Заняття для старшої групи «Знайомство з календарем»
Програмовий зміст:
-Формувати у дітей уявлення про взаємозв'язок природних явищ з повсякденним життям;
-Розширити знання дітей про види календарів;
- Розвивати логічне мислення, кмітливість, вміння відповідати на питання повним реченням,
-виховувати у дітей бажання ділитися своїми враженнями про події сталися з ними в повсякденному житті, комунікативні якості особистості дітей, навички культури спілкування.
Попередня робота:
-Внесення в пізнавальний куточок різних видів календарів;
С-рольові ігри: «Книжковий магазин», «Дім»;
-Д / І «пори року»;
-Спостереження на прогулянці;
«Робимо календар»(прикрашаємо сторінку календаря);
-Перегляд ілюстрацій: «Види календарів», «Явища природи»;
- «Пори року» Вівільді;
-Читання казки «Дванадцять місяців» С. Маршака,
Матеріал: різні види календарів, заготовки календарів для розмальовування на січень, маленькі календарі за кількістю дітей. Іграшка Вовчика. Макет ялинки та ялинкові іграшки
Хід заняття:
Доброго ранку, дорогі хлопці, дорогі гості! Я дуже рада бачити Вас!
(Діти стоять на килимі)
Зібралися всі діти в коло.
Я - твій друг, і ти - мій друг.
Разом за руки візьмемося
І один одному посміхнемось.
-Діти, подивіться один на одного, посміхніться один одному. Нехай посмішка і гарний настрій будуть нашими помічниками.
Ой, діти, хто це до нас прийшов? Так це, Вовчик. Що в тебе сталося друже?.
- Мені мама розповідає, що скоро новий рік, а що таке Новий рік, я не знаю??
- Проходь до нас, ми тобі розповімо. (діти сідають на стільці, перед ними дошка)
Давним давно, в далекій казковій країні, жив- був мудрий, старий дідусь Рік.
І було у нього чотири дочки. Звали їх Зима, Весна, Літо, Осінь. Всі сестри були прекрасні і одна краща іншої. Кожна вміла творити і змінювати все навколо себе.
Найстарша з сестер - Зима.
Любить вона все білосніжне, м'яке і пухнасте. А ось характер у неї суворий. Не любить вона, коли їй суперечать, печей НЕ топлять, біля вогню не гріються. Розсердиться Зима, морозом так дихне, що всі дерева тріщать.
Весна - молодша з сестер, найвеселіша і красива. Любить слухати дзюрчання струмків, та солов'їні пісні. Всі вбрання у неї зелені, яскравими квітами прикрашені. Ніколи весна не сердиться, а тільки сміється та людські серця веселить.
Сестричка Літо - любить працювати: в полі, в саду, на городі куди не глянь, скрізь її побачиш. З косарями Літо сіно косить, з комбайнерами на жнивах працює, з трактористами землю оре, і з веселими дітлахами в річці купається. Любить Літо зелене вбрання, прикрашене стиглими плодами, капелюшок у неї з стиглих колосків.
Сестричка Осінь - найбагатша з сестер. Її стодоли повні зерном, овочами і фруктами, соліннями і варенням. Любить Осінь яскраві вбрання, щоб вогнем горіли так золотом блищали. Вбереться Осінь, порадує людей красою своєї сукні, а потім розплачеться, в болоті вимажеться. Стане сиро й холодно. Помчить Осінь в далекі краї, а на зміну їй Зима прийде. Так і ходять, по землі, змінюючи одна одну зима, весна, літо і осінь.
У кожної з сестер є по три сини.
-Які у зими сини? Як ви думаєте? (відповіді дітей).
У Зими - Грудень, Січень, Лютий. Такі ж холодні й сердиті, як їх матінка - Зима. Самі в шуби кутаються і людей змушують.
-Які у весни сини? Як ви думаєте? (відповіді дітей).
У Весни - Березень, Квітень, Травень. Радіють теплу і сонцю, землю прикрашають, птахів в рідні краї запрошують.
-Які у літа сини? Як ви думаєте? (відповіді дітей).
У Літа - Червень, Липень, Серпень. Трудяться рук не покладаючи, урожай ростять, та хліба Колос.
-Які у осені сини? Як ви думаєте? (відповіді дітей).
У Осені - Вересень, Жовтень, Листопад. Запаси на зиму готують, урожай зберігають, так в золото і багрянець ліси одягають.
Пройдуть по землі чотири сестриці: Зима, Весна, Літо, Осінь. Пройдуть разом з ними всі дванадцять братів-місяців: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень. Значить, ще один рік пройшов, а в наступному році все повториться спочатку.
РІК
Неспішно, крок за кроком,
Минають чотири пори року,
Одна пора проходить,
Інша услід надходить.
