Мета :
поглиблювати знання дітей про звичаї, традиції та спосіб життя запорізьких козаків;
формувати інтерес та шанобливе ставлення до української історії, спонукати дітей наслідувати найкращі риси козаків;
розвивати допитливість, руховий апарат дітей, творчі здібності, їхні фізичні та розумові якості;
виховувати шанобливе ставлення до історії наших предків, почуття гідності, шани до України-неньки;
сприяти згуртованості дитячого колективу, вихованню дружби, поваги одне до одного, поліпшити настрій дітей.
Матеріал : ілюстрації із зображенням козаків, Запорізької січі, презентація на телевізорі, дидактичні ігри : «Що було у козаків?», «Яка зброя потрібна козаку?», «Про життя козаків», «Що було у козаків?», «Мир – це..»
Попередня робота : читання віршів про Україну, перегляд мультфільмів про козаків, розгляд картинок із зображенням одягу, звичаїв, обрядів, життя козаків.
Хід заняття :
Звучить музика про козаків, діти заходять до групи.
Діти давайте привітаємось із нашими гостями:
Доброго ранку, доброго дня
Усіх вас вітає дитяча сім’я
Діти розповідають вірші.
Добрий день вам, добрі люди
Хай завжди вам радість буде!
Не на день і не на рік
А на довгий – довгий вік!
Ми є діти українські,
Хлопці та дівчата.
Рідний край наш – Україна
Красна і багата.
Молодці діти. Україна – це наша Батьківщина .
А ну відгадайте загадку :
Він могутній, наче дуб,
Дуже довгий носить чуб,
Серце він хоробре має
Україну захищає.
Відповідь дітей : ( Козак )
Вихователь: Діти, ми з вами багато дізналися про нашу Батьківщину – Україну , про побут , традиції, звичаї наших пращурів.
Сьогодні на вас чекає нова пригода. Ану погляньте на мене, чому я так одягнена ? ( відповіді дітей)
Вихователь. Так, молодці, сьогодні ми з вами будемо розмовляти про козаків.
Козаки – це вільні люди!
Козаки – безстрашні люди!
Козаки борці за волю!
За народу щасливу долю!
( Презентація про козаків і їх одяг)
Вихователь. Козаки носили полотняні вишиті сорочки, одягали жупани. Підв’язувалися поясом, носили шаровари, взуті були у чоботи, на голову одягали шапку бирку. Зараз я вам пропоную підійти до телевізора і виконати дидактичну гру «Що було у козаків?»
Молодці, впорались із завданням.
Вихователь : А чи знаєте діти, яка зачіска була у козаків?
( відповіді дітей, оселедець)
Чоловіки голови голили, лише залишали довгу чуприну на голові, яку називали оселедець. Ну і звичайно кожен козак мав чорні довгі вуса. А ще вони мали при собі зброю : пістолі, шаблі, ножі, списи, рушниці, стрілу, гармати.
Зараз ми з вами виконаємо дидактичну гру « Яка зброя потрібна козаку?»
Молодці , впорались із завданням.
Вихователь : А чи знаєте ви, де жили козаки? ( відповіді дітей)
Презентація на телевізорі.
Вихователь : Жили козаки на о. Хортиця , що знаходиться за порогами Дніпра, тому їх ще називали запорожцями. Місце, де жили, називали Січ, воно було відгороджене, до нього було важко потрапити. Січ була оточена ровом і валом. На території Січі були хатинки, які називали курені.
Пропоную підійти до столиків і виконати наступне завдання.
Дидактична гра «Про життя козаків : так чи ні?»
Вихователь : молодці, гарно впорались із завданням.
А чи знаєте діти, яку їжу полюбляли козаки? (відповіді дітей)
куліш, мамалига, галушки, сушена та в’ялена риба, борщ , юшка. Я вам пропоную розділитися на дві команди і пограти в гру «Забава кошоварів» ( робота в командах). На столиках тарілка з крупами, діти за допомогою пінцетів або прищіпок сортують в тарілки крупи.
Вихователь: молодці, вправно впоралися із завданням.
Діти, ви втомилися, тому я вам зараз пропоную фізкультхвилинку. ( на телевізорі фізкультхвилинка)
Ну що ж відпочили, а тепер далі продовжуємо.
На Січі був майдан – головне місце, вирішували важливі питання: про навчання, підготовку походів, обирали гетьманів, отаманів.
Я вам пропоную стати в коло, на нараду, перевірити вашу кмітливість. ( діти сідають у коло, разом з козаком)
Козаки розумні і кмітливі, уміли різні загадки відгадувати:
Що не золоте , а найдорожче? ( життя)
Що сходить без кореня? ( сонце)
Сім братів, віком рівні, а іменями різні? ( дні тижня)
Взимку спала, влітку встала, в мішку відпочивала, у млині – всіх нагодувала? ( пшениця)
Прислів’я про козаків знаєте?
Козак не боїться ні хмари, ні грому.
Козацькому роду нема переводу.
Степ і воля – козацька доля.
Де козак, там і слава
Кінь для козака, що крила для птаха.
Вихователь . бачу ви в мене розумні, кмітливі. Наша Україна самостійна і незалежна, але зараз проживає важкі часи. Так як в давні часи козаки боролися за рідну землю, зараза наші солдати, військові захищають та боронять нашу Батьківщину, стоять на варті незалежності. Ніхто і ніколи не зможе здолати силу та волю. Я вам пропоную виконати наступне завдання.
Дидактична гра «Мир – це..»
Підсумок заняття.
Чи цікавою була подорож для вас?
Що нового дізналися на занятті?
Вихователь. То ж хай буде мир і наші українці завжди повертаються до рідної домівки.
Слава Україні!
Героям Слава!
Вихователь . Ми з вами зробили добру справу, я вами пишаюся. За активну роботу вам сюрприз. ( медалі)
Дякую за увагу!!!















