Бесіда "Бережи здоров"я змолоду"

Опис документу:
Змалечку про здоров"я дітей турбуються батьки, далі на допомогу приходять вихователі, вчителі. Але ціль повинна бути одна - навчити дітей берегти і зміцнювати своє здоров"я, цінувати його, вести здоровий спосіб життя, адже від цього залежить майбутнє людини. Бесіда "Бережи здовов"я змолоду" також дає поради та настанови відомого лікаря Миколи Амосова. Тож будьмо здорові.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Бесіда

Бережи здоров’я змолоду

Мета. Спонукати учнів до аналізу способу життя свого та своєї родини, викликати бажання вести здоровий спосіб життя, цінувати навколишній світ.

Сенека

Головне — здоровим бути —

Це потрібно всім збагнути!
Бо як є здоров’я й сила,
То весь світ людині милий.

Бібліотекар.

«…Здоровий жебрак щасливіший за хворого короля», — писав Артур Шопенгауер. І справді, щастя починається з тілесного та духовного здоров’я. Кожен мріє бути міцним, здоровим і радісним. Від здоров′я залежить усе: настрій, кар’єра, успіх, сімейне благополуччя, навчання.

У старшому і похилому віці здоровя людини залежить від того, як про нього дбали в молоді роки. Не можна бути байдужими, пускати все на самоплив. Адже здоровя – це найкращий дарунок молодості. Щоб його зберегти, потрібно велике бажання та сила волі.

Кожна людина неповторна. Вона має право на повагу, любов, щастя, свободу. Життя – неоціненнийдар, що дається людині один раз. Тому кожному треба задуматися: чи так я живу?

Іноді людина отруює своє життя і свідомо псує здоровя, вживаючи алкоголь, наркотики. Відомо, який шкідливий вплив мають ці речовини на організм, особливо дитячий. Але чомусь багато хто вважає, що алкоголь чи наркотики йому не зашкодять. Наукові дослідження підтвердили, що куріння шкідливо впливає не тільки на легені, а й кістки, суглоби і мязову тканину людського організму. Курці частіше страждають від зміщення і деформації міжхребцевих дисків. У любителів цигарок довше загоюються рани. Кожна цигарка “перетворює на дим” близько 2,5 мг вітаміну С. Майже стільки його міститься в маленькому апельсині.

Здоровий спосіб життя.  Багато-хто розуміє під цим поняттям просто відмову від шкідливих звичок і заняття спортом. Насправді, здоровий спосіб життя – це набагато глибше поняття, це стиль життя і мислення. Для кожної людини – це щось особливе. Саме думки людини становлять основи здорового способу життя.
Спосіб життя – це не лише характер людської поведінки, яка позитивно чи негативно впливає на здоров’я. Сам характер поведінки зумовлений фізичним та культурним середовищем, вихованням, матеріальними можливостями. На формування способу життя впливають стереотипи стосунків між людьми, їхній життєвий досвід і соціальні умови та середовище.
Саме поняття «здоровий спосіб життя» з’явилося не дуже давно, але дотримуватися його принципів люди намагалися віддавна. Ще в середньовіччі, а можливо, й раніше люди знали основи здорового способу життя, от тільки мотивація у них була зовсім іншою, ніж тепер у нас.
Про те, щоб жити абсолютно здоровим не було й мови, але обов’язково слід було дотримуватися основ здорового способу. Основи здорового способу життя входили й до релігійних постулатів. А оскільки релігія була популярною, то багатьом доводилося дотримуватися здорового способу життя, навіть того не усвідомлюючи.
  Сьогодні люди, котрі дотримуються здорового способу життя, мають на меті щось зовсім інше. Люди хочуть зберегти свій організм здоровим, адже його й так ослаблюють такі чинники як погана екологія, забруднена вода, а також популярні тепер шкідливі звички.
  Ми знаємо багатьох людей, котрі розповідали, як вони у молоді роки займалися спортом, а згодом припинили, і далі й потовстішали, з’явилася ядуха та ін.
  Здоров’я не можна придбати раз і назавжди на якомусь етапі життя. Організм може бути здоровим лише тоді, коли він розвивається, доповнюється різними новими корисними для здоров’я елементами, звичками і, таким чином, вдосконалюється. Тому здорового способу життя треба увесь час вчитися, а треба виховувати потребу в ньому.
  Отже, можна сміливо сказати, що основи здорового способу життя – це регулярне і цілеспрямоване дотримання і виконання простих правил.

Учень.

Відмовитись від шкідливих звичок
Природно, найшкідливішими звичками вважають куріння, наркотики й алкоголь. Це три великі вороги здоров’я. Іноді їх вживання є наслідком певної стресової ситуації, а потім у деяких людей це набуває системного та регулярного характеру. Таким чином люди намагаються начебто полегшити своє життя чи розширити можливості для соціальних контактів.
До шкідливих звичок також належить жування жуйки, фаст-фуд замість повноцінного харчування. Ми можемо інколи це собі дозволити, але в жодному разі не зловживати цим.

Учениця.
Підтримувати м’язи у тонусі
До умов, що сприяють збереженню здоров’я, без сумніву, належить фізична культура та спорт. Вони є основними чинниками формування гармонійної особистості. На сучасному етапі розвитку суспільства зростають вимоги до фізичної підготовки людей. Адже саме рівень здоров’я – нерідко є головним чинником працездатності в процесі життєдіяльності людини.
  Це не означає, що Ви повинні одразу йти та займатися серйозним видом спорту. Вранішня зарядка також буде гаразд.
Не слід вважати, що заняття фізичною культурою і спортом самі собою ґарантують міцне здоров’я, адже є наступне правило здорового способу життя.

Учень.
Загартовувати організм
Здоровий спосіб життя – сам собою є профілактикою різних захворювань. Щоб запобігти простуді й підвищити імунітет, придумали загартовування. Моржування або обливання холодною водою взимку – це радикальні методи. Загартовування можна починати з прийому контрастного душу: три хвилини холодна вода, три – гаряча. Влітку можна обливатися холодною водою і купатися в джерелах.
  До речі, поїдання морозива – це теж загартовування. Так можна підготувати горло до низьких температур і уникнути простуд. Загартовування необхідне й дітям. Їх можна купати в холодній воді купання і обтирати вологим рушником. Треба відзначити, що загартовування – це не просто звикання до низьких температур, це підвищення терморегуляції тіла. «Морж» і в лазні почувається добре.
  Здоровий спосіб життя у кожного свій, потрібно тільки вибрати його для себе і дотримуватись із задоволенням.

Учениця.
Вживати здорову їжу.
Знову ж таки, не варто сприймати все категорично. Чи можна говорити, що людина, яка харчується виключно гамбургерами, дотримується здорового способу життя, навіть якщо вона при цьому бігає марафон і загартовується?
  Для декого здорова їжа – це овочі та молоко на сніданок, обід і вечерю. Але ж їжа має бути поживною, насиченою вітамінами і мінералами. Долучіть до Вашого щоденного раціону яйця (джерело білка, знижують ризик інфарктів та інсультів), банани (містять калій), чорницю (для очей і від старіння), зелень, овочі й фрукти. Завдяки свіжим фруктам і овочам, наприклад, винограду, яблукам, моркві, помідорам, огіркам ваші страви будуть ще смачнішими. А такими стравами як грибний суп, холодник (окрошка) та різні салати Ви не тільки насолодитеся, але і насититеся. З м’яса краще вибрати курятину – в ній міститься менше жирів, є селен і вітамін В. А з риби – лососину, вона допоможе знизити рівень холестерину, захистить від деяких видів раку. Корисно все, що готують з цілого зерна: коричневий рис, хліб, каші.
  І ще одне правило – від японців: здоровий спосіб життя – це коли щодня Ви їсте продукти всіх кольорів веселки.

Учень.
Створити комфортні психологічні умови.
Здоровий спосіб життя – це також і комфортні психологічні умови. Не можна говорити, що Ви дотримуєтеся здорового способу життя, якщо радієте всього один раз на день, коли приходите додому і знімаєте тісні черевики. Це, звичайно, загартовування характеру, але краще візьміться за заняття з йоги. Зазвичай, на шляху до здорового способу життя найскладнішим є перший крок: фізичні навантаження. Ми обіцяємо собі, що, наприклад, із понеділка почнемо бігати, з наступного місяця – ходити в басейн, а взимку – загартовуватися, але нічого з цього всього зробити не вдається. А отже, і не треба.
  Якщо Вам не хочеться бігати або плавати, тоді «парашутний спорт не для Вас». Тренувати серце можна, почавши більше ходити пішки: припинити їздити ліфтом і купити крокомір. Японці говорять, що той, хто робить 10 000 кроків щоденно, житиме більше ста років і не хворітиме. Підтримувати тіло в хорошій фізичній формі можна й іншими способами. Наприклад, гра з друзями у футбол (для чоловіків), східні/латиноамериканські/класичні танці (для жінок) і секс (для всіх).

Бібліотекар.
Формувати і дотримуватись чітких принципів
Це основний і завершальний етап, що дозволяє поєднати попередні етапи в одне ціле та насолоджуватися життям. Ви маєте усвідомити, що не позбавляєте себе жодних благ. Ви лише допомагаєте своєму організму. Якщо Вам так і хочеться порушити «заборони», то нема біди, якщо зрідка в хорошій компанії Ви вип’єте келих хорошого вина і скуштуєте смачних смажених страв.
  На заході здоровий спосіб життя громадян – турбота держави і бізнесу. Іпотека стимулює жителів дотримуватися здорового способу життя і прагнути до довголіття, щоб не залишати виплати кредитів дітям. Корпорації вважають, що здоровий підлеглий ліпше ніж хворий, і заохочують співробітників дотримуватися здорового способу життя. Наприклад, сприяють у кар’єрному рості тільки тим, котрі не курять, роздають абонементи у фітнес-центри та ін.
  Здоровий спосіб життя – це комплекс оздоровчих заходів, що забезпечують гармонійний розвиток, зміцнення здоров'я, підвищують продуктивність праці. Це відповідні форми і способи щоденного життя, відмова від шкідливих звичок, загартовування, оптимальний руховий режим. За таких умов здоров’я поліпшується та змінюється.

З давніх-давен люди жили в тісному контакті з природою. Наші далекі предки знали безліч рецептів загартування людського організму. Їх варто використовувати й сьогодні. Наприклад, і це підтверджують наукові дослідження, морква зміцнює пам'ять , капуста поліпшує роботу шлунка й мозку. Горіхи стимулюють діяльність головного мозку і зміцнюють нервову систему. При розумовій і психічній втомі на допомогу прийде ріпчаста цибуля. Лимон полегшує сприйняття інформації. Капуста заспокоює і знімає нервозність. Полуниця нейтралізує негативні емоції. Ізраїльські медики дійшли висновку, що природний антиоксидант лікопен, який є в стиглих помідорах, сприяє профілактиці астми, викликаної фізичними перевантаженнями.

Від того, яким повітрям ми дихаємо, яку воду п’ємо , що їмо, також залежить наше здоров′я . Екологічна ситуація в Україні досить складна. Наслідки Чорнобильської катастрофи, інших екологічних лих негативно впливають на здоров′я нації. Тому з раннього віку кожен повинен усвідомити цінність здорового способу життя. Заняття фізкультурою, спортом, дотримання правил особистої гігієни, самоповага до себе як до особистості допоможуть зміцнити, загартувати організм і душу. Висока самоповага, стверджують психологи, - не синонім зарозумілості. Людина з високою самоповагою не вважає себе кращою за інших, а просто вірить у себе і в те, що зможе сама позбутися своїх недоліків, поганих звичок. Навіть те, про що ми думаємо, впливає на нас і оточуючих. Негативні думки пригнічують людину, а позитивні – додають натхнення, здоров′я. Відому фразу Сенеки про здоровий дух цитують не повністю. А звучить вона так: «Треба молитися, щоб здоровий дух був у здоровому тілі».

Слід пам’ятати очевидне: щастя, до якого всі ми прагнемо, неможливе без здоров′я , здоров′я неможливе без піклування про нього, а піклуватися потрібно вміти і хотіти. Треба знати, що для здоров′я корисне, а що шкідливе, що від Бога, а що від лукавого, який шлях веде до розквіту і гармонії сили та краси, а який – у прірву.

Наостанок хочу дати вам декілька порад великого українця, всесвітньовідомого лікаря Миколи Амосова:

  1. У більшості хвороб винна не природа, не суспільство, а сама людина. Найчастіше вона хворіє від лінощів і жадібності, але іноді й від неусвідомлення ціни здоров′я.

  2. Не сподівайтеся на медицину. Вона непогано лікує деякі хвороби, але не може зробити людину здоровою.

  3. Щоб не хворіти, потрібні власні зусилля, постійні та значні. Замінити їх не можна нічим. Людина, на щастя, настільки досконала, що повернути здоров’я можна завжди, тільки необхідні зусилля повинні зростати з віком і поглибленням хвороб.

  4. На жаль, здоров’я, як важлива мета, постає перед людиною, коли смерть стає близькою реальністю. Однак, людину зі слабким характером не може навіть смерть надовго злякати.

  5. Основними складниками здоров’я є фізичні навантаження, обмеження у харчуванні, загартування, час і вміння відпочити. І ще – щасливе життя! На жаль, без перших умов людина здоров’я не забезпечить. А якщо немає щастя в житті, то де знайти стимули для зусиль, щоб напружуватись і голодувати? На жаль!

  6. Природа милостива: досить 20-30 хв. фізкультури у день, але такої щоб задихатися, спітніти і щоб діяльність пульсу збільшилася вдвічі.

  7. Треба обмежувати себе у їжі.

  8. Уміти розслаблятися – наука, але до неї потрібен ще характер. Якби він був!

  9. У народі кажуть, що здоров′я – щастя вже само собою, а хвороба – нещастя. Чи варто битися за здоров′я ? Подумайте.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!