ІНТЕГРОВАНЕ ЗАНЯТТЯ З МАЛЮВАННЯ ТА РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ З ЕЛЕМЕНТАМИ НАРОДОЗНАВСТВА З ПРІОРИТЕТОМ СОЦІАЛЬНО-ПРИРОЗНАВЧОЇ ТЕМАТИКИ. «ПОДАРУЄМО КАЛИНІ ЧЕРВОНІ НАМИСТИНКИ»

Опис документу:
Нетрадиційна образотворча діяльність відіграє важливу роль у загальному психічному розвитку дитини. Адже самокоштовним є не кінцевий продукт- малюнок, а розвиток особистості: формування впевненості в собі, у своїх здатностях, реалізауія у творчій роботі, цілеспрямованість діяльносі.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

КЗ «Молочанська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат» ЗОР

ІНТЕГРОВАНЕ ЗАНЯТТЯ З МАЛЮВАННЯ ТА РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ З ЕЛЕМЕНТАМИ НАРОДОЗНАВСТВА З ПРІОРИТЕТОМ СОЦІАЛЬНО-ПРИРОЗНАВЧОЇ ТЕМАТИКИ.

«Люби, шануй свій рідний край, природу міста уквітчай».

«ПОДАРУЄМО КАЛИНІ ЧЕРВОНІ НАМИСТИНКИ»

Вихователь: Л.В.Пенькова

2017 н.рік

Програмовий зміст: навчати нетрадиційного способу малювання пальчиком, ватною паличкою, розташовуючи півколом візерунок на серветці, використовуючи ритм повторів елементів. Розвивати пізнавальні здібності, вміння аналізувати і робити висновки. Розширити знання про рослинний світ рідного краю, про дерева-символи, їх символічне значення, місце зростання, корисні властивості. Збагатити словниковий запас, вміннями складати розповіді - описи, прищеплювати навички пояснювального мовлення.

Розвивати творчу уяву,фантазію. Виховувати самостійність в роботі,

бажання, примножувати красу рідного краю, відчувати себе її частиною.

Матеріали та інструменти: ілюстрації, гілка калини, серветки з тканини на кожну дитину, гуашеві фарби, ватні палички, вологі серветки для рук.

Попередня робота: вивчення віршів, пісень про калину, розглядання ілюстрацій, складання розповідей за ілюстраціями.

Хід заняття.

І.Вступна частина.

1.Н.П.П.

Діти. Добрий день,

Добрий день,

Раді вас вітати.

Щастя та добра вам

Раді побажати.

Вихователь. Діти, скажіть, яка тепер пора року? Що зробила осінь із природою? У які кольори розмалювала листя? (А яка вона осінь?) (Багряна, щедра, золота). Який зараз місяць? Чому місяць називається жовтень?

В парках і садочках

На доріжки й трави,

Падають листочки жовто-золотаві.

Де не глянь, навколо килим кольористий,

Віти напівголі, небо синє, чисте. ( Б.Чалий.)

2.Мотивація.

Пропоную дітям зібратися на килимі. Сьогодні ми з вами будемо грати, малювати, прикмети вивчати, співати, вірші розповідати.

ІІ. Основна частина.

- Діти в мене у кошику є гарна рослина. А саме яка ви зараз відгадайте:

Дівчина вродлива весь рік

Намисто перевдягає.

Навесні намистинки біленькі,

Взимку зелененькі.

Восени жовте листя приміряє,

А взимку в червоному гуляє. (калина).

Пальчикова гімнастика «У садочку - садочку»

У садочку-садочку калинка виростає,

Сонце її гріє, дощик поливає.