Зима — це хуртовина,
Весна у квітах лине,
А потім — тепле літо
І осінь, в сум одіта.
Ось так із року в рік
Минає часу лік.
Загадка
Під Новий рік прийшов він в дім
І був таким товстеньким,
Та з кожним днем він худнув в нас
бо рахував він вміло час.
(Календар)
- Для чого потрібні календарі? Як ви думаєте? Можливо ти знаєш Вовчику? (відповіді дітей)
Щоб знати який сьогодні день тижня, знати який місяць, знати який зараз рік.
- А ще що можна дізнатися за допомогою календарів? Як ви думаєте? (відповіді дітей)
Схід і захід сонця, довготу дня.
- Як зрозуміти цей вислів? (взимку дні коротше, ніж навесні)
Щоб знати яке сьогодні число, знати робочий день або вихідний, щоб зробити важливу запис.
- Які записи люди роблять в календарі? Як ви думаєте? (відповіді дітей)
Прийом до лікаря, примірка в ательє, важлива ділова зустріч, привітати з днем народження, дитяче свято, поїздка ...
• За допомогою календаря, можна дізнатися які свята будуть в цьому році, і в які дні тижня.
- Які види календарів ви знаєте? (відповіді дітей)
Настінний, настінний відривний, кишеньковий, настільний, настільний перекидний- щоденник, календар природи. (Розгляд календарів)
Чим схожі всі календарі? (в кожному календарі є: число місяць рік дні тижня)
-Які бувають дні тижня?
-Яким кольором відзначені робочі дні? (відповіді дітей)
-А яким кольором відзначені вихідні та святкові дні? (відповіді дітей)
Фізкультхвилинка «Зими я зовсім не боюся»
Нехай снігами все заносить, (Руки через сторони в верх, опустили)
Нехай лютують холоди, (Руки на пояс, повороти тулуба вліво вправо)
Зима мене не заморозить,
І не злякає ніколи. (загрожують пальчиком)
Зимою білії сніжинки
Танцюють за моїм вікном (Плавний рух руками вгору-вниз)
А Дід Мороз свої картинки
Малює на склі нічному (Плавний рух руками вгору-вниз перед собою)
- Діти, Вовчик ще приніс для нас кілька математичних завдань, допоможемо йому їх відгадати?
1. Настав довгоочікуваний січень. Спочатку зацвіла одна яблуня, а потім ще 3 сливи. Скільки зацвіло дерев? (4)
2. На столі лежало 4-ри календаря, Коля поклав ще один календар. Більше або менше стало календарів?
3. На столі порівну настільних і кишенькових календарів. Настільних два календаря. Скільки всього календарів. (4)
4. У вихователя на столі було стільки календарів, що якби він їх роздав 3-м дітям порівну, то кожному дісталося по 2-ві штуки.
5. Постав настільний календар зліва від кишенькового, між поклади відривний.
- Ви чудово впорались із завданням, тепер пропоную розімнути ваші пальчики перед наступним завданням.
Пальчикова гра:
Раз, два, три, чотири, п'ять (Загинаємо пальчики по одному)
Ми у двір прийшли гуляти (Йдемо по руці вказівним і середнім пальчиками)
Бабу снігову ліпили ( «Ліпимо» двома руками)
Пташок крихтами годували (дрібнимо всіма пальцями)
З гірки ми потім каталися (Проводимо пальцями по долоні лівої руки)
А ще в снігу валялися (Показуємо долоні то однією стороною. Інший)
Все в снігу додому прийшли (обтрушувати долоні)
З'їли суп і спати лягли (Руху «ложкою», руки під щоку)
-Малюки, я пропоную намалювати для нашого Вовчика календар (першого місяця Нового року), щоб він міг в ньому записувати, всі важливі для нього свята.
(малюють 8-10 хв. Олівцями)
-Діти, закінчуйте роботу. Я вважаю до п'яти і до мене всі діти повинні підійти. Я починаю рахунок 1, 2, 3, 4, 5.
-Молодці, а ще я приготувала для вас інший календар, він називається «Календар ялинкових прикрас», де ми на макет Ялинки будемо приклеювати власноруч зроблені ялинкові прикраси, адже символом Нового року, є яскраво-прикрашена ялинка.
НОВОРОЧОК
Між льодами звіддалік
Дибуляє дідо Рік.
А за дідом — цок, цок, цок! —
Чудодій Новорочок.
Сіє зерна з рукава,
Снігом землю покрива.
На дітей рівняє крок
І росте Новорочок.
Він ялинку нам несе,
Бо великий він — і все!
Підсумок заняття!!!

























