Доповідь на тему " Культура мовлення вчителя "

Опис документу:
Вашій увазі, шановні колеги, пропоную матеріал, який можна використати для доповіді на тему " Культура мовлення вчителя ". Порушена тема є вельми актуальною, містить пізнавльний характер щодо мовленнєвого етикету педагога, який складається з правил поведінки у спілкуванні з колегами, учнями, їхніми батьками.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Опис презентації окремими слайдами:
Культура мовлення вчителя
Слайд № 1

Культура мовлення вчителя

Мовленнєвий етикет педагога складається з правил мовленнєвої поведінки у спілкуванні з колегами, учнями, їхніми батьками. Він зобов'язує вчителя по...
Слайд № 2

Мовленнєвий етикет педагога складається з правил мовленнєвої поведінки у спілкуванні з колегами, учнями, їхніми батьками. Він зобов'язує вчителя поводитися відповідно до соціально, культурно й історично сформованих моделей у типових ситуаціях спілкування і взаємодії вчителя та учнів.

Культура мовлення вчителя є не лише показником його професійних якостей, а й фактором, що впливає на його визнання у педагогічному світі.
Слайд № 3

Культура мовлення вчителя є не лише показником його професійних якостей, а й фактором, що впливає на його визнання у педагогічному світі.

Культура мови – система норм літературної мови: правильність, точність, логічність, використання виражально-зображальних засобів відповідно до мети...
Слайд № 4

Культура мови – система норм літературної мови: правильність, точність, логічність, використання виражально-зображальних засобів відповідно до мети й ситуації спілкування - дотримання яких є обов’язковим. Правильність мовлення – дотримання літературних норм, що діють у мовній системі(орфоепічних, орфографічних, лексичних, морфологічних, синтаксичних, стилістичних, пунктуаційних).

. Чи всі ми вмієм спілкуватись, По-українськи привітатись? Чи всі вітання наші ґречні, теплом зігріті та сердечні? А є ж і тут чудесні форми, Питом...
Слайд № 5

. Чи всі ми вмієм спілкуватись, По-українськи привітатись? Чи всі вітання наші ґречні, теплом зігріті та сердечні? А є ж і тут чудесні форми, Питомі, українські норми: Шановні і вельмишановні, Панове і товариші! А побажання – шани повні, Бо теплі, щирі, від душі. І ви, добродію і пане, військовий – пане капітане. І ви, добродійко і панно (хіба звучить не бездоганно?) Й звертання кожне не єдине: І господарко, й господине! Звучить яскраво і ласкаво. Але чому? Для вас цікаво? Тому, що ввічливо, пристойно, Велично, гідно і достойно.

Звертання – це слово або словосполучення, що називає особу чи предмет, до яких безпосередньо звернена мова того, хто говорить або пише. Наприклад: ...
Слайд № 6

Звертання – це слово або словосполучення, що називає особу чи предмет, до яких безпосередньо звернена мова того, хто говорить або пише. Наприклад: Мій народе, ти – небо безкрає (В.Сосюра) Звертання виражаються іменником у кличкому (іноді в називному) відмінку однини і множини: Дорогі земляки! З вами пісня моя нерозлучна… (В.Сосюра) Я люблю тебе, друже, за те, що не можу тебе не любити. (В.Сосюра)

Кличний відмінок (закінчення) - о: іменники – власні назви чоловічого та власні й загальні жіночого роду на –а : Микита – Микито; Оксана - Оксано; ...
Слайд № 7

Кличний відмінок (закінчення) - о: іменники – власні назви чоловічого та власні й загальні жіночого роду на –а : Микита – Микито; Оксана - Оксано; мама – мамо. - е: - іменники – власні й загальні назви чоловічого та загальні назви жіночого роду на –я: Ілля - Ілле, письменниця – письменнице; - іменники – власні та загальні назви чоловічого роду з твердим кінцевим приголосним основи (на ) : Євген – Євгене, пан – пане; - іменники жіночого роду на -а, перед яким виступає шиплячий: круча - круче.

Кличний відмінок ( закінчення) - є :іменники –імена жіночого роду на –я: Софія - Софіє ; - загальні назви жіночого роду на -я, після голосного та а...
Слайд № 8

Кличний відмінок ( закінчення) - є :іменники –імена жіночого роду на –я: Софія - Софіє ; - загальні назви жіночого роду на -я, після голосного та апострофа: мрія - мріє, сім’я – сім’є. -у : іменники –імена чоловічого роду на -г, -х: Аристарх - Аристарху, Генріх - Генріху; - деякі іменники чоловічого роду (переважно односкладові) з твердим кінцевим приголосним основи (на ) : син - сину, дід – діду; - іменники чоловічого роду, що виражають здебільшого пестливе значення: Богданчик – Богданчику, півник – півнику.

Кличний відмінок (закінчення) -ю : іменники власні й загальні назви чоловічого роду з м’яким кінцевим приголосним основи (зокрема і -й): Гриць - Гр...
Слайд № 9

Кличний відмінок (закінчення) -ю : іменники власні й загальні назви чоловічого роду з м’яким кінцевим приголосним основи (зокрема і -й): Гриць - Грицю, Юрій - Юрію, край – краю; - іменники – загальні назви із значенням пестливості: бабусю, татусю, Ганнусю; - іменники – загальні та власні назви чоловічого роду м’якої групи на -р:   царю, Ігорю, лікарю.

В «Українському правописі» зазначено: у звертаннях, що складаються з двох загальних назв, форму кличного відмінка має як перше слово, так і друге, ...
Слайд № 10

В «Українському правописі» зазначено: у звертаннях, що складаються з двох загальних назв, форму кличного відмінка має як перше слово, так і друге, хоч друге може мати й форму називного відмінка: добродію лікарю ( лікар). У звертаннях, що складаються із загальної назви та імені, форми кличного відмінка набуває як загальна назва, так і власне ім’я: колего Миколо. У звертаннях, що складаються із загальної назви та прізвища, форму кличного відмінка має тільки загальна назва, а прізвище виступає у формі називного відмінка: добродійко Скирта. У звертаннях, що складаються з двох власних назв – імені та по батькові, обидва слова мають закінчення кличного відмінка: Галино Іванівно, Віталію Петровичу.

Дякую за увагу
Слайд № 11

Дякую за увагу

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Слайд 1

Слайд 2

Рівень професіоналізму вчителя визначається не тільки ґрунтовними знаннями з основ свого фаху, а й умінням застосовувати їх на практиці, реалізувати через слово.

Слайд 3

Тому мовлення вчителя має відповідати вимогам культури мови. Це важливий показник рівня його інтелігентності, освіченості, загальної культури.

Слайд 4

Під терміном «культура мови» розуміємо систему норм літературної мови: правильність, точність, логічність, використання виражально-зображальних засобів відповідно до мети й ситуації спілкування - дотримання яких є обов’язковим на всіх структурних рівнях усної чи писемної мови.

А володінню мовленням як засобом професійної діяльності потрібно вчитися. Антон Семенович Макаренко зазначав, що вчитель повинен так говорити, щоб діти відчули в його словах волю, культуру і особистість.

Мовлення вчителя повинне бути  взірцевим для учнів

Слайд 5 ( вірш)

Слайд 6

Тож ви зрозуміли, що мова піде про звертання до співрозмовника, бо серед морфологічних норм переважають ненормативні утворення форм звертань, наприклад: Андрій (замість Андрію), Ганна (замість Ганно), Олічка (замість Олечко), Ігоре (замість Ігорю), Василь (замість Василю), хлопець (замість хлопче), Тетяна Олександрівна (замість Тетяно Олександрівно), Іван Петрович (замість Іване Петровичу), та ін.

Причиною порушень є незнання правил уживання закінчень кличного відмінка.

Українська мова належить до тих слов’янських мов, що зберегли кличний відмінок, тоді як інші (російська, білоруська тощо) втратили його. Тож ігнорування кличного відмінка є свідченням неповаги до рідної мови, ознакою невибагливості до свого й чужого мовлення.

Слайд 7

Кличний відмінок не відповідає на питання, але іменники в цьому відмінку означають звертання до особи, предмета, явища тощо.

Отже, важливим показником правильності культури мовлення є дотримання норм утворення форм звертань, що є основою рівня досконалості володіння літературною мовою.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!