Інструкція на тему"Надання першої (долікарської) медичної допомоги

Опис документу:
Перша медична (долікарська) допомога представляє собою комплекс негайних заходів, які проводяться при нещасному випадку і гострих захворюваннях, спрямованих на припинення дії шкідливого фактору, на усунення загрози життю, на полегшення страждань та підготовку постраждалого до відправлення в лікувально-профілактичний заклад.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

І Н С Т Р У К Ц І Я

По наданню першої ( долікарської ) медичної допомоги

1.ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Перша медична (долікарська) допомога представляє собою комплекс негайних заходів, які проводяться при нещасному випадку і гострих захворюваннях, спрямованих на припинення дії шкідливого фактору, на усунення загрози життю, на полегшення страждань та підготовку постраждалого до відправлення в лікувально-профілактичний заклад.

  1. Перша медична (долікарська) допомога виконується безпосередньо на місці події, в найближчий час після травми.

  2. Перша медична (долікарська) допомога надається потерпілому або потерпілим працівниками, які знаходяться на місці події або поблизу від неї.

  3. Оптимальний термін надання першої медичної (долікарської) допомоги – 30 хвилин після травми.

  4. Особі, яка надає першу медичну допомогу необхідно додержуватись таких рекомендацій:

 • визволити потерпілого від подальшої дії на нього небезпечного виробничого фактору (електричний струм, хімічних речовин, води та інше), при необхідності винести постраждалого на свіже повітря, звільнити від тісного одягу;

 • визначити характер і ступінь пошкоджень, для чого звільнити від одягу пошкоджену частину тіла або зняти з постраждалого весь одяг, при цьому намагатися не нанести шкоди вдруге і не викликати відчуття болю;

 • виконати необхідні заходи для врятування потерпілого в порядку терміновості (відновити проходження повітря через дихальні шляхи, у разі необхідності провести штучне дихання, зовнішній масаж серцю, зупинити кровотечу, накласти пов’язку тощо);

 • підтримати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичного робітника;

 • викликати медичних працівників, або вжити заходи щодо транспортування потерпілого до найближчого медичного закладу.

  1. Особа, яка надає допомогу повинна знати:

 • основні ознаки порушення життєво необхідних функцій організму людини;

 • правила, заходи, методи надання першої медичної (долікарської) допомоги;

 • основні засоби переноски і евакуації потерпілих.

  1. Необхідно вміти:

 • орієнтуватися в екстремальній ситуації;

 • дати оцінку стану потерпілого, особливості ураження (травми);

 • визначити вид необхідної першої медичної (долікарської) допомоги, послідовність проведення відповідних заходів;

 • правильно надавати першу медичну (долікарської) допомогу.

  1. В залежності від фактору, що впливає на характер травми, вони підрозділяються на механічні (рани, удари, розриви внутрішніх органів, переломи кісток, вивихи), фізичні (опіки, відмороження, ураження електрострумом або блискавкою); хімічні (дія отруйних речовин), психічні (шок, переляк).

2. Перша допомога при опіках

2.1. Термічні опіки. На невеликі опіки накладають стерильну пов’язку та закріпляють бинтом. При тяжких опіках постраждалого завернути у чисте простирадло або тканину, не роздягаючи його, накрити тепліше, напоїти чаєм, дати знеболювальне. Не можна наносити на опіки олії, вазелін, жири.

2.2. Хімічні опіки. Рану одразу промивають проточною холодною водою протягом 15-20 хвилин. Після промивання уражене місце необхідно обробити нейтралізуючими розчинами (примочки, пов’язки). Лужні опіки обробляють 1-2% розчином кислоти (борною, лимонною), а кислотні – мильним або содовим розчином. Далі допомога потерпілим така ж як і при термічних опіках.

Глибина

Причини

Проявлення

Що робити ?

Зовнішній шар

епідермісу

Короткочасний контакт з гарячою водою або розжареним предметом

Почервоніння шкіри, свербіж, сильний біль

Охолодити, перев’язати бинтом. Можна використати обезболюючий розчин меновизину

Увесь епідерміс

Більш довший контакт з гарячою водою, маслом, предметом або з роз’їдаючою хімічною речовиною, електричним струмом.

Почервоніння, м’яка шкура, водянки.

