Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування психологічної готовності працівників закладів освіти до конструктивної поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
»
Взяти участь Всі події

Гурткова робота в школі "Народні обереги. Оформлення оберегу з природнього матеріалу"

Образотворче мистецтво

Для кого: 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас, 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас

29.08.2021

204

4

0

Опис документу:
В даному матеріалі Гурткова робота в школі "Народні обереги. Оформлення оберегу з природнього матеріалу" міститься конспект заняття для гурткової роботи здобувачів освіти з другого по восьмий клас . В роботі мітиться інформація про народні обереги, їх значення, представлені різні види оберегів , створених своїми руками та подано інструкції їх створення..
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Гурткова робота в школі

Народні обереги. Оформлення оберегу з природнього матеріалу

Мета: ознайомити учнів із народними оберегами; навчити оформляти готові роботи, доглядати за ними; розвивати традиції українського народу.

Наочність: обереги, інструкційні картки, ілюстрації з книг та журналів. Обладнання та матеріали. Картон, ножиці, клей із муки, різноманітне насіння, трава-осока, новорічні гірлянди, іграшки.

І. Священні знаки та символи роду.

На наших уроках ми постійно працювали з природним матеріалом - багатим на чудові кольори і форми. З давніх-давен людина усвідомлювала себе в єдності з природою, уважно ставилась до всього, що її оточувало, задумувалась над питаннями світобуття.

Що ж таке символ? Яке його місце в житті людей? Уявімо собі, що неподалік стоїть гурт людей. Серед них - наш знайомий. У нас виникає послід відкликати його і повідомити щось важливе. Як ми діємо? Перш за все наазвемо його ім'я. Після цього ми просимо підійти до нас, або підкликаємо до себе жестом руки. Тобто за допомогою тих чи інших умовних знаків ми передаємо цій людині думку про необхідність підійти до нас. Отже, для передачі думки виникає послід надати їй певної уречевленої умовності. Це і є символи. Їх може бути багато. Скрізь, де виникає послід в передачі думок, з'являється й необхідність символів. Символіка є основою інформаційного зв'язку.

Символи відображають у собі всілякі графічні зображення, образи рослин, звірів, птахів. Також різноманітні антропоморфні зображення, предмети побутового вжитку, окремі страви тощо. Ці всі образні зображення здебільшого символічно виявляють себе як обереги роду. У кожного роду (народу) є свій перелік окремих образів-оберегів. Значна частина є спільними для багатьох родів, племен і народів. З рослинних образів це дуб, верба, клен, тополя, береза, калина, любисток, м'ята та інші. Так, верба та дуб є священними для багатьох народів. У наших предків-русів були священні дубові гаї. В музеї

м.Києва зберігається шматок священного дуба. А священне дерево верба вважається праматір'ю всіх слов'янських народів. Щороку на свято Вербної неділі зелені гілочки верби освячуються в усіх християнських церквах. Верба символізує дерево роду в обрядових діях на свято. Верба - один із головних атрибутів купальського обряду:

У городенку верба, верба

під вербою вода, вода.

Там зозуленька купалася,

на бережку сушилася.

Дівка Гануся журилася ...

До пісенних символів України належать поетично оспівана Тарасом Шевченком тополя, клен-явір, що уособлює як свіже дерево, так і козацьку долю:

Стоїть явір під водою,

на яр похилився.

На козака пригодонька,

козак зажурився.

Найпоетичнішим символом України виступає калина: Ой у лузі червона калина похилилася.

Чомусь наша славна Україна зажурилася.

Часом образи верби й калини виступають поряд, верба уособлює дерево роду, а калина - дівочу долю: Ой, вербо, вербо зелена,

спусти гіллячко додолу,

на зелену діброву,

на червону калину,

де соловейко гнізд не в'є,

а сивая зозуля воркує.

Серед тварин священними в українців здавна є корова й коза. Образ кози єдиний із атрибутивних колядницьких образів. Коза символізує плодючу сиилу, бо «де коза ходить, там жито родить, де коза рогом, там пшениця стогом, де коза ногою, там просо копою, де коза хвостом, там овес кустом».

З комах - священна бджола. Серед птахів в українців священними вважали лелек, журавля, чайку. Так, лелека став символом добра і справедливоссті, любові до рідного краю, людської вірності.

Благословенним і чарівним вважається той край, де росте барвінок. У середні віки барвінкові приписували чудодійну силу і вважали йогo символом вічності та постійності. Він символізує віру у свої сили, всепереможність природи; символ кохання, вірної і взаємної любові; символ краси, символ пам'яті та інше.

Усі предмети в інтер'єрі української традиційної хати, крім своїх основних функцій - створення зручностей для відпочинку, зберігання різних речей, оздоблення - мають і символічне значення. Піч - це насамперед вогонь, вогнище. Воно відігравало роль не лише «осередку» тепла, а й духовну, згуртовуючи навколо себе. Родинне вогнище було в центрі численних обрядів, родинних вірувань, звичаїв.

Сволок в Україні завжди символізував міцність оселі і ним завжди пишалися. Травневе зілля клали на сволок і тримали до другої неділі (Зелених свят). Вірили, що воно оберігає хату від грому й блискавки.

Особливо цікаві символи, які передають космічні уявлення наших далеких предків. Є тут дерево життя, яке єднає небо й землю. На сволоку по обидва боки від групи християнських символів зображувалися жіночі постаті з піднятими руками, риби. Вони вважаються прародичками світу, знаками родючості, володарками вод.

2. Обереги, їх символи.

Ознайомившись із елементами інтер'єру традиційної української хати, із священними знаками та символами, бачимо, що всі вони пов'язані з давніми уявленнями людини про навколишній світ, з різного характеру віруваннями й забобонами.

Оберіг походить від слова Берегиня, тобто оберігає житло, родину, яка там живе. Ще первісні люди на скелях малювали малюнки, які складались із умовних знаків-символів, тобто оберегів. Кожен символ мав своє значення. Так, горизонтальна лінія означала землю, хвиляста - воду, вогонь зображували у вигляді хреста, а сонце - у вигляді кола, ромба чи квадрата. Свої обереги мали не тільки кожне плем'я, родина, а навіть окрема людина. Це були предмети, які, за віруванням, оберігали від недуг, дикого звіра, блискавок, ворога, неврожаю. Оберіг вселяв віру у власні сили, заспокоював, робив людину більш впевненою в критичних ситуаціях.

Сьогодні ми також велику увагу приділяємо оберегам. Це можуть бути підкови на щастя, різної форми обереги із сухої трави, на яку наклеєні орнаменти з насіння рослин, листочки.

Виготовляють, як правило, такі обереги з трави осоки. Формують з неї віяло, розправляють його на твердій основі і змащують клеєм із борошна (на 1 стакан холодної води 2-3 столові ложки борошна). Потім кладуть його під вантаж, щоб надати плоскої форми. На віяло, починаючи знизу, наклеюють клеєм ПВА різні орнаменти з половинок квасолі, гороху, гречки, кукурудзи тощо. Роботу закінчують зверху. Там приклеюють невеличкий образок, або викладають з насіння підкову.

У народі існує повір'я, що часник, перець, вироби із солоного тіста відганяють від оселі нечисту силу, біду і нещастя, підтримують здоров'я.

Колоски пшениці та жита символізують достаток, хліб - добробут;

гречка - силу, теплоту подружніх стосунків, оберігає від зради;

кукурудза -взаєморозуміння, благополуччя, єдність і згоду в сім'ї;

пшоно - багатство у сім'ї;

горох - міцне здоров'я;

льон - материнська любов та вірність;

насіння соняшника - символізує дітей у домі, тепло, радість, добро;

мак оберігає від поганого ока;

квасоля - початок родоводу і його продовження;

мішок символізує багатство;

полотно - щастя в домі;

ложка – достаток у домі, годувальниця сім'ї;

любисток - вірність;

безсмертник - довголіття;

трав'яний віночок - удачу.

Скориставшись різними насінинами, знаючи їх символіку, ми самі можемо виготовити обереги, які будуть допомагати вам жити в мирі, бути щаслиивими та здоровими.

3. Оформлення аплікації, догляд за роботами.

Важливо не тільки створити красиву картину, але й акуратно і правильно її оформити, тобто зробити паспартy і окантувати.

Необхідно готову картину поставити під скло або прозору плівку, аби вона постояла кілька днів. Роботу оглядають, вносять певні корективи, кольорові плями, деякі деталі. Підмальовувати і підфарбовувати небажано, оскільки це спричинить змішування зображувальних технік.

Завершену картину необхідно окантувати під скло. На картон потрібного розміру вкладають зображення, накривають чистим склом і все разом закріпплюють великими канцелярськими скріпками. Із виворітного боку закріплюють петельку з тасьми.

Облямувальним матеріалом може бути білий або кольоровий папір, обгортковий папір, який особливо підходить для панно із квітів. Колір облямівки повинен відповідати кольору паспорту.

Для облямівки нарізають смужки паперу шириною 3-4 см, потім на відстані 4 - 5мм від краю тупою стороною ножа витискають лінію загину. Клеєм ПВА (або казеїновим) змащують довгий край скла, смужку паперу накладають на нього і добре притирають ножем. Після приклеювання картину перевертають і облямівка приклеюється до задньої стінки. У такий же спосіб обклеюють й інші сторони.

Волокна паперу, як і тканини, мають поздовжнє й поперечне розміщення. Нарізати смужки слід у поздовжньому напрямку, інакше вони будуть витягуватися і жолобитися під час наклеювання. Для визначення розміщення волокон слід надірвати папір, він краще рветься у поздовжньому напрямку.

Скло можна замінити поліетиленовою або целофановою плівкою. Щоб плівка не зморщувалась і завжди була натягнута, її закріплюють у спеціально виготовленій рамці.

Із картону вирізають рамку, внутрішні розміри менші, ніж «полотно» картини, приблизно на 2см. Внутрішні краї рамки обклеюють смужками паперу завширшки 3см. Далі на аркуш білого паперу, довший на 2- 3см більше, ніж картонна рамка, наносять контур рамки. По внутрішньому контуру вирізають отвір, а зовнішні кутики зрізають навскоси. На картонну рамку наклеюють дескриновим або казеїновим клеєм спочатку поліетиленову плівку, а потім викрійку з білого паперу так, щоб внутрішні краї співпали.

Паспарту найбільш потрібне для пейзажу, портрета, для панно із квітів його можна не робити. Колір паспартy (картонної рамки) повинен відповідати загальному тону картини, не затемняти й не відволікати на себе увагу, мати спокійний неяскравий відтінок.

Картини з природних матеріалів розміщують у захищеному від сонця міісці, щоб на них не потрапляли прямі промені. На яскравому світлі засушені частини рослин погано зберігають своє природне забарвлення. Також ці апліікації слід оберігати від вогкості.

Практична робота. Виготовлення оберегу

Матеріли та інструменти: картон, білий і кольоровий папір. Клей ПВА, олівець, лінійка, різці, скло.

1.Продумайти який оберіг будете виготовляти.

2.Підготуйте потрібний матеріал (полотно, трава, сіно, льон, насіння гарбузи, соняхів, квасоля, горох, кукурудза, пшоно, перець, часник і т.д.).

3. Створіть ескіз оберегу.

4. Зробіть основу оберегу.

5. На основу наклеюйте відповідні деталі оберегу.

6. Із зворотньої сторони зробіть кріплення.

7 . Подаруйте з побажанням всього доброго .Учні виготовляють обереги. Учитель допомагає, консультує, контролює.10. Додатки до народних оберегів

«Наш оберег ішов з землі, 
Коли нас скіфами ще звали. 
І
талісман той берегли, 
І щастя в доленьці шукали. 
Або коли була
війна, 
І ворог йшов на схил Дніпровий, 
Чи то котилася чума, 
Чи хтось був дуже тяжко хворий...»

О. ОнищенкоДодаток 1
Сім’я Домовичків


Інструкція виготовлення

«Домовичків»


1. Виготовляється з полотна чи мішковини, шиється мішечок,який можна наповнити крупами, зерном, ватою або пералоном.

2. Борода, волосся і коса можуть бути зроблені з соломи (пропареної), ниток, паклі або декоративної соломи, сплетині і пришиті у відповідному місці.

3. Спідничка, хустинка і шапка виготовляються з тканини.

4. Взуття робимо з косички скрученої в два суцільних круги і пришиваємо непомітно до мішечка.

5. Очі малюємо на картоні, вирізаємо і приклеюємо. Ніс може замінити квасоля, губи вирізаємо з тканини або кольорового паперу.

6. Оздобити можна гарбузовим насінням, насінням соняшника, квасолею, соєю, пшоном, різними крупами, декоративними українськими вишитими тасьмами, стрічками і сухоцвітами або штучними дрібненькими квітами, листочками і ін.
Додаток 2


Добрий господар

Інструкція виготовлення оберегу

«Добрий господар»

1.Виготовляємо основу з лози або прутиків, які можна плести, або з паперових прутиків, скручених на зарядові з паперу, пофарбовані машинним лаком.

