Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Порядок передавання документів на зберігання до архіву закладу освіти
»
Взяти участь Всі події

Будова та різноманітність квіток

Біологія

Для кого: 7 Клас

05.03.2021

143

2

0

Опис документу:
сформувати в учнів поняття про квітку як видозмінений пагін, ознайомити з будовою квітки — генеративного органа рослини, розкрити біологічне значення го¬ловних її частин: маточки і тичи¬нок; розвивати вміння порівню¬вати, знаходити схожість у будові квіток різних рослин, продовжи¬ти формування вмінь і навичок виконання лабораторної роботи, на підставі виконаної роботи ро¬бити висновки; виховувати почуття бережливого та естетичного ставлення до природи, творчо мислити, заці¬кавленість до в
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Мета:

  • сформувати в учнів поняття про квітку як видозмінений пагін, ознайомити з будовою квітки — генеративного органа рослини, розкрити біологічне значення головних її частин: маточки і тичинок;

  • розвивати вміння порівнювати, знаходити схожість у будові квіток різних рослин, продовжити формування вмінь і навичок виконання лабораторної роботи, на підставі виконаної роботи робити висновки;

  • виховувати почуття бережливого та естетичного ставлення до природи, творчо мислити, зацікавленість до вивчення біології, толерантність,

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форми роботи: розповідь вчителя, лабораторна робота, гра.

Обладнання: кімнатні рослини, моделі квітки, таблиці «Будова квітки», «Різноманітність квіток», фотографії, листівки, картини із зображенням квітів.

Квітка – це усмішка сонця,

яка дає здоров`я й наповнює

світлою радістю

Л.Толстой

ХІД УРОКУ

  1. Організаційна частина

ІІ. Актуалізація опорних знань

Експрес-опитування

  • Назвіть способи розмноження насінних рослин.

  • Які способи вегетативного розмноження рослин вам відомі.

  • Що таке регенерація? Яке її біологічне значення?

  • Що таке живці? Які види живців вам відомі?

  • Що таке щеплення? Яке його біологічне зачення в природі та житті людини?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Вправа на логічне мислення.

Вчитель пропонує учням за кількома реченнями визначити про що буде іти мова на уроці.( На дошці заздалегідь повісити малюнок квітки або букета, прикривши його)

  • Вони є ідеальними посередниками між людьми, оскільки можуть передавати найрізноманітніші почуття: любов, повагу, дружнє співчуття. Вони пробуджують фантазію, повертають бадьорість, покращують настрій.

Подаровані мамі квіти самі скажуть, що ми її дуже любимо. Найбільш квітучою порою року є весна: тюльпани, нарциси, проліски; яблуневий і вишне-вий цвіт...

Даруючи квіти, ми прокладаємо дорогу до сердець. Кожного дня ми доглядаємо за квітами в класній кімнаті. І повірте, що квіти вдячні нам за це. Лю-ди в усі часи вшановували квіти. Про них написано багато чудових рядків:

У світ краси полинем ми сьогодні,

Бо де квіти — там завжди краса.

Є багато квіток запашних.
Кожна квітка красу свою
має.

Ці квіти, милі та ласкаві,
Мені всміхаються й
тобі.

Повідомлення учнів (випереджальні)

  • найбільші квіти серед рослин України в латаття білого (діаметр — 20 см), півонії «Вlue rose» (діаметр— 23 см);

  • тривалість цвітіння льону зазвичай 4 години, а журавлини болотяної — 18 діб?

Квіти —гарне, неповторне створіння природи. Вони різноманітні: за розмірами, формою, забарвленням, поодинокі й зібрані в суцвіття.

Проблемне питання.

Якщо квітка — одна з найважливіших і потрібних частин будь-якої рослини, то спробуймо довести:

- Яке значення квітки в житті рослини?

- Яка її будова?

- Що таке квітка?

IV.Повідомлення теми і завдань уроку

V.Вивчення нового матеріалу

5. 1. Різноманітність квіток у природі, значення квітки у житті рослини

Бесіда

  • На які групи поділяють органи вищих рослин залежно від їхніх функцій?

  • Як ще називають генеративні органи? Чому?

  • Назвіть генеративні органи рослини.

  • Спробуйте дати визначення: що таке квітка? (Відповіді учнів)

  • Отже, квітка— це генеративний орган рослини, який становить собою видозмінений пагін і за безпечує статеве розмноження квіткових рослин.

Запишіть визначення в зошити, користуючись опорним конспектом. (Опорний конспект учні отримують на парту)

5. 2. Будова квітки

Робота з підручником §27 ст. 106

Розповідь, демонстрація моделей квітки, підручника, викреслювання схеми в зошиті.

Мал. 1. Будова квітки: Мал. 2. Будова тичинки:

  1. - квітконіжка; 1 - пиляк;

  2. - квітколоже; 2 - тичинкова нитка;

  3. - чашолисток чашечки; 3 - гніздо; 4 - тичинка 4- стінка;

5 - пелюстка; 6- маточка 5 - пилкові зерна;

Мал.3. Маточка (у розрізі): Мал.4. Види оцвітин:

  1. - приймочка; 1 - подвійна;

  2. - стовпчик; 2 - проста;

  3. - стінки зав'язі; 3 - голі тичинкові

  4. - насінний зачаток; (а) і маточкові

  5. - зародковий мішок; (б) квітки

  6. пилковхід;

Схема 1

«Будова квітки»

Розповідь з демонстрацією кімнатних рослин, ілюстрацій, фотографій.

Розглядаючи схеми, гербарні матеріали, навчальні плакати, малюнки, учні вивчають будову квітки (див. мал. 96 на с.107) складання опорного конспекта Опорний конспект

з/п

Завдання

Відповідь

1.

