Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • І. Франко. «Фарбований Лис». Образ Лиса, риси його характеру. Особливості літературної казки, її відмінність від народної.

І. Франко. «Фарбований Лис». Образ Лиса, риси його характеру. Особливості літературної казки, її відмінність від народної.

Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
2700 грн
390 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №KH755565
За публікацію цієї методичної розробки Ананко Марина Сергіївна отримав(ла) свідоцтво №KH755565
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку: І. Франко. «Фарбований Лис». Образ Лиса, риси його характеру. Особливості літературної казки, її відмінність від народної.

Мета: охарактеризувати образ Лиса Микити; набути умінь і навичок аналізувати художній образ;
самостійно працювати з текстом, висловлювати свою думку щодо прочитаного, ставлення до літературного героя; сформувати власне ставлення до позиції свого „Я" серед людей.
Обладнання: портрет І. Франка, малюнки лісових звірят із питаннями, індивідуальні картки, малюнок Лиса.


Хід уроку:

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Проблемне питання: Як ви розумієте епіграф до нашого сьогоднішнього уроку?

Епіграф: Слова ласкаві, а думки лукаві.
Народна мудрість

ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда – гра (малюнки лісових звірят, на яких записані питання, учень обирає тваринку і відповідає на запитання).
1. Що називається казкою?
2. Яка різниця між літературними та народними казками?
3. Що пообіцяв Лис своїм товаришам?
4. Хто виявив Лиса на вулиці міста?
5. Де сховався Лис?
6. Чому собаки не знайшли Лиса?
7. Як Лис використав свій дивний голубий колір і страшний вигляд?
8. Хто першим побачив у лісі страхітливого звіра?
9. Чи справді Лис був добрим і справедливим царем?
10. Які риси людського характеру засуджуються в казці?

2. Індивідуальна робота учнів (диференційовано) за картками
Картка 1.
1) Описати зовнішній вигляд Лиса Микити на початку і наприкінці твору.
2) Кого показав І. Франко в образі Лиса?

Картка 2.
1) Як опинився Лис Микита у лісі?
2) Переказати той епізод з казки, який найбільше сподобався.

3. Евристична бесіда з учнями:
— Яким постає Лис Микита на початку твору? (Хитрим, сміливим, гордим, хвалькуватим.)
— Куди вирішив піти Лис у базарний день і чому? (На торговицю у білий день, щоб вкрасти курку і цим доказати свою сміливість.)
— Чи вдалося Лису Микиті виконати свої горді нахваляння? Яким постає він перед нами у скрутну для нього хвилину: таким же сміливим, гордим чи іншим? (Боязливим.)
Зачитати слова з тексту, які це підкреслюють, дотримуючись темпу читання. (Коротко повторити відомості про темп читання.)
— Знайти і прочитати опис Лиса після неприємного перебування в діжі.
— Як повівся Лис після невдалого полювання? Чому він вирішив добре виграти на своїй подобі"? (Бо був хитрий, а ще побачив, що звірі тремтять перед ним.)
— Чи схвалюєте ви його поведінку?
— Яким царем був Лис? (Несправедливим.)
— Чому звірі так розправились із своїм царем?
— Що відчули ви, дізнавшись, як звірі викрили хитрого Лиса?

— Чого вчить нас цей твір? Проти яких людських вад спрямована ця казка?

Підсумок учителя. Недарма у народі кажуть: „Хитрий як лис". Саме таких хитрих, підступних, лицемірних людей треба берегтись і самому намагатися таким не бути.
IV. Повідомлення теми та очікуваних результатів

V. Пояснення нового матеріалу

1. Розповідь вчителя

Вчитель: Ви, мабуть, помітили, що такий герой, як Лис, Лисичка дуже часто зустрічається як у народних, так і літературних казках. Чому це так? Напевно, тому, що цей звір дуже розповсюджений у багатьох куточках землі, він вважається хитрим , кмітливим, спритним на полюванні, при роздобуванні собі їжі не цурається навіть людських осель, полюбляє навідуватись до курників.

  • Які звірі найчастіше зустрічаються в українських народних казках?

  • А чому саме ці звірі, а не бегемоти, крокодили, тигри?

  • Якими за поведінкою у народних казках були Вовки, Зайці, Лисиці?

