Інтегрований урок з мистецтва та літературного читання для учнів 3 класу НУШ"Козацькому роду нема переводу"

Інтерактивні методи навчання

Для кого: 3 Клас

18.10.2021

57

1

0

Опис документу:

Урок з мистецтва та літературного читання для 3 класу з російською мовою навчання

Мета: формувати уявлення учнів про значення козацтва в історії рідного краю та іхню роль у розвитку національної культури, розвивати мовлення та творче мислення, патріотизм та відчуття краси.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

16.10.2021


КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ

Інтегрований урок із мистецтва та літературного читання

для учнів 3 класу НУШ


Решова Валентина Ігорівна, учитель музичного мистецтва, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист;

Фільчакова Тетяна Петрівна, учитель початкових класів та образотворчого мистецтва, спеціаліст вищої категорії, старший учитель Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №36 Харківської міської ради Харківської області



Мета: формувати уявлення учнів про значення козацтва в історії рідного краю та їхню роль у розвитку національної культури.


Освітні завдання: поглибити знання учнів про особливості представлення козацької тематики в українській літературі, музичному й образотворчому мистецтві;

Виховні завдання: виховувати ціннісне ставлення до історії рідного краю, до культури, української літератури й народної творчості; патріотизм та відчуття краси;

Розвивальні завдання: формувати мовлення та творче мислення; закріплювати навички співу, слухання та аналізу музичних творів; створювати образи героїв-козаків засобами образотворчого мистецтва та ліплення, удосконалювати вміння працювати з літературними текстами й довідковими виданнями; комунікативні навички;


Обладнання: ноутбук, телевізор, аудіо записи музичних творів,цеглинки лего, кольорові олівці, папір, клей, пластилін.


Формування компетентностей: спілкування державною мовою, громадянських, предметних мистецьких, уміння вчитися, інноваційності.


Інтеграція: міжпредметна – літературне читання, музичне мистецтво, образотворче мистецтво.



Хід уроку:

хід учнів до класу під музику «Запорізького маршу» Є. Адамцевича)

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель музичного мистецтва. Восени, 14 жовтня, в Україні відзначається свято Покрови Пресвятої Богородиці. Під опікою якої, за давніми уявленнями, перебуває українська земля. Історія цього свята має давню традицію. Покрову Пресвятої Богородиці відзначали й мужні воїни, захисники української землі українські козаки, за що свято отримало другу назву – Козацька Покрова.

Козаки шанували ікони Покрови та вірили, що вона є захистом від усіляких бід і негараздів, будували та присвячували Богородиці багато храмів. Перлиною і зразком української архітектури є зведений наприкінці ХVII століття, у 1689 році, Покровський собор – найстаріший православний християнський храм, розташований у центрі нашого міста – Харкова.

Відроджуючи традиції українського козацтва, вшановуючи його славу, мужність та боротьбу за незалежність України, указом Президента України,14 жовтня1999 було оголошено Днем українського козацтва. А з 14 жовтня 2014 року – відзначається державне свято – День захисника України, що нероздільно пов’язано із розвитком українського війська та його військових традицій. Таким чином, Покрова святкується в Україні, не тільки як народно-релігійне, а й національне свято.



III. Повідомлення теми уроку

Учитель музичного мистецтва. На попередньому уроці ми слухали, аналізували та співали пісню сучасної, української композиторки Анни Олейнікової на слова Інни Чайченко «Ми – нащадки козаків». Згадайте, в якому характері створена пісня? Скількі куплетів вона має? Який її характер?

(Учні відповідають на питання та виконують пісню, звертаючи увагу на маршовий характер твору, чіткий ритм та особливості побудови).

Учитель музичного мистецтва. Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку – «Козацькому роду нема переводу». Тобто, ви прослідкуєте та зробите висновок, про роль козацтва в історії та як воно зображено в літературі, музичному та образотворчому мистецтві, мультиплікації…

IV. Вивчення нового матеріалу

Учитель початкових класів.

(Розповідь учням - про важливість знань про козацтво для вивчення та осмислення героїчної історії нашої країни, її минулого, сьогодення та майбутнього).

А. Повідомлення учнів, приготовлені заздалегідь:

Учень 1. В перекладі з турецької «козак» означає вільна незалежна людина. Щедра, смілива, невибаглива.