Значення квітки в житті рослини?

Відбувається статеве розмноження рослин

2

Складові частини рослини

Квітконіжка, квітколоже, чашолистики, пелюстки, тичинки, маточка

3

Будова маточки?

Приймочка, стовпчик, зав'язь

4

Будова тичинки?

Тичинкова нитка, пиляк

5

Будова чашечки?

Являє собою зовнішнє коло чашолистиків, які забарвлені в зелений колір

6

Будова віночка?

Пелюстки — вільні, або зрослопелюсткові

7

Будова оцвітини?

Чашечка і віночок утворюють оцвітину

8

Дайте визначення одностатевих квіток

Квіти, які мають лише тичинки або маточки

9

Дайте визначення однодомних рослин

Коли жіночі й чоловічі квітки містяться на одній рослині

10

Дайте визначення терміна «квітка»

Квітка — це видозмінений, укорочений пагін, пристосований до статевого розмноження

VI. Узагальнення та систематизація знань учнів

6. 1. Виконання лабораторної роботи

Тема. Будова і різноманітність квіток

Мета: ознайомитися з будовою та різноманітністю квіток, їх значенням у житті рослин.

Обладнання: зразки рослин з різними типами квіток.

Хід роботи

Завдання 1. Вивчити будову квітки.

Знайдіть у квітці й позначте на малюнку в зошиті маточку 1, тичинки 2, чашечку 3, віночок 4, квітколоже 5, квітконіжку 6.

Завдання 2. Вивчити будову тичинки і маточки.

Виберіть із запропонованих вам квіток таку, що має тичинку й маточку. Як називається така квітка?

Замалюйте маточку і тичинки, позначте їхні частинки.

Завдання 3. Навчитися розрізняти правильні й неправильні квітки.

  1. Розгляньте пропоновані рослини. Розділіть їх на групи: з правильними та неправильними квітками. Дані занесіть до таблиці.

  2. Знайдіть рослини з простою і подвійкою оцвітиною. Результати занесіть до таблиці.

  3. Підрахуйте у квітках кількість чашолистиків і пелюсток. Результати занесіть до таблиці.

Завдання 4. Навчитися розрізняти дво- й одностатеві (маточкові та тичинкові) квітки.

1. Знайдіть у квітках тичинки й маточки. Розділіть рослини на три групи:

а) з двостатевими квітками;

б) з маточковими квітками;

в) з тичинковими квітками.

2. Результати занесіть до таблиці.

Назва рослини

Ознаки квітки

Тип оцвітини

(проста чи подвійна)

Кількість членів оцвітини

Наявність тичинок і маточок

Тип зав`язі

Тип за симетрією

Зробіть висновки:

1. Квітка —____________________орган покритонасінних. Вона зазвичай розташовується на _________, що закінчується_______. До квітколожа прикріплюються______,_____і_____________.

2. Чашолистики утворюються_________________,а пелюстки — ____________.Якщо у квітці є чашечка і віночок, оцвітину називають ________________.

3. За симетрією квітки бувають_________ і________.

4. Якщо у квітці є тичинки і маточки, вона називається_________. Якщо ж є тільки _____ або тільки_________, одностатевою.

5. Тичинка складається з _________і___________нитки. Кількість _______

у квітках різних рослин різна.

6. Маточка складається з ________,______і_____________.Вона утворюється з одного чи

кількох , число яких можна встановити за особливостями будови_______.

7. У зав'язі маточки знаходяться ___________, а у пиляках тичинок —___________. Тому квітка— основний__________розмноження_________.

VIІ. Закріпленя знань учнів

7. 1. Визначити номери правильних відповідей

7.1.1. Квітка складається з частин:

1) корінь; 2) пелюстки; 3) віночок; 4) маточки; 5) стебло; 6) тичинки; 7) оцвітина; 8) листок; 9) квітконіжка.

Відповіді: 2, 3, 4, 6, 7, 9.

7. 1. 2. Назвати репродуктивні органи

1) Пелюстки; 2) квітка; 3) листок; 4) плід; 5) суцвіття; 6) корінь; 7) пагін; 8) насіння; 9) стебло.

Відповідь: 2, 4, 5, 8.

7. 2. Гра «Знайди зайве»

  • Маточка, тичинка, пелюстки, чашечка, приймочка.

  • Зав'язь, стовпчик, пелюстка, приймочка.

  • Тичинкова нитка, квітколоже, пиляк.

7. 3. Складання сенкану з теми

«Квітка», використовуючи слова:

  • красива;

  • корисна;

  • цвіте;

  • запилюються;

  • утворює плід;

  • видозмінений пагін;

  • продовжує життя рослинного світу.

VII. Підсумок уроку

VIIІ. Домашнє завдання

Вивчити § 27;дати пояснення такому явищу: квіти рослин мають різноманітне забарвлення, але помічено, що рослини, які розкривають квіти ввечері й уночі, найчастіше мають віночок білого і жовтого кольорів.

Творче завдання : Скласти кросворд «Будова квітки»

Додаток 1

Кросворд «Будова квітки»

6.

1.

5.

3.

К

2. В

І

4. Т

К

А

  1. Вона складається з чашолистиків.

  2. Найпомітніша частина квітки.

  3. Верхня частина квітконіжки.

  4. Головна частина квітки (чоловіча).

  5. Головна частина квітки (жіноча).

  6. Складова частина віночка.

Відповіді: 1. Чашечка. 2. Віночок. 3. Квітколоже. 4. Тичинка. 5. Маточка. 6. Пелюстка.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили