"Гра на 12! Написання слів з не, ні. Картка 16”.

Цю сторінку створено користувачем «Всеосвіти», якщо її вміст порушує ваші авторські права, надішліть скаргу у службу підтримки, ми оперативно відреагуємо.

This page was created by the website user. If its content violates your copyright, you can submit a takedown request to our support team, and we will respond promptly.

Поскаржитися / Report
Опис документу:
"Гра на 12! Написання слів з не, ні. Картка 16”. Це – п’ятихвилинка: можна провести на початку уроку, краще – в кінці після вивчення і закріплення нового матеріалу. Умови: повна тиша; на парті – одна картка; у картці ряд завдань на одну тему або різні; виконує один учень одне завдання. Оцінку ставить учень, затверджує вчитель.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Гра на 12! Чи знаю я граматику?

Картка 16

Написання слів з не, ні

НЕ

Орфограма: Не з іменником, прикметником, прислівником

Орфограма: Не з дієсловом і його формами

НІ

Орфограма: ні (ані) з різними частинами мови

1) Випишіть з поданих слів ті, які без не, ні не вживаться. Визначіть, до якої частини мови вони належать, розберіть ці слова за будовою, поясніть їх правопис.

Негусто, нелюб, нехотя, незлостивий, невмирущий, ненавидіти, ніхто, неблагонадійний, нелад, непоборний, неук, нісенітниця, непрацездатний, небоязкий, ніяковий, нелегко, недоук, несподіване, ніскільки, незабаром, нечутно, ніщо, немічний, недосяжність, незмірний, неповноцінний, нежить, нібито, ніби, невтомно, несмачний, неминучий, нівелювати, нез’ясовний, нестача, неписьменний, невдовзі, ненапад, нетерплячка, нехотя, ненажера, необхідність, нещодавно, невгасимий, неуважність, немовлятко, ненадовго, неквапом.

2) Перепишіть, розкриваючи дужки. Поясніть правила вживання не, ні з різними частинами мови.

1. Слово, моя ти єдиная зброє, ми (не) повинні загинуть обоє (Леся Українка). 2. Чурек і сакля — все твоє, воно (не) прошене, (не) дане, (ні) хто й (не) візьме за своє (Т. Шевченко). 3. (Ні) (з) ким (не) говорив, (ні) (до) кого (не) ходив (Гр. Тютюнник). 4. Охайний (не) чупарі не до пари. (Нар.тв.) 5. Тих часів (ні) хто (не) пам'ятав (М. Трублаїні). 6. Хомі (ні)колилось, бій уже відгримів десь за містечко (О. Гончар). 7. Життю – (ні) кінця, (ні) начала (Б.Олійник). 8. Хто (не) має, легко обіцяє (Нар. творчість). 9. На світі більше, ніж зірок у неба, (не) кволих душ, а пристрасних, хоробрих (П. Воронько). 10. Величі справжній (не) треба сп..ратись на плечі (ні) кчем (В. Симоненко). 11. До серця горнет..ся (не) спокій, (не)мов до берега прибій (Г.Чубач). 12. Я увесь вік злидні годував, (не) доїдав, (не) допивав (М.Кропивницький). 13. Нам (не) слава потрібна, (не) тучі, а ясна (не) озора блакить (А. Малишко). 14. Любити відчайдушно, як весна, (Не) навидіти, як зима, (не) щадно, — Се повноцінність. Але (не) сповна, Коли (не) маєш таланту прощати (Б.Олійник). 15. Я (не) збагну (ні) коли, як вмістилось Моє життя в маленькім слові: хліб. (Б.Олійник)

3) Перепишіть речення, розкриваючи дужки і вставляючи пропущені букви е чи і (чистки не чи ні). Підкресліть частки, сформулюйте правила вживання часток не, ні та поясніть їх правопис.

