Мета: дати дітям уявлення про вітер, як про явище неживої природи; уточнити знання про те, що вітер – це рух повітря, що переміщується з різною швидкістю і силою; повітря може бути чистим і брудним. За допомогою дослідницької діяльності підтвердити, що повітря є всюди, воно потрібне всім живим істотам, показати способи виявлення повітря.
Закріплювати з дітьми нетрадиційну техніку малювання способом видування та правила користування піпеткою розвивати у дітей ігровий інтерес, уміння роботи висновки, аналізувати. Формувати інтерес до пізнання природи.
Матеріали і обладнання: повітряні кульки (з намальованим обличчям), предметні картинки, фен (сушка,) миски,склянки з водою, паперові човники, віяла, трубочки за кількістю дітей, 2 великі ватмани (посередині яких намальований вітер), гуашеві фарби, піпетки, серветки, мультимедійний проектор, магнітна дошка.
Попередня робота: виготовлення паперових човників, віял, бесіда на тему: «Про що мріє вітер», вивчення фізкультхвилинки «Вітер», читання оповідання В. Сухомлинського «Про що гомонять дерева».
Хід заняття
«Вийшла вранці я на ґанок»
І сказала: «Добрий ранок»!
Сонцю, птахам і хмаринці,
Деревам, вітру, тихій річці
Добрий ранок, світе мій!
Рідний, мирний, дорогий».
І раптом чую: «хі – хі – хі – ха – ха – ха…!» (звучить запис)
Дивлюсь і прямо мені в руки прилетіла ось така дивна кулька. Я запитала: «Ти хто?» але кулька так сміялася, що я не почула її ім’я. Діти, яке ім’я дали б ви нашій кульці?
(Смішарик, Сміховинка, Веселика, Сміхотунька). Гаразд нехай буде кулька – Сміхотулька.
А Сміхотулька дуже любить подорожувати, і сьогодні вона нас запрошує відправитись на острів Невидимки. Ви не проти туди відправитись. Сідайте в кораблик (побудований з гімнастичних лав) і закрийте на мить очі. (Дмухаємо на дітей):
«Що ж це по між нас гуляє?
І кораблик наш штовхає!»
Відкрийте очі. Що ви відчули? Правильно – вітерець. А насамперед, це і є та Невидимка до якого ми хотіли потрапити. І називається він – Повітря.
Кулька мені каже:
«Гляньте, гарна я яка,
Вмію я літати,
А літаю я чому
Можете сказати
Діти, а як ви думаєте, що є в середині кульки – Сміхотульки? (Повітря)
І звичайно, завдяки повітрю вона літає, тому і називається – повітряна. Хочете переконатись?
(Беру іншу кульку, розв’язую і злегка випускає на дітей повітря (чуть затримую). Відчули вітерець? А ви його бачите? (далі випускаємо повітря з кульки). Спробуйте його спіймати руками. То яке повітря? (Невидиме, прозору).
Діти, погляньте на ці картинки. (На дошці – преметні картинки – м’яч, стілець, круг для плавання, колесо, кошик…).
У яких предметах, з – поміж зображених, у середині є повітря? Як воно туди потрапило? (Запустити за допомогою насоса).
Ой, подивіться, куди привела нас кулька – Сміхотілька. Які предмети вам знайомі? Як ви думаєте, куди ми потрапили? (Салон краси, Перукарню). А для чого використовують сушку? (фен). (Вмикаю сушку, дмухаю на дітей).
Що ви відчули? Яке повітря? (тепле, гаряче)
Ну що, нагрілися? Давайте охолонемо. Візьміть віяла і порухайте ними біля обличчя. Що ви відчули? (Легенький вітерець). Тепер рухайте віялами швидше. Чи змінилась сила вітру? (легенький вітерець перетворився на сильний вітер і ми цим самим примусили повітря Невижимку рухатися. Правда?)
Рух повітря – це і є вітер? Який буває вітер? (лагідний, легкий, помірний,сильний, поривчастий, шквальний, ураганний, штормовий).
Яку користь приносить людям легкий, помірний, не сильний вітер? (сушить білизну, обертає млин, підганяє корабель, розгойдує вітрила…)
Але чи завжди вітер буває корисний? Ми зараз побачимо. Переглянемо відео- слайд. (Перегляд слайдів із зображенням ураганного вітру та шторму на морі)
То який ще буває вітер (шкідливий)
По чому було видно? Які ще наслідки бувають після ураганного вітру?
Чи хотіли б ви дружити з шкідливим вітром?
Погляньте, навіть Сміхотулька чомусь засмутилась. Давайте розвеселимо її, погравшись у цікаву гру «Вітерець» ( у мисках з водою діти пускають паперові човники, в парах, дмухаючи з одного до іншого слабше і сильніше).
Я як ви, діти, думаєте – є повітря у воді? Ми зараз перевіримо. Хоч повітря прозоре і невидиме , а Сміхотулька все таки хоче вам його показати. (Діти підходять до столів, де стоять склянки з водою). Візьміть трубочки, вдихніть через носик повітря (ось – так вихователь показує) і видихніть його в трубочку, кінець якої занурений у воду.
Що з’явилось? Як ви думаєте, де взялися бульбашки? Так, ці бульбашки не що інше як повітря, яке ми видихнули з ротика, отже в нас в середині є повітря.
Діти , а кому потрібне повітря у воді? (рибкам, жабкам, рослинкам…)
Я як ви вважаєте,можемо ми обходитись без повітря? Давайте перевіримо. За моїм сигналом закрийте носики і ротики і затримуємо дихання.
Чи довго ви могли витримати? Що ви відчули? (нестачу повітря). Отже, кому потрібне повітря? (усім живим істотам: людям, тваринам,рибкам,рослинам тощо).
А чи завжди повітря буває чистим? Завдяки сому повітря забруднюється? (виділення газів з автомобілів, викиди шкідливих речовин з заводів, фабрик тощо).
А всім живим істотам звичайно потрібне чисте повітря.
Кулька – Сміхотілька приготувала цікаву гру «Так – Ні» (вихователь роздає дітям по 2 картинки (у вигляді кульки) – синя і червона). Синя – ні, червона – так. За допомогою цих картинок діти відповідають на запитання кульки:
Вітер – це рух повітря?
Вітер завжди дме в одну сторону?
Повітря є у воді?
Повітря можна побачити?
Можна зловити повітря?
Вітер може бути шкідливим?
Психогімнастика «Ч – вітер»
Діти всі ми зрозуміли, що вітер прозорий і не видимий. А чи хотіли б ви, щоб вітер став незвичний? Яким саме? (різнокольоровим).
Я зрозуміла, що ви хотіли б, щоб вітер був різнокольоровий.
Давайте подаруємо йому красиве кольорове вбрання. (діти підходять до столів, де лежать великі ватмани паперу).
(вихователь закріплює нетрадиційну техніку малювання способом видування та навички користування піпеткою для набирання та випускання фарби).
Погляньте, яка весела і задоволена вашими фантастичними картинками кульками кулька – Сміхотулька. Але нам уже час вирушати в подорож до нашого дитячого садочка. До побачення, острів Неведимка!



