Екскурсія до шкільної бібліотеки.

Виховна робота

Для кого: 1 Клас

05.03.2018

7222

219

0

Опис документу:
В роботі надані матеріали з ознайомлення дітей з шкільною бібліотекою, системою її роботи, правилами користування послугами абонемента та читальної зали; різноманітністю книг в бібліотеці, порядком розстановки книг на полицях; правилами користування бібліотекою.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Екскурсія до

шкільної бібліотеки.

( Бібліотечний урок для учнів 1 класу )

Мета: ознайомити дітей з шкільною бібліотекою, системою її роботи з правилами користування послугами абонемента та читальної зали; різноманітністю книг в бібліотеці, порядком розстановки книг на полицях; правилами користування бібліотекою; розвивати пізнавальні та читацькі інтереси молодших школярів; комунікативні вміння, навички роботи з книжками; збагачувати словниковий запас учнів.

Обладнання: уривки з казок, книги різних форматів та жанрів, виставка дитячої літератури, малюнки казкових героїв, плакати з висловлюваннями про книгу, мультимедійний посібник.

Бібліотекар. Сьогодні відбудеться наша перша екскурсія. А ось куди ми з вами завітаємо – спробуйте здогадатися. Відгадайте загадки: Не кущ, а з листочками,

Не сорочка, а зшита,

Не людина, а говорить.

Біле поле, чорні квіти,

Люблять їх збирати діти.

Хто квіток тих назбирає,

Той новин багато знає.

Так, це книги!

А завітали ми сьогодні до такого місця, де книжок дуже багато. Хто з вас знає, як таке місце називається? Правильно, це бібліотека. Ще до того, як ви самі навчилися читати, для вас читали старші різні дитячі книжечки, казочки, які запам’яталися вам назавжди.

Які книжечки з тих, що вам читала мама, тато, бабуся, дідусь вам запам’яталися? Діти, мабуть, у кожного у вас є вдома книги, які вам купували батьки.

А які книги є у вас вдома? Чи любите ви читати? Чи доводилось вам самостійно прочитати книжку? Яку? Чи читають вам книжки вдома? Хто читає? Що ви любите найбільше слухати: казки, оповідання чи вірші? Хто у вашій сім’ї читає найбільше? Що ви любите отримувати в подарунок найбільше: книжку, іграшку, одяг чи цукерки? Де можна брати книжки для читання?

Для того, щоб ви краще дізналися про те, що вас цікавить, про того чи іншого героя, про рослини, про тварин, про дітей – ваших ровесників вам потрібна буде бібліотека. Як перекладається слово « бібліотека » ? Слово бібліотека грецького походження , складається із двох слів: бібліо – книга, тека – зберігання.)

Учениця. Тут книги розумні спокійно живуть

У тихій величній світлиці,

А двері широкі, відкриті ведуть

До знань золотої скарбниці.

Герої романів, легенд, повістей

У тиші говорять із нами.

В книжках – відкриття всіх великих людей

І мудрість, здобута віками.

Ведуть нас в незнане цікаві книжки,

Розрадять, коли нам нелегко.

Для нас зберігає їх довгі роки

Шкільна бібліотека.

Бібліотекар. А хто скаже, що ж таке бібліотека? Так, бібліотека – це чудовий будиночок , в якому живуть мешканці - книги. І як бачите, книг у нашому будиночку дуже багато. Всі вони красиві, різнобарвні, з яскравими малюнками (показую різні види книг ). Вони стоять на своїх полицях, кожна – на своєму місці, очікують на читачів. Але для того, щоб стати читачем бібліотеки, потрібно знати основні правила користування бібліотекою. Я, вам хочу розповісти казочку про книгу. «Було це не в далекі часи, а зовсім недавно – в нашому книжковому містечку. Книжечки в ньому жили – не тужили. До них приходили діти, такі ж , як і ви, кликали до себе в гості. Не надовго – на тиждень, на два. Книжечки раділи. Вони люблять мандрувати, дружити з дітьми, знайомитись з новими людьми. Деяким книгам сподобалось в гостях, їх бережно одягали в гарні платтячка, які називались обкладинками, між листочками клали яскраві закладини, щоб швидко знайти останню прочитану сторінку. А відпочивали вони на чистих столиках або шафах. Але деяким книжечкам жилось погано. «Мене ногою під диван заштовхували!» - скаржилась одна. «Сторінки пом’яли !» - підхопила інша. «А мене брали брудними руками, і тепер я замурзана», - плачучи говорила третя…» .

Ви уважно слухали казочку, а хто тепер скаже, як потрібно поводитися з книгою?