Визвати швидку допомогу. Охолодити. Не туго перев’язати

(бинт, бандаж), дати обезболюючий засіб (парацетамол).

Епідерміс і шкіра

Досить довгий контакт з гарячою рідиною, маслом, розжареними предметами або з роз’їдаючою хімічною речовиною, електричним струмом.

Шкіра червона або бліда, шорстка або пересушена, іноді така, що не відчуває (пошкоджені нерви)

Обов’язково охолодити. Пам’ятати, що через опечену поверхню тимчасово попадає інфекція. Тому необхідно якомога найшвидше показати хворого лікарю.

Епідерміс, шкіра, інші тканини під шкірою

(кістки, м’язи).

Дуже висока температура повітря, струм високої напруги

Глибока рана. бувають випадки,

коли тканина обвуглюється.

Терміново визвати швидку допомогу! Потерпілого необхідно терміново відвезти до лікарні! Постійно говорити з потерпілим та заспокоювати його.

3. Перша допомога при відмороженнях

3.1. Негайно зігріти потерпілого, особливо відморожені частини тіла. Для цього перевести потерпілого у тепле приміщення, найбільш ефективно і безпечно це досягається, якщо відморожену кінцівку (частину тіла) помістити у теплу ванну з температурою 20 градусів. За 20-30 хвилин температуру води поступово збільшують до 40 градусів. Після зігрівання ушкоджені частини тіла закривають стерильною пов’язкою і тепло накривають. Не можна змазувати їх жиром і мазями, розтирати снігом, рукавичкою.

3.2. Постраждалим необхідно дати чай, кофе, аспірин, знеболювальне.

4. Перша допомога при ураженні електричним струмом

4.1. Звільнити постраждалого від дії електричного струму. Якщо постраждалий не втратив свідомість, його слід покласти на підстилку, наприклад з одежі, застібнути одежу, створити прилив свіжого повітря, зігріти тіло, якщо холодно; забезпечити прохолоду, якщо жарко; створити повний спокій безперервну слідкуючи за пульсом і диханням; відсторонити зайвих людей.

4.2. Не можна дозволяти постраждалому рухатись, продовжувати працювати.

4.3. При ураженні блискавкою допомога надається так само, як і при ураженні електричним струмом. Якщо у постраждалого дихання рідке та судорожне, необхідно зробити штучне дихання, з одночасним непрямим масажем серця.

5. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах, розтягненнях

5.1. Якщо перелом відкритий, то необхідно зупинити кровотечу та накласти стерильну пов’язку, а після цього накласти на пошкоджену кінцівку шину. Якщо готової шини немає, то замість неї можна використати дошки, лінійки, куски фанери і т.п.

5.2. При закритому переломі не слід знімати з постраждалого одежу – шину необхідно накладати поверх неї.

5.3. Для зменшення болю до травмованого місця треба прикладати “холод” (лід, сніг, холодну воду, холодні примочки).

5.4. При пораненні слід знати, що рана може забруднитися мікробами, тому не можна промивати рану водою або якими-небудь лікарськими речовинами, засипати порошком, змазувати мазями, не можна видаляти з рани пісок, землю, камінці і т.п., а зняти бруд навколо рани, очищуючи шкіру від її країв назовні, щоб не забруднити рану, після цього навколо рани змазати йодом і накласти пов’язку.

5.5. Не видаляти з рани згустки крові, сторонні тіла, тому що це може викликати кровотечу.

5.6. Не можна замотувати рану ізоляційною стрічкою, класти на рану вату.

Пошкодження та причини

Симптоми

Самодопомога

Розтягнення зв’язок, сухожиль, м’язів. Забій, кровотеча у тканинах під шкірою

1-й ступінь – легке пошкодження від невеличкого удару, розтягнення або надрив тканини. Діапазон рухливості не порушений. Набряк відсутній.

2-й ступінь – пошкодження викликало частковий надрив або кровотечу в тканинах. Функція обмежена. Можливий м’язовий спазм. Рух спричиняє біль. Можливий набряк.

3-й ступінь – важкий або повний розірвання тканини, кровотеча під шкірою. Різкий біль. Втрата функції. Набряк із зміною кольору шкіри. Можлива деформація

Дотримуйтесь спокою. Прикладайте

лід. Накладіть тугу пов’язку. Підвищення травмованої ділянки. Довготривале прикладання льоду: кожну годину або при відчутті болю. Продовжуйте прикладати лід протягом 24-72 години після пошкодження. При легких і помірних розтягненнях або забитті робіть вправи на розтягнення. При порушенні функціонування зверніться до лікаря.

Рвані рани, надрив шкіри з нерівними краями

Кровотеча; почервоніння, набряк. Збільшення температури шкіри. Набряк і біль в лімфатичних вузлах. Невелика лихоманка. Головний біль.

Перекисом водню промийте рану для зняття бруду. Промийте місце пошкодження антисептичним милом з водою. Накладіть стерильну пов’язку. Зверніться за медичною допомогою у разі інфекції, можлива необхідність у протиправцевій ін’єкції

Порізи і відкриті рани з рваними краями, з оголенням внутрішніх тканин під шкірою

Те саме, що й при рваних ранах

Промийте шкіру навколо рани водою з милом, направляючи воду в бік від пошкодження. Перекисом водню промийте рану. Накладіть стерильну пов’язку. Зверніться до лікаря у разі необхідності накладання швів.

Проколи: пряме сильне проникнення гострим предметом у тканини

Те саме, що й при рваних ранах

Очистіть місце навколо рани. З метою зменшення ризику інфекції дайте крові трошки витекти. Накладіть стерильну пов’язку. Є необхідність у протиправцевій ін’єкції. Якщо проти рідне тіло заглибилося у тканини, захистіть місце ушкодження і зверніться до лікаря.

Подряпини: здирання верхніх шарів шкіри

Те саме, що й при рваних ранах

Видаліть з рани всі сторонні частки, промийте антисептиком (перекис водню). Накладіть антисептичний крем на вазеліновій основі, щоб тримати рану зволоженою. Накрийте марлею, яка не прилипає до рани.

Сильна кровотеча

З артерії: колір – яскраво-червоний. Витікання крові – поштовхами. З вени: колір – темно червоний. Витікання крові – постійне. З капілярів витікання крові – повільне просочування

Підніміть місце травми вище від серця. Накладіть на рану стерильну стискаючу пов’язку. Затисніть артерію вище від рани, накладіть стискуючий джгут. Вжити заходи щодо шоку. Зверніться до лікаря.

Шок, викликаний кровотечею

Стурбованість, тривога. Пульс – слабкий, швидкий. Шкіра – холодна, волога, сильна пітливість. Колір шкіри – блідий, пізніше з синім відтінком. Нудота. Кров’яний тиск нижчий за норму

Зупиніть кровотечу. Підтримуйте доступ повітря. Підніміть нижні кінцівки на 30 см. Розташуйтеся у зручній позі, якщо це не пошкодження спини. Не рухайтесь. Підтримуйте нормальну температуру тіла. Не пийте рідини.

Тендиніт: запалення сухожилків (волокнисті тканини, які з’єднують м’язи з кістками)

Чинники ризику – неправильно підібрана спортивна амуніція, помилка тренера

Початок симптому – біль, набряк, підвищення температури ушкодженої ділянки

Спокій і холод протягом 24-72 год. Тепло до тренування і холод після нього.

Бурсит: запалення слизистої сумки (мішечок заповнений рідиною між кісткою та м’язом, яка поліпшує рухи, забезпечує захист і зменшує тертя)

Чинники ризику – помилки в тренуванні (різке підвищення інтенсивності, частоти, тривалості, низька загальна тренованість, недостатній розвиток гнучкості, неправильна техніка)

Висока чутливість. Блокування в суглобі. Відчуття потріскування суглобу. Почервоніння. Блокування суглобу. Оніміння.

Масаж. Додаткова програма тренування сили і гнучкості. Зникнення чинників ризику.

Механічний біль у попереку: біль, викликаний неправильною механікою руху, відсутність гнучкості в окремих групах м’язів, або м’язова слабкість.

Тугі, нееластичні м’язи у нижній частині спини і на задній поверхні стегна. Погана поза під час виконання вправ. Слабкі м’язи черевного пресу. Структурні аномалії.

М’язовий спазм. Больові відчуття в м’язах. Туга рухливість м’язів на задній поверхні стегна, у нижній частині спини

Сильні болі у спині, які супроводжуються защемленням нерва. Необхідно зробити рентгенівський знімок, щоб виключити перелом диску, перелом.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»