У щасливій хатці діти підростають,

Усі їх люблять, усі їх ласкають. (Діти виконують вправи за змістом) Вихователь. Цей кущ дуже любить наш народ його можна побачити майже в кожному дворі. Він дуже красивий на весні, коли розпускає свої білі кетяги, та восени, коли наливаються червоним соком ягідки. Діти, ягідки калини дуже корисні при кашлі. Чай із калини діже вітамінний та корисний для здоров я. В народі кажуть: «Червона калина від ста хвороб рятує». Недарма калину називають символом України. Це символ любові до рідного краю, символ краси. «Білий цвіт калини – радість України». Часто дівчину порівнюють із калиною: «Убралася в білу сукню, як калина в білий цвіт»; «Молода дівчина гарна, як калина». «Щічки червоні, як кетяги калинові». «Пишна та красива, мов червона калина». Дівчата квітчали калиною коси. Достиглою калиною прикрашали хати, взимку клали між вікнами, щоб червоні грона нагадували тепле щедре літо. Її оспівують у піснях, у віршах.

У калини квіточки-ніжно білі зірочки.

У калини ягідки-червоненькі крапельки.

У калини зернятка - то маленькі серденька.

Через те і кущ калини став за символ України.

(Н.Ковалішина.)

- А що ви діти знаєте про калину?

- Навесні гарненька,

Вдягається біленько.

А коли в городі чисто,

Червоне вдягла намисто.

-У нас біля ганку був кущик маленький,

Із нього виросла калинка гарненька.

Вітер віє, гілочки хитає,

Гілочки хитає, до діток ягідки нахиляє

(Діти повторюють та виконують логоритмічні вправи)

Вихователь: На прогулянці ми за калиною спостерігали,

Народні прикмети вивчали.

Народні прикмети треба нам добре знати,

Народну мудрість добре всім запам’ятати:

Дитина: Якщо на дереві вродило багато калини – то осінь дощову треба чекати!

Дитина: Якщо ягідок мало, їх трохи більше за жменьку – то осінь буде без тривалого дощику, сухенька!

Вихователь:

З дерева ягідки круглі і червоні

Щедра осінь сипле діткам у долоні.

Ягідки корисні, вітамінами багаті,

На смак вони терпкі, солодко-гіркуваті.

Пташки прилітають у зимову днину,

Ягідки дзьобають у голодну годину.

Ягідками пригоститься та дитина,

Яка відгадає, що це…(калина)

- Давайте розглянемо, які у калини ягідки - намистинки. Пропоную подивитися на гілочку калини, яка вона чудова восени. Ягідки розміщені купкою на маленьких ніжках. - Якого вони кольору? - Якої форми? - Яким кольором листя?- Якої форми ягідки?- Для чого вона потрібна?- Скуштуйте її. Діти куштують ягідку (гірка). Не всі продукти, що містять вітаміни солодкі на смак, але вони водночас корисні. Послухайте як українці шанували калину.

Швидко літечко від нас пішло,

І осінь дарує своє нам тепло.

У вересні, на день Петра і Павла

Була у людей робота – цікава і забавна.

У цей день люди з дерева зривали калину,

Щоб врятувати від хвороби дитину.

Українці розвішували ягідки під стріху -

Пташкам – для прокорму, діткам - на втіху.

Калину зривали завжди на запас,

А взимку варили кисіль або квас,

У пиріжечки клали начинку – червону калинку,

Смакували корисними ягідками навіть узимку!

Коли дитина захворіє її лікували відваром калини. Брали ягідки - заливали окропом, пили корисний чай.(Давайте і ми зробимо). Свіжі ягоди з медом вживали при кашлі. Не було в народній медицині кращих ліків від застуди, ніж калиновий чай. Навіть коли вже випав сніг, на гілках калини виграють яскраві червоні ягідки, які від морозу тільки солодшають. Не лякає калину ні осіння непогода, ні зима с холодами. Калина не боїться, як її кетяги ламають. Вона тоді ще скоріше росте. І ніякі вітри її не подолають. Стоїть, радіє, пишається своїм вбранням. Калина гостинно пригощає взимку ягідками пташок і перехожих.

Послухайте казку: «Забавки вітерця – пустунця».

(з демонстраціє на фланелеграфі) Д/гра «Збери намисто»

Вітерець - пустунець по садку гуляв,

Вітерець – пустунець ягідки калинки на чорну землю кидав.

Під деревом сидів горобчик , ягідки чекав!

А потім, горобчик з ягідками грав –

Між ягідками стрибав.

А україночка з деревом розмовляла,

Дівчинка гарні ягідки зривала,

Ягідки різні за кольором вибирала.

(Діти перебирають намисто - окремо червоне і жовте ).

Дівчинка на землю ниточку поклала –

Півколом ягідки калини викладала,

Старанно , без поспіху вона працювала!

Дівча ягідки викладало без зупинку : (нанизують за кольором)

червону, потім жовту намистинку!

Дівча усі ягідки порозкладало, на ниточку їх нанизало,

а потім намистом себе прикрашало, у таночку кружляло! (діти роблять намисто з намистинок).

А калинка з вітерцем осіннім грала:

Вітерець на калинку налітає,

Зелені гілочки до землі нахиляє.

Та ягідки не обсипаються,

Міцно у кетязі тримаються!

Ягідкам забавки вітерця не заважають.

Гілочки ягідки міцно тримають.

(Вихователь на фланелеграфі показує дітям ритмічну композицію з ягідок на гілочці, діти виконують на листах білого паперу). Показує як ягідки тримаються у кетязі.

Сьогодні ми з вами будемо серветки калинками прикрашати і гостям їх дарувати.

3. Показ зображення на серветці.

Треба занурити ватну паличку, або пальчик в фарбу і намалювати ягідки на тканині.( Під серветками лежать клейонки).

Дитина: Вітерець нам нагадав, що у нас багато справ!

Треба калинки малювати,

Своє вміння показати!

4.Фізкультхвилинка:

Вітерець-пустунець налітає,(діти піднімають руки, повертають тулуб)

Гілочки калинки хитає.

Ягідки на гілочках міцно тримаються,

Від вітру на дереві хитаються .(стискають кулачки)

Вітерець сильніше повіває,

Ягідки калинки на землю скидає! (розтискають кулачки)

Вітерець на дерево налітає,

Та не всі калинки зриває! (повертають тулуб вліво- вправо)

Прилітають пташки взимку

Скуштувати калинку! (махають руками, присідають)

Дітки до дерева підійшли (крокують)

Сподобалась їм калини краса! (дивуються)

Діти калину намалювали (імітують малювання)

Усіх гостей здивували.

Дитина: Не сумуй, калинонька, ми тобі зробимо подарунок.

5.Самостій на робота.

Діти працюють(звучить музика П.І.Чайковського «Пори року») за допомогою пальчика, ватних паличок червоною фарбою залишають на серветці насичені відбитки. (словесна допомога , поради вихователя)

- На серветку поглянемо –

Мою казочку пригадаємо!

Довго на дереві ягідки будуть гойдатись,

А ми вчимось красою природи милуватись!

6. Підсумок заняття. Аналіз дитячих робіт.

- Що ми сьогодні робили на занятті?

- Що сподобалось?

- Діти ви дуже старалися, розмалювали серветки, вони гарні. Після висихання ними можна користуватись, або подарувати кому-небудь.

ІІІ. Заключна частина.

- Отже діти бережіть калину, шануйте її, а ще краще посадіть дома разом з батьками свій кущик калини, щоб наша земля була красивішою, а ви здоровішими.( Діти пригощаються лікувальним відваром з калини).

Рефлексія: гра «Ой на горі калина»(діти ведуть хоровод).

Ой на горі калина,

Під горою малина. (діти тричі плещуть в долоні, присідають)

Ой так, на горі калина ,

Ой так , під горою малина.(тупають однією ногою тричі, обертаються ліворуч навколо себе)

Там зійшлася дітвора, (зменшують коло)

Танцювати почала.(збільшують коло)

Ой так, там зійшлася дітвора, (тупають ногою )

Ой так, танцювати почала. (обертаються навколо себе)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Методична діяльність в умовах децентралізації освіти в Україні»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн