і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь

Другорядні члени речення. Означення.

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

Тема: Другорядні члени речення. Означення.

Мета: поглибити знання про другорядні члени речення, формувати вміння ставити

запитання до другорядних членів речення; виділяти їх у тексті умовними

позначками;

розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне

мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;

виховувати інтерес до української історії, гордість за славну історію предків

Тип уроку: урок закріплення вивченого.

Я дитина українська,

Вкраїнського роду,

Українці – то ї назва

Славного народу.

Ю.Шкрумеляк.

Хід уроку

І Організація класу

ІІ Мотивація пізнавальної діяльності

Повідомлення теми, мети уроку

Прослухайте уривок із вірша «Я дитина українська»

Як ви вважаєте, чому автор стверджує, що українці – то є назва славного народу?

Про які славні сторінки історії українського народу ви знаєте?

ІІІ Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

-Які речення називаються другорядними?

-Які речення є поширеними?

-Які речення є непоширеними?

-Що означає додаток, означення, обставина?

1 Запишіть речення, підкресліть головні члени речення та означення. Означення підкресліть хвилястою лінією.

1. Заснула тиха річечка. 2. Задумався дуб темношатий. 3. Наближається холодна зима. 4. Скоро все навколо вона обгорне білим снігом.

2Доповнити текст означеннями.

Займався на сході… ранок. У …безодні неба танули…зірочки. А … обрій усе розгорався …вогнем. Раптом звідти бризнула …іскорка. І ще одна, і ще. А за ними визирнув … край …кола. Сходило … сонечко.

Слова для довідки: далекий, миготливий, погожий, синій,рожевий, червоний, вогняний, яскравий, ясний.

3 Вправа 139

4 Пояснювальний диктант.

Визначити в тексті означення.

Над лісовим озерцем запалав рожевий ранок. На тихому плесі почали виринати зелені пуп’янки. Минула година золоті промені перетворили смарагдові бруньки на білосніжні чашечки з пучками гарячого сонця. Розквітла водяна лілея – біле латаття.

5 Виконати вправу за зразком:

Днина- спекотлива, радісна, довга, тяжка, щаслива.

Зерно, ніч, усмішка, туман, ранок, сонце.

6 Вправа 145

7 Відгадайте загадки, знайдіть у них означень

Маленьке, біленьке, а весь світ покриває. (Сніг)

Дуже товсті ноги маю

Ледве їх переставляю,

Сам високий я на зріст,

Замість носа в мене хвіст. ( Слон)

Є рослина в нас така,

Що від неї кінь скака. ( Овес)

Я на вигляд круглолиця,

Наче баня на дзвіниці;

Щирим золотом горю,

Глянь на мене – засліплю. (Сонце)

8Лінгвістична гра «Склади схему»

На дошці — кола з умовними позначеннями. Розташуйте їх так, щоб утворилася схема пропонованого речення.

Блідий місяць над Дніпром сплив.

Мерехтить роса навколо на зеленій траві.

9 Творча робота

► Складіть і запишіть речення за запропонованою схемою.

10 Ігрова хвилинка

Послухайте речення. У кожному з них – один другорядний член. Якщо це додаток, ви плескаєте в долоні один раз, якщо означення- два, якщо обставина – три рази

  1. Любуйтеся калиною, коли цвіте, а дитиною – коли росте.

  2. Де срібліє вербиця- там здорова водиця.

  3. Риба не ловиться, калина у цвіт вбирається.

  4. Стоїть у дворі дівонька, як над ставом калинонька.

11Списати, поширюючи речення другорядними членами

(Де?) засяяло (яке?) сонце.

Пройшов (який?) дощ.

(Які?) хмари розбрелися (на чому?).

Зазеленіла (де?) (яка?) травичка.

ІV Підсумок уроку

V Домашнє завдання.

Знайдіть 4 прислів’я або загадки про рослинні символи України. Підкресліть у кожному другорядні члени речення.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

  • Додано
    01.03.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    140
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер материала
    OA094275
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання