Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Опис документу:
Шпонтак Ірина Йосипівна. Конспект уроку з української мови для 6 класу. Мета даного уроку дати поняття про числівник як частину мови, зокрема про його лексичне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні; формувати вміння знаходити числівники в текстах; розвивати творчі вміння використовувати числівники у власних висловлюваннях; виховувати прагнення до вивчення усної народної творчості.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Мета: дати поняття про числівник як частину мови, зокрема про його лексичне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні; формувати вміння знаходити числівники в текстах; розвивати творчі вміння використовувати числівники у власних висловлюваннях; виховувати прагнення до вивчення усної народної творчості.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна дошка, презентація, таблиці, підручник.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина уроку.

Добрий день! На вас чекає гарний день. У вас на обличчях грають теплі посмішки, бо до вуст торкнулися промінчики сонця. Пропоную вам прослухати вірш Дмитра Білоуса та на позитивній ноті розпочати наш урок.

Чи ти задумувавсь, відкіль оті

у нашій мові злитки золоті?

Як намистини, диво калинове —

частини мови!

Який співець, поет, який письменник

уперше слово вигадав — іменник?

Іменник! Він узяв собі на плечі

велике діло — визначати речі, —

ім'я, найменування і наймення:

робота. Біль. І радість. І натхнення.

Ну а візьмімо назву — дієслово,

само підказує, що діє слово!

Ще й прикладу на нього не навів,

а вже до півдесятка дієслів!

Прикметник дасть іменнику — предмету

якусь його ознаку чи прикмету.

Числівник може визначить тобі

число речей, порядок при лічбі.

А поспитай звичайного займенника,

за кого він у мові? За іменника!

(Хоч може цей наш скромний посередник

замінювать числівник і прикметник.)

Прислівник звик, незмінюваний в мові,

ознаки різні виражать при слові.

Сполучник каже: скромну роль я маю,

але слова я в мові сполучаю.

І частка мовить: слово я службове,

але людині чесно я служу.

І, будьте певні, в інтересах мови

і так і ні де треба я скажу.

А вигук може пролунать, як дзвін,

у мові, мабуть, найщиріший він!

«Ура! — гукнеш ти друзям неодмінно. —

Сьогодні з мови я дістав «відмінно»!»

Частини мови! Назви наче й звичні,

полюбиш їх — красиві, поетичні!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Запитання до учнів:

1.Пригадайте в якому розділі науки про мову вивчаються частини мови?

(Частини мови вивчаються у розділі науки «Морфологія»)

2. На які групи поділяються частини мови?

(Частини мови поділяються на самостійні( іменник, прикметник, дієслово, числівник, займенник, прислівник) і службові(прийменник, сполучник, частка)

3. Що вам відомо про числівник ?

(Числівник – це самостійна частина мови, яка вказує на кількість, порядок при лічбі і відповідає на питання скільки? котрий? У реченні виступає другорядним членом речення. Числівники поділяються на кількісні, які відповідаю на питання скільки, наприклад, один, сто, тисяча і порядкові, які відповідають на питання котрий? Наприклад, перший, сотий, тисячний. Числівники змінюються за відмінками і змінюються як прикметники)

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань та очікуваних результатів уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Тема сьогоднішнього уроку – «Числівник, його морфологічні ознаки, синтаксична роль» . Ви навчитеся знаходити числівники в текстах, використовувати їх у власних висловлюваннях, для того щоб ваше мовлення було образне та насичене.

ІV. Опрацювання нового матеріалу.

  1. Пояснення вчителя.

Числівник називає кількість предметів (два, три)

або порядок їх при лічбі (другий, третій)

і відповідає на питання скільки? котри́й? У мовленні вживається тільки з іменниками.

Числівники відповідають на питання скільки? котрий? І в залежності від цих питань поділяються за значенням на кількісні і порядкові.

Кількісні числівники означають кількість предметів при лічбі й відповідають на питання скільки? Наприклад: один, два, п’ять, тисяча.

Збірні – вживаються з назвами осіб чоловічого роду, з назвами малих істот та з множинними іменниками: двоє (хлопців), троє (гусят), п’ятеро (дверей), двадцятеро.

Дробові – що означають самі дробові величини або дробові у сполученні з цілими:. одна друга, п’ять десятих, півтора.

Неозначено-кількісні — вказуть на приблизну кількість предметів: кілька, кількасот, багато.

Як і інші частини мови, числівник змінюється за родами, числами, відмінками.

Кількісні числівники змінюються за відмінками. Порядкові – за числами, родами, відмінками так само, як і прикметники: перший хлопець, перша книга, перше вікно.

Усі числівники (що характерно для всіх іменних частин мови) відмінюються за відмінками. Але півтора, півтори, півтораста, мало, немало, чимало, тобто неозначено-кількісні числівники – невідмінювані.

Числівник виконує різні синтаксичні функції. Він може виступати в ролі підмета, іменної частини складеного присудка, додатка, означення.

У мові числівники найчастіше поєднуються з іменниками: дві дівчини, троє кошенят.

  1. Опрацювання теоретичного матеріалу підручника.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Лінгвістична гра

У кожному ряді слів сховалися «зайві». Списати, підкреслюючи їх, обґрунтувати свою думку. До якої частини мови належать ці слова?

1) Чотири, один, п’ятірка, шостий.

2) Ходять, п’ять, сидять, стояти.

3) Восьмий, далекий, восьмиповерховий, давній.

4) Два, двійня, двійка, дворіччя.

5) Сорока, рушниця, мішок, сорок.

6) Бігти, червоніти, їсти, п’ятий.

7) Дев’яносто, сто, двадцять, другий.

2. Навчальне редагування.

Спишіть словосполучення, виправляючи помилки. Визначте, до якого розряду за значенням належать числівники.

П’ять хлопців, шість дітей, дванадцять коней, тридцять курчат, сім воріт, чотири очі.

3.Колективна робота.

Вставте на місці крапок пропущені числівники. Визначте їх розряд за значенням.

Двоє несуть, четверо за ними йде, а …. замітає.

Де …. бються, третій перемагає.

Краще …. раз показати, ніж сто слів сказати.

4. Творче конструювання

 Утворити з кожної групи слів речення, поставивши слова в потрібній формі.

1) П’ять, хлопці, іти, ліс.

2) Четвірка, гребці, почати, тренування.

3) Десять, три, остача, ділиться.

4) Четвірка, диктант, бути, засмучений.

5) Сотня, бути, підрозділ, козацький, військо.

5.Самостійна робота.

У підручнику з математики знайдіть задачу з дробовими числами. Перепишіть її умову, замінивши цифри словами.

VІ. Підсумок уроку

  1. Узагальнювальна робота

Дайте зв'язну відповідь про числівник як частину мови.

Запитання до учнів.

- До яких частин мови належить числівник?

- Що ж таке числівник?

- Які ознаки властиві числівнику?

- На які групи поділяються числівники за значенням і морфологічними ознаками?

- Яка синтаксична роль числівника у реченні?

2. Гра « Ерудити ».

Запишіть загадку та відгадайте її. Над числівником напишіть групу за значенням.

1. Яке слово має сто сполучень «ли»? (Столи.)

2. Тридцять двоє білих братів сидять у темній в'язниці. (Зуби.)

3. Три ноги, два вуха, а шостий—живіт. (Самовар.)

4. Загородив дід хлівець для п'ятьох овець. (Рукавиця.)

5. Дві дощечки, дві сестрички несуть мене із гори. (Лижі.)

6. Один батько 940 синів має, усім шапки справляє, а в самого немає. (Дуб і жолуді.)

7. Четверо братців під одним дахом стоять. (Стіл.)

8. Двоє братців пішли у річку купаться. (Відра.)

9. Котиться клубок, зовсім без ниточок, замість ниточок — 300 голочок. (їжак.)

10. Сто соколят на одній подушці сплять. (Соняшник.)

11. Два животи, четверо вух. (Подушка.)

12. Реве віл на сто гір, на сто кроків, на сто потоків. (Грім.)

13. Має шкір сім, витискає сльози всім. (Цибуля.)

14. Сиділа бабуся в дев'ятьох кожухах, хто побачить, той заплаче. (Цибуля.)

15. Що то за птах, що на вісьмох ногах? (Комар.)

16. Було собі два брати і обидва Кіндрати, через доріжку живуть і один одного не бачать. (Очі.)

VI. Домашнє завдання

  1. Виписати з підручника з літератури п'ять речень із числівниками.

  2. Згадайте, скільки років вашим батькам, сестрам, братам, бабусі, дідусеві. Розкажіть про них, записуючи їхній вік порядковими або кількісними числівниками.

Використана література:

  1. Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. – К.: Освіта, 2002. – 254с.

  1. Литвин І. В. Українська мова. Тести, вправи, творчі завдання. – К.: А.С.К., 2002. – 270 с.

  2. Ніколаєнко І.О., Терновська Т.П., Ужченко В.Д. Збірник вправ і завдань з української мови. – К.: Освіта, 1997.- 224с.

  1. Український правопис/ Ін-т мовознавства ім. О,О.Потебні НАН України, Ін-т укр. мови НАН України. – К.: Наук. Думка, 2008. – С. 7-10.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Емоційна ефективність учителя: теорія і практика»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.