Бесіда для учнів «Гнів і агресивність»

Психологія

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас, Дорослі

09.11.2020

265

18

0

Опис документу:
Сьогодні ми поговоримо про те, як навчитися не забивати цвяхи в душі близьких, як залагоджувати ситуації конфлікту, як контролювати власні емоції, що викликають агресивність. Бо агресивність – перший крок до насильства. Епіграфом до уроку будуть служити слова Біблійного царя Соломона: «Добро чиниш – себе прославляєш, зло чиниш – себе принижуєш!»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Бесіда для учнів «Гнів і агресивність»

Сьогодні ми поговоримо про те, як навчитися не забивати цвяхи в душі близьких, як залагоджувати ситуації конфлікту, як контролювати власні емоції, що викликають агресивність. Бо агресивність – перший крок до насильства. Епіграфом до уроку будуть служити слова Біблійного царя Соломона: «Добро чиниш – себе прославляєш, зло чиниш – себе принижуєш!»

Питання до учнів

- Чого навчає притча?

- Як ви гадаєте, чи реально навчитися володіти собою, стримувати негативні емоції?

З’ясуємо суть понять, про які піде мова на нашому занятті.

- Як ви можете пояснити слова «насильство», «агресивність», «агресор», «жертва»?

Насильство - це будь-які умисні дії однієї людини по відношенню до іншої, якщо ці дії порушують права і свободи людини і наносять їй фізичну, моральну чи психічну шкоду.

Агресивність – це поведінка, яка спричинює шкоду іншим людям. Агресія проявляється у побитті інших людей, у вербальних образах, погрозах, ворожих насмішках, жартах, а також містить непрямі форми фізичної та вербальної агресії (бойкот, ворожа міміка та жестикуляція).

Агресор – це людина, яка здійснює насильство.

Жертва – це людина, яка зазнає насильства.

Агресія виявляється у вигляді різних реакцій: роздратування, негативізм, злість, підозрілість, образа, вербальна агресія та інше. Найбільш небезпечною реакцією є використання фізичної сили проти іншої людини – фізична агресія. Підлітки нерідко схильні до прояву сили. На їхню думку, готовність до фізичних дій, з’ясування відносин на кулаках є ознакою хоробрості, мужності, рішучості.

Найактуальнішою проблемою в дослідженнях сучасних психологів та педагогів є зростання агресивності дітей, підлітків та молоді. Актуальність цих проблем засвідчують статистичні дані, що наводяться працівниками різних соціально-психологічних служб, комісій у справах неповнолітніх та центрів суспільних зв’язків МВС. За даними, одержаними цими організаціями, в останні роки значно зросла злочинність серед підлітків і, що особливо тривожно - дитяча злочинність. При цьому правопорушення часто супроводжуються актами агресії, жорстокості й насильства або кояться  в стані афекту.

Які ж причини агресивності, звідки її витоки?

Психологи відзначають декілька факторів, що сприяють агресивності дітей. Ось деякі з них:

  • взаємостосунки з однолітками;

  • стосунки в сім’ї (протилежні вимоги батьків, непослідовність батьків);

  • особливості характеру (гіперактивність, нервовість, збудження);

  • засоби масової інформації (телебачення, кіно, детективи зі сценами насильства тощо);

  • комп’ютерні ігри, мережа Інтернет;

  • засоби, що діють на підсвідомість (наприклад, прослуховування музики).

- Відчуваю ваші внутрішні заперечення, коли серед інших причин агресивності підлітків я назвала вплив музики. Нещодавно я цікавилася у вас, яку музику ви любите слухати?

- Ось для порівняння прослухайте два уривки музичних творів і спробуйте пояснити, що ви відчували під час їх відтворення.

Запис музики рок-групи «Рамштайн» - «Бензин» і мелодія з «Ромео і Джульєтти» Енніо Морріконе. (прослуховування названих мелодій)

- Опишіть свої почуття, викликані кожною з мелодій.

Відповіді дітей.

- Ви любите грати в комп’ютерні ігри?

- Що в цих іграх, розкажіть.

Часто батьки купують своїм дітям комп’ютер для того, щоб вони менше часу проводили на вулиці. Проте в кіберпросторі на дитину очікує не менше загроз, ніж у реальному житті. Інтернет та комп’ютерні ігри викликають звикання, подібне до наркотичного. Результати такого звикання багато в чому подібні – зникає цікавість до реального життя, дитина відчуває роздратування, якщо не може зайти в Інтернет та продовжити гру. Залежна від комп’ютеру людина є асоціальним типом зі збудливою психікою, тобто потенційним порушником закону.

Щоб не бути голослівною, продемонструю для вас справжню агресію дитини, спричинену ломкою від комп’ютерної залежності.

Перегляд уривку телепередачі «Люба, ми вбиваємо дітей», що розповідала про київського хлопчика Сашка і його залежність від віртуальних ігор.

- Які ваші враження від переглянутого уривку?

- Чи знаєте ви особисто приклади негативного впливу комп’ютерних ігор на людину? Розкажіть.

Відповіді дітей.

Анкетування на виявлення рівня агресії.

Людині властива здатність завищувати власну самооцінку. Але якщо чесно і правдиво, бо для себе ж, виконати елементарне тестування, то вам відкриється суть вашого характеру. Ви дізнаєтесь про рівень вашої агресивності, а це допоможе вам пізнати самих себе. Проведемо анкетування.

(Роздатковий матеріал додається)

Бланк тесту

№ з/п

Запитання:

Варіант відповіді:

Так

Ні

1

Чи терпляча ти людина?

 

 

2

Чи впевнений ти в пріоритеті сили над логікою?

 

 

3

Чи вважаєш, що оточуючі заздрять тобі з того чи іншого приводу?

 

 

4

Чи важко тобі утриматися від сварки, якщо ти з кимось категорично не згодний?

 

 

5

Чи подобається тобі іноді робити щось на зло іншим?

 

 

6

Чи буваєш ти неввічливим в тих чи інших ситуаціях?

 

 

7

Чи любиш ти читати детективи, дивитись бойовики та фільми жахів?

 

 

8

Чи подобається тобі кепкувати з інших, бути критичним і саркастичним?

 

 

9

Чи є поруч із тобою людина, яку ти по-справжньому ненавидиш?

 

 

10

Чи буваєш ти неприємним для оточуючих?

 

 

11

Чи вважаєш ти, що дітей слід карати за неслухняність?

 

 

12

Чи вважаєш ти, що застосування смертної кари у деяких випадках виправдане?

 

 

13

Чи відчував ти коли-небудь таку лють, що розбивав чи рвав якусь річ?

 

 

Обробка отриманих результатів.

За кожну позитивну відповідь нараховується 1 бал.

0-4 бали. Учень доброзичливий по відношенню до оточуючих, вважає, що найкращий спосіб спілкування – порозуміння. Він схильний вірити в душевне благородство людини, доброту, справедливість і любов як фактори, які визначають обличчя людства. Але вміння володіти власними емоціями і почуттями нерідко поєднується з недостатністю впевненості в собі.

5-8 балів. Учню властива стриманість, але вона не має нічого спільного з байдужістю чи невпевненістю в собі. У випадку необхідності він здатний підкоряти своїй волі інших людей, не дозволить їм керувати собою, вміє протиставити невмотивованій агресії власну активно-захисну поведінку.

8-13 балів. Учень явно схильний до агресивних імпульсів по відношенню до оточуючих і втрати самоконтролю. Його агресивність носить наступальний характер і досить часто є невмотивованою з боку інших. Він не завжди навіть сам усвідомлює, що його прагнення бути відвертим насправді часто означає прояв агресії. Він часто дає негативні оцінки оточуючим, підвищує тон і використовує лайливі слова.

Тепер, знаючи про себе, наскільки ви схильні до агресії, ви можете навчитися володіти собою у конфліктних ситуаціях, контролювати свої емоції, вгамовувати наростаючу агресивність. У конфліктній ситуації агресор завдає шкоду не тільки жертві, а й собі. Він не хоче відповідати за свої вчинки, спеціально заподіює шкоду іншим, тим самим він руйнує своє здоров’я. Адже лють, жорстокість і злість руйнують його нервову систему - і хвороби неминучі.

Бесіда:

  • Як на вашу думку можна погасити конфлікт, що починається?

  • Чого не можна допустити в діалозі?

  • Як можна вирішити ситуацію мирним шляхом

Усе має причини і наслідки – такий закон філософії життя. І те, якою стане людина, залежить від неї самої. Готовність до самовдосконалення говорить про зрілість характеру. Наймудріший з Біблійних царів Соломон повчав: «Добро чиниш – себе прославляєш, зло чиниш – себе принижуєш!» Усе в руках людини. Про це і старовинна східна притча.  

(Демонстрація відео-притчі «Все в твоїх руках») 

Дуже давно в стародавньому місті жив Майстер, оточений учнями. Найбільш здібний із них якось задумався: «Чи є питання, на яке наш Майстер не зміг би дати відповіді?»

Він пішов на квітучий луг, піймав найкрасивішого метелика й сховав його між долонями. Метелик чіплявся лапками за його руки, й учневі було лоскотно. Посміхаючись, він підійшов до Майстра і запитав:

- Скажіть, який метелик у мене в руках: живий чи мертвий?

Він міцно тримав метелика в зімкнутих долонях і був готовий у будь-яку мить стиснути їх заради своєї істини.

Не дивлячись на руки учня, Майстер відповів:

- Все у твоїх руках.

Ваш вибір, ваша життєва позиція - у ваших руках. Та пам’ятайте одну із Біблійнх заповідей: якого ти хочеш ставлення від людей до себе, так і сам стався до них.

Сподіваюсь, що це заняття нікого з вас не залишило байдужим! І на останок пропоную вам пам’ятку «Як зупинити насильство». Заглядайте в неї якомога частіше…

Пам’ятка «Як зупинити насильство».

• Уникай ситуацій, які можуть призвести до насильства.

• Говори спокійно і впевнено.

• Дай агресору можливість зупинитися.

• Відійди в сторону. Це не ознака слабкості!

• Не прагни помсти ворогам. Вмій просити пробачення.

• Попроси допомоги. Це не ознака слабкості чи боягузтва!

Бажаю вам стати порядними людьми, стати гордістю ваших батьків, рідної школи, бажаю вам ніколи не отруювати своє здоров’я проявами агресивності. І хай у вашому житті панує добро. Примножуйте його…

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.