Досвід роботи "Безпека життєдіяльності дошкільника"

Опис документу:
Створити максимально безпечні умови перебування дитини в оточуючому середовищі: дитячому садку, вдома, на вулиці, в транспорті, в природному довкіллі, шляхом цілеспрямованої навчально-виховної роботи. Автор: Равлюк Неля Олександрівна. Джерело: http://dnz581.edukit.kiev.ua/Files/downloads/%D0%91%D0%B5%D0%B7%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D0%B0%20%D0%B6%D0%B8%D1%82%D1%82%D1%94%D0%B4%D1%96%D1%8F%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96%20%D0%B4%D0%BE%D1%88%D0%BA%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0.doc

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Безпека життєдіяльності дошкільника.

Вихователь –методист Равлюк Неля Олександрівна

Воронковецький дитячий садок

Подоляночка

Вступ

Скільки людина живе на Землі, вона, якщо мала здоро”я, не замислювалась над тим, що це таке, Але як тільки воно втрачалося, відразу починала його пошуки.

Ми знаємо, що людина - вінець природи, проте й вона підвладна всім небезпекам навколишнього світу та тим, які створила для себе сама: зброя, хімічні споруди, наркотики, транспорт тощо. Саме в сучасних умовах особливого значення набуває проблема особистої безпеки , тому що через незахищеність перед природнім, техногенним і соціальним оточенням потенційні загрози легко стають реальністю.

Сьогодні проблема безпеки розглядається як базисна потреба людини, на що зроблено акцент в Концепції ООН про сталий людський розвиток. Метою цієї Концепції є створення умов для збалансованого безпечного існування кожної окремої людини як найвищої цінності суспільства.

Україна також приєдналася до цих процесів. Основні принципи такої позиції знайшли відображення в головному законі держави - Конституції України (1996 p.), де проголошені питання безпеки життя і діяльності людини .

На виконання положень Конституції Міністерством освіти і науки у 2001 р. було затверджено Концепцію освіти з напрямку „Безпека життя і діяльності людини”.

Дошкільна освіта в багаторівневому освітянському просторі України є вихідною ланкою в системі неперервної освіти, у становленні та розвитку особистості. Тому на дошкільний заклад покладається відповідальність за здійснення цілеспрямованого виховання у дітей ціннісного ставлення до власного здоров'я, формування у них адекватної реакції на різноманітні чинники ризику для життя..

І тому, я, поставила перед собою ціль — створити максимально безпечні умови перебування дитини в оточуючому середо­вищі: дитячому садку, вдома, на вулиці, в транспорті, в природному довкіллі, а також сформувати у неї усвідомлення цінності власного здоров'я та життєвої компетентності шляхом цілеспрямованої навчально-виховної роботи.

Формування основ безпеки життєдіяльності дошкільника.

Стрімкі темпи розвитку нашого суспільства висувають вимоги принципово нової стратегії виховання, нових підходів до розвитку дитини. Реалізацію цих вимог передбачає Базовий компонент дошкільної освіти в Україні, який спрямовує роботу педагогів на формування у дошкільників певної життєвої позиції, елементарної життєвої компетентності.

Зважаючи на те, що з кожним роком збільшується кількість травмованих дітей внаслідок несформованих навичок користування предметами, речами, поведінки з незнайомими людьми, у природному довкіллі та в різних ситуаціях, постала потреба в систематичній роботі з дошкільниками, аби виробити в їхній свідомості стереотипи щодо безпеки в життєвому середовищі .

В базовому компоненті, сфері життєдіяльності "Я сам” І змістовій лінії "Фізичне Я” ("Безпека організму") зазначено, що дитина повинна самостійно вирізняти основні небезпечні чинники довкілля, знати правила безпечного перебування вдома, в дитячому садку, на вулиці, на воді, на льоду, на спортивному майданчику.

Навчання і виховання з питань захисту життя і здоров”я у надзвичайних ситуаціях спрямовую на ознайомлення з житловим середовищем та межами житла , а саме на :

 • ознайомлення з предметами домашнього побуту, які є джерелом потенційної

небезпеки для дитини (технічні засоби, побутові прилади, продукти побутової хімії, ліки, інструменти);

 • формування свідомого розуміння наслідків необачної поведінки, порушення правил користування речами та речовинами;

- формування розуміння небезпечності відчинених вікон, балконів;

- одержання елементарних уявлення про пожежу, протипожежну охорону і засоби пожежогасіння;

- вироблення стереотипів безпечної поведінки;

- вміння орієнтуватись під час пожежі, діяти в цій ситуації;

 • формування свідомого розуміння зовнішніх особливостей ірашок та інших

характеристик, які за невмілого користування можуть зашкодити життю чи

здоров'ю дитини;

 • усвідомлення можливості небезпеки як невід'ємної складової

небезпечних розваг (петарди, запальнички, хлопавки та сірники).

Щодо світосприймання природного довкілля.

Прагну дати уявлення про найпоширеніші явища природи: грозу, туман, блискавку, ожеледицю, хуртовину, зливу, град, а також природні катаклізми: землетрус, повінь, виверження вулкану, посуху, бурю, їх особливості, можливі наслідки для життя і здоров'я людей;

відпрацювати навички безпечної поведінки в екстремальних умовах, викликаних природними чинниками.

При ознайомлені з рослинами стараюсь :

 • дати поняття про лікарські та отруйні рослини, їстівні та неїстівні гриби, їх

властивості,

 • вчити вмінню надавати посильну допомогу в разі отруєння ягодами, рослинами, грибами.

При ознайомлені з тваринами прагну:

 • підвести до розуміння того, що контакти з тваринами, комахами, плазунами

можуть нести як користь і задоволення, так і шкоду та небезпеку життю і здоров'ю дітей;

- вчити малюків навичкам безпечної поведінки при контакті з тваринами, дотримуватися правил особистої гігієни, вмінню надавати допомогу в разі нещасного випадку.

При ознайомлені дітей з правилами поведінки на вулиці стараюсь:

- пояснити дітям про розподіл села на вулиці, дороги, тротуари,

 • познайомити з видами транспорту та машинами спеціального призначення,

 • познайомити і закріпити знання з різними типами знаків дорожнього руху,

 • ознайомити з працею працівників ДАІ;

 • вчити дітей правилам безпечної поведінки в громадському транспорті та безпеці на зупинках;

 • вчити правилам катання на самокаті, велосипеді.

При вивченні правил поведінки з незнайомими людьми, навчаю свідомо розуміти, що саме може бути небезпечним у спілкуванні з незнайомими людьми, правильно реагувати на пропозиції чужих людей. Пояснюю правила поводження з незнайомими людьми у дворі, на вулиці, у громадянських місцях. Навчаю прийомам самозахисту, коли чужа людина намагається здійснити насильницькі дії.

І ще більш докладніше про завдання охорони здоров'я та зміцнення його.

Навчаю дітей надавати першу допомогу та самодопомогу при кровотечах, опіках, укусах, травмах. Знайомлю з ліками, вмінням користуватися ними, розповідаю про лікування, методи народної медицини.

Даю елементарні уявлення про шкідливі звички, та їх згубний вплив на здоров'я людини. Розповідаю про профілактику захворювання, навчаю правил поведінки з хворою людиною.

При виконанні завдань з програми основ безпеки життєдіяльності дошкільника використовую різні методи і прийоми .

Навчально - виховний процес будую так ,щоб знання засвоєні на заняттях діти використовували і закріплювали в повсякденному житті .

Роботу з безпеки життєдіяльності планую на весь календарний рік за такими розділами: "Дитина і природа", "Дитина і вулиця", "Дитина серед людей".

Розділи містять такі питання: безпека в побуті, на спортивних та ігрових майданчиках, під час перебування в групі, на вулиці, пожежна безпека, електро-травматизм , безпека під час грози, повені, інших стихійних лих, безпека праці, особиста гігієна та здоровий спосіб життя.

Планую проводити щокварталу "Тижні безпеки дитини" із залученням дітей до різних форм роботи: заняття, ігрова діяльність, театралізована діяльність, свята, конкурси, бесіди {індивідуальні, колективні), екскурсії, читання художньої літератури з використанням українського фольклору, творча діяльність дітей, психологічні тренінги, перегляд відеофільмів “ Уроки обережності “, пошуково-дослідницька діяльність, моделювання ситуацій,

Перевагу в освітньо –виховному процесі надаю цікавим довірливим бесідам , розмовам, читанню художньої літератури ,зокрема книги Тетяни Лисенко “Про неслухнясиків”, моделюванню та аналізу певних ситуацій , дидактичним та сюжетно-рольовим іграм .

Проводжу бесіди за змістом віршів :

“Із сірниками гра – буде біда”,

“Підкажи Незнайку ти ,як дорогу перейти “,

“З незнайомими людьми - обережний будь завжди”,

“Злодія розпізнай - його в квартиру не пускай”,

“Без дорослих не ходи на ставок і річку ти “,

“ Їсти гриби – шкідливо дітворі”,

“Прийшла гроза - тікай дітвора”,

“ Вітерець – не завжди молодець”,

“ Пустощі зими можуть шкодити тобі”,

“ На льоду гра - буде біда”,
” Зі струмом жарти - життя варті “,

“ Мило і вода - для мікробів гроза “,

“ Ліки і хімічні речовини - не для тебе дитино”!

“ Як забивсь поранивсь ти - зумій собі допомогти”, та інші.

Особливу увагу звертаю на те ,щоб максимально використати наочність (ілюстрації , альбоми ,картини, відеофільми)

Організовую перегляд відеокасети “Уроки обережності” на теми:

“ Небезпечні предмети - електроприлади”,

“Небезпечні незнайомці “,

“ Яскраві пляшечки “,
” О бережно - машини “,

“ Небезпечні домашні тварини “,
” Гострі предмети “,
” Обережно - грип “, та інші.

Проводжу цільові прогулянки до водойми , у березовий гай , на пасіку; спеціальні дні безпеки , до участі в яких залучаю і батьків .

Відкритим залишається питання ,чи доцільно говорити з дітьми дошкільного віку про можливі трагічні наслідки нещасних випадків , про смерть однолітків.

Діти дуже вразливі, та дуже емоційно-чутливі. Це потрібно враховувати як батькам так і вихователеві при навчанні та вихованні у них правил безпеки. Отже перед нами стоїть ще одне відповідальне завдання - не зашкодиш психіці дитини, не травмувати її психічне "Я".

Слід пам'ятати, що постійна, цілеспрямована робота з факторами, які можуть становити загрозу життю і здоровю людини, може негативно впливати на психологічне здоров”я дітей. Дошкільники можуть отримувати значні психічні навантаження, у них може виникнути "інформаційний невроз “ розвинутись страхи, підвищитись рівень тривожності.

Тому обережно знайомлю дітей з небезпечними чинниками довкілля , щоб не викликати у них тривоги ,страху , неспокою. Головне - не налякати дитину

можливою небезпекою , а виховати розумну обережність.

Робота з формування основ безпеки життєдіяльне повинна опиратись на усвідомлення дітей цінності власного життя та здоров'я.

ЗАХОДИ

з питань охорони життя та здоров”я дітей дошкільних навчальних закладів, дотримання правил дорожнього руху, протипожежної безпеки, безпечної поведінки в екстремальних умовах .

Навчання дітей дошкільних навчальних закладів правил

безпечної поведінки в різних умовах (на заняттях з фізичної культури, образотворчого мистецтва, на воді ,кризі у громадських місцях, вдома, на вулиці, в зонах стихійних лих)

СТАРША ГРУПА

Вересень.

1 Бесіда про рідне село. Заучування вірша П.Воронька ”Облітав журавель”.

Перегляд відеокасети “Уроки обережності”:

 • правила поведінки під час ігор на вулиці;

 • правила вуличного руху;

2 Бесіда за змістом вірша “Підкажи незнайку ти, як дорогу перейти”

Піший перехід до березового гаю.

Жовтень.

1 Заняття на тему “Отруйні рослини”

2 Бесіда за змістом вірша “Їсти гриби шкідливо дітворі”

Листопад.

Ознайомлювати дітей зі стихійними лихами на суші та правилами поведінки під час

стихійних лих.

1 Бесіда за змістом вірша “Прийшла гроза-тікай дітвора”

2 Бесіда за змістом вірша “Вітерець не завжди молодець”

Грудень

1 Заняття на тему “ Безпека життя на воді”

Перегляд відеокасети “Уроки обережності”

 1. Бесіда за змістом вірша “На льоду гра - буде біда”

Січень

1 Заняття на тему “Правила поведінки з електроприладами”

Перегляд відеокасети “Уроки обережності”

Бесіда за змістом вірша “Зі струмом жарти - життя варті”

2 Бесіда за змістом вірша “Із сірниками гра - буде біда”

Лютий

1 Закріплювати знання правил поведінки на воді та кризі

Бесіда за змістом вірша “Пустощі зими можуть шкодити тобі”

2 Що зі мною ? Ой болить ! Допоможи собі сам.

Бесіда за змістом вірша “Як забивсь, поранивсь ти - зумій собі допомогти”.

Березень

1 Бесіда «Я залишився один вдома».

Бесіда за змістом вірша “Злодія розпізнай-його в квартиру не пускай”.

2 Бесіда за змістом вірша ”З незнайомими людьми - обережний будь

завжди”.

Квітень.

Продовжувати закріплювати знання правил поводження з ліками та хімічним

речовинами побутового вжитку.

1 Бесіда за змістом вірша “Ліки і хімічні речовини-не для гри ,дитино”.

2 Бесіда за змістом вірша “Мило і вода для мікробів гроза”
Травень.

Ознайомити з поняттям “радіація” та правилами поведінки в умовах підвищеного радіаційного рівня.

1 Заняття на тему “Вода найсмачніша з криниці - де батько і мати пили”

2 Бесіда за змістом вірша “ З інструментом гра буде біда"

Літо.

Бесіда за змістом вірша “Без дорослих не ходи на ставок на річку ти”

Закріплювати знання з попередніх тем.

Тиждень безпеки життєдіяльності

Воронковецький дитячий садок.

Орієнтовний план

Старша група.

Перший день. Дитина і вулиця.

Ранок

Поспостерігати за транспортом, який рухається поблизу території дитячого садка.

ПДД Стенд " Наш друг світлофор" розгляд не передбачуваних ситуацій.

Заняття. Бесіда за змістом вірша "Підкажи Незнайку ти, як дорогу перейти.

Аплікація на тему "Потяг їде подивись - небезпека стережись"

Прогулянка Цільова прогулянка до проїжджої частини дороги. Закріпити знання про види транспорту. Закріпити знання правил поведінки пішоходів та водіїв.

Робота поза заняттями. Служба безпеки.

Бесіда за змістам вірша Грицька Бойка "Зелене світло - відкрита дорога".

Другий день. Дитина і природа.

Ранок

Поспостерігати за живою і неживою природою. Водяна пара ,яка є в повітрі, охолоджуючись ,осідає на траву, листя і перетворюється на дрібні краплинки води - росу. Вчити дітей не бігати без дозволу по росі, пояснити правила безпечної поведінки в природі.

ПДД. Визначення сили вітру (вітрячки, смужки паперу, стрічки) Допомогти дітям зрозуміти , що навколо нас є повітря. Воно прозоре , легке .Повітря необхідне людям , тваринам , рослинам для дихання.

Заняття. Сильний вітер і гроза - небезпечні для життя.

Дидактична гра "Як нам треба всім чинити , щоб з природою дружити".

Прогулянка Спостереження за деревами, кущами, квітами . Учити розрізняти їх за характерними ознаками. Розширювати уявлення про значення рослин у житті людини: Забезпечення їжею , ліками .

ПДД Утворення грому і блискавки (потерти 2 камінці спостерігати іскру). Закріпити правила поведінки під час грози.

Робота поза заняттями. Служба безпеки.

Бесіда за змістом віршів Петра Ребра на тему " Обережність не завадить".

Третій день. Здоро"вя дитини.

Ранок

Бесіда за змістом вірша "Ліки і хімічні речовини - не для гри дитино".

Сюжетно - рольова гра " Лікарня ".

Заняття - гра Як від лиха вберегтися.


Прогулянка

Рухливі ігри " Ми веселі діти ", "Хто швидше ".

Інсценізація вірша " Як звірі зайця лікували від хвороби рятували ".

Учити дітей з повагою ставитись до здорового способу життя. Дати уявлення про те, що людина може жити довго, якщо піклуватиметься про своє здоров”я. Поглиблювати знання про ознаки здоров"я - нормальний апетит, міцний сон, гарний настрій.

Робота поза заняттями. Служба безпеки.

Дидактична гра " Можна - не можна"

Четвертий день Дитина і побут.

Ранок

Бесіда з дітьми про правила безпеки при користуванні домашніми механічними та

електричними приладами , апаратурою медикаментами .

Перегляд відеокасети "Уроки обережності з тітонькою Совою " Правила поведінки з вогнем.

ПДД Припинення горіння без доступу повітря, гасіння свічки . Закріпити знання

телефонних номерів служби термінової допомоги : 101; 102; 103 ; 104 .

Заняття. Бесіда за змістом оповідання Лідії Дяченк " А день так весело починався".

(див. журнал “Джміль” №2 2004р.)

Прогулянка Екскурсія - огляд території ДНЗ. Перевірити, чи немає на ній небезпечних предметів .Оглянути протипожежний щит., ознайомити з інвентарем , що розміщений на ньому.

Робота поза заняттями. Служба безпеки.

Розгляд та обговорення ілюстрацій на тему " Вогонь - друг, вогонь - ворог “

П”ятнй день. Дитина серед людей.

Ранок

Бесіда з дітьми про рідних, знайомих, чужих людей. Закріпити правила поведінки з кожною категорією людей.

Розгляд плаката "Чужий дзвонить у двері “. " Телефонує незнайомець ".

Заняття. Перегляд відеокасети " Уроки обережності з тітонькою Совою " на тему

"Правила поведінки з незнайомцями "

Прогулянка Поспостерігати за поведінкою дітей, що граються. Обговорити їхні взаємини .Вчити дітей поводитися чемно, шляхетно, інтелігентно у товаристві (транспорті, на вулиці, серед дітей і дорослих в різних громадських установах , дитсадку поліклініці тощо).

Робота поза заняттями. Служба безпеки.

Дидактична гра "Можна - не можна ".

Закріпити правила безпечної поведінки.

НАВЧАННЯ ДІТЕЙ ПРАВИЛ ДОРОЖНЬОГО РУХУ

Вересень

Провести спостереження за рухом транспорту по дорозі.

Повторити вірш “Розкажи Незнайку ти як дорогу перейти”.

Жовтень

Поспостерігати за рухом машин та пішоходів, запропонувати самостійно

виконувати правила вуличного руху. Вправляти в умінні переходити через дорогу де відсутній знак “Піший перехід”.

Листопад

Ознайомлення з різними видами транспорту.

Заняття на тему “Машини наші помічники”.

Повторити правила поведінки на вулиці.

Грудень

Розширити уявлення про правила дорожнього руху.

Заняття на тему “Наш друг світлофор”.

Січень

Організувати зустріч з працівником ДАІ, розв”язувати логічні задачі.

Лютий-березень

Закріплювати знання на майданчику.

Квітень - травень - червень

Закріплювати знання під час цільових прогулянок.

РОБОТА З БАТЬКАМИ З ОХОРОНИ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ”Я ДІТЕЙ

Тема. Безпека дорожнього руху.

 1. Батьківські збори.

 2. Залучення батьків до оформлення стенда “Наш друг світлофор”

 3. Обмін досвідом сімейного та суспільного виховання з навчання дітей правил дорожнього руху. Демонстрація батькам занять та ігор дітей з вивчення та закріплення правил вуличного руху.

Тема. Протипожежна безпека.

1 Рекомендації щодо дій населення у надзвичайних ситуаціях. Пожежа.

Проведення свята “Хай вогонь в серцях палає , а пожеж хай не буває “.

Знайомство батьків з куточком протипожежної безпеки , назвами та

призначенням інвентаря.

 1. Консультація для батьків “Надання першої медичної допомоги при опіках”.
 1. Тема. Безпека діяльності дошкільнят
 1. Поради батькам на тему “Попередимо біду”.

 2. Бесіда на тему “Стихійні лиха та правила безпечної поведінки людей в зонах стихійних лих”

 3. “Правила безпечної поведінки на воді та кризі “

 4. Рекомендації щодо вирішення проблеми йододефіциту.

Додаток№1

Вихователь-методист

Равлюк Неля Олександрівна

Безпека життєдіяльності дошкільника

Старший дошкільний вік

Урок обережності з тітонькою Совою

Правила поведінки з гострими предметами

Мета:

вчити дітей усвідомлювати ,що корисні предмети можуть бути небезпечними, коли їх використовують діти не за призначенням.

Вчити слухати ,розуміти, запам”ятовувати і аналізувати зміст художнього твору.

Познайомити з правилами надання першої медичної допомоги..

Виховувати обережність ,взаємодопомогу.

Матеріали. Ілюстрації інструментів, відеокасета “Уроки обережності”.

Попередня робота. Читання вірша В. Салаї “ Хто найголовніший” .Бесіда про інструменти.

Хід заняття

І Діти, до нас сьогодні знову завітала тітонька Сова. Вона хоче розповісти про добре відомі нам предмети та інструменти, які ми і ваші батьки використовуємо майже щодня. Розмову ми сьогодні поведемо про гострі предмети, якими ми користуємося в побуті.

ІІ. 1 Загадування загадок.

Ось послухайте загадки тітоньки Сови.

Петро Ребро

Ну й моторна швачка ця!

І чудна до того:

Носик - з одного кінця,

Вушко - із другого (Голка.)

- Два кільця, два кінця, а посередині цвях. (Ножиці)

- Зуби є, а рота немає.( Пилка)

- Між двома дубам

Зав”язло порося зубами.( Сокира)

- Маленький хлопчик у шапці ходить.(Цвях)

Де ми використовуємо ці предмети ?

(Відповіді дітей)

Хто і де використовує ці інструменти?

(Відповіді дітей)

 1. Читання вірша “З інструментом гра - буде біда”

.Вирішили якось дітки

У дорослих гратись:

Хлопчик став дрова рубати,

Дівча — вишивати.

Замахнувся хлопчик раз,

Замахнувся вдруге, а поліно відлетіло

І вдарило дуже.

Тоді взяв він гостру пилку

І почав пиляти,

Бо поличку для книжок

Хотів змайструвати.

Та ковзнула пилка враз

По дощечці вліво,

Він порізав собі пальчик

Дуже вже боліло!

Дівчинка собі тим часом

Шила, вишивала,

Поки вузлик зав'язала,

Голочка упала.

Пошукали голку разом,

Не знайшли — маленька.

Злякались, що то буде?

Вона ж бо гостренька.

Та хоч соромно було,

Мамі розказали,

Що дорослих інструменти

Без дозволу брали,

Їх матуся посварила,

Потім пожаліла,

Нагадала іще раз,

Чому їх учила.

Інструменти вдарять враз,

Вколять ще й поріжуть.

Бо, малята, вони вас

Слухатись не вміють.

Пам'ятайте, дітлахи,

Щоб біди не знати,

Тата й мами інструменти

Краще вам не брати.

Якщо хочете навчитись

Ними працювати,

Краще мамі й татові

Вам допомагати.

 1. Бесіда за змістом.

Запитання до дітей.

1. Як вирішили гратись діти?

2. Що намагався робити хлопчик?

3. Що робила дівчинка?

4. Що вдарило хлопчика? Який інструмент порізав хлопчику пальчик?

5. Що трапилося з дівчинкою?

6. Чому злякались діти?

7. Про що нагадала мама дітям?

8. Як краще навчитись користуватись інструментами?

Перегляд відеокасети “Уроки обережності з тітонькою Совою”

Правила поведінки з гострими предметами.

(Обговорення поведінки героїв мультфільму )

 1. Д.г. “Що робить цей предмет”

Вихователь називає гострий інструмент: дітям потрібно сказати, хто і що ним робить.

 1. Допоможи собі сам.

Як обробляти синці та рани ?

Синці з'являються від сильного удару тупим предметом. Якщо вдаритися головою, то може вискочити й ґуля. Якщо до травмованого місця одразу ж прикласти щось холодне — лід, полотнину, змочену холодною водою, металевий предмет, то синець буде меншим.

Коли ти поранився і якщо кров тече дуже сильно або якщо ти поранився брудним чи іржавим предметом — негайно скажи дорослим.

Якщо рана невеличка і крові небагато, то надто хвилюватися не слід, вона швидко загоїться. Щоб у рану не потрапили мікроби, треба зробити ось що: ретельно промий рану під проточною прохолодною водою. Після цього забинтуй її чистим бинтом або заклей лейкопластиром з марлевою вставкою.

ІІІ Підсумок заняття.

Правило.

Інструменти мами й тата не для гри малята.

Урок обережності з тітонькою Совою

Бесіда за змістом вірша

Підкажи Незнайку ти, як дорогу перейти”.

Мета . Закріпити знання дітей правил вуличного руху, назви дорожніх знаків.

Дати поняття про те, що рух транспорту та пішоходів регулюється світлофором.

Вчити слухати, розуміти і запам”ятовувати зміст художнього твору, вміти аналізувати ситуацію описану автором, висловлювати своє ставлення до неї.

Виховувати обережність , уважність.

Матеріали. Стенд “Наш дгуг світлофор”, дорожні знаки.

Попередня робота. Розгляд стенда “Наш друг світлофор”.

Хід заняття.

І Дітки, ось в мене в руках лист і посилка.

Хто ж їх нам надіслав?

(Зачитую адресу )

- Це мудра тітонька Сова з “ Лісової школи обережності" надіслала нам лист.

Вона пише, що надсилає нам вірш, якого ми маємо уважно прочитати і обговорити .

ІІ Пояснення значення висловів: йти по “зебрі”, тормозний шлях.

1 Читання вірша “ Підкажи Незнайку ти”

Підкажи Незнайку ти,

Як дорогу перейти?

Подивитись вліво, вправо,

А тоді побігти жваво.

Ні, звичайно, це замало,

Треба нам по «зебрі» йти,

Як машини стали всі,

А зелене світло каже: «Йди!»

А, може, перебігти встигнем ми?

Попереджає жовте світло:

«Ти не поспіши,

Бо у машини тормозний є шлях,

Відразу не зупиниться ніяк».

Коли червоне світло;

Стій і жди,

Бо рушили уже машини всі

І небезпечно нам іти.

Завжди підкаже світлофор,

Як вірно йти тобі.

Роби завжди, як скаже він,

Тоді не трапиться біди.

Запам'ятай, Незнайко, правила оці,

Виконуй їх, як пішоходи всі.

Приходь до нас у дитсадок,

Про що забудеш,

запитаєш у діток.

Бесіда за змістом.

Запитання до дітей.

1. Що просить підказати Незнайко?

2. На яке світло можна йти?

3. Про що попереджає жовте світло?

4. Чи можна йти на червоне світло?

5. Що підказує тобі світлофор?

6. Що робити Незнайку, коли він забуде правила?

-Діти, в нас є ще посилка від тітоньки Сови.

-А, цікаво, що в ній? (Касета)

Це мудра тітонька Сова хоче нам щось розповісти і показати.

3 Перегляд відеокасети.
  • правила обережності під час гри;

  • невідомі предмети, пакунки на вулиці;

  • правила вуличного руху;

  • небезпечні ігри біля дороги.

 1. Обговорення відеофільму:

- Яких правил обережності навчала тітонька Сова Нехочуху?

- Чому вона застерігала Нехочуху не чіпати на вулиці невідомих пакунків?

-Підкажіть, яких правил , вуличного руху, має дотримуватись Нехочуха і де він має гратися зі своїми друзями?

 1. Д.г. “Можна, не можна”

Вихователь показує ілюстрацію, а діти дають словесну оцінку поведінки героїв.

ІІІ Підсумок заняття.

Правило.

Уважним будь і про сигнали світлофора не забудь.

Урок обережності з тітонькою Совою

З незнайомими людьми – обережний будь завжди.

Мета.

Розширити знання дітей про правила поведінки з незнайомими людьми : поводитись обачно, не приймати від них подарунків, не сідати до

незнайомих людей в машину, не називати свого імені та адреси, чинити опір при необхідності.

Розвивати спостережливість.

Виховувати обережність.

Попередня робота. Бесіда за змістом казки “Червона шапочка”, “Вовк і семеро козенят”.

Матеріал. Відеокасета , плакат “Якщо ти вдома сам” .

Хід заняття.

І. Дітки, сьогодні листоноша нам знову принесла листа від тітоньки Сови.

Вона пропонує нам провести урок обережності, на якому ми маємо розглянути правила поведінки з незнайомими людьми.

Кого ми називаємо незнайомцями?

(Відповіді дітей.)

ІІ. 1 Читання вірша

З незнайомими людьми — обережний будь завжди”

Смачний рум'яний Колобок,

Утік із дому — і мовчок:

По лісу сам собі гуляв,

Куди іде, нікому не сказав.

Себе він дуже вихваляв

І Зайцю, Вовку й Ведмедю.

Хоча нікого з них не знав,

Та все їм розповів про себе.

Коли з Лисицею зустрівся,

Він так дурненький веселився,

Що згодивсь на язик їй сісти,

Хитрюга ж та надумала малого з'їсти.

Співаючи, він їй розповідав,

Що з дому втік, у лісі сам гуляв.

Лисиця слухала, пісні хвалила,

А тоді враз швиденько

його з'їла

В цій казці для дітей наука:

Що й люди є, як «Лиска-Злюка».

Без дозволу, щоб не ходили з дому,

Про себе не розповідали щоб нікому.

Коли буває незнайомці ось такі

Чіпляються до тебе хитруни,

Запрошують в машині покататись,

Цукерку з'їсти, з ними десь погратись,

Ім'я своє не називай,

Від них швиденько утікай.

Як не пускають, то кричи:

«Це злодії, допоможіть мені!»

2 Бесіда за змістом вірша

Запитання до дітей.

1. Що зробив смачний рум'яний Колобок?

2. Кому вихваляв себе Колобок?

3. Хто обдурив Колобка?

4. На кого бувають схожі хитруваті незнайомці?

5. Що можуть пропонувати тобі незнайомі люди?

6. Чи можна їм розповідати про себе?

7 Як покликати на допомогу?

А зараз, давайте послухаємо тітоньку Сову , її мудрої поради і поспостерігаємо за необережним Нехочухою.

3 Перегляд відеокасети “Уроки обережності з тітонькою Совою”

(Правила поведінки з незнайомцями.)

- Обговорення поведінки героїв мультфільму.

 • Що зробив Нехочуха коли зустрів незнайомця ?

 • Як незнайомець повівся з Нехочухою?

 • Хто допоміг нашому герою?
 • Як би ви вчинили на місці Нехочухи?
4 Обговорення поведінки героїв казки.

Дітки , коли вам доводиться самим лишатися вдома, батьки завжди попереджають, щоб ви нікому не відчиняли двері. І ви знаєте ,що й справді цього робити не можна, бо, на жаль, окрім добрих, є на світі й лихі люди, які можуть заподіяти дітям зло.

 • Яку помилку зробили надто довірливі козенята?

 • Пам”ятаєте цю казку?

 • Як вона називається?

 • Чого нас навчає?

ІІІ Підсумок заняття.

Правило. З незнайомими людьми ти ніколи не дружи,

своє ім'я їм не кажи і мерщій до­дому йди.

Урок обережності

Їсти гриби шкідливо дітворі.

Мета. Конкретизувати уявлення дітей про гриби, їхній зовнішній вигляд, де ростуть, для чого потрібні, закріпити знання про класифікацію грибів (їстівні, отруйні),

Вчити слухати , розуміти і запам”ятовувати зміст художнього твору, вміти визначати основну його думку.

Розвивати пам”ять, мислення, увагу.

Виховувати обережність при виборі певних продуктів харчування.

Попередня робота. Серія занять з теми «Гриби», розучування веснянок, відгадування загадок

.Матеріал . таблиці із зображеннями грибів.

Хід заняття

І — Діти, сьогодні ми з вами помандруємо до лісу і познайомимося з його мешканцями. А як ви гадаєте, хто такі — мешканці лісу?

— Правильно, тварини і маленькі комахи, дерева, і кущі, ягоди і квіти.

— Відгадайте загадку, про що вона?

Я завжди у капелюсі —

І дощу я не боюся.

Ліс — улюблений мій край.

Як я звуся? Відгадай (Гриб)

-Значить, до яких мешканців лісу ми йдемо?

(Відповіді дітей)

- Коли потрібно йти по гриби?

(Діти співають веснянку)

- А з чим люди ходять по гриби? (З кошиками)

- А хто знає, що приказують, коли ідуть збирати гриби?

(Хтось із дітей розповідає закличку ).

Гайку, гайку!

Дай гриба і бабку,

Сироїжку з добру діжку,

Красноголовця з доброго молодця,

Хрящика з ящика,

Лисичку з добру сестричку!

- Діти, назви яких їстівних грибів ви знаєте ? (Відповіді дітей)

- Значить, ми з вами багато назбираємо. І закличку ви знаєте, і які гриби треба

збирати теж знаєте. Нам можна сміливо іти до лісу і збирати гриби.

ІІ. 1- Ось і потрапили ми до лісу. Послухайте вірш.

А грибниця — як рослина,

І гриби — її плоди,

Ніби вишеньки на вишні,

Пам'ятай про це завжди.

А якщо якийсь незграба

Гриб зірве якось не так,

То загине вся грибниця,

Не залишить навіть знак.

І грибочків на цім місці ,

Вже не буде! (ну хоч плач!)

Отож думай, любий друже,

Чи грибник ти чи палач ! М. Зозуля

Скажіть, про що йдеться в цьому віршику?

— Ви добре знаєте, як правильно треба збирати гриби. А зараз візьміть кошики і зберіть грибочки в свої кошики.

(Перевірити роботу дітей, щоб не потрапив мухомор. Зняття зорової втоми).

2 Гра” Чарівна торбинка”

Виберіть з торбинки по одному грибочку.

- Чи справжні гриби? (Муляжі)

(По черзі називають гриби, які дістали із торбинки. Загадки про отруйні гриби).

Я родилась на світанку,

Доки трави росяні.

Звуть мене бліда поганка —

Я подобаюся вам?

Ще із далеку побачу

Шапочку червону — та нікому

Не пораджу брать її додому. (Мухомор)

Що це за гриби? (Отруйні)

Блідою поганкою її називають за колір шапки, а поганкою за те, що вона погана, отруйна — це найнебезпечніший гриб наших лісів.

(Виставити таблицю із зображенням отруйних грибів).

- Якої форми шапочка? Ніжка?

(Шапочка молодого гриба у формі дзвіночка, а потім плоска, ніжка дони­зу потовщується, а вгорі має кільця. Поганка схожа на сироїжку. Аналогічні питання про інші гриби).

Мухомор — це прізвисько цікаве. Достатньо мусі покуштувати суміш води з соком гриба — і вона гине.

— Діти, скажіть, а чи можна отруйні гриби топтати ногами, збивати шляпки?

— Чому?

(Бо ними лікуються тварини, що живуть в лісі. Навіть лосі лікуються мухоморами)

3 Фізкультхвилинка

Славні малюки,

Станьте струнко, мов грибки,

Руки вгору піднімайте,

Ними добре помахайте,

Головою покрутіть,

Ніжками потупотіть,

Навкруг себе оберніться

І спокійно зупиніться

Дітки, ви вже знаєте що отруйних грибів не можна збирати і не потрібно нищити . Але потрібно пам”ятати , що навіть і їстівні гриби дітям їсти не можна , вони шкодять дитячому організму.

4 Читання вірша „Їсти гриби — шкідливо дітворі”

Коли гриби хтось з вас збирає,

Хай він швиденько пригадає,

Як в дитсадочку вивчив,

що гриби

Отруйні дуже є й їстівні.

Що в кошик можна брать

боровика,

Лисичку і груздя біля пенька,

Ще маслючка липкого

під сосною,

І сироїжку, що сховалась

під травою.

Бліда поганка на тонкій нозі

Вас виглядає: «Йдіть скоріш

сюди».

її ж ніхто у кошик не бере,

Бо знають всі — отрута

в ній живе.

А мухомор ще й цятками

покривсь,

Щоб, хто не йшов,

на нього подививсь.

Та кожен з вас, малята, знає,

Що мухомор в собі отруту має.

Коли ж торкнувся

їх необережно ти,

То, не помивши руки,

їжу не бери.

Бо може трапитись страшна біда —

Отрута, що є в них,

людину убива.

Коли їстівні смажені гриби

Запропонують на обід тобі,

Ти, хоч малий, дорослим

підкажи:

«Гриби — не для дітей» —

запам'ятайте ви.

5 Бесіда за змістом вірша

Запитання до дітей.

1. Що треба пригадати, коли збираєш гриби?

2. Які гриби можна брати в кошик?

3. В яких грибах живе отрута?

4. Чим небезпечна отрута для людини?

5. Що діти повинні підказувати дорослим?

Підсумок заняття.

Правило. Не вживай гриби, вони небезпечні для дитячого організму.

Безпека життєдіяльності дошкільника

Сильний вітер і гроза - небезпечні для життя

Розробила вихователь- методист Н. О. Равлюк

Мета: - дати дітям знання про характерні ознаки та особливості грозової погоди (сильний вітер, злива, грім, блискавка, град);

 • розвивати пізнавальний інтерес до різних явищ природи, ознайомити з наслідками цих явищ;

- навчити дітей розсудливо діяти в екстремальних ситуаціях;

- розвивати уяву, логічне мислення, спостережливість та кмітливість;

- виховувати почуття самозбереження та взаємодопомоги.

Попередня робота. Спостереження за живою та неживою природою (дощем, вітром, їх різновидами); визначення напряму та сили вітру; розгадування загадок про природні явища; розглядання ілюстрацій природних явищ.

Матеріал. Ілюстрації природних явищ.

Хід заняття

І Повідомлення теми

1 Розповідь вихователя про мете реологічну службу , яка за допомогою сучасної техніки і наукових приладів , які розміщенні на землі і в космосі , на космічних кораблях і станціях , досліджує стан погоди на нашій планеті , слідкує за її змінною , передбачає небезпечні явища у природі : зливу, ураган, ожеледицю,шторм і повідомляє про це населення за допомогою телебачення і радіомовлення .

Ці повідомлення мають велике значення для життя людей, особливо тих , які перебувають за межами населених пунктів ( водії, рибалки, пастухи, подорожуючі).

Своєчасне попередження про негоду, стихійні лиха допоможе зберегти здоров”я , а іноді і життя.

ІІ

1Бесіда про вітер.

Летить коник, балує,

Полем-долом пустує

Ніхто його не впіймає,

І ніхто не загнуздає (Вітер )

- Чи можна побачити вітер? (Ні, тільки його дію )

- Вітер рух повітря. Люди здавна шанували і обожнювали вітер, грізну, войовничу стихію . Чому ? (Бо не вміли приборкувати вітер, були беззахисні перед його силою).

Про вітер складено казки, легенди, приказки, крилаті вислови. Ось послухайте :

- вільний, як вітер;

- за вітром в полі не вгонишся ;

- вітер в рукавицю не впіймає ;

не кидай слів на вітер;

 • - вітер добрий при стозі, а злий при морозі.

 1. Коротка бесіда за змістом казки “Сонце, Вітер і Мороз”

- А чи доводилось вам чути голос вітру?

 • Люди часто прислухались до його звуків і в нашій мові існує багато влучних характеристик, які відтворюють голос вітру. Вітер стогне, виє, скиглить, плаче..(діти продовжують шумить, свистить, гуде, тужить, голосить , завиває.)

- Вітри, як і люди, мають свій характер.

 • Вітер буває ласкавий, приємний, ніжний. В яку пору року?

 • (Відповіді дітей)

 • Звичайно, такого вітру люди чекають Але не всі вітри мають лагідну вдачу. Послухайте вірші про вітер.

 1. Читання вірша “Вітерець - не завжди молодець”.

Крутить вітер вітряки,

В трубах виє залюбки.

Взимку з віхолою грає,

Восени листки зриває.

Він буває молодець.

Чи, як хлопчик-пустунець,

Може бути злий вітрище,

Зліше нього буря свище.

Той, що дерево зламав,

Ураганом пролітав,

А якщо дахи зривав,

Смерчем по небу літав.

Якщо стрінешся з вітрами,

Коли будеш ти без мами,

Під дерева не ставай

І у поле не втікай.

Не ховайся у стіжку,

А ховайся у ярку,

У будинку цегляному

Чи в глибокому льоху.

Щоб не трапилось біди,

Подивись уважно ти.

Чи не впали з висоти

Електричні проводи.

А тепер таке послухай:

Перестане вітер дмухать,

Як безпечно йти згадай

І додому поспішай.

Обережно скрізь ступай,

Небезпечне обминай.

Якщо хтось в біду потрапив,

Ти йому допомагай.

Запитання до дітей.

1. Як пустує та грається вітер у різні пори року?

2. Як звуть вітер, якщо він зліший за вітрище?

3. Про які ще вітри говориться у вірші?

4. Де краще сховатися від небезпечного вітру?

5 Як треба поводитись після бурі?

Нелегкий характер вітру передається навіть у назвах : буран, буревій, бурелом, вітровал, суховій, сніговій - це народні назви, що вам нагадують ці слова ?

(Відповіді дітей )

Мовою вчених – це вітер-шквал, смерч, ураган, торнадо .

Чим небезпечні сильні вітри ?

(Відповіді дітей ).

З Робота з малюнками.

Розгляд ілюстрацій природних явищ “Смерч”, “Вітер”, “Завірюха”

Правило

Сильний вітер на дворі –час ховатись дітворі.

4 Бесіда про грозу.

Сильний вітер часто приносить великі і важкі хмари. Під час руху , по небу, хмари можуть зіткнутися одна з одною утворюючи електричний розряд – блискавку, і внаслідок цього лунає грім , і починається гроза –злива.

Після грози слід остерігатись обірваних електропроводів . Чому?

Що потрібно зробити, щоб не сталося лиха ? (Попередити дорослих про розрив електролінії).

Послухайте вірш про грозу.

 1. Читання вірша “Прийшла гроза –тікай дітвора”.

Прийшла гроза, і блискавиці

На крилах мчаться до землиці.

Дощ поливає, грім гримить,

Як же вести себе в цю мить?

Хоч страшно дуже, не біжіть,

І металеві іграшки з собою не беріть.

Маленьких діток забирайте

Чимдуж додому поспішайте.

Під деревом ти також не ховайся.

Тікай і в хаті закривайся,

Кватирку теж прикрий гарненько.

Як є димар, закрий швиденько.

Біля розетки не сідай.

Електроприлади усі повимикай

Як будеш так себе вести,

Боятись нічого грози.

На небі райдуга-дуга.

Стриба, радіє дітвора,

Бо вже закінчилась гроза,

І не страшна тепер вона.

Запитання до дітей. 1. Що робити, коли вас застала гроза на вулиці?

2. Де краще сховатися від грози?

3. Що треба позакривати, а що обов'язково вимкнути?

4. Як можна заспокоїти маленьких?

5. Що буває на небі після грози?

6. Робота з малюнками.

Розгляд ілюстрацій природних явищ “Гроза “, “Дощ”, “Райдуга

Правило. Під час грози додому швидко йди, закривай кватирку і

електроприлади всі відключи.

7 Бесіда про град. - А це що за диво ?

Небо раптом загриміло,

Все навколо потемніло.

Дощ почав крапати,

Горох з неба падати. (Град)

~ Град - це замерзлі краплі води. Інколи вони можуть досягати розмірів курячого яйця,

Град - це завжди лихо , він загрожує рослинам , тваринам ,людям .Чому ?

( Знищує посіви, ламає молоді пагони , оббиває ягоди, може пробити скло , від ударів гине домашня птиця, дрібна худоба , іноді навіть люди.

- Як себе захистити?

Правило

Зайти в приміщення; якщо застав у полі, біля річки обов'язково накрий яким –небуть предметом голову.

ІІІ Ми повинні знати, які стихійні лиха можуть виникати у природі, вміти поводитись під час таких явищ, надавати допомогу потерпілим від негоди.

Повторення основних правил поведінки в час негоди.

Безпека життєдіяльності дошкільника

Відпочинок в осінньому лісі

Мета:

- закріпити уявлення дітей про те, що ліс — природне багатство, домівка для рослин і тварин, місце відпочинку для людини;

- дати дітям знання про те, як уникнути небезпечних ситуацій під час походу до лісу (коли заблукав, укусила змія чи кліщ);

- вчити дошкільнят рятувати себе та інших в небезпечних

ситуаціях;

- виховувати бережне ставлення до всього живого, що нас оточує, до власного здоров'я і життя.

Попередня робота. Розглядання ілюстрацій їстівних та отруйних ягід і грибів, розучування загадок про ліс, його мешканців, робота з прислів'ями та приказками про ліс.

Матеріал. Макет лісу, ребуси, малюнок лісового кліща.

Хід заняття

1. Бесіда про ліс

Він густий, дрімучий, темний,

Споконвічно він росте,

Не проб'ється навіть сонце

Крізь гілля його густе. (Ліс.)

 • Уявімо, що ми завітали до осіннього лісу

 • Придивіться, який урочистий він у своєму осінньому вбранні.

 • Які нові барви з'явилися в лісі восени?

 • –Чим пахне осінній ліс?

Дивні перетворення відбуваються в лісі восени.

Вітру немає, а листя падає і падає. Тиша і спокій навкруги. - - А що ж таке ліс ?

Чия це домівка?

2. Дидактична гра "Назви правильно"

Діти стають у коло. Той, кому вихователь кинув паперову модель сонечка, називає лісове дерево (береза, дуб, ялина ...), кущ (калина, ліщина...), квіти лісові (пролісок, дзвоники...).

3. Розгадування ребусів

- Які тварини живуть у лісі, ви дізнаєтесь, коли розгадаєте ребуси.

Діти підгрупами розгадують ребуси, в яких зашифровані слова : лисиця, вовк, ведмідь, білка.

- Так , у лісі живуть рослини і тварини, а люди сюди приходять відпочивати помилуватись, ще й дарунки з лісу понесуть.

 1. Робота з ілюстраціями “Що дає людині ліс ?”

Діти розглядають ілюстрації дарунків лісу.

Ліс любити , діти , треба - Ліс багатство , слава краю

Не лише за тінь, росу Він могутній, він живий.

Не тому, що він для тебе Він від посух захищає

Дарував свою красу. Лан широкий степовий...

Ліс - то сила для людини,

Ліс — окраса всіх країн...

Ліс безсмертний! Але ж люди

Берегти повинні ліс!

Пам'ятайте! В лісі ми лише гості.

Яких же правил поведінки потрібно дотримуватись в ньому?

5. Дидактична гра"Хто більше?"

Змагання двох команд "Листочок" і "Грибочок?

Діти з кожної команди почергово називають правила та обґрунтовують свою думку

За кожну правильну відповідь відповідно до назви команди діти отримують бал - засушений листочок та намальований грибок.

Правила поведінки в лісі можна подавати в ілюстраціях або картках-знаках.

- Діти, ви добре знаєте, як берегти ліс?

 • А чи потрібно в лісі берегти себе?

 • Які несподіванки можуть чекати нас у лісі?

6. Інсценівки та обговорення ситуацій

1. Серед уявного лісу з кошиком в руках з'являється дівчинка Маша, яка плаче.

Діти. Що сталося?

Маша. Я пішла до лісу з подружками за грибами та ягодами та й заблукала. Що ж мені робити? (Плаче)

Діти. Не можна ходити в ліс без дорослих.

- Відставши, треба голосно покричати "Ау!" чи кликати своїх друзів на ім'я.

- Слід стояти на місці, так швидше тебе знайдуть.

- Не варто дуже хвилюватись, плакати, бігти, не знаючи дороги. Це втомить тебе, і ти, знесилена, зможеш навіть заснути і тоді не почуєш, як тебе кликатимуть.

2. Діти показують Маші картку-знак, який застерігає: "Увага! Отруйні ягоди!"

- Ніколи не куштуй незнайомих ягід та грибів.

3. Розповідь хлопчика про свою пригоду.

- Одного разу я з бабусею пішов до лісу відпочити, грибів

назбирати.

Побачив у кущах пеньок , а біля нього - велика сімейка опеньок. Тільки я нахилився зібрати їх, як із-за пенька почув

"ш-ш-ш'.'

Бабуся швидко схопила мене за руку і відтягла від

небезпечного місця. _

_ Діти, як ви гадаєте, хто це міг бути? (Змія, гадюка, вуж.)

7. Розповідь вихователя

Отруйних змій в наших краях мало, але все-таки в лісі можна зустріти гадюку звичайну. На зиму вона впадає в сплячку, обираючи для цього нори гризунів. Перед заляганням у сон часто гадюки люблять погрітись на пеньках в останніх теплих променях сонця. Ось таку змію і побачив Сашко в лісі. Добре, до змія попередила про себе шипінням.

- Чи правильно зробили люди, що втекли з того місця? Що

могло б статися?Відправляючись у ліс, слід бути обережним. Недаремно існує приказка: "В лісі ходи - під ноги дивись”

- Але що ж робити, якщо змія все-таки вжалила?

Якщо таке сталось, перш за все слід визначити отруйна вона чи ні. На місці укусу неотруйної змії залишаються сліди від зубів у вигляді 2-х серпоподібних смуг, які утворюють напівовал із дрібних крапок.

Якщо ж укусила отруйна змія, то в передній частині напівовалу між серпоподібними смугами є дві ранки — сліди від двох отруйних зубів; з цих ранок переважно витікає кров

Отруйність змії залежить від її віку, від того, яка вона

голодна. Від укусів наших змій людина помирає дуже рідко, її

потрібно рятувати.

Правила першої допомоги:

1. Негайно повідомити дорослих, показати місце укусу.

2. Якнайшвидше доставити хворого в лікарню.

3. Давати побільше пити, щоб вивести отруту з тіла.

 • Слід пам'ятати, що уникнути укусу змій можна, коли ми правильно одягнемось для походу в ліс. Як саме?

(Високе взуття, широкі штани, заправлені в чоботи так, щоб утворився напуск.)

— А ще я знаю, що в лісі слід остерігатись лісових кліщів, які живуть у листі.

Вони, потрапивши за комір, під одяг, впиваються в тіло, а ще можуть спричинити важке захворювання.

Ось погляньте, який кліщ грізний (показує малюнок).

Тому, прийшовши додому, треба струсити на вулиці одяг та оглянути тіло, чи немає на ньому кліща.

Якщо ж ви побачили набряк, почервоніле місце, значить у тілі є непроханий гість. Часто на поверхні видно тільки черевце а голова кліща занурена в шкіру. Витягти його нелегко. Спочатку змастіть вражене місце кремом чи якимсь жиром та почекайте деякий час. Жир не дає поступати повітрю в ранку. І кліщ задихаючись, легко відпадає. Змочіть ранку зеленкою! Обов'язково!

Діти, ось тепер ви знаєте, як вберегтись у лісі від неприємних несподіванок.

Тепер можна сміливо відправлятись у похід!

Вода найсмачніша з криниці,
де батько і мати пили

Сценарій виховного заходу

Мета. Дати поняття про криницю. Закріпити знання дітей про значення води в

житті людини.

Узагальнити знання дітей про те, що життя на землі неможливе без води.

Вчити дітей розуміти, що кожна крапля є дорогоцінним даром природи.

Навчати поважати воду, від якої залежить щастя й добробут.

Ознайомити з традиціями освячення води.

Збагачувати словниковий запас синонімами, порівняннями.

Виховувати почуття гордості за свій рідний край.

Матеріал. Криниця, картина про криницю, магнітофонний запис пісеньки веселого струмочка, паперові крапельки води.

Хід заняття

Вихователь. З давніх-давен на землі українській жили люди сильні, добрі та

красиві. Звідки вони брали красу та силу? Виявляється, пили воду вони студену з джерельця.

— А чому ж джерельна вода давала людям силу, красу, доброту?

— Давайте згадаємо, що таке джерело?

(Це місце, де витікає з землі водичка)

Виходить, що хатинка (домівка) у води під землею.

Як вона потрапила туди?
Вихователь. Пливли по небу хмаринки

та й розсипались дощовими краплинками. Впала дощова вода на землю. Частина її стала туманом і повернулась у хмаринку. А частина умила квіти та травичку, і вони дали їй свою красу. Частина напоїла спраглу землю, і вона дала їй свою доброту та силу. Зібралася вода у підземній хатинці. А потім зробила маленьке віконечко та й визирнула на землю. Так утворилось джерельце.Люди знаходили віконечко-джерельце, навколо нього копали ямку, в якій збиралась джерельна вода. Пили ту воду, умивалися нею та й ставали дужими, добрими, красивими. Бо в джерельній воді — краса, доброта і сила рідної землі. Пий водицю з криниці, Буде тобі здоровиться.

Вихователь. Так виникни перші кринички-копанки. Але вони мали недолік. Вода підмивала край ямки, земля падала в криницю-копанку і замулювала джерельце-віконце. Задумалися люди — що ж робити? І вирішили, що ямку можна обкласти дерев'яними колодками чи камінцями. Такі стінки кринички назвали цямринням.

Але були землі, де вода сама не пробивала віконечко-джерельце, бо її хатинка була глибоко під землею. Тоді стали люди самі шукати їй хатинку і копати криницю. Стали називати таких людей копачами, козаченьками. Вони користувалися великою повагою в народі. Погана людина криниці не копає. Це була нелегка робота.

(Звучать українські народні пісні).

1. Розпрягайте хлопці коней

Та й лягайте спочивать.

А я піду в сад зелений,

В сад криниченьку копать.

2. Глибока криниця,
Глибока копана.
Стоїть там дівчина,
Мов намальована.

. Копав, копав криниченьку
Неділеньки дві.

Любив козак дівчиноньку
Людям, не собі.

4. Ой, у полі край дороги
Виросла вербиця.

А під нею в холодочку
Стояла криниця.
А в тій криниченьці
Студена водиця.
Та хто йде — зупиниться,

Щоб води напитися,
Добрим словом він згадав
Того, хто криниченьку копав.

Вихователь. А як копач визначав, де копати криницю? Він брав гілочку молодої верби йшов поволі, витягнувши вперед руки. На тому місці, де під землею була водичка, вербова гілочка починала рухатись донизу (листочки тягнулись до землі). А щоб дізнатися, яка на смак вода, звечора клали сковороду догори дном, а вранці пробували, яка на смак роса на сковороді, такою й буде вода в криниці.

Копачі копали криницю, край обкладали цямринами, а щоб вода не забруднювалась, робили дашок, який ставили над криницею.

Стоїть в полі криниченька,
В ній студена водиченька.
Хто йде — не минає.
До криниці повертає.
Криниця, криниця,
Дай води напиться,
Спраглі вуста намочити,

Біля тебе відпочити...
Піду до криниці,
Наберу водиці.
Водичко, водичко,
Умий моє личко,
Рожеве та біле,
Як яблучко спіле.

(Звучить українська народна пісня «Ой заграйте, дударики»).

Вихователь. Але як же дістати воду з глибокої криниці? На тій території, де вода не дуже глибоко, її діставали ось як. До роздвоєного стовпа прикріплювали жердину з важелем з одного боку та гачком для відра — з іншого. Та й діставали воду, опускаючи жердину з відром. Такий пристрій був схожий на сірого журавлика з довгою шиєю, який п'є воду з кринички. Тож і люди назвали його «Журавлем».

Біля нашої криниці

Проживає диво-птиця.

Довгонога, довгошия,

У криниці дзьоба миє.

Набира відром водицю,

Ставить її на криницю.

А в тій місцевості, де вода глибоко, з криниці її діставали за допомогою пристрою, який дістав назву «коловорот».

Поперек двох стовпів прикріплювали круглу колодку з ручкою-корбою.

До колоди прикріплювали мотузок чи ланцюг з відром, і воду діставали з допомогою ручки-корби щоб вода в криниці була чистою і корисною для здоров'я, біля неї садили вербичку, а щоб була приємною на смак — калину.

Вихователь. Люди склали про воду прислів'я, вірші, легенди.

— На чиїй землі живеш, того й воду п'єш.

— Де срібліє вербиця — там здорова водиця.

— Де вербиця, там і криниця.

— Де криниця, там і вербиця.

— Не брудни криниці, бо схочеш водиці.

— Треба нахилитись, щоб з криниці води напитись.

Де стежина росяниста,
Де калина кучерява,
Там матуся своїх діток
Із кринички напувала.
Пий, синочку, по ковточку,
Набирайся сили.

Пийте, дочки, мов квіточки,
Будете красиві.

ЛегендаНапали на нашу землю вороги, спалили село, отруїли криниці. Залишилося тільки кілька стареньких хат. У одній хаті жила жінка з двома дітками. Не знали вони, що вода в криниці отруєна.

Вийшла з хати дівчинка Наталочка. Була вона дуже красивою, мала дві коси, на шийці носила намисто коралів. Набрала дівчинка у відро води та й напилася. Але не змогла отрута вбити дівчинку. Сталося диво. Перетворилася Наталочка на найкрасивіший кущ, а її намисто — на червоні ягоди. З того часу коло криниці росте калина.

Вийшов із хати хлопчик Іванко, А був він стрункий та вродливий, носив сірий полотняний одяг. Напився хлопчик води й перетворився на журавлика. З того часу воду з криниці дістають «журавлі».

Вийшла мати з хати. Побачила, яке лихо сталося з дітьми, — завмерла з горя і посивіла та перетворилася в сріблясту вербу. З того часу біля криниць стоїть срібляста вербичка — мати коло своєї доньки-калини та синочка-журавля. Всі разом вони оберігають криницю від забруднення.

(Звучить українська народна пісня «Ой, у лузі червона калина»).

Вихователь. До води і криниці ставилась з великою повагою. Прикрашали дашок розписом чи різьбою, садили квіти.

• Іди до криниці, як до світлиці.

• Не ламай криницю, може пригодиться води напиться.

Біля криниці не можна було говорити щось погане, обманювати.

Тут велись розмови поважні чемні, правдиві.

Біля криниці збиралися на гуляння, гадали.

Звідти, напившись води та напоївши коней, щоб кринична вода додала сили, вирушали в похід козаки, тут їх зустрічали дівчата.

Ой у полі криниченька

На чотири зводи,

Там козаки напували

Все рижії коні.

Там дівчина воду брала,

Руту поливала.

Вона собі козаченька

В гості зазивала.

У гаю під кручею криниця,

В ній холодна ключова водиця.

Часто там дівчина круглолиця

Про щасливу доленьку співала.

По весні там брала воду,

З нових відер хлюпала вода.

Хлопці поверталися з походу,

Натягали коням повода.

(Звучить українська народна пісня «Несе Галя воду»).

Вихователь. Сила води — велика. Без неї не можна жити людям, тваринам, рослинам.

Кринице, кринице,

Дай води напиться,

Квіточки полити,

Землю покропити.

Бо без твоєї водиченьки

Не виросте травиченька.
Ой піду я до криниці,
Наберу я свіжої водиці.

Пийте, пийте, огірочки
В чотири рядочки.
Виростайте зелененькі,

Смачні та гарненькі.
Ми з братом Андрійком
Садили полуниці,
Поливали їх раненько
Водою з криниці.
Виростайте полуниці,
Наливайтесь соком.
А ми будем вас збирати,
Діток частувати.

Вихователь. Воді приписували магічну, чудодійну силу.

Давайте пригадаємо свята та обряди, пов'язані з водою.

Перш за все це — Хрещення Господнє, Свято Івана Купала, Хрестини.

Воду освячують в церкві на Стрітення, Різдво

Зберігають її, бо вірять, що якщо окропити хату водою — піде з неї лихо.

Дати напитись хворому, умити його — він почне одужувати.

Освячена вода захистить людину і тварину від поганого ока.

Хай краплі свяченої води,
Захистять тебе від лиха та біди.

Отже вода — це диво, це життя, це здоров'я, це життєдайна сила.

Вона «жива» і «мертвою» буває лише в казках? Виявляється — ні...

Є на землі українській криниці, стежки яких поросли бур'яном, замулюються в

них віконця-джерельця, ніхто не бере з них воду, обходять люди їх стороною.

Чому ж так? Бо вода з тих криниць несе хвороби та смерть

. Є такі криниці на землі, які отримали сумну і тривожну назву —

«Чорнобильська зона». 26.04.1986 року сталося лихо — аварія на Чорнобильській АЕС. Атом, який служив людям добром, давав електроенергію, світло, тепло, вийшов з-під контролю, перестав слухатись і поповзла довкола нього страшна невидима «донька» — радіація. Вона зробила мертвою землю, воду, ліс. Люди змушені були залишити свої домівки, залишити все, що в них було, і їхати жити на інші землі. А люди, які зупинили вогонь та потік радіації, тяжко хворіли, багато з них померло. Є на Оболоні красиві озера, на берегах яких стоять щити з написами «Купатися заборонено». Отже і ця вода «нежива» — шкідлива для здоров'я

. Чому? Тому що виливають в неї шкідливі хімічні відходи. Природа дала людині диво — живу воду. Без неї не виростуть рослини, не виживуть тварини, не зможе існувати людина. То ж треба берегти це диво для себе, для майбутніх поколінь.

Бережіть воду від забруднення, бережіть для того, щоб продовжувалось життя!

Додаток 2

Як звірі зайця лікували - від хвороби рятували .

Театралізована вистава для дошкільного віку

У зеленому лісочку

На високому горбочку

Жив веселий зайчик

На ймення Побігайчик.

Прудкий був і хвалькуватий,

Всього нового любитель.

Все попробувать він має,

Знає й те, чого немає.

Раптом сталася пригода:

Розповім вам при нагоді.

Ця нагода тут ось в нас,

Хай почує кожен з вас.

Зайчик.

Я, друзі, Побігайчик,

Веселий прудкий зайчик.

По лісі я гуляю

І все про усіх знаю:

Де ростуть кислиці,

Де нора лисиці,

Де гриби сховали шапки,

Де ростуть опеньки й бабки.

Все я знаю, я герой!

Автор. Раптом заєць:

Зайчик.

Ой-ой-ой!

Ой, болить живіть у мене,

Певне, з'їв я щось зелене.

Це кислиць у тім провина.

Ох, для зайця це новина!

Краще випити таблетку?

З'їсти, може, ще й котлетку?

Що робити? Як же бути?

Щоб хворобу цю забути?

Буду друзів я гукати,

Будуть мене лікувати!

Білко! Лиско! Гей, прийдіть!

Мені всі допоможіть!

Зайця виручіть з біди!

Білка.

У лікарню ти піди,

Там тобі промиють шлунок.

Із трави зготують трунок.

Лисиця.

Виміряй температуру,

Треба випити мікстуру,

На дієті посиди —

І не будеш вже хворіти.

Автор.

Прилетіла тут сорока,

Глянула на зайця боком.

Сорока.

Скре-ке-ке, скре-ке-ке,

Де ви бачили таке,

Щоб лікуватися самому?

Не кажи таке й нікому,

Бо наробиш собі лиха!

Автор.

Заєць мовив до них стиха:

Заєць.

У лікарню я звернуся,

Всім кажу і не хвалюся,

Щоб не трапилось лихого,

Щоб не трапилося злого,

Фрукти, якщо ще не стиглі,

Достигають хай на гіллі.

Сорока.

Сам удома не лікуйся,

У лікарню, не лінуйся,

Ти звернись і розкажи,

Що болить, ти покажи.

Лисиця.

Сам таблеток не приймай,

Бо зашкодить, й пам'ятай:

Можуть буть вони гарненькі,

Та на смак аж солоденькі.

Заєць.

Я все, друзі, зрозумів:

І від чого захворів,

І як треба лікуватись —

Слід до лікаря звертатись.

Самолікування — шкода

Для здоров'я й для народу.

Щоб усі це добре знали,

Назавжди запам'ятали.

МІКРОБИ

Театралізована вистава для дошкільного віку

Ведучий

-Звідки взялися хвороби?

 • Їх створили злі мікроби.

 • Це маленькі злодіяки,

Хулігани, розбишаки,

Що живуть усюди,

Де є повно бруду:

Ведучий

У болоті і грязюці,

У смітті та у пилюці.

Під брудними нігтями.

Пазурами й кігтями...

Ведучий

Той, хто руки не помиє,

Їх ковтне та захворіє.

І тому, малята.

Слід вам пам'ятати:

Ведучий

Будете вмиватися.

Митися, купатися.

Повтікають злі мікроби.

Разом з ними — всі хвороби!

Поросятко

Мамо, щось я захворіло.

Мама

Бо ніколи рук не мило,

Їло яблука гнилі,

Що валялись на землі .

Поросятко

Ой болить живіт у мене.

Мамо, йди скоріш до мене.

Щось і гратися не хочу,

Плачу навіть серед ночі.

Мама

Зараз воду я нагрію,

Зварю ліки з деревію.

Зміряю температуру,

Випить дам гірку мікстуру.

Порося

Поклади мене у ліжко.

Казку почитай із книжки.

Ведучий - І сказала мама-свинка:

Мама

 • Пам'ятай гарненько, синку.

 • Щоб ніколи не хворіти.

 • Треба руки з милом мити.

Поросятко

 • Вимий вушка, носик, шию ?

Мама

 • Не в калюжі, не в помиях,

 • А чистенької водички

 • Набери собі з кринички.

Поросятко - Мити овочі та фрукти ?

Мама - Тільки свіжі їж продукти.

 • І тоді, моє свинятко.

 • Буде все у нас в порядку!

Хай вогонь в серцях палає,

а пожеж хай не буває !

Виховний захід.

Ведуча. Дорогі діти, шановні гості! Нас оточує така краса, такий простір, стільки радості і щастя! Як же важливо все це зберегти таким, як воно є. Не нищити, не руйнувати, а залишити землю такою чудовою для інших людей. А ще дуже важливо зберегти своє життя і здоров'я, щоб насолоджуватися красою навколишнього світу. А це у великій мірі залежить від нас самих, як ми будемо поводити себе, як ми любимо й бережемо навколишній світ, такий крихкий і неповторний, дзвінкий і радісний.

На охороні світу прекрасного стоять мужні, славні пожежні.

Ми в мирний час живем спокойно,

Ми знаєм, що на вахті ви —

Герої, трудівники, військові —

Пожежники моєї країни.

День чарівний, справжнє диво,

В залі посмішок багато,

В залі людно й особливо,

Бо у нас сьогодні свято

.

Ми вітаємо усіх гостей!

І дорослих і малих дітей.

Галасуйте всі: Ура!

Починається фестиваль!

Зараз наші діти прочитають «Оду пожежним» В.Дугніста.

Як телефонна трубка вдарить

На сполох нам по101,

Себе пожежний не забарить

Навіть на зайві п'ять хвилин.

Все — свій обов'язок і совість

Для нас він виявить нараз,

Коли на бойову готовність

Прийняв пожежний свій наказ.

Ще мить тривоги і по місту

Пожежні мчать вже на ЧП.

«Пожежа!» Скільки вклалось змісту

В тривожне слово це скупе.

В звичайні будні невідступно

І навіть в дні великих свят,

Пожежний піде в бій з вогнем,

Бува й загине як солдат.

Відваги сповнені повсюди,

Де пан вогонь і море сліз,

Пожежні і сміливі люди

Були в передніх лавах скрізь .

За вік історії людської,

І в різний час ходи

Пожежні в ній як і герої

Були солдатами завжди.

Діти всі разом. І коли ми підростем, теж в пожежники підем!

Ведуча. Від пожеж багато лиха, гірких сліз, понівечених людських доль. Хорони вас, Боже, від злого вогню. А пожежним бажаємо божої ласки.

(Звучить спокійна мелодія).

Боже, Великий, єдиний,

Нам Україну храни.

Волі і світла промінням

Ти осіни.

Світлом науки і знання

Нас усіх просвіти.

В чистій любові до краю

Ти нас, Боже, зрости!

Вогонь — дар Божий, церква каже.

Во благо людям даний він.

Та кожен смертний знати мусить:

Вогню потрібен і заслін.

З пожежами боріться миром,

Запобігайте їм завжди.

І подавайте, люди, щиро

Брат брату руку в час біди.

Є в світі мудрість промовиста:

«Береженого Бог береже!»

Хоч багатьом нам ще з дитинства

Ця істина відома вже.

Ведуча. Діти нашої групи підготували інсценізацію на протипожежну тему

МИШКИ БЕШКЕТНИКИ

У малесенькій норі, у гарненькім домі

Веселились і жили мишки дві чудові.

Мама й татко на роботі, наказали: не шуміть.

А мишатка ті чудові вирішили в хатці запалить.

Дрівець уже вони наклали, листки з зошита

знайшли.

І коробку з сірниками вже хутенько принесли.

А вогонь все вище, а вогонь все далі,

Ось вже з'їв він і подушку і прямує далі.

А мишата ті злякались, залізли під ліжко.

Лиш хвости їх виглядають і дрижать аж жижки.

Ось і татко повернувся, повернулась мати,

А вже їм сьогодні не буде де спати.

Бо згоріла їхня хатка — то,велике горе,

А мишаток врятували і сліз уже море.

Тож, шановні, дітки милі з вогнем не граються.

Щоб не було горя — не грайтеся з сірниками!

Та як скоїлась біда, набирайте номер101. Чому 101?

Тому що це перший, основний виклик на рятування життя людини.

. А зараз ,подивіться, будь ласка,казку.

Десь у полі, біля лісу,

Хатка з дерева стоїть.

Біля хатки, зовсім поруч,

Там струмок собі біжить.

Хто в цій хатці — ми не знаєм,

Але хочете дізнатись?

Тож дивіться всі уважно...

Казка буде починатись.

Бігла мишка-шкряботушка

Через поле, навмання,

Та побачила хатинку...

Мишка.

Буде хатка ця моя,

Буду в ній я господарка,

Зиму буду зимувати.

Тут я буду, коли схочу,

Друзів любих зустрічати.

"Автор.

Стала мишка жити в хатці,

День живе та два живе,

А на третій хтось у хвіртку

Господарочці шкребе...

Мишка.

Ой, чекайте, зараз, зараз

Вам відкрию двері,

Запрошу до себе в гості

На смачну вечерю.

Жаба.

Ой, кумасю, здрастуй, люба,

Дуже рада тебе бачить.

Яка хатка в тебе гарна!

Дай полюбуватись.

Мишка.

Ой, жабунечко, заходь!

Будем разом жити.

Нам з тобою, дорогенька,

Нема що ділити.

Жаба.

Дуже дякую!

Тобі я стану у пригоді,

Буду піч тобі топити,

Ну пускай вже, годі!

Мишка.

Як я рада, що ти вмієш

Поводитись з вогнем.

Ну, затоплюй швидше піч,

Пиріжків напечем.

Жаба .

Це я вмію, що тут вміти?

Чиркнув сірником — горить.

Головне тут знати от що:

Як вогонь цей загасить?

Мишка.

Знаю, кумонько, читала,

Що таке для нас вогонь.

Він буває другом нашим,

А буває — ворогом.

Жаба.

Ось про це іде і мова:

Якщо будеш обережним,

То можливості вогню

Можуть бути необмеженими.

Пісня «Вогонь друг, вогонь ворог»

Якщо раптом світло гасне,

Свічку ми запалюєм.

В цьому випадку вогню ми

Тільки дуже дякуєм.

Якщо мама на роботі,

Сірників не треба брати,

Краще книжку прочитати,

Краще іграшками грати.

Якщо холоди настали —

Допоможе нам вогонь,

Він затопить піч у хатці,

Але ти його не тронь!

На вогні готують їжу,

Він нам світить уночі.

Як на вулиці морози,

Він працює у печі.

Але будь завжди уважним,

Сірників не треба брать.

А як будеш в лісі —

Вогню не запалювать.

Мишка.

Ой, Жабуню, як чудово,

Що згадали ми з тобою,

Що вогонь буває добрим

І буває дуже злим.

Жаба.

А іще я хочу дуже,

Що б всі діти пам'ятали:

Якщо трапилась пожежа

«01» по телефону

Швидко набирали!

Мишка.

Так, так, так, я пригадала:

Написав поет один:

«Пусть помнит каждьій гражданин

Пожарньїй номер «101»!

Пожежний.

Я почув, що викликали ви пожежну службу.

Але зараз я вогню пропоную дружбу.

Будем грати в гру, малята,

Але жарт з вогнем — біда!

Щоб пожежу загасити,

Що потрібно нам? Вода.

Пожежний.

З вами я прощаюсь, друзі,

В мене часу небагато.

Викликайте мене, діти,

Але не на пожежу, а на свято!

Жаба. Ой! Дивись, хтось до нас летить на мітлі!

Та це ж Баба Яга.

Мишка. А за нею дивись, як швидко — Кощей.

Баба Яга. А це що за хатина?

Веде туди стежина...

Ей, звірята , відчиніть,

Бабу Йошку і Кощеїка впустіть.

Жаба. Раді ми вас пустити,

Мишка А що ви вмієте робити?

Баба Яга.

Особливо я люблю гратись.

Гратись в ігри і співати.

Якщо треба, то я зможу

Гарно дім охороняти від вогню.

Зараз ми з Кощеїком заспіваємо частівки на протипожежну тему.

Баба Яга.

Заспіваєм вам частівки

І веселі, і сумні.

Ви послухайте уважно

Про протипожежні наші успіхи.

Кощей.

Как-то лесом я гулял

И пожар там увидал.

Чтобьі не бьшо бедьі,

Заховался я в кустн.

Баба Яга. Феном волосьі сушила —

На свидание спешила.

Так спешила, что потом

Загорелся целнй дом.

Кощей.

Моя милка чо-да-чо,

Бери шланг через плечо.

Мьі в пожарньїе пойдем,

Там порядок наведем.

А що це в тебе?

Баба Яга.

А це фен — сушить волосся

Так, щоб зачіска була.

Кощей.

А це, діти, кип'ятильник,

Чаю мама щоб нагріла.

Баба Яга.

Праска — це охайна сукня,

Але обережно з нею!

Та ви всі запам'ятайте:

Це прилади електричні,

Вони дуже небезпечні,

Хоч для нас і звичні.

Кощей.

Доторкатись до розетки

Вам, діти, не можна,

Якщо треба щось включити,

Мама допоможе.

А я, любі діти,

Люблю танцювати.

Ой, Ягуся, мила, люба

Пішли танцювати.

Попрощатися нам час

Ще зустрінемось не раз.

Ведуча. Шановні друзі! Ось і закінчується наше св”ято

. Добра і радості, миру і затишку, щастя і здоров”я бажаємо вам від душі.

Хай достатком розквітає,

Хай Бог від пожеж охороняє

Рідний степовий наш край!

Хай вогонь в серцях палає,

А пожеж хай не буває!

Ми бажаєм щастя вам

І воно повинно бути таким:

Без бід, пожеж, без війн!

Щастя бажаєм всім! (Діти дарують квіти гостям).

Ми бажаєм щастя вам

І воно повинно бути таким:

Коли щасливий сам

Щастям поділись своїм.

Мьі желаем счастья вам,

Счастья в зтом мире большом.

Пожарам скажем — нет!

И опять для вас споем:

Мн желаем счастья вам!

Діти.Нам ще належить підрости, Та і сьогодні вже готові: Вам як один відповісти — Вогню поставим перепони! Лихим пожежам — стоп, заслін! Вогонь добро хай лиш дарує, І другом буде тільки він, А нас хай дружба всіх згуртує!

Здорових, сильних, сміливих діток

готує до школи дитячий садок

Спортивна розвага

Сьогодні всі зібрались дружно в цьому залі,

Спортивне шоу подаруємо гостям.

Формуєм витримку, тренуєм силу волі,

Усі висоти підкоряться нині нам.

Дівчатка всі осанку гарну хочуть мати,

А хлопці силу, як незламний Геркулес,

Ось треба трішки м'язи підкачати

І підстрибнуть з розбігу вище, до небес.

В садочку нас щоденно радо зустрічають,

Чаєм із трав напоять, тільки лиш зайдіть.

Валеологію малята всі вивчають,

Щоб жити довго і ніколи не хворіть.

1-а дитина.

Всюди друзів ми знаходимо,

З ними, як одна сім'я.

Але нам без друга-спорту

Не прожити ані дня.

2-а дитина.

Щоб зрости нам сильними,

Спритними, сміливими,

День у день за розпорядком

Ми виконуєм зарядку.

3-я дитина.

Загартовуватись треба

Прохолодною водою,

Щоб до лікаря ніколи

Не звертатись нам з тобою.

4-а дитина.

Щоб спортсменом стати,

(Як того не знати?),

Треба всім щоденно

Тіло тренувати.

5-а дитина.

Полюбуйтесь, подивіться

На веселих цих діток.

Олімпійців, як годиться,

Виростить наш дитсадок.

6-а дитина.

Всім відомо — це чудово,

Коли кожен з нас здоровий.

Треба тільки знати,

Як здоровим стати.

7-а дитина.

Лиш один рецепт на світі

Всім-усім підходить дітям:

Спорт любити слід,

Проживеш 100 літ Заходить Лікар Айболить)

1

Лікар. Здрастуйте, діти!

Діти. Добрий день!

Лікар. Діти, перед початком нашого свята я маю вас усіх оглянути.

Всі дихайте...

Не дихайте...

Все в порядку, спочивайте...

Дружно руки підніміть...

Все прекрасно... Опускайте...

Нахиліться... Розігніться...

Станьте прямо... Усміхніться. (Під загальний сміх міряє температуру).

Так, я оглядом задоволений,

Бо ніхто з дітей не хворий.

Всі веселі і здорові,

До змагань усі готові!

(З'являється хлопчик Неумійко. На ногах гольф, шкарпетка, кед, черевик.

На голові шапка, одягнений у футбол ку. Позіхає, потягається.

Лікар підбігає і міряє температуру. Береться за голову. Дістає шприц

«Від лінощів». Неумійко, побачивши шприц, ховається за дітей).

Неумійко. Я більше не буду! Я більше не буду! Хочу бути спортсменом!

(Діти сміються. Неумійко приводить себе в порядок).

Ведуча. Пробач його, Лікарю. Нехай Неумійко залишиться з малятами на святі.

Він навчиться багато цікавого і корисного.

Діти. Нехай залишається. Ми його з радістю приймемо у дитсадок.

Лікар

Тож, малята, ви щоранку

Маєте робить зарядку.

Для здоров'я вона плюс,

Намотай собі на вус.

Ведуча. Лікарю Айболить, наші діти дуже люблять ранкову гімнастику. Подивіться, і самі переконаєтеся. Стали менше ми хворіти, Раді тата й мами. Полюбляємо зарядку І ритмічні вправи. (Пісенька «Якщо весело живеться»).

Лікар. Ну що ж. Бачу, що тут усе гаразд. Мушу йти, бо десь у іншому місці потрібна моя допомога. (Виходить).

Ведуча. На спортивному шоу будуть змагатися 2 команди «Сонечко» і «Ромашка». Команди, шикуйсь! Прошу привітати одна одну.

«Сонечко».Всіх вас щиро ми вітаємо,

Добрих успіхів бажаємо.

Дружбу нашу закріпити,

А присутніх звеселити!

«Ромашка».

Ми змагатися готові,

Всі бадьорі і здорові.

Вам ми теж завжди бажаємо,

Щоб утоми ви не знали!

Ведуча. Розпочнемо змагання, але спочатку відгадайте загадки, а загадки не прості. Давайте помандруємо сторінками улюблених казок.

На городі, що за черга?

Дід і баба тут стоять,

Тягнуть щось поперед себе

І не витягнуть ніяк.

Казку швидко ви впізнайте,

Всіх героїв відгадайте.

(Діти відгадують усіх героїв. Заходить Ріпка)

Ріпка.

Дуже я смачна й корисна.

Тож і раджу дітворі.

На обід всім ріпку їсти,

Щоб ніколи не хворіти.

Але треба потерпіти,

Бо, шановні, не дарма

Треба в полі походити,

Щоб я виросла така.

На городі все стою,

І ніде більш не буваю.

Тож у гру візьміть свою,

Любі діти, я благаю.

Ведуча. Обов'язково візьмемо, правда, діти?

Хто кругленький і смачненький

Із віконця скік та скік,

Втік від баби і від діда

До лисички на язик?

Це не Зайчик і не Котик,

Не Бичок, не Сірий Вовк,

Це веселий, хвалькуватий,

Невгамовний ... (Колобок)

Колобок.

Знать, нема де правди діти,

Що хвалитись — це ганьба!

Щиро сподіваюсь, діти,

Що таких у вас нема.

Ведуча. Не сумуй, Колобок, ходімо до нас.

В'ється річка невеличка

Й хлопчик у човні сидить,

З берега матуся кличе,

Щоб обідом пригостить.

І вгадать цього героя —

Справа зовсім не складна,

Казка ця усім відома,

Про Телесика вона.

Телесик.

Казку добре ви читали,

Що так швидко відгадали,

Не піддався я Ягусі,

Цій старій і злій бабусі,

Кожен з вас те певно знає,

Що добро перемагає.

Ведуча. Приєднуйся до нас, Івасику-Телесику, веселіше буде.

Яскраве сонечко, веселе

Проміння щедро шле від рання.

Нам всім приготуватись час,

Спортивні почнемо змагання.

Перший конкурс «Канатохідці».

Ходьба по канату, покладеному на підлогу, приставним кроком з мішечком на голові, тримаючи руки в сторони.

Друга естафета «Стрибки у мішках».

Стрибки у мішках навколо ялинок, що слугують орієнтиром.

Третя естафета «З м'ячем».

Передача м'яча над головою високо піднятими руками. Останній гравець стає наперед.

Четверта естафета «Долання перешкод».

Стрибок з куба, підтягування на лавці, пролізання в обруч, перекид.

П'ята естафета «Пінгвін».

Члени команди з м'ячем між ногами обходять поставлений орієнтир.

Любиш в різні ігри грати

І весело танцювати,

Хочеш мати гарне тіло?

Не лінуйсь, гайда до діла!

Ведуча.

Всі малята спритні, дужі

І до спорту не байдужі.

Тож дружіть зі спортом далі

І отримуйте медалі. (Роздає медалі).

Ведуча. Ви бачите, як весело живуть діти у нашому дитячому садочку, як вони граються, фізкультурою займаються. Тому вони здорові, сміливі, спритні.

— Що для життя потрібно?

— Сонце.

— Що для здоров'я потрібно?

— Спорт.

— Що для щастя потрібно?

Мир. (Танець дівчаток).

Якщо хочеш довго жити,

Треба дуже спорт любити.

Тож здоров'я бережіть,

З фізкультурою дружіть.

Чемпіоном стать не просто...

Тож нехай малі ви зростом,

Небагато літ пройде,

Ваша черга підійде.

Хай летить в усі кінці:

Ви, малята, молодці!

Безпека життєдіяльності Додаток 3

А ДЕНЬ ТАК ВЕСЕЛО ПОЧИНАВСЯ... \

Щойно вранішні промені блиснули у вікнах будинків, як Тарасик заворушився в теплій постелі. Солодко позіхнувши, він позирнув у бік сестриччиного ліжечка.

— Даринко, ти ще спиш? — покликав тихенько.

— Ні, — почулося з кутка.

— І чого, коли не треба йти до садочка, завжди не спиться? Сьогодні ж субота.

— Умгу, — підтакнула Даринка, висуваючи з-під ковдри ніжки.

— Слухай! — раптом згадала вона, — сьогодні ж мама пиріжки пектиме!

— Чудово! Може, вдасться випросити трішки тіста, щоб поласувати. Не розумію, чому печене їдять, а сирого не дозволяють. І сир, і вишні, і тісто такі смачні! — розмірковував хлопчина, сидячи в ліжку.

— Доброго ранку! — привіталася матуся, зазирнувши на дитячі голоси до кімнати.

— Ви, як завжди, у вихідні разом з півнями вже на ногах, — засміялася вона.

— Ма , а ти не забула про пиріжки? — відразу ж поцікавився Тарасик.

— Не забула, ласунчику, І тістом посмакуєш!

— А що, пиріжки вже готові?

— Ще ні. Зараз поснідаєте, і будемо ліпити.

— Ура!!!

Швиденько впоравшись із манною кашею, підв'язані фартушками помічники вже

старанно розкладали

начинку по плескачиках, а мама слідом швиденько защипувала краї.

— Тепер нехай трішки підійдуть, — мовила вона, квапливо накидаючи кофтину. Я тільки вибіжу купити молока.

Не встигли зачинитися за мамою двері, як мала господиня спохопилася:

— Мама ж духовку забула запалити, щоб нагрівалася!

— Не біда, — заспокоїв сестричку Тарасик. — У шафі є сірники і татова запальничка. Треба тільки стільчика підсунути, щоб дістати.

За хвилину помагайчики вже крутилися біля газової плити, що стояла коло вікна.

— Вмикай, — командував Тарас Даринці, — тернувши сірником. Тієї ж миті

іскорка, що відскочила від голівки сірника, припекла малому пальчика.

— Ой! — скрикнув Тарасик, кидаючи на підлогу запалений сірник.

Полум'я враз накинулося на віконну штору, потім на скатертину, що лежала на столі.

А далі... Далі діти побачили крізь клуби їдкого диму бліде, перелякане мамине обличчя. А ще, коли люди в білому забирали їх до лікарні, бачили багато червоних машин, які струменями води намагалися загасити полум'я, що вирувало в будинку. ... Щоразу, розплющуючи очі, діти бачили схилені над ними заплакані й стомлені обличчя мами і тата. Навіть опіки, отримані при пожежі, хоч і дуже боліли, але не так дошкуляли, як провина перед батьками. Але жодного разу вони не прохопилися й словом докору.

За час перебування дітей у лікарні батьки спромоглися сяк-так привести до ладу зруйноване пожежею помешкання. Але стійкий запах горілого вперто не хотів вивітрюватися.

— А де ?.. — почав було Тарасик, не побачивши в кімнаті полиці з улюбленими машинами, і замовк. Не зустріла й Даринку улюблена лялька Орися. Лише новенький одяг чекав на них у новенькій шафі. Та й ліжечка сяяли новизною.

Утішені обновками діти, дякуючи, почали обнімати батьків. Та раптом носик хлопчика відчув запах їдкого диму — на мамі була старенька похідна кофтина. Та сама, яку вона встигла накинути, вибігаючи по молоко...

Добрий день, герої, — привітався лікар, заходячи до палати. — Чи не довго ви тут вилежуєтеся? Ходімо знімемо останні пов'язочки й кроком руш додому! Сподіваюся, за подібних обставин ми вже не зустрінемося, — додав ущипливо. Присоромлені "герої" лише похнюпилися у відповідь. Запитання

Якої шкоди завдала пожежа родині?

Як ти гадаєш, чи зрозуміли діти свою провин у?

А ти ніколи не пустуєш з вогнем?

Розумієш, як це небезпечно?

Лідія Дяченко.

Лики і хімічні речовини — не для гри, дитино

Самі вдома залишились

Ніна ,Вітя й Саша.

Пляшками, пігулками

Стали забавлятись

Ці бабусині пігулки,

І червоні, й сині,

Будуть наче, як цукерки

І як вітаміни.

Ось цієї рідини

«Наллємо із пляшки,

Ще насиплем порошку —

Буде манна кашка».

Лише тільки скуштувала

«Кашу» й «вітаміни»,

Запекло у животі

У дівчинки Ніни.

Вітя й Саша лиш «варили»,

А не куштували.

На руках червоні плями

Враз повиступали.

Полякались дуже діти,

Плакали й кричали:

«Мамо, мамо, порятуй,

Нам погано стало!»

Лікувались довго діти,

Потім жалкували.

Що ті пляшки і пігулки

Без дозволу брали.

Хоч красиві етикетки

І яскраві пляшки,

Небезпечний їхній вміст

У вигляді «кашки».

А якщо таблетки ви

З'їсте, як цукерки,

Небезпечно також це —

Можна навіть вмерти.

Тож домовимось, малята,

Коли гратись будете,

Все, що трапилось з дітьми,

Ви вже не забудете.

І пакети, и різні пляшки,

Баночки і тюбики

Порошки, пігулки, мазі

Брати ви не будете.

Запитання до дітей.

1. Чим стали забавлятись діти, які залишились самі вдома?

2. З чого вони придумали зробити цукерки, вітаміни і манну кашу?

3. Що потім сталося з Ніною?

4. Що з'явилося на руках у Віті й Саші?

5. Чи весело було дітям після такої гри?

6. Про що потім жалкували діти?

7. Чи захочете ви їсти такі цукерки і «кашку»?

 1. Що не слід брати до гри?

Правило.

Їдкі рідини, порошки, отрута і ліки — не для дитячої гри.

Як забивсь ,поранивсь ти –зумій собі допомогти

Добрий лікар Айболить

Полікує всіх умить:

І акулу, й бегемота

Лікувать йому охота.

А коли захворів ти,

Мама дзвонить на103.

Враз приїдуть лікарі,

Ліки випишуть тобі.

Але треба дітворі

Вміть допомогти собі

І навчитись лікувати

Рани, ґулі та синці.

Як забився дуже ти,

То холодне приклади,

Підшкірні звузяться судини,

І місце це не буде синім.

Як влітку трапилась біда,

То виручить тебе вода.

Хустинку в ній ти намочи,

Там, де забився, приклади.

Коли це трапилось узимку,

То притули туди льодинку,

Чи сніжку просто приклади

І враз утихне біль тоді.

А ще від ґулі і синця

Всім металева річ допомога.

Коли монетку швидко

прикладеш,

Вважай, що ґулю з лоба прибереш.

Коли ж подряпа тебе киця,

Гвіздок іржавий — не барися,

Промий все милом і водою,

Щоб не було біди з тобою.

Коли є рана — поспіши,

Змасти зеленкою краї,

Бинтом швиденько зав'яжи,

Мерщій до мами побіжи.

Обережний будь завжди,

Щоб не поранивсь бува ти.

Та як є рани і синці,

Ти пригадай поради ці.

Запитання до дітей.

1. Кого лікував лікар Айболить?

2. Куди мама дзвонить, як ти захворів?

3. Що треба робити, коли вдарився?

4. Що робити, коли подряпався?

5. Як полікувати рану?

6. Як треба себе вести, щоб не було ушкоджень?

Правило. Якщо поранивсь, чи подряпавсь ти — дизинфікуй ушкодження усі.

Якщо ти загубився

Якщо десь ти загубився

Сам, без мами залишився,

І додому шлях не знаєш,

Ці поради пригадаєш.

Спочатку сильно закричи,

Свою маму позови,

Як не йде вона до тебе,

Ще сильніше закричи:

Загубивсь, допоможіть!

Мені маму ви знайдіть!

Хай міліція приїде —

Скаже, що ж мені робить.

І один ні з ким не йди,

Жди міліцію завжди.

Свою адресу не кажи

Й ім'я теж не говори.

Ні з ким в машину не сідай,

А лиш міліцію чекай,

Що трапилось,

лиш їм розповідай,

Ім'я й адресу називай.

Запам'ятай, як загубився,

Щоб не злякавсь, не розгубився,

Свою адресу щоб назвав

І телефон теж пригадав.

Як будеш ти адресу знать,

То легко маму відшукать.

Повернешся додому ти

І раді будете ви всі.

Запитання до дітей.

1. Що треба робити, коли загубився?

2. Як треба кликати на допомогу?

3. Чи можна відразу казати своє ім'я чи адресу?

4. Чи можна сідати з незнайомими в автомобіль?

5. Що треба завжди пам'ятати, щоб було легко знайти маму?

Правило.

Чітко знай свою адресу, ім'я, прізвище і номер домашнього телефону.


Не сумуй!

Бува немає настрою:

Тебе образив хтось,

Чи посварився з друзями,

Чи загубив ти щось.

А може любий песик твій

У місті заблукав,

Чи іграшку улюблену

У тебе хтось забрав.

Не хочеш тоді гратися

І сумно так тобі,

Що навіть не порадують

І іграшки нові.

І оченятам плакати

Захочеться тоді,

І сонечко сховається

За хмарки дощові.

Та як сумуєш довго ти,

То можеш захворіти.

Страждає твоє серденько,

Голівонька болить.

Не треба довго хмуриться,

Зітхати й сумувати,

А на папері настрій свій

Узять й намалювати.

А потім розірвати його

На клаптики малі.

Хай зникнуть неприємності,

Що жалю завдали!

До мами пригорнутися,

Про прикрощі сказати,

Хай засміється личенько,

Не треба сумувати.

Помиришся із друзями

І песика знайдеш —

Яких то не буває

На світі цім чудес!

Всміхнеться тобі сонечко.

Всміхнешся мамі ти

І побіжиш погратися

Із друзями в дворі.

Запитання до дітей.

1. Від чого може бути поганий настрій?

2. Як ти себе тоді почуваєш?

3. Що може трапитись, коли довго сумувати?

4. Як можна позбутися поганого настрою?

5. Кому треба сказати про прикрощі?

6. Як ти себе почуватимеш, коли зникне поганий настрій?

Правило. Не сумуй все погане колись скінчиться, добро завжди перемагає зло.

І

Із сірниками гра — буде біда

Дуже люблять сірники

Розпалить вогонь в печі,

Всіх в кімнаті обігріти

І смачний обід зварити.

Та не люблять сірники,

Як беруть їх дітлахи,

В небезпечні ігри грають,

На дорослих не зважають.

І тоді страшна біда

Може статись, дітвора.

Вогонь добрий — стане злим,

Ви не впораєтесь з ним.

Загорівсь один сірник, —

А вже глянеш — все горить:

Гардини, меблі, іграшки...

Куди сховатись від біди?

А як вже сталася біда,

Себе рятуйте, дітвора.

Пощади злий вогонь не знає,

Вас ліжко й шафа не сховає.

Як ще слабкий вогонь і дим,

Залий водою, ковдру кинь.

Коли не впораєшся з ним,

Дзвони за телефоном «101».

А сам швиденько утікай

І ще таке запам'ятай:

Коли хтось менший є в кімнаті,

Його з собою забирай.

Якщо багато диму у кімнаті

І важко дихати тобі,

Хустинку швидко намочи

І рот, і ніс собі ти зав'яжи.

Ляж на підлогу —

Дим завжди вгорі.

Згадай, вхідні де двері,

І туди мерщій повзи.

Як загорівся одяг на тобі,

То з переляку ти не побіжи,

Його зніми або облий водою,

До стін, чи до підлоги

притулись спиною.

Запам'ятай всі правила оці

І не бери ніколи сірники.

Бо недалеко завжди до біди,

Коли в руках дитини сірники.

Запитання до дітей.

1. Що люблять сірники?

2. Що їм не подобається?

3. Що може трапитись, коли вогонь стає злим?

4. Куди не треба ховатись від вогню?

5. Як можна погасити маленький вогонь?

6. Який номер набирають, щоб викликати пожежних?

7. Кого ще треба забирати з палаючого будинку?

8. Як треба діяти, коли в кімнаті багато диму?

9. Що робити, як загорівся одяг?

10. Яке правило треба пам'ятати дітям?

Правило.

У сірниках — вогонь, це добре знай, і їх ніколи не чіпай.

Підкажи Незнайку ти

Підкажи Незнайку ти,

Як дорогу перейти?

Подивитись вліво, вправо,

А тоді побігти жваво.

Ні, звичайно, це замало,

Треба нам по «зебрі» йти,

Як машини стали всі,

А зелене світло каже: «Йди!»

А, може, перебігти встигнем ми?

Попереджає жовте світло:

«Ти не поспіши,

Бо у машини тормозний є шлях,

Відразу не зупиниться ніяк».

Коли червоне світло;

Стій і жди,

Бо рушили уже машини всі

І небезпечно нам іти.