У збірці казок І.Франка «Коли ще звірі говорили» всього 19 казок, про Лиса розповідається у 11. У 7 казках Лисиця – головний герой: 1. «Лисичка-кума», 2. «Лисичка і Журавель», 3. «Лисичка і Рак», 4. «Лис і Дрозд», 5. «Фарбований Лис», 6. «Лисичка-черничка», 7. «Три міхи хитрощів». У 4 казках Лисиця з’являється епізодично,але після її появи настає перелом у розвитку подій: 1. «Старе добро забувається» (Лисиця судила чоловіка і Вовка); 2. «Кролик і Ведмідь» (за хитрість і розсудливість Лисицю призначили генералом); 3. «Ворона і Гадюка» (хитрі поради);

4. «Війна між Псом і Вовком». Є у І.Франка і поема «Лис Микита».

Пишучи про звірів, І.Франко мав на увазі людей. Він писав: «Казка однією бровою підморгує на людей, немов дає їм знати: - Та чого ви, братчики, смієтеся? Адже се не про бідних баранів, вовків та ослів мова, а про вас самих з вашою глупотою, з вашим лінивством, з вашою захланністю, з усіма вашими звірячими примхами, забаганками. Адже ж я навмисне даю їм ваші рухи, ваші думки, ваші слова, щоб ви якнайкраще зрозуміли – не їх, а себе самих !» Тому будемо розглядати образ головного героя Лиса Микиту з точки зору людських якостей. А люди, як правило, не бувають лише хорошими або поганими. У кожної доброї людини є недоліки, більші чи менші, а в кожної поганої, напевне, є і хороші риси.

Отже, спробуємо схарактеризувати нашого героя різнобічно. Допоможе нам у цьому план, який ми з вами будемо складати.

2. Складання плану

План

  1. Лис Микита – головний герой казки.

  2. Риси характеру Лиса:

А) позитивні (визначаємо «Мозковим штурмом»);

Б) негативні (визначаємо «Мозковим штурмом».

3. Звір Остромисл, його царювання.

4.Мова Лиса.

5. Крах Лиса Микити.

3. «Мозкова атака»:

Вчитель: Назвати риси характеру і записати на дошці під знаком «+» і під знаком «-«.

+ -

кмітливий хвастливий

вправний(вмілий) мисливець гордий(зарозумілий)

розумний хитрий

товариський(оберігав від небезпеки) необережний

сміливий переоцінює можливості

терплячий байдужий до підданих

спостережливий брехливий

дотримує слова лицемірний

добрий зазнайство

справедливий користолюбство

м’якосердий цар Егоїстичний

4. Метод „Пошук інформації"
Учні, об'єднавшись у групи, добирають цитати, які відповідають певним рис
ам характеру Лиса.

Група № 1

Гордість, кмітливість, самовпевненість, фантазія

Група № 2

Хвалькуватість, хитрість, рішучість, кар'єризм

Група № 3

Сміливість, обережність, корисливість, самовпевненість

Група № 4

Боягузливість, ризикованість, фантазія, кмітливість

5. Інтерактивна вправа „Розігрування ситуації за ролями"
а) Виразне читання уривка казки за ролями (оповідач, Лис, звірі), починаючи від слів: „Тоді Лис перший заговорив до них ласкаво..." до слів „Пішли дні за днями".
б) Обговорення прочитаного:
— Як ви почували себе в ролі?
— Що відчули звірі, почувши цю розмову?
— Що відчув Лис? Як він поводився в цій ситуації?
— Яку рису характеру Лиса розкриває тут автор?
— Чи доречними є слова епіграфа уроку? Як ви їх розумієте?

6. Вправа „Аналіз ситуації"
Знайти і прочитати рядки, в яких розкривається життя звірів за царювання Лиса. Подумайте, про що свідчать ці рядки?

Чому добрий, справедливий, м’якосердий цар подано з питанням? (сказано з іронією)

Підсумок учителя. Саме в цьому уривку автор розкриває нам головну думку казки — бажання вищого жити за рахунок нижчого. І. Франко навмисне називає правління свого героя „добрим", „справедливим", „м'якосердним". Але це добро фальшиве, бо далі автор пише: „Хто був дужчий, той ліпший, а хто слабший, той ніколи не вигравав справи". Удавана добрість Лиса насправді є замаскованою байдужістю до підлеглих. Задовольнивши свої потреби, він не цікавився долею звірів.