На скільки днів можна брати книгу в бібліотеці? Давайте з вами запам’ятаємо правила поведінки в бібліотеці.

1.У бібліотеці необхідно розмовляти тихо, але так, щоб бібліотекар тебе почув.

2. Не можна хапати книжки без дозволу.

3. Якщо взяв книгу з дозволу бібліотекаря, потім поклади її на те саме місце.

4. Якщо повертаєш книгу у бібліотеку, необхідно віддати її бібліотекареві.

5. Не можна довго затримувати книгу, треба вчасно повертати її.

6. Книгу, яку взяли на абонементі, можна тримати не довше ніж 30 днів.

7. Якщо випадково загубив книгу, не бійся, повідом про це бібліотекаря.

Він підкаже тобі, яку книгу можна принести замість загубленої.

8. Якщо в тебе змінилася адреса, потрібно повідомити бібліотекаря. Коли ти залишаєш місто назовсім, поверни всі книги до бібліотеки.

Щоб потрапити до ваших рук, книга проходить великий і важкий шлях. Спочатку книгу пише письменник чи поет. Потім ця книга потрапляє до редактора, який перечитує її. І аж тоді книгу друкують на друкарському станку. Дуже багато книг ви бачите з яскравими малюнками. Отже, в створенні книги беруть участь і художники. Це ще раз доводить, що книгу потрібно берегти!

Учень. Перш, ніж книгу в руки брати,

Їх треба чисто вимити.

Учениця. Книгу не перегинай,

Сторінок не розсипай.

Учень. В книгу ручки не клади,

Її життя найдовше збережи.

Учениця. Сторінок не загинай,

Закладини виготовляй.

Учень. Хочеш за обід сідати –

Залиш книгу відпочивати.

Учениця. Щоб книзі життя зберегти,

Одяг ти їй підбери.

Бібліотекар. Дуже добре! Запам’ятайте ці правила та завжди виконуйте їх. Особливо бережно треба поводитись з бібліотечною книгою. Наша бібліотека не звичайна. Вона знаходиться в школі, тому її називають шкільною бібліотекою. В нас є книги за якими діти навчаються. Ці книги – підручники. Які підручники є у вас? Як потрібно відноситися до підручників?

Бібліотекар. Спеціальний відділ бібліотеки називається - абонемент. Тут можна взяти книжку додому, тільки спочатку необхідно записатися у бібліотекаря. ( Показую дітям формуляр, пояснюю що це картка, в яку записуються книги, яки даються додому. Кожний формуляр відповідає одному учню; прізвище, рік народження, клас, домашня адреса, телефон – пишуться на формулярі. Формуляр розставляються по класах. Записую дітей до бібліотеки.)

Бібліотекар. Але не кожну книжку можна взяти додому. Читальна зала – це також відділ бібліотеки. Книжки тут додому не видають, їх можна читати тільки у читальній залі. Ці книжки особливо цінні, або є в бібліотеці в єдиному екземплярі.

- Подивіться уважно на верхній лівий кутик обкладинки книжки. Ви бачите декілька цифр і літер. Це адреса книжки. І кожна книжечка стоїть строго на своєму місці згідно цієї адреси, чекає на свого читача. Як ви після школи кожного дня приходите додому, так і книжка, коли її прочитають, за допомогою бібліотекаря знову вертається, згідно адреси на те саме місце, звідки її брали. Отже в бібліотеці книжки не можна переставляти, бо вони тоді заблукають. Шифр -- це спеціальний знак на картці з каталогу, книзі. Він складається з літер та цифр. За шифром бібліотекар легко знаходить потрібну книгу( показую дітям ). Запам’ятайте, це одне з головних правил бібліотеки: не переставляти книги на полицях.

Каталог - це список усіх книжок в алфавітному порядку. Каталог складається зі спеціальних карток, на яких написана назва книги та її автор.( показую дітям алфавітний та систематичний каталоги )

А тепер я хотіла запити вас:- Як називається заклад, у якому зберігаються та видаються для тимчасового користування книжки? ( бібліотека )

- Людина, яка відвідує бібліотеку… ( читач )

- Назвіть відділ, де видають книги додому? ( абонемент )

  • Як називають забудькуватих читачів?(боржниками )

  • Скільки днів можна читати бібліотечну книгу? ( два тижні )

  • Як називається відділ, де книги не можна брати додому? ( читальний зал )

  • Як називається картка, в якій ведеться облік книжок, взятих читачем у бібліотеці? (формуляр )

От ми і закінчили з вами бібліотечний урок « Екскурсія до шкільної бібліотеки». Я рада зустріти, Вас, завтра у тихій величній світлиці ! Чекаю на Вас у нашій бібліотеці!

10

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.