ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК (музичне мистецтво, образотворче мистецтво) Тема: Море у творчості митців

Опис документу:
Інтегрований урок (музичне мистецтво, образотворче мистецтво). Тема: Море у творчості митців Мета: Показати взаємопроникнення видів мистецтва: поезії, музики, живопису, підвести дітей до висновку, що кожен митець застосовує ті засоби художньої виразності, які йому найбільш подобаються, розвивати вміння «бачити музику», «чути картину», розвивати творчу уяву; виховувати культурного слухача, всебічно розвинену особистість; прищеплювати любов до мистецтва.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

КЗ «Зеленоярська ЗОШ І-ІІІ ступенів Нікольської районної ради Донецької області»

Прошенко Людмила Григорівна

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК

(музичне мистецтво, образотворче мистецтво)

Тема: Море у творчості митців

Інтегрований урок (музичне мистецтво, образотворче мистецтво).

Тема: Море у творчості митців

Мета: Показати взаємопроникнення видів мистецтва: поезії, музики, живопису, підвести дітей до висновку, що кожен митець застосовує ті засоби художньої виразності, які йому найбільш подобаються, розвивати вміння «бачити музику», «чути картину», розвивати творчу уяву; виховувати культурного слухача, всебічно розвинену особистість; прищеплювати любов до мистецтва.

Обладнаня: портрет Миколи Римського-Корсакого, Леонардо да Вінчі, І. Айвазовського, репродукція картини «Дев’ятий вал”, грамзапис; папір, фарби, текст пісні «Море» Ю.Антонова.

План уроку

Організаційна частина.

Музичне привітання (3 хв.)

Мотивація навчальної діяльності (3-4 хв.)  

Повідомлення теми (2 хв.)

 Пояснення нового матеріалу. Слухання музики (9-10 хв.)

 Музично-ритмічні рухи (3 хв.)

 Практична частина уроку (15 хв.)

 Закріплення теми уроку (6 хв.)

 Підсумок.

Хоровий спів (4-5 хв.)

Хід уроку

І. Вступна частина уроку.

1. Музичне привітання.

2. Вступ.

Вчитель музики: Сьогодні ми спробуємо розібратися, чому музику й живопис багато років тому великий італійський художник епохи Відродження Леонардо да Вінчі назвав рідними сестрами.

Ми познайомимось з життям і з творчістю композиторів, худоників, які зуміли тісно поєднати ці два мистецтва. А тепер дізнаємось куди ми сьогодні на уроці з вами помандруємо, до якого образу звернемось, а допоможе нам в цьому музика композитора М.Римського-Корсакого.

Вчитель музики: Хто може зараз відповісти, на яку тему буде сьогодні розмова, який головний образ уроку? (Відповіді дітей. Вчитель записує тему уроку на дошці.)

ІІ. Основна частина уроку.

Вчитель музики: (Звучить аудіо запис №3 шуму морського прибою тихо-тихо)

Вірно, сьогодні ми говоритимемо та співатимемо про море. Воно ніколи не набридає, надихає людей на творчі подвиги, надає наснаги, годує людину.

Море – одне із чудових витворів природи. Кожний його стан настільки незвичайний, що викликає у нас найрізноманітніші почуття. Коли ми бачимо штормове море, то у нас з’являється відчуття страху, незахищеності. Ми уявляємо себе крихітними та одинокими серед вируючої стихії. Море на світанку викликає почуття безкінечності та впевненості. У день ми просто насолоджуємося його величністю. А під час заходу сонця у нас раптом в душі пробуджується все найпрекрасніше, ми починаємо мріяти. Давайте послухаєм, як шумить море… (Звучить аудіо запис шуму морського прибою)

Ви почули різні за настроєм стани моря. То яким же буває море? (Відповіді учнів)

Вчитель образотворчого мистецтва: І саме таким його зображував на своїх полотнах видатний художник-мареніст Іван Костянтинович Айвазовський (1817-1900).

Народився він в містечкі Феодосія, що розташоване на узбережжі Чорного моря. Усі найяскравіші дитячі спогади художника були пов’язані з морем, мабуть, тому він усе своє життя присвятив зображенню моря, вважаючи його своїм справжнім другом. За все своє життя  Айвозовський написав близько шести тисяч картин, головним героєм яких було море. Розглянемо репродукцію найвідомішої його картини «Дев’ятий вал”.

Зелена хвиля, мов із скла,

З розгону стала на диби.

До неба гребінь підняла

Розлючена гора води

Й завмерла на коротку мить…

І зараз в прірву полетить,

З шаленим ревом, зверху вниз,

Розбившись на мільярди бризк.

Над штормовим океаном встає сонце. І тільки тепер стало можливим розглядіти все, що нещодавно приховував нічний морок. Високо підіймаються гребені розлючених хвиль. Одна з цих хвиль – найвища. ЇЇ називають дев’ятим валом. Із страшною силою та гнівом вона намагається роздушити, потопити декілька людей. А вони  міцно вчепилися в уламки корабельної щогли, намагаючись, будь-що, втриматись на ній. Хто ці нещасні люди, як вони потрапили сюди? Що з ними буде? Ще вчора вранці був ясний, сонячний день. Але ввечері океан захвилювався. Величезні хвилі оточили корабель і дружньо кинулись на нього в атаку. Тільки спалахи блискавок освітлювали цей смертельний двобій між кораблем і грозовою стихією. Та сміливці, чиї серця були виповнені мужністю, вирішили нездаватися, не стати здобиччю ненаситного моря. Вони вчепилися в уламки корабельної щогли і поклялися дочекатися рятівного ранку. Нарешті грім відгримів. Дощ припинився. Вода стала крижаною, і вони дуже змерзли. Але це все дрібниці. Вони витримали. Дочекалися ранку, сонця. Яскраві сонячні промені розквітчали важкі хвилі всіма кольорами веселки. А скажіть будь-ласка, які кольри ви бачите на картині?