Завжди підкаже світлофор,

Як вірно йти тобі.

Роби завжди, як скаже він,

Тоді не трапиться біди.

Запам'ятай, Незнайко,

правила оці,

Виконуй їх, як пішоходи всі.

Приходь до нас у дитсадок,

Про що забудеш,

запитаєш у діток.

Запитання до дітей.

1. Що просить підказати Незнайко?

2. На яке світло можна йти?

3. Про що попереджає жовте світло?

4. Чи можна йти на червоне світло?

5.Що підказує тобі світлофор?

6. Що робити Незнайку, коли він забуде правила?

Правило.

Уважним будь і про сигнали світлофора не забудь.

З незнайомими людьми — обережний будь завжди

Смачний рум'яний Колобок,

Утік із дому — і мовчок:

По лісу сам собі гуляв,

Куди іде, нікому не сказав.

Себе він дуже вихваляв

І Зайцю ,Вовку й Ведмедю.

Хоча нікого з них не знав,

Та все їм розповів про себе.

Коли з Лисицею зустрівся,

Він так дурненький веселився,

Що згодивсь на язик їй сісти,

Хитрюга ж та надумала

малого з'їсти.

Співаючи, він їй розповідав,

Що з дому втік, у лісі сам гуляв.

Лисиця слухала, пісні хвалила,

А тоді враз швиденько

його з'їла.

В цій казці для дітей наука:

Що й люди є, як «Лиска-Злюка».

Без дозволу, щоб не ходили

з дому,

Про себе не розповідали

щоб нікому.

Коли буває незнайомці ось такі

Чіпляються до тебе хитруни,

Запрошують в машині

покататись,

Цукерку з'їсти, з ними

десь погратись,

Ім.”я своє не називай

Від них швиденько утікай.

Як не пускають, то кричи:

«Це злодії, допоможіть мені!»

Запитання до дітей.

1. Що зробив смачний рум'яний Колобок?

2. Кому вихваляв себе Колобок?

3. Хто обдурив Колобка?

4. На кого бувають схожі хитруваті незнайомці?

5. Що можуть пропонувати тобі незнайомі люди?

6. Чи можна їм розповідати про себе?

 1. Як покликати на допомогу?

Правило.

З незнайомими людьми ти ніколи не дружи, своє ім'я їм не кажи і мерщій додому йди.

Злодія розпізнай -його в квартиру не пускай

Казку «Троє поросят»

Знає кожен із малят.

Всі їм дуже співчувають,

Коли вовк їх доганяє.

Як вчинив Наф-Наф тоді?

Пригадай, малюк, і ти,

Що закрив Наф-Наф усі

І запори, і замки.

Він, звичайно, не злякався

І під ліжко не сховався.

Прислухавсь і все продумав,

Що там Вовк іще придумав.

Якщо добре міркувати,

Ти також зможеш

Вовка відігнати.

Бо, на жаль, такі є люди —

Ну точнісінько вовки.

Як постука такий «вовк»,

Включиш ти магнітофон.

Хай погавкає собака

І злякає вовкулаку.

Як спитає він про тата,

Скажеш: «Ліг відпочивати».

Хай подумає «вовчисько»,

Що твій тато дуже близько.

Коли грюка він дверима

І відкрити вимага,

Набирай швиденько номер,

Кожен знає: це — «102».

Чітко й швидко говори:

«Злодій тут замок зрива.

Я малий, я сам в квартирі,

Моя адреса ось така...».

Запитання до дітей.

1. Кому ви співчуваєте у казці «Троє поросят»?

2. Що зробив Наф-Наф, щоб не впустити вовка?

3. Що ще зробив Наф-Наф, щоб зовсім відігнати вовка?

4. На кого бувають схожі злі люди?

5. Який запис на магнітофоні можна включити, щоб злякати злодія?

6. Що можна сказати про тата?

7. А що робити, коли злодій продов­жує грюкати дверима?

8. Що треба говорити за телефоном102 в цьому випадку?

Правило Якщо незнайомець стукає у квартиру, ніколи не відкривай двері та не кажи, що ти дома один

Додаток 4

Орієнтовна тематика

дидактичних ігор для дітей

старшого дошкільного віку.

Увага — «101»

Мета. Закріпити знання про моральні поняття «сміливість», «мужність», «відважність»; вміти діяти в небезпечних для життя умовах при користуванні вогнене­безпечними приладами. Виховувати взаємодопомогу, вміння прийти товаришеві на виручку, відповідальність, шану до людей сміливої та відважної професії.

Лікар «Гой-травичка»

Мета. Викликати бажання дітей піклуватися про своє здоров'я, вміти його оберігати, заощаджувати цим гроші. Закріпити знання про лікарські рослини, їх цінність у лікуванні людей. Виховувати співчуття, чуйність, взаємодопомогу, турботливість.

Таємниця диво-квітки

Мета. Виховувати дбайливе ставлення до лікарських рослин як помічників людини у боротьбі за здоров'я їх, викликати бажання взаємодопомоги.

ощадливість, дружні взаємовідносини між людьми.

Мийдодир

Мета. Уточнити та розширити знання дітей про навички особистої гігієни, вміти виконувати режим дня, робити зарядку тощо. Виховувати почуття самозбереження свого організму, охайність, організованість, уважність.

Подорож Незнайки у світ казок

Мета. Сформувати вміння дітей оцінювати позитивні й негативні вчинки казкових героїв, їхні взаємостосунки під час різних подій. Виховувати почуття взаємо

допомоги, доброти, турботи, скромності та чесності.

Орієнтовна тематика настільно-друкованих ігор

для дітей дошкільного віку

Допоможи в біді

Мета. Формувати вміння дітей класифікувати сюжетні картинки за позитивними та негативними вчинками людей; розвивати навички культури поведінки. Виховувати моральні якості: доброту, товариськість, сміливість, ввічливість, чесність.

Будь уважним

Мета. Закріпити уявлення дітей про правила поводження дорослих і дітей у громадських місцях; вірно і вміло підбирати картинки з позитивними вчинками, які є протилежністью вчинкам у небезпечних ситуаціях. Вірно дотримуватись Правил вуличного руху. Виховувати доброзичливість, відповідальність, організованість.

Економічна пошта

Мета. Удосконалювати знання дітей про різні види транспорту, їх призначення та взаємостосунки між людьми різних професій. Вміти виконувати Правила вуличного руху, дотримуватись правил культурного поводження. Виховувати повагу до людей праці, ввічливість, відповідальність, дисциплінованість.

Будь обережним

Мета. Вчити дітей діяти в екстремальних ситуаціях, у небезпечних для життя умовах. Вміти оцінювати позитивні та негативні вчинки своїх товаришів та свої власні. Викликати бажання турбуватись про своє здоров'я та здоров'я своїх однолітків. Виховувати почуття взаємодопомоги, чуйності, дружби, доброзичливості.

Оціни вчинок

Мета. Вчити дітей вірно підбирати картинки та вірно оцінювати вчинки людей, визначати позитивні стосунки в діяльності дітей. Виховувати доброзичливість, товариськість, чуйність, взаємодопомогу.

Орієнтовна тематика сюжетно-рольових ігор

для дітей старшого дошкільного віку

Лікувальний центр

Мета. Закріпити знання дітей про працю медичних працівників (терапевт, хірург, окуліст, уролог, невропатолог тощо). Підвести до розуміння, що у лікувальному центрі проводиться не тіль­ки лікування, а й оздоровлення людей. Підтримувати дружні взаємостосунки між лікарями та хворими. Виховувати турботливість співчуття, ввічливість, бажання допомогти комусь (хворим).

Швидка допомога

Мета. Уточнити та розширити уявлен­ня дітей про працю медичних працівників, їхні обов'язки. Знати, що лікар надає допомогу хворим І на дому

за викликом. Підвести до розуміння, що лікар за свою роботу одержує заробітну плату. Виховувати взаємодопомогу,

відповідальність, скромність.

Пожежники

Мета. Продовжувати формувати уявлення про сміливу відважну професію пожежників. Закріпити Правила пожежної безпеки, навички сміливо діяти в екстремальних ситуаціях. Виховувати мужність, сміливість, бажання оберігати своє здоров'я та здоров'я товаришів. Виховувати мужність, сміливість, повагу до людей цієї професії.


Додаток №5

Поради батькам

Один вдома

Особливо багато небезпечних ситуацій складається , коли батьки .залишають дитину вдома одну. Частка такого травматизму серед інших особливо висок Щоб його попередити, дитину потрібно підготувати до такої ситуації.

Батьки повинні чітко виділити предмети домашнього вжитку, які є джерелом потенційної небезпеки для дітей в першу чергу. Це - сірники, газові плити, пічка електричні розетки, ввімкнені електричні прилади.

Наступна група — це предмети, з якими в залежності від віку дітей потрібно навчитись правильно користуватися - голка ножиці, ніж, виделка.

Третя група предметів - це ті, які дорослі повинні берегти в недоступних для дітей місцях ( побутова хімія, ліки, спиртні напої, сигарети, харчові кислоти, ріжучо - колючі інструменти. Діти повинні засвоїти , що предметами першої групи можуть користуватися лише дорослі Тут, як ніде , доречні прямі заборони, звичайно, доповнені поясненнями, віршиками, прикладами з літературних творів (“Кицьки дім” С Маршака)

Користуватися предметами другої групи потрібно спеціально вчити, щоб у дітей з'явилися відповідні навички.

Особливу небезпеку в приміщенні становлять відкриті вікна , балкон. Тому діти не повинні залишатися одні в квартирі з відкритим вікном, балконом , виходити без дорослого на балкон, підходити до розчиненого вікна. Батьки разом з вихователями повинні навчити дітей дошкільного віку поведінці в екстремальних ситуаціях у побуті. Наприклад, уміти користуватися телефоном у випадку пожежі, травми, вміти привернути увагу перехожих і покликати на допомогу при пожежі , проникненні в будинок чужої людини, уміти загасити початок пожежі, накинувши на джерело загорання важку ковдру.

Крім того, діти старшого дошкільного віку повинні знати телефони служб

пожежної безпеки, міліції, швидкої допомоги, служби газу, служби оперативного реагування на надзвичайні ситуації.

Вміти користуватися телефоном, знати про недопустимість жартів з телефоном вище названих служб, про відповідальність за можливі наслідки

Діти повині чітко знати, що в разі небезпеки можна також зателефонувати батькам на роботу, родичам, знайомим, сусідам, а також розуміти поняття “небезпечні місця" і для своїх ігор не обирати саме їх .І до всього вище сказаного слід додати , що потрібно, щоб дитина вміла і могла відчувати небезпеку, виробила в собі алгоритм правильної поведінки в екстремальній ситуації.

Попередимо біду

.

Безпека людини – поняття, що за обсягом, за змістом виходить за межі владних структур, воно стосується сутності життя , національної та особистої гідності.

Безпека - це збалансований стан людини ,соціуму держави, навколишнього середовища, систем різного рівня складності (соціальних, природних, техногенних , економічних та ін.).

Складність життєвих ситуацій вимагає виховання у людини установки на власну безпеку вже з раннього дитинства та застосування її протягом усього життя.

Визначити правильно чи не правильно веде себе людина в тих чи інших обставинах дуже складно. Адже відкритий конфлікт дитини з дорослими чи ровесниками в деяких випадках можна оцінити позитивно як намагання відстояти себе відстояти право на свою думку, на вчинок. Але є загальновизнані норми поведінки, при недотриманні яких людина буде мати небажані результати. Такі норми безпеки життєдіяльності і дорослих, і особливо дітей Але будь-яка загальновизнана норма повинна бути осмислена, сприйнята дитиною, лише тоді вона стане регулятором її поведінки.

Наше з вами завдання, шановні батьки, сформувати в дітей навички правильного поводження в небезпечних ситуаціях на вулиці, в міському транспорті, при спілкуванні з незнайомими людьми , взаємодія з небезпечними тваринами і отруйними рослинами, сприяти становленню у них основ екологічної культури і здорового способу життя.

Так, дитина не повинна боятися людей, але спілкуючись з незнайомими , їй необхідно розуміти , що саме може бути небезпечним у спілкуванні з іншими людьми, розподіляти людей за ознакою спорідненості - рідні, знайомі, чужі.

Батьки повинні розповідати своїм дітям про небезпеку спілкування з чужими людьми , доцільно провести бесіду про розбіжність приємної зовнішності і недобрих намірів.

У відносинах "дитина і природа" батькам доцільно наголошувати на екологічній безпеці людини, а щоб поліпшити екологічну безпеку, людина повинна дбайливо і відповідально ставитися до природи, але при цьому обов'язково пояснювати і небезпеки, що пов'язані з деякими рослинами, або виникають при контактах з тваринами, при користуванні водою з традиційних джерел питної води.

Погіршення екологічної ситуації становить значну загрозу здоров'ю дитини, тому необхідно пояснити дитині, що виконання звичних вимог дорослих ("не пий не кип'ячену воду", "мий руки перед їжею", "мий овочі і фрукти перед вживанням")

у наші дні може вберегти від хвороб, а іноді і врятувати життя.

Особлива ситуація ризику, коли дитина залишається вдома сама. Щоб запобігти біді, дитину потрібно готувати до цього. Дитина повинна засвоїти групу предметів, якими їй категорично забороняється користуватися: сірники, газові плити, пічка, електроприлади і електричні розетки. З дітьми потрібно вивчити правила поводження в екстремальних ситуаціях, навчити користуватися телефоном.

. Дошкільний заклад без допомоги батьків не зможе сформувати у дітей навички безпечної життєдіяльності так, щоб вони були доведені до автоматизму і стали бар'єром від біди і неприємностей .

ЯК ЗАПОБІГАТИ ВИНИКНЕННЮ

ЙОДНОГО ДЕФІЦИТУ В ОРГАНІЗМІ?

Найбільш актуальні питання

1. Скільки йоду має вживати людина?

Як правило, за добу людина повинна вживати таку кількість йоду:

50 мг — для немовлят (перші 12 місяців життя),

90 мг — для дітей віком від 2 до 6 років

120 мг — для дітей шкільного віку (від? до 12 років)

150 мг — для підлітків і дорослих 200 мг —для вагітних жінок та матерів, які годують дитину груддю.

2. Які продукти харчування, включаючи вегетаріанські, найбільш багаті йодом?

Найбільш надійними в цьому відношенні є продукти морського походження. Але йод також було знайдено і в ґрунті, а тому його засвоюють і організми, що живуть на суші. Отже, йод міститься у м'ясних та молочних продуктах, а також виробах з м'яса птиці. Але оскільки в розвинених країнах тварини вигодовуються в основному штучно, то кількість йоду в такому разі може бути недостатньою. Тому одним з найнадійніших джерел є йодована сіль, ідо її додають до їжі в процесі приготування, 3 Крім йодованої солі, чи існують інші харчові продукти, які містять йод?

В розвинених країнах Заходу йод також міститься в йодованій олії, харчових барвниках, вітамінних додатках, медикаментах, особливих видах хліба (щоправда, в Сполучених Штатах Америки вироблення хліба за такими технологіями зараз призупинено), спеціальних засобах для очищення питної води тощо. В Україні виробляється йодована питна вода, а також деякі виробники харчових продуктів використовують для їх приготування йодовану сіль.

4. Чи виділяється йод з організму в разі його надмірного вживання? Чи можливе отруєння йодом?

В основному надлишки виводяться з організму без проблем, і основна маса людей може вживати йодовані продукти без жодних проблем. Проте люди, схильні до захворювання щитовидної залози, під час вживання йодованих продуктів мають почуватися не до такої міри безпечно. Втім, збільшення щитовидної залози за звичайних умов лікується досить успішно.

5. Чи руйнується йод в йодованій солі під час приготування їжі?

Це залежить від умов приготування та якості солі. Переважна більшість солі йодується в Україні за допомогою йодату калію (КЮЗ), котрий є досить стійкою сполукою. В той же час велике значення має міра насиченості води та інших компонентів кислотами. Взагалі, йод у кип'яченій підсоленій воді майже не руйнується.

6. Чи можна використовувати йодовану сіль для домашнього консервування продуктів?

