Хто відповідає та забезпечує дотримання прав людини?

Опис документу:
Розробка уроку для предмету "Громадянська освіта" у 10 класі. Розробленй відповідно до підручника "Громадянська освіта" О. О. Гісем, О.О. Мартинюк. Спрямований розглянути права та свободи людини крізь призму відносин «людина – держава»; пояснити відповідальність держави за права людини та громадянина; з’ясувати, які обов’язки громадянина закріплені в Конституції України.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Конспект уроку

з громадянської освіти

для 10-го класу

Підготувала учитель історії

КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»

Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Хто відповідає та забезпечує дотримання прав людини?

Мета: розглянути права та свободи людини крізь призму відносин «людина – держава»; пояснити відповідальність держави за права людини та громадянина; з’ясувати, які обов’язки громадянина закріплені в Конституції України; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи в малих групах та в парах; виховувати почуття відповідальності та справедливості.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  • аналізувати права людини крізь призму відносин «людина – держава»;

  • пояснювати відповідальність держави за права людини та громадянина;

  • називає обов’язки громадянина.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, роздатковий матеріал.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.

  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

  1. Кілька учнів/учениць зачитують повідомлення про борців за права.

  2. Розподіліть твердження, вписавши в таблицю відповідні літери.

Нельсон Мандела

Мартін Лютер Кінг

Магатма Ганді

Г, Д

Б, Е

А, В

А. Навчався в Англії на адвоката.

Б. У 28 років став співзасновником організації «чорних церков».

В. 2338 днів свого життя провів у в’язниці.

Г. У віці 44 років був засуджений на довічне ув’язнення.

Д. Життя присвятив боротьбі з апартеїдом.

Е. У 1968 р. загинув від кулі снайпера.

  1. Робота зі схемою «Класифікація прав, свобод і обов’язків».

  1. Доповніть схему.

  1. Наведіть кілька прикладів прав людини відповідно до схеми.

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

  1. Вправа «Право – обов’язок».

  • З прав сформулюйте обов’язки.

  • Право на чисте довкілля – Обов’язок охороняти довкілля.

  • Право на освіту – Обов’язок здобути повну загальну середню освіту.

  • Право на мир – Обов’язок захищати свою державу.

  • Які ще обов’язки як громадяни України ви маєте?

  • Хто повинен захищати ваші права та свободи?

  • Сьогодні наш урок присвячений саме цим питанням.

  1. Вивчення нового матеріалу.

  1. Робота в парах.

  • Опрацюйте текст підручника на с. 30.

  • Заповніть таблицю.

Орієнтовний вигляд таблиці:

Взаємодія «людина – держава»

Природно-правова концепція

Позитивістська концепція

  • незалежно від волі держави людина від народження має невід’ємні природні права, на які держава не має права посягати, але мусить охороняти від будь-яких зазіхань.

  • державою, як верховною силою, яка наділена правом розпоряджатися долями індивідів на власний розсуд, встановлено обсяг прав і свобод.

  • З курсу історії пригадайте, чи завжди держава була охоронцем прав і свобод громадян. Відповідь обґрунтуйте.

  1. Робота з правовим документом.

  • Проаналізуйте витяги з Конституції України. Як ви їх розумієте?

Стаття 102 КУ.

Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.

Стаття 116 КУ. 

Кабінет Міністрів України:

вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина.

  1. Робота з текстом підручника (с. 30).

  • Опрацюйте текст підручника.

  • Складіть короткі тези.

  • З яких органів складається система захисту прав та свобод?

  • Які гарантії надає держава своїм громадянам?

  • Як повинні вчинити громадяни, якщо держава не виконує своїх зобов’язань щодо захисту прав і свобод населення?

  1. Робота в малих групах.

  • З правами та свободами громадянина невід’ємно пов’язані його обов’язки?

  • Пригадайте з курсів історії, які обов’язки мало виконувати населення різних держав?

  • Чи змінилися вони сьогодні?

  • За допомогою зображень визначте, які обов’язки громадянина України закріплені в Конституції України?

_________________ __________________ __________________

(захищати Вітчизну) (шанувати державні символи) (не завдавати шкоди природі)

__________________ ______________ ___________________

(охороняти культурну спадщину) (піклуватися про дітей та непрацездатних батьків) (сплачувати податки та)

  • Перевірте правильність свого завдання, опрацювавши текст підручника на с. 31.

  1. Узагальнення та систематизація знань.

  1. Бесіда за запитаннями.

  • Які існують концепції прав і свобод людини щодо держави?

  • Хто виступає гарантом дотримання прав і свобод людини і громадянина?

  • Які обов’язки мають перед Україною її громадяни?

  • Які загрози можуть виникнути з приводу дотримання прав і свобод людини в Україні?

  1. Вправа «Третій зайвий».

  • Викресліть зайве. Вибір поясніть.

  • політичні, юридичні, сімейні;

  • президент, посол Англії; Верховна Рада;

  • народні страви, культурна спадщина, державні символи.

  1. Підсумки уроку.

  1. Вправа «Займи позицію».

  • Займіть свою позицію щодо питання «Чи потребують права людини постійної боротьби за них?» Свою позицію обґрунтуйте.

  1. Інструктаж з домашнього завдання.

  1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
2
міс.
0
0
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!