"Гра на 12! Чергування приголосних звуків при словотворенні. Картка 10”.

Опис документу:
"Гра на 12! Чергування приголосних звуків при словотворенні. Картка 10”. Це – п’ятихвилинка: можна провести на початку уроку після фронтального опитування, краще – в кінці уроку після вивчення і закріплення нового матеріалу. Умови: повна тиша; на парті – одна картка; у картці ряд завдань на одну тему або різні; виконує один учень одне завдання. Оцінку ставить учень, затверджує вчитель.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Гра на 12! Чи знаю я граматику?

Це – п’ятихвилинка: її чекають всі. Не важливо, коли її проводять: на початку уроку після фронтального опитування, чи в кінці уроку; проте краще проводити в кінці уроку (після вивчення нового матеріалу, проте не завжди є час на таку гру) – веселіший настрій. Умови: повна тиша; на парті – одна картка (у картці ряд завдань на одну тему або різні); виконує один учень одне завдання. Оцінку ставить сусід по парті, затверджує вчитель.

Картка 10

Чергування приголосних

звуків при словотворенні.

  1. Назвіть орфограму чи правописну норму, за якою об’єднані подані групи слів, і спишіть, виправивши помилки.

1. Кручу, колишу, хожу, плачу, вожу.

2. Козаччина, Німеччина Галиччина, Туреччина, солдатчина.

3. Кращий, вужчий, лекший, дорощий, дужчий.

4. Товариський, прагзький, читацький, полісський, ткацький.

5. Дитинство, птахство, студентство, козацтво, брацтво.

  1. Утворіть від поданих іменників за допомогою суфіксів -ськ- і -ств- прикметники. Поясніть чергування приголосних.

-ськ-: Алчевськ, Бахмач, Кривий Ріг, Збараж, Бережани, Калуш, Кілія, Білопілля, Волноваха, Гадяч, Сиверськ, Галич, Чоп, Запоріжжя, Коломия, Кременчук, Мерефа, Одеса, Новий Буг, Золотоноша, Ясинувата.

-ств-: брат, учень, товариш, студент, юнак, співробітник, робітник, боягуз, інтелігент, люди, керівник, ткач, кравець, швець, птах, купець, сусіди, перекладач.

  1. Утворіть від поданих прикметників (назв областей України) іменники за допомогою суфікса –ин(а) і поясніть їх правопис.

Херсонська, Миколаївська, Сумська, Львівська, Кіровоградська, Харківська, Івано-Франківська, Вінницька, Луганська, Чер­каська, Донецька, Житомирська, Полтавська, Чернівецька, Рівнен­ська, Чернігівська, Київська, Хмельницька, Одеська, Тернопільська.

  1. Доберіть спільнокореневі дієслова або утворіть форми від поданих дієслів з суфіксами -ува- та -а-, в яких відбувається чергування приголосних, і запишіть; поясніть правила чергування приголосних.

Зразок: повісити – підвішувати, вішати.

Місити, розгладити, розрадити, садити, звузити, мостити, крутити, виїздити, мастити, обгородити, розмістити.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»