Конспект заняття: «День народження Головної Книги (День Конституції України)»
Вікова група: молодша група (3–4 роки).
Мета:
Дати первинне уявлення про те, що Україна — це наша рідна країна, наш спільний дім.
У доступній формі (через правила гри та казки) познайомити з поняттям «правила» та «права» (право на відпочинок, медичну допомогу, ім'я).
Закріпити знання про державні символи України (Прапор, Герб).
Розвивати мовлення, дрібну моторику, увагу та виховувати патріотичні почуття, дружелюбність.
Матеріали: м'яка іграшка (наприклад, Ведмедик або Котичок), велика красива книга-макет (імітація Конституції), зображення Прапора та Герба України, заготовки для творчої роботи (аплікації), весела музика для руханки.
Хід заняття
1. Організаційний момент (Вступна частина)
Вихователь збирає дітей на килимку у коло.
Вихователь: Хлопчики й дівчатка, подивіться, хто прийшов до нас у гості! Це наш друг — Ведмедик Михайлик. Але він чомусь сумує. Михайлику, що сталося?
Ведмедик (голосом вихователя): Я грався на майданчику з друзями, і ми посварилися через гойдалку. Кожен хотів гойдатися першим, ми кричали й ледь не побилися... Я не знаю, що тепер робити.
Вихователь: Малята, як ви думаєте, чому розгубився Ведмедик і посварився з друзями? (Відповіді дітей: бо не ділилися, не вміють чекати). Правильно, тому що вони забули про правила.
Важливе пояснення для малят: Правила потрібні для того, щоб ніхто не сварився, щоб усім було добре і безпечно. У нашому садочку є правило? Так — ділитися іграшками й не битися.
2. Основна частина: Знайомство з Головною Книгою
Вихователь: Знаєте, малята, дорослі люди теж мають свої правила, щоб жити в мирі та злагоді. І ці правила записані у дуже важливу, найбільшу і найголовнішу Книгу нашої країни. Наша країна називається... як? (Діти хором: Україна!).
Вихователь дістає велику, гарно прикрашену книгу-макет.
Вихователь: Ця книга називається Конституція. Скоро в нашої країни буде свято — День Конституції. Це ніби День народження цієї Головної Книги Правил. Давайте разом скажемо це чарівне слово: Кон-сти-ту-ці-я.
У цій книзі записано, що всі ми маємо великі права та обов'язки. Давайте підкажемо Ведмедику, які ж правила там є, за допомогою гри!
Дидактична гра «Наші права» (за картинками або казками)
Вихователь показує прості ілюстрації, адаптовані для дітей:
1. Ілюстрація : Дитина лікує ведмедика / лікар.
Вихователь: Коли ми хворіємо, нас обов'язково лікують лікарі. Це наше право на здоров'я та допомогу.
2. Ілюстрація : Діти граються, сплять у ліжечках.
Вихователь: Усі дітки мають право на відпочинок та веселі ігри.
3. Картинка: Мама обіймає дитину.
Вихователь: Кожна дитина має право на любов, турботу та родину. Це найголовніше!
3. Фізкультхвилинка «Ми — маленькі українці»
Вихователь: Ой, щось наш Ведмедик засидівся. Давайте покажемо йому, які ми дружні, слухняні й уміємо відпочивати!
Діти повторюють рухи за вихователем під веселу українську мелодію:
В нашій країні, в Україні, (розводять руки в сторони)*
Сонце світить в небі синім. (піднімають руки вгору, ліхтарики)
Тут слухняні малюки, (плещуть у долоні)
Стрибають, як зайчики! (стрибки на місці)
Крок вперед і крок назад, (крокують)
Кожен з нас малятам рад! (обіймають сусіда або махають руками )
4. Практична (творча) частина: Подарунок для Книги
Вихователь: Михайлику, ти запам'ятав, що правила допомагають дружити?
Ведмедик:Так! Я тепер обов'язково запропоную друзям гойдатися по черзі: спочатку один, потім інший. Дякую вам! А можна мені роздивитися Головну Книгу? Ой, яка вона синьо-жовта, як наш прапор!
Вихователь: Дітки, а давайте прикрасимо обкладинку нашої святкової книги красивими прапорцями або квітами, які ми зробимо самі.
Діти сідають за столи. Вихователь пропонує виконати колективну або індивідуальну аплікацію.
Варіант роботи: Наклеювання готових елементів (наприклад, синіх та жовтих долоньок навколо зображення Герба України або наклеювання смужок Прапора України).
Під час роботи вихователь нагадує: «Які кольори на нашому прапорі? Синій — як чисте небо, жовтий — як золоте сонечко та пшеничне поле».
5. Підсумок заняття (Рефлексія)
Вихователь виставляє дитячі роботи або загальну прикрашену книгу.
Вихователь: Які ви молодці! Подивіться, яка красива Головна Книга у нас вийшла.
Про яку важливу Книгу ми сьогодні дізналися? (Конституція)
Що в ній записано? (Правила, права для всіх людей)
Як називається наша рідна країна? (Україна)
Вихователь:Ведмедик Михайлик дуже дякує вам за допомогу. Тепер він знає, як жити дружно, і побіг розповівши про правила своїм друзям. А ми давайте поаплодуємо собі за таку гарну роботу!













