Етапи та прийоми роботи над піснею

Опис документу:
Розучування пісні з дітьми — це захоплюючий процес осягнення музич­ного образу пісні, оволодіння вокально-хоровими і виконавськими навич­ками, розвитку музичних здібностей, художньо-образного мислення дітей. Домагаючись виразного виконання пісні, вчитель сприяє вихованню есте­тичних почуттів, смаків і суджень, виховує емоційну чутливість, здатність до глибокого естетичного переживання змісту твору. Колективне виконання пісень об'єднує дітей, привчає до спільних дій і співтворчості.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Етапи та прийоми роботи над піснею.

 Процес розучування пісні можна умовно поділити на чотири етапи:

 1. Ознайомлення з піснею;

 2. Засвоєння музичного і літературного тексту;

 3. Робота над технікою художнього виконання;

 4. Завершальна художня доробка.

Перший етап в свою чергу можна поділити на 3 частини:

 1. вступну бесіду;

 2. показ пісні;

 3. бесіду після показу.

 Завдання короткої вступної бесіди перед показом пісні – підвести, підготувати учнів до можливого кращого, емоціонального сприймання пісні.

☺ В молодших класах учитель звертає увагу в бесіді на те, щоб учні краще сприйняли безпосередній зміст пісні, намагаючись якнайближче пов’язати зміст пісні з особистим досвідом дітей.

☺ Вступні бесіди з учнями молодших класів можуть бути подані і у формі коротких оповідань, що підводять до показу пісні. Не бажано, щоб учитель у вступній бесіді розповідав сюжет, зміст пісні, крім тих випадків, коли пісня складна, для сприймання і потребує попередніх роз’яснень.

☺ До показу пісні вчитель ознайомлює дітей з її назвою і прізвищем автора.

☺ В ІІІ  ІV (а особливо в V  VIII класах) характер бесіди трохи змінюється, зменшується роль ігрових елементів. Діти поступово все більше усвідомлюють пісню, як художнє відображення життя, як естетичний об’єкт.

☺ В бесіді після показу вчитель допоможе дітям усвідомити, зрозуміти пісню, виявити свої безпосередні враження від неї, усвідомити головну ідею.

☺ Другий етап в розучуванні – засвоєння літературного і музичного текстів пісні.

☺ Повторення краще урізноманітнювати, можна використати:

 1. тиху, вдумливу декламацію тексту по фразах і реченнях всім хором;

 2. почергову декламацію по фразах;

 3. кожну нову фразу промовляє інший учень;

 4. почергову декламацію тексту вголос і «про себе».

☺ На уроках у ІV  VІІ-х класах використовують плакати з нотним текстом. Перед співом пісні з нот роблять короткий аналіз нотного тексту (напрямок руху мелодії…).

☺ Розучування на слух має свої позитивні риси. Воно прищеплює учням навички схоплювати виразний зміст мелодичного уривка і розвиває мелодичну пам'ять.

☺ При частковому або повному розучувані пісні з нот, учні з початку називають ноти, з’ясовують тональність, розмір ритм, називають ноти в ритмі, роблять за допомогою вчителя попередній стислий аналіз запису (з’ясовують, які послідовності нот знайомі для учнів, які незнайомі і, після настройки в ладотональності, починають співати.

В більш складних місцях учитель допомагає дітям, підспівуючи або граючи.

☺ В піснях, де є приспів, іноді доцільно починати вивчення пісні з приспіву. Вчитель декілька разів заспівує пісню і учні непомітно самі вивчають заспів. Дуже важливо, щоб учні усвідомили цілком однакові музичні фрази і такі, де є неповна подібність.

☺ При розучуванні двоголосних пісень треба, щоб учні добре вслухалися у двоголосне звучання, послухали кожний голос окремо і звучання двох голосів. Починати вивчати пісню краще з ведучого голосу.

В другому етапі особливого значення набуває робота над правильним відтворенням інтонації і ритму.

☺ Другий етап роботи над піснею зливається з третім  технічною роботою над художнім виконанням.

Вчитель ставить перед учнями не всі вимоги разом, а встановлює черговість (добивається вільного, красивого звука, хорошої дикції, для досягнення легато співає уривок пісні на голосну або на склад, стежить за економним видиханням, за правильними наголосами, за злитістю…). Але найперше він опрацьовує чистоту інтонування. Важливо направити, зорієнтувати учнів при роботі над технікою на кінцевий виконавський результат.

☺ На останньому етапі вчитель закріплює, відшліфовує набуті навички й знання. При цьому варто нагадати учням те основне, що характеризує пісню, її образи. Бажано, щоб учитель знайшов якісь нові дані, підкреслив у пісні якісь риси, про які ще нічого не говорив, викликав нові асоціації.

Тепер пісню співають спочатку до кінця, поступово добиваючись свободи виконання, повного контакту між хором і диригентом, чутливої реакції на його жест.

 • 10.08.2019
 • Музика
 • Дошкільнята, 1 Клас, 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас, 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас
 • Інші методичні матеріали
 • 193
 • 0
 • 32
 • Стежити

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
490 грн