(Відповіді учнів)

Вчитель образотворчого мичтецтва: Колорит її включає широку гаму відтінків жовтого, помаранчевого, рожевого кольорів у небі в поєднанні із зеленим, синім та фіолетовим у воді.

Айвазовський знайшов точні засоби для зображення величі, сили й краси морської стихії. Яскрава, мажорна кольорова гама картини звучить радісним гімном людській мужності, що перемагає страх і розгубленість перед грізною, але прекрасною природною стихією. Буря ще напружує свої м’язи.

Але ще мить – і будуть зламані останні її зусилля.

Шторм відступив пред мужністю людини.

Який настрій, почуття викликає у вас ця картина? (Відповіді учнів)

Вчитель образотворчого мичтецтва: Як ви гадаєте залишаться ці люди в живих чи ні? (Відповіді дітей)

Вчитель образотворчого мистецтва: Незважаючи на тривожний червоно-оранжевий колір неба на картині дуже багато зеленого кольору різних відтінків, а, як вважають психологи, зелений – це колір надії. Тому ми з вами віримо, що ці мужні люди обов’язково знайдуть порятунок. І світло та сонце будуть спільниками людської волі.

Вчитель музики: Музичне зображення моря зустрічається у творчості багатьох композиторів.  

Скажіть, характерні морські пейзажі відносяться до творчості якого композитора?

Римского -Корсакова. (№4 Садко. Океан.Римский-Корсаков.М.).

 Які засоби художньої виразності використував композитор? (Велично, спокійно, урочисто, легко, таємничо, загадково).  У  яких музичних картинах композитора зображена величність морської стихії? (Опера «Садко», «Казка про царя Салтана», сюїта «Шехерезада», романси).

Вчитель музики: Подивіться, як перекликається між собою поезія, образотворче мистецтво і музика.

ІІІ. Фізкультхвилинка. Вчитель музики: А зараз ми з ваи будемо відпочивати і зображати море. (Діти виконують фізкультхвилинку «Море»)

Море, море закачалось (покачиваясь) Море, море разбежалось (по сторонам сильнее) Море вздыбило волну, (встают в ряду по очереди) А на ней уже одну. (Поочередно встают все ряды) Волны стайкой побежали И друг друга обгоняли, И неслись, как снежный ком. Начался на море шторм. (все дети машут руками) И минуты не прошло Море спать опять легло. (все садятся на места)

Вчитель образотворчого мистецтва: А тепер я пропоную вам уявити себе художниками.

Яким би ви не зображували море, пам’ятайте: головне для нас сьогодні – передати певний характер та настрій моря –тривожний, таємничій або грізний, сердитий.

З чого починати свою роботу? З визначення лінії горизонту.

Пам’ятайте: настрій моря потрібно передавати не окремим локальним кольором, а кольоровими сполученнями, насиченими кольором мазками, різними за характером, - спокійними та ніжними, різкими та грубими. (Демонстрація Дев’ятий вал .)

IV. Практична частина уроку. (Звучить аудіо запис №5 Любе Дев ятий вал)

Учні працюють під конролем учителя

V. Закріплення теми уроку.   Вчитель образотворчого мистецтва: Щоб переконатись, що ви добре зрозуміли тему уроку Цар Нептун пропонує вам відповісти на такі питання:  Як називається картина, на якій зображено море? (Марина)

 Який художник присвятив все своє життя зображенню моря? (І.К.Айвазовський)  

В якому місті народився і створив найкращі свої роботи цей художник? (Феодосія)

 До творчості якого композитора ми сьогодні зверталися? (М.Римський-Корсаков)  Якими музичними фарбами композитор намалював море? (Спокійне, величне тощо)

 Які види мистецтва ми поєднали? (Музика, живопис, література)

VI. Підсумок уроку. Вчитель образотворчого мистецтва і музики аналізує й оцінює учнівські роботи, з найкращих організовує міні-виставку на тему «Мандри вітрильника».

Вчитель музики: Діти, ви сьогодні усвідомили, яке щастя бачити, відчувати, насолоджуватися морем. Отож, пронесіть любов до нього крізь життя! ( №6 Хоровий спів. Пісня Ю.Антонова «Море»)

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:  Бажанов. Життя видатних людей. – Москва: Молода гвардія, 1966 р; 352 с., іл.  Барсамов. Іван Костянтинович Айвазовський. – Симферополь: Криміздат, 1950 р.  Волошина О.В., Мільченко О.В. Музичне мистецтво: 5 кл.: Підручник для зальноосвіт.навч.закл./ К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005 р. – 144 с.: іл.  Кленов А. Там, де Музика живе. – М.: Педагогіка, 1985 р., 152 с.: іл.  Попова Л.Г., Якутович. – М.: Рад. Художник, 1988 р.  Повний посібник з малювання. – Харків: Книжковий клуб сімейного дозвілля, 2006  Сто найвідоміших шедеврів України.- К.: Автограф, 2004 р.  Універсальний словник – енциклопедія/ Гол.ред.ради чл.- кор. НАНУ М. Попович.- 3-є вид., перероб., доп. – К.: Всеувито, 2003  Енциклопедійні словник юного музиканта.- М.: Рад.композитор, 1984 р., кн. 1.- 303 с., іл.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток і саморозвиток професійної креативності вчителя »
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.