1. Пробачте поетам дивацтва (н..) злі: (Н..) багато поетів живе на землі (Б. Ол.). 2. Н..! Сили на землі (н..) ма І сили на землі (н..) буде, Щоб потягти нас до ярма (Рил.). 3. (Н..) коняки, (н..) вола, та (н..) ма чого й на віз покласти. (Нар. тв.) 4. Чоло (н..) вінчали лавровії віти, тернів (н..) скрашали (н..) золото, (н..) квіти. (Леся Українка.) 5. Ждуть нас тучі (н..) минучі, (н..) пр..вітний жде нас час. (Д.Загул.) 6. (Н..) чого їсти, (н..) де сісти. (Нар. тв.) 7. (Н..), (н..), мій друже, спи спокійно, я (н..) скажу (н..) кому слів таємних. (Леся Українка.) 8. (Н..) тямі руки (н..) туди пришиті. 9. (Н..) хай відомий я поет, але собі я (н..) відомий. (В.Сосюра.) 10. Краще (н..) досолити, ніж пересолити. (Нар. тв.) 11. (Н..), сестро моя рідна! — говорить. — Так я уже звівся, що а(н..) гніватись, а(н..) жалкувати (н..) на кого (н..) маю! (Марко Вовчок.)12. (Н..) зчулися, як і зима минула. (Панас Мирний.) 13. Так і буде, повір, і на мить (н..) зн..крилиться, (Н..) стьмяніє, (н..) зблякне, (н..) згасне повік. (І.Муратов.) 14. По совісті живу – (н..) по анкеті На грізній суперечливій планеті, Де поряд ходять слава і хула. (І.Низовий.) 15. Прийшла любов (н..) прохана й (н..) ждана. (В.Симоненко.)

4) Словниковий диктант (написання слів з не, ні)

А) Не/доля, не/дорого, а дешево; не/довиконати, не/охота, не/мій, не/дев'ятий, не/раз, не/досить, не/волити, не/спритний, не/істотно, не/досушити, не/сподіванка, не/зважаючи на, не/года, не/здужати, не/привітний, не/далеко, не/високий, а низький; не/так, не/спроста, не/доречно, не/абиякий, не/дописати, не/привітний, не/далеко, не/мічний, не/знаний, далі ні/куди, не/довго, ні/рук ні/ ніг; не/хтувати, не/славити; не/славити, а ганьбити; не/дарма, не/засіяне поле; не засіяне зерном поле; не/хай, ні/кчемний, ні/чліг, не/придатний, ні/до чого не придатний.

Б) Не/прочитане оповідання, не прочитана нами книга; ні/чий, не/забутий усіма вчинок, не/мовби, не/йти, не/білений, не/густо, не/швидкий, а повільний; не/доліт, не/з'ясоване досі питання, не/там, не/переконливий, ні/де не/знаний, не/активний, не/вблаганний, не/густо, не/в'янучи, не/краще, не/врожай, не/жить, не/зважаючи на, не/мовби, не/десять, не/шістнадцятий; ні/собі, ні/ вам я спокою не дам; не/здужати, ні/кого, не/виконують, не/по/українськи, не спростований ніким факт, не/вже, не/поспішаючи; не/сказавши, не/зчутися, не/легко.

Відповідь.

1) Нелюб, нехотя, незлостивий, невмирущий, ненавидіти, неблагонадійний, непоборний, неук, нісенітниця, небоязкий, ніяковий, недоук, незабаром, немічний, недосяжність, незмірний, нежить, нібито, невтомно, неминучий, нівелювати, нестача, невдовзі, нетерплячка, нехотя, ненажера, необхідність, невгасимий, неуважність, немовлятко, неквапом.

2) 1. Слово, моя ти єдиная зброє, ми не повинні загинуть обоє (Леся Українка). 2. Чурек і сакля — все твоє, воно не прошене, не дане, ніхто й не візьме за своє (Т. Шевченко). 3. Ні з ким не говорив, ні до кого не ходив (Гр. Тютюнник). 4. Охайний нечупарі не до пари. (Нар.тв.) 5. Тих часів ніхто не пам'ятав (М. Трублаїні). 6. Хомі ніколилось, бій уже відгримів десь за містечко (О. Гончар). 7. Життю – ні кінця, ні начала (Б.Олійник). 8. Хто не має, легко обіцяє (Нар. творчість). 9. На світі більше, ніж зірок у неба, не кволих душ, а пристрасних, хоробрих (П.Воронько). 10. Величі справжній не треба спиратись на плечі нікчем (В.Симоненко). 11. До серця горнеться неспокій, немов до берега прибій (Г.Чубач). 12. Я увесь вік злидні годував, недоїдав, недопивав (М.Кропивницький). 13. Нам не слава потрібна, не тучі, а ясна неозора блакить (А. Малишко). 14. Любити відчайдушно, як весна, Ненавидіти, як зима, нещадно, — Се повноцінність. Але не сповна, Коли не маєш таланту прощати (Б.Олійник). 15. Я не збагну ніколи, як вмістилось Моє життя в маленькім слові: хліб. (Б.Олійник)

3) 1. Пробачте поетам дивацтва незлі: Не багато поетів живе на землі (Б.Ол.). 2. Ні! Сили на землі нема І сили на землі не буде, Щоб потягти нас до ярма (Рил.). 3. Ні коняки, ні вола, та нема чого й на віз покласти. (Нар.тв.) 4. Чоло не вінчали лавровії віти, тернів не скрашали ні золото, ні квіти. (Леся Українка.) 5. Ждуть нас тучі неминучі, непр..вітний жде нас час. (Д.Загул.) 6. Нічого їсти, ніде сісти. (Нар. тв.) 7. Ні, ні, мій друже, спи спокійно, я не скажу нікому слів таємних. (Леся Українка.) 8. Нетямі руки не туди пр..шиті. 9. Нехай відомий я поет, але собі я невідомий. (В.Сосюра.) 10. Краще не досолити, ніж пересолити. (Нар. тв.) 11. Ні, сестро моя рідна! — говорить. — Так я уже звівся, що ані гніватись, ані жалкувати ні на кого не маю! (Марко Вовчок.)12. Незчулися, як і зима минула. (Панас Мирний.) 13. Так і буде, повір, і на мить не знекрилиться, Не стьмяніє, не зблякне, не згасне повік. (І.Муратов.) 14. По совісті живу – не по анкеті На грізній суперечливій планеті, Де поряд ходять слава і хула. (І.Низовий.) 15. Прийшла любов непрохана й неждана. (В.Симоненко.)

4) А) Недоля, не дорого, а дешево; недовиконати, неохота, не мій, не дев'ятий, не раз, не досить, неволити, неспритний, неістотно, недосушити, несподіванка, незважаючи на, негода, нездужати, непривітний, недалеко, не високий, а низький; не так, неспроста, недоречно, неабиякий, недописати, непривітний, недалеко, немічний, незнаний, далі нікуди, недовго, ні рук ні ніг; нехтувати, неславити; не славити, а ганьбити; недарма, незасіяне поле; не засіяне зерном поле; нехай, нікчемний, нічліг, непридатний, ні до чого не придатний.

Б) Непрочитане оповідання, не прочитана нами книга; нічий, не забутий усіма вчинок, немовби, не йти, небілений, негусто; не швидкий, а повільний; недоліт, не з'ясоване досі питання, не там, непереконливий, ніде незнаний, неактивний, невблаганний, невидимі, не в'янучи, не краще, неврожай, нежить, незважаючи на, немовби, не десять, не шістнадцятий; ні собі, ні вам я спокою не дам; нездужати, нікого, не виконують, не по-українськи, не спростований ніким факт, невже, не поспішаючи; не сказавши, незчутися, нелегко.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.