Учень 2. Козак мав бути не тільки неперевершеним воїном, а й так само добре знати грамоту,основи астрономії, медицини.Більш талановиті вчилися і основам дипломатії,вивчали іноземні мови…

Учень 3. Спочатку козаки жили невеликими гуртами по степах.Пізніше почали об’єднуватись у великі військові загони. Обирали отаманів і жили на островах серед ріки Дніпро. Січ – місце де жили козаки. (відгорожені,відсічені, до них не було приступу)

Учень 4. Спочатку козаки були вільними хліборобами.Періодично вони відривалися від своїх основних занять і займалися полюванням..

Учень 5. У великій шані в козаків перебувало побратимство.Кожен козак віддавав своє життя за волю родичів і побратимів. В боях билися поруч, рятували один одного

Учень 6. Щоб переправитись в брід через річку , вони трималися за руки…

Учень 7. Вважається, що танець «повзунець» (навприсядки) – є витвором козаків.

Учитель початкових класів:

Так, молодці. Ми багато чого ще дізналися про козаків.

Послухали невеличкі розповіді про формування та роль козацтва в Україні, а зараз прочитаємо вірші …

Б. Читання віршів учнями

Учень 8.

Незлічити козаків

Мужніх, славних хлопців,

Мчать меж зелені степів,

Швидко запорожці.

Учень 9.

Знає кожен,знає всяк,

Хто з оселедцем – той козак,

Але ж не в оселедці річ,

Козак це той,хто любить Січ

Учень10.

Горять і села ,і ліси,

Орда, мов чорна ніч.

Про поміч люд іде просить,

У козаків на Січ.



Учень11.

Вони живуть уже в віках

Тримаючи шаблі в руках.

І свою вдачу скрізь віки

Передають нам козаки.

Учень12.

Я козак і ти козак,

Я – вояк і ти вояк,

Щоб в бою стояти мужньо

Ми повинні бути дружні.

Учитель початкових класів. Тема козацтва поширена не тільки в історії та літературі, вона також відображена в образотворчому мистецтві та мультиплікації.

(Показ на екрані телевізора репродукцій картин І.Репіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану»).

(Сприйняття та висловлення учнів)

Учитель початкових класів. Це картина всесвітньо відомого художника, ХІХ ст., нашого земляка, який народився в Чугуєві – Іллі Репіна. Зверніть увагу на те, яких мужніх, зухвалих і веселих козаків він намалював… Уважно роздивіться козаків на картині та надайте відповіді:

Як вони озброєні, який у них одяг?

Що ви ще помітили?

Які враження у вас виникли під час перегляду картини?

Учитель початковихкласів. Ми продовжуемо з вами працювати над темою уроку й зараз подивимося фрагмент відомого мультсеріалу «Про козаків»Володимира Дахна.

(Учні уважно дивляться фрагмент серії «Як козаки у футбол грали» інтерпретують побачене й приходять до висновку про фізичну силу, витривалість, мужність та кмітливість козаків).



Висновок:(на дошці з’являються слова)

Мужність, відвага, сила духу,….

(на партах знаходяться конверти із окремими словами, з яких треба скласти речення)

Учитель початковихкласів.

У козаків були Заповіді:

( роз’яснення-вчителя початкових класів про те, як швидко скласти зі слів речення)

-Зараз кожна група із слів складе 1 речення-заповідь козака)

1 група: ( ЧЕСТЬ І ДОБРЕ ІМЯ ДЛЯ КОЗАКА ДОРОЖЧІ ЗА ЖИТТЯ)

2група: ( ПО ТОБІ СУДЯТЬ ПРО ВСЕ КОЗАЦТВО І НАРОД ТВІЙ)

3 група: (ТРИМАЙСЯ ВІРИ ПРЕДКІВ,ЖИВИ ЗА ЗВИЧАЯМИ СВОГО НАРОДУ)

4 група: (ДОТРИМУЙ СЛОВА, СЛОВО КОЗАКА БАГАТО ВАЖИТЬ)

( на дошці з’являються склеєні із слів правила козака…)

Учитель музичного мистецтва. Як ви пам'ятаєте, на уроці музичного мистецтва ми вивчаємо нотну грамоту, слухаємо та аналізуємо музичні твори, співаємо пісні…Подивіться, будь ласка на дошку, які ритмічні тривалості ви побачили?

(Відповіді учнів та порівняння тривалостей в музиці з рухами людини)

Учитель музичного мистецтва. Згадайте початок уроку. Під яку музику ви увішли до класу?

(Звучить фрагмент твору. Учні звертають увагу на його рішучий, енергійний характер й приходять до висновку, що це військовий марш. Вчитель повідомляє назву твору «Запорізький марш» Євгена Адамцевича)

Рух та спів

( Учитель пропонує учням згадати, за звучанням мелодії у аудіозапису, який твір звучить. Учні визначають, що це пісня Анатолія Загрудного «Будем козаками» та виконують1 та 2 куплети словами,а 2 частину приспіву ритмоскладами, плескаючи)

V. Художньо-практична діяльність та засвоєння нових знань.

Учитель музичного мистецтва. На нашому уроці ви читали вірші, складали речення, закріплювали елементи музичної грамоти та співали пісні… На уроках образотворчого мистецтва ви також зверталися до теми козацтва… У вас на столах малюнки та поробки з пластиліну…Ознайомте нас, будь ласка, з власними творчими напрацюваннями та прокоментуйте, кого ви зобразили й чому…

(Презентація робот учнями у групах та коментар)

Учитель музичного мистецтва. Захист своєї держави, мужність та відвага козаків були пов’язані з палкою любов’ю до України. Кожен учень бере приклад з цих героїв і висловлює свої почуття в малюнках, читанні віршів, співі… (У виконанні вокального ансамблю звучить пісня Оксани Красуляк «Україночка»)

Читання віршів учнями:



Учень13.

2 учня ( В.Сосюра…..)





Учень14.

Любіть Україну,як сонце любіть….











Учень 15.

Моя Україна – як пісенька мами,

Розлогі лани колосяться хлібами,

Вишневі садочки, лелеки на хаті.

Купають ставочки хмарки пелехаті.

Моя Україна – то мамина ласка,

Червона калина,бабусина казка.

Це соняхи в цвіті,горобчиків зграя..

Я кращої в світі країни не знаю

(Л.Савчук)



VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Метод «Мікрофон»

(Висловлення учнями вражень та спостережень, отриманих на уроці)

Учитель початковихкласів.

Завершальне слово. Підсумок.







ЛІТЕРАТУРА

  1. Масол Л.М. та ін. Мистецтво: підруч. інтегр. курсу для 3-го кл. закл. заг. серед. Освіти / Людмила Масол, Олена Гайдамака, Оксана Колотило. – Київ: Генеза, 2020. – С. 36-39.

  2. Масол Л.М. Мистецтво: 3 кл. : конспект-конструктор уроків мистецтва: домінанти змісту і методики / Людмила Масол, Олена Гайдамака, Оксана Колотило. – Київ: Генеза, 2020. – С. 3-4,32-35.

  3. Масол Л.М. Навчально-методичний посібник «Нова українська школа: методика навчання інтегрованого курсу «Мистецтво» у 3-4 класах на засадах компетентністного підходу» / Людмила Масол. –Київ: Генеза, 2020. – С. 59-63, 139-151.

  4. Мірошнікова В.В., Істоміна В.В., Верховень В.М. Моя Україна. Ілюстрована енциклопедія для дітей. – Х.: ТОВ «Septima», 2010. – С. 43-48, 70-71.

  5. Нова українська школа: порадник для вчителя / за заг. ред. Н.М. Бібік. – Київ: Літера ЛТД, 2019. – С. 54-61.

  6. Скарбниця народної мудрості. Свята, традиції, прислів 'я, приказки. / Авт. -укл. О.В. Лаврик. – Х.: Аргумент Принт, 2012. – С. 116-119.

  7. Сухорукова В.М. Як виховати патріота. 1-4 класи. – Х.: Вид-во «Ранок», 2015. – С. 5-28.

Інтернет – посилання

1. А.Олейнікова «Ми – нащадки козаків»

2. І.Репін «Запорожці пишуть листа турецькому султану»

3. Матеріали карток з цеглинками, які ви застосували





Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили