Додатковий матеріал до уроку "Грунт"

Опис документу:
Верхній родючий шар літосфери, якому притаманні властивості як живої, так і неживої природи, називається грунтом. Даний природний елемент формується при участі живих організмів. Поверхневі шари гірських порід виступають початковим субстратом, з якого утворюються різні типи грунтів під впливом рослин, тварин і мікроорганізмів, а також клімату, рельєфу і людини. Джерело: інтернет-ресурси

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Грунт

Верхній родючий шар літосфери, якому притаманні властивості як живої, так і неживої природи, називається грунтом. Даний природний елемент формується при участі живих організмів. Поверхневі шари гірських порід виступають початковим субстратом, з якого утворюються різні типи грунтів під впливом рослин, тварин і мікроорганізмів, а також клімату, рельєфу і людини.

Утворення грунтів відбувалося протягом тисячоліть. На початку процесу голі камені та скелі заселили мікроорганізми. Споживаючи вуглекислий газ, пари води, азот з атмосферного повітря та сполуки мінералів із гірських порід, мікроорганізми продукували органічні кислоти. Ці хімічні сполуки з плином часу змінили склад гірських порід, які втратили міцність, що призвело до розпушення поверхневого шару. Наступний етап грунтоутворення - поселення лишайників на таких породах. Ці організми не вимогливі до води та їжі, вони послідовно продовжили руйнувати гірські породи, в той же час збагачуючи їх органічним матеріалом. У процесі спільної роботи мікробів і лишайників гірські породи трансформувалися в середу, придатну для розвитку рослин та існування тварин. Остаточний етап формування грунту з вихідного субстрату відбувається за рахунок життєдіяльності вищих рослин і тварин.У процесі життєдіяльності рослин відбувається поглинання з атмосфери вуглекислого газу, а з грунту мінеральних речовин і води з подальшим утворенням органічних речовин. Після загибелі рослин грунт збагачується органічним матеріалом. Наступною ланкою в харчовому ланцюжку є тварини, які поїдають рослини або їх залишки. Екскременти тварин і їх трупи після смерті також потрапляють в грунтовий шар.

У мертвому органічному матеріалі грунту мешкає безліч бактерій і грибів. В процесі своєї життєдіяльності вони деструктурують органічні сполуки і мінералізують їх з утворенням складних стійких органічних речовин, що представляють собою гумус грунту. У грунті здійснюється розпад первинних мінеральних речовин з утворенням глинистих вторинних мінералів. Так, відбувається кругообіг речовин у грунті.

Грунт характеризується вологоємністю - здатністю затримувати воду, і вологопроникністю - здатністю пропускати воду. Так, якщо в грунті багато піску, вона гірше утримує воду і, відповідно, має низьку вологоємність. Грунт з великим вмістом глини, навпаки, має високу вологоємність, так як утримує більше води. Таким чином, волога краще затримується в пухких грунтах, ніж у щільних.

Вологопроникність забезпечується наявністю в грунті численних дрібних пор - капілярів. По них вода переміщується вгору, вниз та у боки. Чим більше капілярів в грунті, тим вище її вологопроникність, і тим швидше протікає процес випаровування вологи. У піщаних грунтів вологопроникність висока, у глинистих - низька. При розпушуванні грунту капіляри руйнуються, завдяки чому випаровування води сповільнюється, і волога затримується в грунті.

За такою ознакою, як кислотність, виділяють кислі, нейтральні та лужні грунти. Для кращого росту рослин підходять нейтральні грунти. На сільськогосподарських угіддях кислі грунти зазвичай вапнують, а в лужні додають гіпс.

Структура типів грунтів

Структура різних типів грунтів різна. За механічним складом грунту поділяються на глинисті, суглинні, піщані, супіщані. У структурі розрізняють грудочки різноманітної форми і величини. Найбільш придатні для вирощування культурних рослин чорноземи, що мають зернисту або друбногрудкувату структуру. У них міститься близько 30% гумусу. Зміст великої кількості гумусу є ознакою родючості грунту. Крім чорноземів, розрізняють такі види грунтів: тундрові, дерново-підзолисті, підзолисті, сероземні, каштанові, жовтоземні та красноземні.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00