матеріал

Інші методичні матеріали

Година психологічного розвантаження для педагогів "ЛЯЛЬКА-МОТАНКА ВЛАСНОРУЧ"

Опис документу:
У наш бурхливий і непростий час психотерапевти, які використовують методи арт-терапії в своїй роботі відзначають позитивний вплив, який має процес виготовлення ляльки-мотанки на психіку людини. Виготовлення ляльки-мотанки – це свого роду психотерапія, яка бере свої витоки в глибокій давнині та допомагає зняти певні психологічні травми.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ЛЯЛЬКА-МОТАНКА ВЛАСНОРУЧ

година психологічного розвантаження для педагогів

Бутмарчук С.В.

практичний психолог

Моя лялька-мотанка

Ниточкою змотана,

Оберіг мій на землі,

Талісман мені в житті.

Мета: зняття тривожності, створення позитивної, комфортної атмосфери для спільної роботи, формування позитивного образу «Я» в майбутньому.

Завдання: створити сприятливий психологічний клімат для активної роботи.

 1. ВПРАВА-ВІТАННЯ «МІЙ НАСТРІЙ»

Мета: налаштувати на вільну атмосферу в групі, доброзичливе ставлення один до одного.

Будь-які метафоричні картки викладаються на столі. Учасники обирають картку, яка асоціюється у них з теперішнім емоційним станом (радістю, смутком, роздратуванням…). Потім учасники демонструють вибрану картку іншим членам групи та пояснюють чому обрали саме її.

Психолог. Термін «арт-терапія» (буквально: лікування мистецтвом) ввів у вживання художник Адріан Хілл в 1938 році при описі своєї роботи з туберкульозними хворими в санаторіях. Ці методи були застосовані в США в роботі з дітьми, вивезеними з фашистських таборів під час Другої світової війни. У 1960 р в Америці була створена Американська арт-терапевтична асоціація.

До основних видів арт-терапії відносяться: бібліотерапія, казкотерапія, драматерапія, робота з м’яким матеріалом, пісочна терапія, музикотерапія, кольоротерапія, терапія притчами, фототерапія, відеотерапія, орігамі, малювання, робота з метафоричними картками й інші форми творчого самовираження.

Арт-терапія є найбільш давньою та природною формою корекції емоційного стану, якою можна користуватись для зняття накопиченої психічної напруги, для того, щоб заспокоїтись чи просто зосередитись. Творчість як дитини, так і дорослого, реалізована у процесі арт-терапії, дає можливість висловити та відтворити внутрішні почуття, переживання, сумніви, конфлікти та сподівання, у символічній формі переживши ще раз важливі події, адже спонтанна образотворча діяльність здатна виражати неусвідомлюваний зміст психічного життя.

Арт-терапія забезпечує:

 • зняття нервово-психічного напруження;

 • моделювання позитивного психоемоційного стану;

 • формування адекватної самооцінки;

У наш бурхливий і непростий час психотерапевти, які використовують методи арт-терапії в своїй роботі відзначають позитивний вплив, який має процес виготовлення ляльки-мотанки на психіку людини. Виготовлення ляльки-мотанки – це свого роду психотерапія, яка бере свої витоки в глибокій давнині та допомагає зняти певні психологічні травми.

 1. ПРЕЗЕНТАЦІЯ «ЛЯЛЬКА-БЕРЕГИНЯ»

Психолог. Лялька-дзвоник – праобраз ваших позитивних якостей у майбутньому. Це оберіг-нагадування і ваш талісман. Лялька-дзвоник символізує новий етап у житті і стимулює відповідальність за своє життя.

Кожна людина на землі мріє мати оберіг, який захистить її від зла та біди, який допоможе виконати найзаповітніші бажання та дасть сили побороти усі негаразди сьогодення. І ви знаєте, що у нашого народу здавна такий оберіг існував - це лялька-мотанка, яку ми спробуємо створимо вже на сьогоднішньому майстер-класі.

Починаючи виготовлення ляльки-двоника, треба бути у доброму гуморі, бо емоційний стан на енергетичному рівні передається ляльці. Якщо у вас недобре на душі, краще роботи не починати. Поверніться до сонця, простягніть до нього долоні та візьміть його енергію та силу землі. А тоді починайте роботу.

Виготовлення ляльки-мотанки – це своєрідна психотерапія, що допомогає зняти певні психологічні травми. Українська народна лялька – втілення добра і лагідності, оберіг людської душі і долі. Домашня лялька зроблена власноруч мамою чи бабусею, несе потужний заряд духовної енергії роду, виконує провідникову функцію між минулим і майбутнім.

Голка з ниткою не використовується в процесі виготовлення ляльки, але може допомагати при виготовленні одягу та головного убору. При рівнянні ляльки, обрізанні зайвих ниток говоримо заговор: «Нитку відрізаю – все лихе, недобре від себе відганяю».

 1. ЛЯЛЬКА-ДЗВОНИК ВЛАСНОРУЧ.

Матеріали для виготовлення:

 1. Круги з тканини різного кольору 3 шт., діаметр – 12 см.,17 см., 22см.

 2. Клаптик білої тканини 20см.на 20см.

 3. Клаптик на хустинку з довгими кінчиками, щоб можна було зав’язати на спині ляльки.

 4. Вата, нитки червоні, дзвоник, ручка.

Алгоритм виконання:

 1. Візьміть найбільший клаптик тканини і з вивороту напишіть 5 слів – яким я хочу бачити себе через рік.

Другий клаптик і з вивороту напишіть 5 слів – що я готовий віддати світові.

Третій клаптик і з вивороту напишіть 5 слів – що мені потрібно для реалізації.

 1. Більший круг - в центр вата і перевяжіть ниткою по часовій стрілці. 5 вузликів - на кожен вузлик по бажанню.

Зверху середній клаптик.

З самого верху малий клаптик.

 1. Поверх білий квадрат. Зробіть ручки і талію.

 2. Пов’яжіть платок, перехрестивши його на грудях і зав’язавши на спині.

 3. Прикріпіть дзвоник, він буде нагадувати про вашу мету і обіцянку.

Обговорення:

 • Які відчуття і емоції переважали під час виготовлення ляльки?

 • Яке послання відходить від вашої ляльки?

 1. ВПРАВА «ВОГНИК»

Мета: допомогти усвідомити цінність чужих та власних мрій і сподівань.

Психолог. Уявіть, що цей вогник – це ваша віра і сподівання. Передайте по колу запалену свічку і закінчують речення: «Я вірю в те, що…»

Обговорення:

 • Що відчували, тримаючи свічку?

 • Чи не виникало у вас почуття страху, що вона згасне?

Психолог. Ось так і в житті, не все залежить тільки від тебе, а ще й від оточуючих. Важливо, щоб вони були поруч, підтримали в важку хвилину, не давали згаснути вашим мріям, надіям та сподіванням.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

матеріал

Інші методичні матеріали