Йодат калію не впливає на смак і ю лір продуктів, тому сіль з таким дод тком можна використовувати при домашній консервації овочів. Иодат калію також не зникає під час термічної обробки їжі.

7. Як довго зберігається йод

Це залежить від умов зберігання (теплоти, вологості тощо) та чистоти солі. Термін придатності і реалізації солі з додатком йодата калію в середи становить 9 — 12 місяців.

 1. Як виявляються ранні симптоми хвороб, пов'язаних з дефіцитом йоду?

Характерні риси захворювання виявляються скоріше на прикладі цілої популяції, ніж окремої особистості. Найперше помітним є збільшення щитовидної залози.

9 Чи можливим є отримання надто багатої кількості йоду завдяки вживанню йодованої солі?

Так, якщо ви вживаєте надто велику кількість солі, або якщо сіль має надто великий вміст йоду, або ви належите до так званої "групи ризику" через схильність до захворювання щитовидної залози. Для основної кількості людей висока кількість йоду і йодованій солі нічим не загрожує. В основному людина з'їдає не більше 10 г

солі в день. Звичайно, якщо людина отримує йод з Інших продуктів харчування, то

це дає додатковий ефект.

10. Чи нам треба їсти більше йодованої солі завдяки тому, що вона йодована?

Ні. Це стосується більшості країн, в тому числі тих, де сіль є найважливішим джерелом необхідного для організму йоду (Швейцарія, Австрія, а також Україна). Виробники у разі зменшення рівня споживання солі відповідно збільшують вміст в ній йоду так що рівень споживання йоду зберігається,

11. Надмірне споживання солі шкідливо діє на гіпертоніків. Чи йодована сіль має такий самий вплив?

Проблема полягає власне в СОЛІ а зовсім не в тому, що вона йодована.

Рекомендації щодо дій населення у надзвичайних ситуаціях

Пожежа

Пожежа - це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що поширюється в часі і просторі.

Щорічно в дим та попіл перетворюються цінності на мільярди гривень. Внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей.

Будь-яка пожежа починається з загорання, яке інколи може ліквідувати одна людина, якщо мас відповідні навички та знає правила поведінки під час пожежі. Якщо виникла пожежа - відлік часу йде на секунди, тому необхідно заздалегідь знати, де і які засоби пожежогасіння розміщуються та як ними користуватися. Не панікуйте! Відомо, що паніка серед людей навіть під час невеличкої пожежі с причиною значних жертв.

Під час пожежі остерігайтеся: високої температури, задимленості та загазованості, обвалу конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев і провалів. Небезпечно входити в зону задимлення. Заходи щодо рятування потерпілих з будинків, які горять, та під час гасіння пожежі: перед тим, як увійти у приміщення, що горить, накрийтесь мокрою ковдрою, будь-який одягом чи щільною тканиною;

відчиняйте обережно двері в задимлене приміщення, щоб уникнути спалахування від великого притоку свіжого повітря;

в дуже задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригинаючись; для за­хисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину; у першу чергу рятуйте дітей, інвалідів та старих людей ; пам'ятайте, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, в шафу та забиваються у куток; виходити із осередку пожежі необхідно в той бік. звідки віє вітер; побачивши людину, на якій горить одяг, зваліть потерпілого на землю та швидко накиньте пальто, плащ або будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожену) і щільно притисніть до тіла, при необхідності викличте медичну допомогу; якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтесь, щоб збити полум'я, ні в якому разі не біжіть - це ще більше

роздмухує вогонь;

під час гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні гідранти, а також воду, пісок, землю, кошму, ковдри та інші засоби, пристосовані для гасіння вогню; бензин, гас. органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки з, допомогою пристосованих видів вогнегасників, засипайте піском або грунтом, а якщо осередок пожежі невеликий, накрийте його азбестовим чи брезентовим покривалом, Зволоженою тканиною чи одягом; якщо горить електричне обладнання або проводка, вимкніть рубильник, вимикач або електричні пробки, а потім починайте гасити вогонь.

Пожежа застала вас у приміщенні: ви прокинулись від шуму пожежі і запаху диму, не сідайте в ліжку, а скотіться з нього прямо на підлогу;

повзіть підлогою під хмарою диму до дверей вашого приміщення, але не відчиняйте їх відразу;

обережно доторкніться до дверей тильним боком долоні, якщо двері не гарячі, то обережно відчиніть їх та швидко виходьте; якщо двері гарячі - не відчиняйте їх, дим та полум'я не дозволять вам вийти;

щільно зачиніть двері, а всі щілини і отвори заткніть будь-якою тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму, та повертайтесь поповзом у глибину приміщення і вживайте заходи для порятунку; присядьте, глибоко вдихніть повітря, відчиніть вікно, висуньтеся та кричіть: "Допоможіть, пожежа!" ви не в змозі відчинити вікно - розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду; якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх і поповзом рухайтесь до виходу із приміщення;

обов'язково зачиніть за собою всі двері; під час пожежі заборонено користуватися ліфтами;

якщо ви перебуваєте у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а ко­ристуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі.

У всіх випадках, якщо ви в змозі, зателефонуйте "101" і викличте пожежну

команду.

Пожежі в лісах , степах та на торфовищах,

_ Масові пожежі можуть виникати в спеку та при посухах від ударів блискавки, необережного поводження з вогнем, очищення поверхні землі випалюванням сухої трави та з інших причин. Вони можуть викликати загорання будівель в населених пунктах, дерев'яних мостів, дерев'яних стовпів ліній електромереж та зв'язку, складів нафтопродуктів та інших матеріалів, що горять, а також ураження людей та тварин.

Ви опинилися у осередку пожежі: не панікуйте та не приймайте поспішних, необдуманих рішень;

не тікайте від полум'я, що швидко наближається , у протилежний від вогню бік. а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом; з небезпечної зони, до якої наближається полум'я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму поширення вогню; якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість або галявину, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що над самою поверхнею землі, - воно тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини;

гасити полум'я невеликих низових пожеж можна, забиваючи його гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим грунтом та затоптуючи ногами; під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг та просік, не упускайте з виду інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв'язок з допомогою голосу; будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас; особливо будьте обережні у місцях торф'яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому рухайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину шару, що вигорів;

після виходу із осередку пожежі повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу про місце, розміри та характер пожежі.

Якщо людина знає правила поводження під час пожежі, вона в змозі не лише вистояти за будь-яких обставин і врятувати своє життя, а й надати допомогу у рятуванні інших людей та врятувати матеріальні цінності від вогню

. Перша допомога при опіках:

- посадіть або покладіть постраждалого;

- обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хвилин і більше), будьте обережні, щоб уникнути переохолодження постраждалого, особливо взимку;

- якщо є можливість, то зніміть з уражених місць каблучки, годинники, паски, взуття до того, поки ці місця не почали набрякати;

- зняти предмети одягу, які згоріли або ще тліють, можна лише у тому випадку, якщо вони не прилипли до уражених місць постраждалого;

- всі опіки необхідно захистити, прикриваючи їх чистою тканиною без ворсу (простирадло або наволока);

- викликати швидку медичну допомогу за телефоном "103"; Запам'ятайте! Не чіпайте нічого, що прилипло до місця опіку!

Не змащуйте опіки ніякими кремами, лосьйонами, оліями або маслами! Не проколюйте пухирі!

Запам'ятайте! Дотримання і своєчасне проведення профілактичних протипожежних заходів знизить можливість виникнення пожеж та зменшить ймовірність їх швидкого поширення.

Безпека на воді

Досвід і спостереження свідчать, що нещасні випадки найчастіше трапляються при

порушенні заходів безпеки на воді. Кожному слід пам'ятати, що вода помилок не

пробачає. Відпочиваючи, треба дотримуватися заходів безпеки та намагатися

якнайшвидше навчитися плавати Товариство рятування на воді навчає громадян

найпростіших заходів безпеки, і їх при купанні потрібно виконувати дуже точно

Купайтеся краще вранці або ввечері, коли сонце гріє але немає небезпеки

перегрівання Температура води повинна бути не нижче +17/19'С , у більш холодній -

перебувати небезпечно

Плавайте у воді не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися

поступово, починаючи з 3-5 хвилин

Не доводьте себе до ознобу. При переохолодженні можуть виникнути судоми,

припинення дихання, втрата свідомості Краще купатися декілька разів по 15-20 хвилин

Не входьте, не пірнайте у воду після тривалого перебування на сонці. Периферичні судини сильно розширені для більшої тепловіддачі. При охолодженні у воді настає різке рефлекторне скорочення м'язів, що веде за собою припинення дихання.

Не входьте у воду в стані алкогольного сп'яніння. Алкоголь блокує нормальну

діяльність головного мозку

Якщо немає поблизу обладнаного пляжу, вибирайте безпечне для купання місце з

поступовим схилом та твердим і чистим дном. У воду заходьте обережно Ніколи не

пірнайте в незнайомих місцях, спеціально необладнаних. Навіть якщо напередодні

це місце було безпечним для стрибків, то за ніч могли щось вкинути у воду або плином могло принести корчі

Не запливайте далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил Відчувши втому не треба розгублюватися і прагнути якнайшвидше доплисти до берега Навчіться "відпочивати" на воді. Для цього обов'язково необхідно вміти

плавати на спині Перевернувшись на спину і підтримуючи себе на поверхні легкими рухами кінцівок, ви зможете відпочити

Якщо вас захопило плином, не намагайтеся з нимборотися. Треба плисти униз за течією, поступово, під невеличким кутом, наближаючись до берега

Не розгублюйтеся, навіть якщо ви потрапили у вир. Необхідно набрати побільше повітря в легені, зануритися у воду і, зробивши сильний ривок вбік, спливти

У водоймах із великою кількістю ряски намагайтеся плисти поблизу самої поверхні води, не чіпати рослини, не робити різких рухів Якщо усе ж руки або ноги

заплуталися стеблами, необхідно зупинитися (прийняти положення "поплавка", "спливання") і звільнитися від них

Дуже обережно плавайте на надувних матрацах, автомобільних камерах і надувних іграшках. Вітром або плином їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею - захлеснути із них може вийти повітря і еони втратять плавучість

Купання з маскою, трубкою і ластами потребує особливої обережності. Не плавайте з трубкою при сильному хвилюванні води у морі. Плавати треба тільки уздовж берега та обов'язково під постійним наглядом, щоб вчасно могла прийти допомога

Не допускайте грубих ігор на воді: підпливати під тих, хто купається, хапати їх за ноги "топити", подавати помилкові сигнали про допомогу і т ін Купання дітей ні в якому разі не повинно проходити без нагляду дорослих, які добре вміють плавати

Вчитися плавати обов'язково потрібно під керівництвом інструктора або батьків

Навчити плавати свою дитину - це такий же обов'язок, як навчити переходити вулицю Впевнено триматися на воді можна навчити за 5- 7 днів і це вже перший крок до безпеки

Не лишайте біля води малят. Вони можуть оступитися і впасти, захлинутися водою або потрапити в яму

Не запливайте за обмежувальні знаки, які обмежують акаваторію з перевіреним дном, визначеною глибиною там гарантована відсутність водовирів та інших небезпек

Не наближайтеся до суден, човнів і катерів які пропливають поблизу вас Порушення цих правил залишаються головною причиною загибелі людей на води

Втім, називають і іншу причину загибелі на воді спочатку самовпевненість, а потім страх Причому відомо, що і від того і від іншого часто рятують знання. У вас починає судомити ногу Знаючи, що це звичайна ситуація, ви повинні на секунду зануритися з головою у воду і роз прямивши ногу, сильно рукою потягти на себе ступню за вели кий палець Якщо не знати цього прийому легко злякатися і гублячи сили і збиваючи дихання, намагатися плисти до берега а там вже - як поталанить

Зрозуміло, усі ці поради погрібні, якщо ви вмієте плавати

Шо робити, якщо на ваших очах тоне людина?

Уміння на дати допомогу при нещасних випадках необхідне кожній людині Володіння прийомами і засобами надання допомоги людині, яка тоне, - винятково важлива спеціальна навичка Особливо важливо це вміти робити без використання рятувальних засобів (човнів, катерів тощо ) У цьому випадку рятувальники повинні вміти добре плавати, володіти прийомами надання першої допомоги постраждалим діяти швидко і рішуче Якщо ви добираєтеся до потопаючого вплав, треба максимально враховувати плин води, вітер, відстань до берега та ін . Наближаючись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця який витратив сили . Якщо це вдалося і він може контролювати свої дії плавець повинен триматися за плечі рятувальника . Якщо ж він не контролює свої дії - поводитися з ним треба жорстке і без церемонно Деякі інструкції рекомендують навіть оглушити по­топаючого, щоб врятувати його і своє життя.

Коротко техніка рятування потопаючого виглядає так- підпливши, треба підпірнути під нього і узявши позаду одним із прийомів захоплення (класичний - за волосся) транспорту вати до берега У випадку, якщо потопаючому вдалося схопи ти вас за руки, ноги або шию - звільніть і негайно пірнайте інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити Якщо ж він уже занурився у воду не кидайте спроб знайти його на глибині а потім повернути до життя Це можна зробити ще й у тому випадку, якщо той хто потонув перебував у воді близько б хвилин

Як тільки потопаючого витягли з води, відразу приступають до надання першої

медичної допомоги По можливості необхідно відразу викликати медичну допомогу а до її прибуття не припиняти спроб відновити дихання людини

Перед тим, як приступити до надання першої допомоги постраждалому, необхідно його швидко і старанно оглянути . Основну увагу звернути на колір шкіри дихання серцеву діяльність, рефлекси очей ширину зіниці Допомога надається в залежності від його стану Ознаки клінічної смерті зіниці розширені, пульс відсутній серця не чути дихання немає зіниці не реагують (якщо зіниці звужені то людина непритомна і штучного дихання робити не треба а лише дати вдихнути нашатирного спирту і поплескати по щоках) Приступати до надання допомоги необхідно якнайшвидше Якщо постраждалий не подає ознак життя це не повинно зупиняти надання першої допомоги Доти поки є найменший шанс врятувати людину треба проводити заходи щодо по рятування.

Список використаної літератури

1 Базовий компонент дошкільної освіти в Україні.-К., 1999р.

2 Базова програма ”Я у Світі” –К., 2009р.

3 Грицюк Л. А. , КаратаєваМ. І. Безпека життєдіяльності дошкільника

К:Абетка –Нова, видання 2003р.

4 Закон України “Про дошкільну освіту” –К 2001р.

 1. Закон України “Про охорону дитинства” .-К 2001р.

 2. Дидактичні ігри : з досвіду роботи Д Н З №4 “Волошка” м.Умань /Бібліотечка вихователя 2007 р. №5 ст.62-67./

 3. Вірші : з досвіду роботи Л.Д. Панченко ВНЗ № 1 “ Малятко” смт.Краснопілля Сумської обл.. /Бібліотечка вихователя 2007р. №4 ст.44-62

 4. З досвіду роботи :Л.М. Одарченко / Бібліотечка вихователя 2008р.

№ 12 ст.88-90.

 1. Дидактична гра “ Хочеш бути здоровим? Будь ним!

/”Джміль” 2009р. № 4 ст.15-17/

10 Вірші Грицька Бойка /”Джміль”2003р.№1 ст.12-13/

Зміст

 1. Вступ.------------------------------------------------------------------------ 2

 2. Формування основ безпеки життєдіяльності дошкільника.----3-7

  1. Заходи з питань охорони життя та здоров”я дітей---------------8-9

  2. Тиждень безпеки життєдіяльності дошкільника------------------10-12

  3. Навчання дітей правил дорожнього руху--------------------------13

 1. Робота з батьками з охорони життя та

здоров”я дітей---------------------------------------------------------------14

Додаток №1 Заняття.-----------------------------------------------------15-45

Додаток № 2 Сценарії театралізованих вистав---------------------46-65

Додаток № 3 Художня література--------------------------------------66-82

Додаток № 4 Дидактичні, настільно друковані,

cюжетно –рольові ігри-----------------------------------83-85

Додаток № 5 Поради батькам--------------------------------------- --86-100

Список використаної літератури----------------------------------------101

Зміст----------------------------------------------------------------------------103

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!