Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Сучасні підходи до соціалізації дошкільника
»
Взяти участь Всі події

" Ілля Муромець "

Опис документу:
Ілля Муромець – не міф, а реальна людина, історична особистість. За багатовікову історію відвага та доблесть героя добре показані в архітектурі, культурі, мистецтві, музиці. Ілля Муромець один з головних героїв билин про стародавню Київську Русь, які мужньо боролися за рідну землю та захищали батьківщину від нападів ворогів-чужинців. Однією з найвідоміших є билина «Ілля Муромець і Соловей-розбійник».
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ІЛЛЯ МУРОМЕЦЬ

Ілля Муромець один з головних героїв билин про стародавню Київську Русь, які мужньо боролися за рідну землю та захищали батьківщину від нападів ворогів-чужинців. Однією з найвідоміших є билина «Ілля Муромець і Соловей-розбійник». Народився Ілля Муромець приблизно між 1150 і 1165 рр. А загинув він у віці близько 40-55 років, як припускають, під час взяття Києва князем Рюриком Ростиславичем в 1204 р, коли Печерська лавра була розгромлена союзними Рюрика половцями. Причиною смерті став, мабуть, удар гострого знаряддя (списи або меча) в груди.

Від свого народження він не міг володіти ані руками, ані ногами. Билини про Іллю Муромця розповідають про те, що до тридцяти трьох років він залишався фізично слабким, поки одного разу в будинок не зайшли три старці. В хаті більше нікого не було, і вони попросили Іллю подати їм води. Господарю дуже хотілося напоїти мандрівників, він опустив свої ноги на підлогу та раптом відчув у них силу, зміг встати на них. Подав мандрівникам чашу з водою. Старці не стали пити самі, але сказали, щоб він сам зробив це. Вода виявилася цілющою, тож випивши її, Ілля опинився повністю здоровим. Він випив воду ще раз і відчув у собі величезну нелюдську силу. Тоді старці веліли надпити ще води, щоб зменшити її. Після зцілення старці відправляють богатиря на служіння князю Володимиру до Київа, на захист батьківщини й пророкують йому велике майбутнє та численні перемоги над ворогами. Також вони пророкують богатирю, що той повинен відшукати величезний камінь на своєму шляху до Києва й зрушити його з місця. Відправившись до Києва, Ілля відшукав величезний валун, про який розповідали старці. Зсунувши його, він виявляє під ним чудові обладунки та зброю. Цієї ж миті до нього прискакав вороний богатирський кінь, який стає його справжнім другом, віддано й вірно служить Іллі, допомагаючи йому в великих подвигах.

Після чудесного зцілення Ілля Муромець, як і належить богатирям і героям, робить численні подвиги. Найвідоміший його подвиг – перемога над Солов’єм-розбійником. Дослідники вважають, що Соловей-розбійник – не казкове чудовисько, а теж реальна історична особистість, розбійник, що промишляв в лісах по дорозі до Києва. А Солов’єм цього розбійника прозвали за те, що він сповіщав про свій напад свистом (або, можливо, давав свистом сигнал своєї банди до нападу). В подальшому Ілля Муромець зробив безліч інших подвигів, брав участь у боях, захищаючи від ворогів землю руську. Сучасники відзначали його неймовірну, нелюдську силу, тому в пам’яті людей він залишився, напевно, самим великим руським богатирем.

Досить згадати картину «Три богатирі», на який Ілля Муромець зображений в центрі – як найсильніший і могутній. У билинах і легендах три богатирі – Ілля Муромець, Альоша Попович і Добриня Микитич – часто разом здійснюють подвиги. Але насправді вони ніколи не зустрічалися. Їх розділяли століття – Добриня Микитич жив в 10 столітті, Альоша Попович – в 13 столітті, а Ілля – в 12-му столітті.

Ілля Муромець – один з небагатьох людей, кому вдалося пережити свою смерть, залишивши помітний слід в пам’яті людей і мали величезний вплив на наступні покоління. Але від Іллі залишилася не тільки пам’ять. Тіло Іллі Муромця, як і останки багатьох інших ченців, похованих в печерах Лаври, нетлінне і знаходиться в стані муміфікації. Але, на відміну від тіл єгипетських фараонів, воно стало таким не завдяки обробці спеціальними складами, а з невідомої науці причини. У православ’ї вважається, що якщо тіло не розкладається, а перетворюється в мощі, це – особливий дар Бога, який дається тільки святим. Потрібно відзначити, що православна церква, на відміну від вчених, ніколи не сумнівалася в дійсності мощей. Ілля Муромець був зарахований до лику святих вже в 1643 році і став одним з 69 угодників Києво-Печерської лаври.

У 1988 році Міжвідомча комісія провела дослідження мощей Преподобного Іллі Муромця. Результати виявилися вражаючими. Це був сильний чоловік, який помер у віці 40-55 років, високого зросту – 177 см. Справа в тому, що в XII столітті, коли жив Ілля, така людина вважався досить високим, тому що середній зріст чоловіка становив 165 см. Більш того, на кістках Іллі вчені виявили сліди багатьох битв – множинні переломи ключиць, зламані ребра, сліди від удару списа, шаблі, меча. Найбільше вчених вразило, що в повній згоді з народними переказами, Ілля дійсно довгий час не міг ходити! За висновком дослідників, причиною тому було важке захворювання – туберкульоз кісток або поліомієліт. Це і стало причиною паралічу ніг.

Ілля Муромець – не міф, а реальна людина, історична особистість. Кількість билин, написаних про Іллю Муромця, характеризує його як сміливого й доблесного героя. Образ Іллі Муромця виражений не тільки в літературних творах. За багатовікову історію відвага та доблесть героя добре показані в архітектурі, культурі, мистецтві, музиці.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.