева асоціації.

Тема: використання інтелект-карт на уроках навчання грамоти.

Мета:  з’ясувати роль інтелект-карт у розвитку критичного мислення дітей, уяви, пам’яті  на різних етапах уроків навчання грамоти у початковій школі.

Завдання:

  • Розробити інтелект – карти навчання грамоти

  • Оформити інтелект – карти відповідно віковим особливостям учнів

  • Показати практичні можливості інтелект – карт при використанні іх на уроках

Навчання грамоти (фрагмент уроку)

Тема тижня : Осінь.

Тема дня: як упізнати осінь?

Тема : звук [o]. Позначення його буквами.

Мета: ознайомити дітей зі звуком [o] і буквами О, о, що його позначають; вчити правильно артикулювати цей звук, виділяти його у словах; вдосконалювати навички складання речень за схемами, звукового аналізу слів; розвивати вміння слухати; збагачувати активний словник учнів. Розвивати почуття прекрасного.Виховувати у дітей почуття дружби, товариськості. Любові до природи.

Обладнання: малюнки для оформлення інтелект-карти, картонні зображення овочів для кожного учня, завдання для групової роботи.

V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу.

1. Гра “Упіймай звук”

Осінь, озеро, опеньки.

От-такий сосновий пень!

За Олегом йде Оленка,

Натомилися за день!

Про яку пору року ми прочитали? (про осінь)

На яку букву починається це слово? (на букву о)

VI. Осмислення об’єктивних зв’язків і взаємозалежності у вивченому матеріалі.

1. Ознайомлення з буквою О.

Звук [o] позначається на письмі буквою о. Розгляньте друковані велику та малу букви. Чи подібні вони за формою? Подивіться, де “живе” це буква у будиночку букв.

Пофантазуйте: на що схожа літера о?


2. Артикуляція звуку

Ок - ок - ок - ось колючий їжачок,

Ми - ми - ми - приготувався до зими

Чок - чок - чок - повна хата грушечок.

Зарахування звуку до групи голосних [●]

3. Робота по створенню інтелект-карти “Осінь. Яка?”

Мета методу: - формувати вміння осмислювати, розкривати взаємозв’язки понять, що пов’язані із життєвим досвідом учнів;

  • розвивати пізнавальну активність, прояви творчості;

  • оптимізувати навчальну діяльність учнів;

  • демонструвати поняття у вигляді картинок, образів, слів;

  • посилити асоціативний ряд, збільшити інтелектуальну та творчу свободу.

Підбір (прикметників) слів ознак.

Оформлення карти колективно.

4. Робота в групах

а) Поділ на групи

Вчитель роздає вирізані з картону овочі: помідор, огірок, моркву, буряк, картоплю. Діти утворюють відповідні групи.

б) Виконання завдань у групі

Завдання кожній групі: скласти звукові схеми до назв їхніх овочів, а також скласти речення з цими словами.

Картопля [ - o - | - o` - | = o ] Буряк [ - o | = o` - ]

Морква [ - o` - | - - o ] Помідор [ - o | = o | - o` - ]

Огірок [o | = o | - o` - ]

Навчання грамоти ( фрагмент уроку)

Тема дня : Чарівниця зима.

Тема:звук [г]-[ґ]. Позначення його буквами.

Мета:

- закріпити вивчені звуки [г]-[ґ];

- закріплювати вміння писати вивчені букви;

- закріплювати вміння складати звукові моделі слів;

- розвивати аудіативні вміння;

- виховувати любов до природи; естетичні смаки,вміння насолоджуватись красою рідного краю; бережливе становлення до праці людей, до тварин та рослин.

Предметні компетентності:

  • виділяє потрібний звук у слові та визначає місце його знаходження;

  • будує звукові схеми слів, використовуючи умовні позначення;

  • складає речення за поданими ілюстраціями;

  • вправляється в каліграфічному письмі вивчених літер;

  • оцінює словесно результати своєї навчальної діяльності

Очікувані результати:

  • учні виділяють звуки [г]-[ґ] в словах;

  • роблять звукові моделі слів ;

  • каліграфічно пишуть вивчені літери і правильно поєднують їх з іншими елементами;

  • правильно будують власні висловлювання;

  • виконують роботу в парі, групі;

Обладнання: ноутбук, телевізор , предметні малюнки, сигнальні картки , роздатковий матеріал для роботи в парі, в групі, аудіозапис пісні.

Хід заняття

І Етап орієнтації та мотивація діяльності

1. Створення сприятливої атмосфери.

Стало біло навкруги – 
Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я - ....
(Зима)

2. Мотивація - метод кейсів.

-Для кожної групи зима принесла конверти із завданням. Серед поданого матеріалу виберіть той, що стосується зими.

1)

2)

3)

4)

5)

- Поясніть свій вибір. Чи згодні інші групи?

- Зима хоче, щоб ми про це вивчили на сьогоднішніх уроках. Чи згодні ви?

Що ще ви пропонуєте?

ІІ. Етап цілереалізації

1. Актуалізація нових знань.

Слухання пісні "У лісі, лісі темному" (руханка під музику).

2. Робота в прописі.

- Ось така ялиночка виросла у нашому прописі. Серед кульок виберіть ті, на яких записані букви, що ми вивчили на попередніх уроках. (г - ґ).

3. Повторення скоромовки.

- Пригадайте скоромовку з минулого уроку.

Ґава гарно ґаздувала.

Ґоґель - моґель зготувала.

- Які звуки повторюються? Чи схожі вони між собою?

- Порівняймо їх, закривши вушка.

4. Робота в прописі (в парі).

г ? ґ

...ород ...анок ...уси

...ава ...арбуз а...рус

5. Фізкультхвилинка (для пальчиків).

Висновок.

Досвід доводить, що створення інтелект – карт підходить для дитини з будь-яким типом сприйняття (аудіальний, візуальний, кінестетичний). Різниця лише в способі складання карти та поводженню з нею. Адже можна займатися створенням ІК сидячи за партою, працюючи біля дошки чи пересуваючись по класу, застосовувати малювання чи проговорювати зміст карти вголос під час роботи в групах, споглядати створену карту і милуватися нею, чи слухати підготовлену презентацію групи, що створила ІК. Головне, аби учні зрозуміли, усвідомили і глибоко запам’ятали навчальний матеріал, а потім змогли скористатися набутими знаннями.

Використання цього методу дає позитивний результат і приносить задоволення від праці усім учасникам освітнього процесу.

Список використаних джерел та посилань:

1. Бьюзен Тони «Суперинтеллект» - М.: Попурри – 2014.

2. Хорст Мюллер Составление ментальных карт. – М.: Омега – Л – 2007.

3.http://osvita.ua/school/lessons_summary/edu_technology/48586

4.https://clubtutors.rudenko.kh.ua/tehnologiya-stvorennya-intelekt-kart-dlya-shkolyariv

5.https://drive.google.com/file/d/1Tp-HKgn8mGOKnevQWwmkrKztj-rgIHNn/view

6.https://naurok.com.ua/scho-poklasti-u-shkilniy-ranec-16531.html

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.