2. З солоного тіста чи пластику виліплюємо фігурки (силует козака, жінки, дерева, кущі, будиночки і т.д.) Сушимо їх, розфарбовуємо і продумавши чи уявивши свою роботу, чи створивши ескіз приклеюємо в потрібному місці.

3. Рушник виготовляємо з полотна, оздоблюємо вишивкою або стрічками у вигляді вишивки. Мішечок з тканини або полотна, наповнюємо зерном або крупами.

4.Оздобити можна гарбузовим насінням, насінням соняшника, огірка, кукурудзи, квасолею, соєю, пшоном, різними крупами, декоративними українськими вишитими тасьмами, стрічками, сухоцвітами або штучними дрібненькими квітами, декоративними нитками.Додаток 3

День і ніч

Інструкція виготовлення іграшок

«День і ніч»


 1. Пошити кульки у вигляді голови, наповнюємо їх або крупами, або ватою, або паралоном.

 2. До голови пришити волосся (ним може бути нитки, пакля, тканина нарізана тоненькими смужками).

 3. Очі намалювати на картоні,вирізати і приклеїти до голови.

 4. Одяг зробити у вигляді трапеції зшити і пришити до голови. Оздобити декоративними зірочками, бісером і тасьмою.

 5. Рукави пошити з тієї самої тканини, що і одяг, крім того, обов’язково пришити руки, з тієї самої тканини, що і голова.

 6. Пришити декоративну нитку,за яку можна підвісити іграшки.Додаток 4

Віник- оберіг

Інструкція виготовлення

«Віника-оберегу»


 1. Пучок рогози туго зв’язати міцною ниткою.

 2. На деякій відстані від першої перев’язки перев’язати ручку віника ще раз. Відокремлюючи невеликі пучки, перев’язати їх почергово двома кінцями міцної нитки.

 3. Надати виробу форму віника.

 4. Віник розчисати гребінцем і підсушити.

 5. З сольоного тіста або пластику виліпити фігурки, які розмалювати фарбами.

 6. Пшоно, гречку, просо, рис кукурудзу, мак розфарбувати фарбами і висушити.

 7. На віник приклеїти свої під оздоблення, а також іконку.


Декоративний віник на стіні може збільшувати прагнення зберігати свій будинок чистим в прямому і переносному значенні. Веселі прикраси зарядять господиню позитивним настроєм, допоможуть господині швидко справитись з домашньою роботою.


Додаток 5Будиночок

Інструкція виготовлення

«Будиночка»


1. На дерев’яній планці просвердлити отвори, в них вставити прутики завдовжки, як висота будиночка. Заложити перший прут за першу стійку і обплести всі решта по схемі: перед одною, за одну. Наступні ряди проплести в шахматному порядку. При цьому залишити не заплетеним місце для віконця.

2. Дах можна виготовити у вигляді віника (дивись виконання попередньої роботи «Віник-оберіг».

3. З солоного тіста або пластику виліпити фігурки, які розмалювати фарбами.

4. Полотно декорувати і прикріпити до будиночка.

5. Пшоно, гречку, просо, рис розфарбувати фарбами і висушити.

6. На віник приклеїти свої оздоблення (рис, гречку, пшоно, квасолю, кукурудзу, мак, часник, сухоцвіти), а також іконку. Будиночок оздобити пшоном, квасолею, полотном, часником, маленьким віником і т.д.


Д одаток 6

Косичка-оберіг

Інструкція виготовлення

«Косички-оберіг»


1. З колосків пшениці, овса, жита, льону плетемо косичку.

2. Кінець косички зв’язуємо туго декоративною стрічкою, обрізаємо акуратно.

3. Оздоблюємо косичку маківками, безсмертником, декоративними квітами, листочками, декоративними стрічками.


Додаток 7

Підкова-щастя


Інструкція виготовлення

«Підкови-щастя»


 1. З цупкого картону вирізаємо підкову.

 2. Обмотуємо її полотном і приклеюємо його до картону.

 3. Оздоблюємо підкову половинками квасолі, рисом, маком, пшоном, горохом, кукурудзою, насінням льону, соняшника, розфарбованими макаронними виробами.

 4. Виріб зверху лакуємо.

 5. П риклеюємо іконку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.