Переживання, в яких виявляється ставлення людей до навколишнього світу й до самих себе, називають емоціями. Життя людини без емоцій неможливе. Втрата емоцій — це втрата специфічних для людини рис.
Емоції людини надзвичайно різноманітні й складні, вони можуть бути позитивними (радість, любов, захват, задоволення і т. ін.) і негативними (гнів, страх, жах, огида та ін.). Кожну емоцію можуть супроводжувати виразні рухи. За зміною ходи, поставою, а також жестами людини, мімікою, інтонацією, зміною швидкості мовлення можна скласти уявлення про емоційний стан. Спостерігаючи за виразом обличчя, ми не тільки розуміємо, що відчуває інша людина, але й заражаємося її станом: співпереживаємо, співчуваємо, жаліємо. Таким чином, виразні рухи — своєрідний засіб спілкування між людьми. Нормальне життя повинно бути емоційно насиченим з переважанням позитивних емоції. Уміння володіти собою в різних ситуаціях набувається в процесі виховання, самовиховання та є ознакою високої культури людини.
Опис гри:
Коли дитина навчиться розпізнавати емоції, їй можна запропонувати дидактично-мовленнєву гру «Склади оповідання про Побігайко».
Мета: Розвивати вміння будувати логічні та послідовні висловлювання, сприяти розвитку мовленнєвих та комунікативних навичок, стимулювати творче мислення.
За допомогою карток вчити дитину придумувати різні ситуації, шукати як можна покращити настрій, допомогти товаришу. Картки можна викладати у різних варіаціях і пропонувати дитині прокоментувати їх.
Приклад оповідання з опорою на картки емоцій:
Одного разу Побігайко сидів вдома та нудьгував. Він став міркувати, щоб йому зробити. Думки одна за одною пропливали у його голові і він ретельно їх обмірковував. Та ось одна думка його зацікавила. Побігайко одразу зрадів. Я так і зроблю, вирішив він і пішов до свого друга-сусіда. А вирішив Побігайко налякати друга. Від несподіванки сусід здивувався, а потім дуже налякався. Емоції переповнювали друга. Він дуже розлютився. Це був поганий вчинок, Побігайко! Та Побігайко і сам вже це зрозумів і засмутився. Але не надовго, я вже знаю, як все виправити, зрадів непосида. Він став весело дражнити друга. Сусід не витримав, та посміхнувся у відповідь. Благаю, не ображайся на мене, вибачився Побігайко. Нехай це буде нашою таємницею і ми нікому не скажемо про це! На цьому друзі і розійшлися по домівкам готуватися до сну.