У цій казці змальовано найосновніші риси тиранії. Тиран — це „Великий егоїст", який править незаконними методами з допомогою насильства. У цьому теж полягає алегоричний зміст казки. А тираном у ній виступає Лис Микита.

7. «Займи позицію»: ( робота з сигнальними картками)

  • Ти вважаєш Лиса справді добрим і справедливим царем?

  • так(червона картка)

  • ні (зелена картка)

  • не знаю (жовта картка).

  • Чи справедливо вчинили звірі зі своїм царем?

- так

- ні

- не знаю.

* Лис Микита позитивний чи негативний персонаж?

- так

- ні

- не знаю.

* Чи викликає у вас співчуття Лис?

- так

- ні

- не знаю.

Колективний висновок з коментарем учителя:

  • Отже, хто такий Лис? Яку людину змалював І.Франко під образом Лиса? (підсумок рис характеру).

VІ. Закріплення вивченого
1
. Метод „Мікрофон". Охарактеризувати образ Лиса Микити

2. Систематизуюча бесіда:
— Чим сподобалась вам казка? А чим не сподобалась?
— Чого вчить нас ця казка?
— Який би ви придумали кінець казки?
— Чим ця казка близька до народної?

Підсумок учителя. Казка „Фарбований Лис", як і багато інших казок І. Франка, близька до народної, тому що у своїх творах автор розкриває проблеми життя народу в алегоричній формі.

VIІ. Підсумок уроку
  Ознайомившись із казкою І. Франка „Фарбований Лис", ми переконались, що обман ніколи не закінчується добром. Ця казка, як і багато інших творів мистецтва слова, змушує кожного з нас поглянути на себе через призму життя героя твору. Який я? Чи чесний зі своїми друзями, батьками, чи хочу бути лідером і щоб усі працювали на мене? Можливо, вперше в житті вам спало на думку дати оцінку й своїй власній поведінці. 
Англійське прислів'я влучно стверджує: „Найдовша у світі відстань — відстань від голови до серця". Бажаю вам подолати цю відстань і саме серцем дати відповідь на запитання: якою я зростаю людиною?

VІІІ. Домашнє завдання

Підготувати характеристику Лиса (усну зв'язну розповідь). Описати можливу подібну ситуацію в сучасному житті (довести зв'язок із сучасним життям; над чим казка примушує замислитися).

Випереджувальне завдання для окремих учнів: підготувати повідомлення про «нечисту силу».

1. Що називається казкою?
2.
Яка різниця між літературними та народними казками?
3. Що пообіцяв Лис своїм товаришам?
4. Хто виявив Лиса на вулиці міста?
5. Де сховався Лис?
6. Чому собаки не знайшли Лиса?
7. Як Лис використав свій дивний голубий колір і страшний вигляд?
8. Хто першим побачив у лісі страхітливого звіра?
9. Чи справді Лис був добрим і справедливим царем?
10. Які риси людського характеру засуджуються в казці?

Картка 1.
1) Описати зовнішній вигляд Лиса Микити на початку і наприкінці твору.
2) Кого показав І. Франко в образі Лиса?

Картка 2.
1) Як опинився Лис Микита у лісі?
2) Переказати той епізод з казки, який найбільше сподобався.

Група № 1

Гордість, кмітливість, самовпевненість, фантазія

Група № 2

Хвалькуватість, хитрість, рішучість, кар'єризм

Група № 3

Сміливість, обережність, корисливість, самовпевненість

Група № 4

Боягузливість, ризикованість, фантазія, кмітливість

Тема: Літературні казки. Дитинство І. Франка. Іван Франко – казкар (збірка «Коли ще звірі говорили». Казка „Фарбований Лис". Зміст твору.

Мета: продовжувати роботу над казкою, подати відомості про літературну казку та її характерні риси; формувати культуру зв'зного мовлення, творчу уяву, логічне мислення; виховувати найкращі людські якості, розуміння відповідальності за свої вчинки. 
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. 
Обладнання: портрет І. Франка; світлина „І. Франко і О. Кобилянська"; виставка творів письменника для дітей, в тому числі збірка „Коли ще звірі говорили", ілюстрації до казки; підручник „Українська література" для 5 класу. 
Теорія літератури: поняття про літературну казку. 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності 

Слово вчителя
Казка — це наш любий приятель, який приходить до нас у дитинстві і не полишає уже дорослих. Вона супроводжує людину з найдавніших, найсивіших часів до нинішніх. Завдяки їй розвивається наша фантазія, зростає інтерес до книжки. Вона ушляхетнює наші душі, розважає, допомагає пізнати світ, кличе у мандри, велить бути сміливими й мудрими, вчить робити добро і зневажати зло. 
Як ви знаєте, спостерігаючи за плином життя, проблемами, які доводиться у ньому долати, народ складав казки. Але є казки, які складав не народ, а одна людина, письменник. їх називають літературними або авторськими. 
IIІ. Оголошення теми та очікуваних результатів 
IV. Надання учням необхідної навчальної інформації 
1) Самостійна робота з підручником. 
Структурування тексту статті „Про літературну казку". Проблемне завдання: чим відрізняється літературна казка від народної? 
(У зошитах учні оформлюють запис, який перевіряється і доповнюється вчителем у підсумковій бесіді.) 

Народна казка Літературна казка 

Спільні ознаки: Фантастичне переплітається з реальним; діють казкові герої; відбуваються неймовірні події; казки подібні за будовою (зачин, кінцівка); різні види; перемагає добро.
 
Відмінні риси:

автор - народ;  автор — конкретна особа; 


— розповідь про події лише прозовою мовою;
  розповідь про події може бути і в прозовій формі,
— текст має варіанти, може змінюватись
  і у віршованій;
текст сталий, не може змінюватися.

2) Літературний конкурс «Пригадай автора»

Укажіть, хто написав такі літературні казки.

1. Казка про сплячу красуню» (Ш. Перро). 2.«Казка про тмертву царівну та сім богатирів» (О. Пушкін). 3. «Дванадцять місяців» (С. Маршак). 4. «Принцеса на горошині». (Г.-Х. Андерсен). 5. «Коник-горбоконик» (П. Єршов). «Біда навчить» (Леся Українка).
2) Ознайомлення учнів із постаттю І. Франка у літературі. Розповідь учителя (показ портрета).
 
Це Іван Якович Франко, ім'я якого відоме як в українській, так і в світовій літературі. Подивіться уважно на нього. Благородне обличчя, щирі, розумні виразні очі. У погляді — замріяність, чуйність, доброта. Був щирим українцем, патріотом своєї землі, любив носити національний одяг — саме тому на фото у вишиванці. 
    Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 року у с. Нагуєвичі на Івано-Франківщині (діти записують у зошити). Батько його, Яків Іванович, був досвідченим ковалем, добрим і товариським. Іван дуже любив свого батька і від нього перейняв девіз: „З людьми і для людей". Через усе життя хлопець проніс вогонь батьківської кузні, яка слугувала йому ніби підготовкою до майбутнього. Він слухав там різні розповіді, веселі і сумні, про життя народу, вчився працювати. Мати, Марія Миколаївна, була доброю жінкою. Пізніше Іван напише, що „у нього серце м'яке на красу, на добро податливе і горда душа, непогасна любов до народної пісні" — усе це від мами. Отже, батьки були першими вчителями, що заклали міцний фундамент майбутньої цільної та світлої особистості. 
    Ріс Іван Франко допитливим, сміливим хлопчиком, з добрим і вразливим серцем. Любив милуватися природою, підгірською красою. 
Коли Івась пішов до школи, то, незважаючи на важкі умови, гарно вчився, був найкращим учнем у класі. Та і в подальшому він виявляв великий інтерес до науки. Навчався у Львові, за кордоном, побував і в нашому місті, вчився у нашому університеті. 
    У 1913 році він приїжджав до Чернівців, зустрічався з буковинським народом, з видатними людьми краю. Ось світлина „Іван Франко і Ольга Кобилянська". 
Івана Франка називають Великим Каменярем, титаном праці. І це справді так. Він написав силу-си-ленну різноманітних творів. Серед них є чимало творів для дітей, близько 50 казок. Колись він мудро сказав: „Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли люба мама чи бабуся розповідала казки, не забудете до смерті". 
(Перегляд виставки творів І. Франка.) 
    Ось перед вами збірка, яку І. Франко створив у 90-х рр. XIX ст., цикл казок „Коли ще звірі говорили". Сюди ввійшов і твір „Фарбований Лис". Коли комісія (цензура) прочитала цю казку, то заборонила її дру¬кувати. Чому? На це питання ви спробуєте дати відповідь, коли розглянемо зміст казки. 
V. Робота над змістом казки 
1) Пояснення незрозумілих слів: 
заставляти на нього залізо — ставити пастку; 
торговиця — базар; 
товк своє Лис — говорив одне і те ж; 
не здурив — не обдурив. 
2) Ознайомлення зі змістом казки. 
3) „Мозковий штурм". 
Основні події у казці „Фарбований Лис" (діти їх називають, вчитель записує на дошці, дотримуючись причинно-наслідкового зв'язку): 
— Лис на торговиці; 
— Микита у діжці з фарбою; 
— „сюрприз" ранку; 
— поява перед лісовими звірями; 
— проголошення себе царем; 
— царювання Лиса; 
— роковини у Микити; 
— несподіваний кінець владарювання. 
4) Робота в мікрогрупах. 
Кожна мікрогрупа читає уривок про окрему подію, після чого відбувається її обговорення. 
5) Опрацювання статті „ Мова автора і мова персонажа". 
V. Закріплення вивченого 
1) Систематизуюча бесіда: 
— Чи сподобалась вам казка? Чим саме? 
— Хто з дійових осіб найбільше запам'ятався? 
— Хто ховається під образом Лиса? 
— Кого висміяв І. Франко у цій казці? 
2) Усне малювання. 
Яким ви уявляєте Лиса Микиту в різних ситуаціях? 
(Перегляд виставки ілюстрацій до казки. Пояснення домашнього завдання, ознайомлення із алгоритмом-рекомендацією для малювання портрета Лиса чи інших дійових осіб.) 
Алгоритм-рекомендація для малювання портрета Лиса або інших дійових осіб 
1. Перечитай текст. 
2. Знайди в ньому опис зовнішності Лиса. 
3. Визнач, з яких портретних деталей він складається. Випиши їх послідовно в зошит. 
4. В яких словах цього опису ви відчуваєте авторське ставлення до героя? Яке воно? 
5. Чи подобається вам Лис? 
6. Спробуйте подумки уявити, як він виглядає. 
7. Усно або фарбами, олівцем намалюйте Лиса. Які події з твору ваш малюнок відображає? 
VI. Підбиття підсумків уроку 
1) Метод „Незакінчене речення": 
— І. Франко у своїй казці висміяв... 
— В образі Лиса Микити автор змалював... 
— Головна думка твору — ... 
2) Метод „Мікрофон". 
    Учням пропонується відповісти чітко на проблемне запитання, поставлене на початку уроку, використовуючи одержані на уроці знання. 
    Підсумок учителя. Казка „Фарбований Лис" — сатирична. Тут в алегоричній формі І. Франко розкриває суть тогочасної влади, її керівників. Письменник викриває хитрого і підступного Лиса, який живе за рахунок беззахисних звірят. Так бувало і серед простого люду та панства за часів життя автора казки. Саме тому цензура заборонила її друкувати. 
VI. Домашнє завдання
   Навчитися виразно читати твір. Продумати відповіді на запитання підручника на с. 7475. Намалювати портрет Лиса або інших звірів із твору, підготуватись до характеристики образу Лиса Микити. Письмово відповісти на 6,8,10,11.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Конспект уроку з української літератури для учнів 5 класу спрямований на розвиток умінь учнів працювати з текстом, вміти характеризувати художній образ, висловлювати своє ставлення.
  • Додано
    25.02.2018
  • Розділ
    Українська література
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    4903
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    14
  • Номер матеріала
    KH755565
  • Вподобань
    0
Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
249 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №KH755565
За публікацію цієї методичної розробки Ананко Марина Сергіївна отримав(ла) свідоцтво №KH755565
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти