Активна і пасивна лексика. Застарілі слова (архаїзми та історизми). Неологізми.

Опис документу:
Конспект уроку

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Активна і пасивна лексика. Застарілі слова (архаїзми та історизми). Неологізми.

Мета: формувати ключові компетентності:

уміння вчитися- самоорганізовуватися до навчальної діяльності;

загальнокультурну – дотримуватись норм мовленнєвої культури; зв’язно висловлюватись в контексті змісту;

інформаційну – навчати учнів використовувати таблиці, схеми як джерело інформації;

комунікативну – уміти спілкуватися усно й писемнр рідною мовою;

Формувати предметні компетентності та компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично-зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній

-мовної і мовленнєвої – формувати в учнів вміння розпізнавати слова, що належать до активної і пасивної лексики, зокрема застарілі слова (архаїзми та історизми)і неологізми ; вміння доречно їх вживати в мовленні;

діяльнісної – розвивати спостережливість, образне мислення, пам’ять, кмітливість;

соціокультурної -  виховувати любов до рідного слова

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, таблиця

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент

Уже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо .

Роботу швидше починаймо

А тепер за парту

Всі сідайте рівно.

І до роботи візьмемось сумлінно.

  1. Перевірка домашнього завдання

3. Ознайомлення з темою, метою й завданнями уроку. Мотивація навчальної діяльності

Послухайте уривок із твору В.Малика.

На привалі за Ворсклою до Святослава підійшов князь Володимир Переяславський. На голові – золотий шолом, міцну засмаглу шию охоплювало золоте ожерелля, що одночасно було і прикрасою, і князівською відзнакою; ліва рука – на рукояті меча, правою поправив на плечі червоне корзно, що шовково шелестіло під вітром. («Черлені щити»).

Як ви гадаєте, про які часи йдеться в тексті?

На чому ґрунтується ваш висновок?

Чи часто ми вживаємо застарілі слова?

У яких ситуаціях?

Отже, цей шар лексики дуже важливий. Які саме це слова і для чого вони служать – про це сьогодні дізнаєтеся більше.

4. Основна частина уроку

Робота з підручником опрацювання теоретичного матеріалу, ст. 44-45

Слова, що особливо часто використовуються в мовленні, називають найістотніші для суспільства реалії, поняття, ситуації. Наприклад, земля, хліб, голова, йти,, білий, вгору, тут, він, п’ять, другий тощо.

Є в мові слова з обмеженим уживанням, що позначають рідкісні реалії, предмети, терміни, власні імена, що вийшли з ужитку. Вони діляться на дві групи: історизми – слова, що позначають предмети, поняття, які зникли у зв’язку із соціально-побутовими та суспільно-політичними змінами (кольчуга, кріпак. смерд); архаїзми – старі назви, які в сучасній мові замінені іншими (уста – губи, ректи - говорити); неологізми – нові слова, що поділяються на загальномовні (менеджер, дисплей) і авторські (громовиця – Леся Українка, яблунево-цвітно – П.Тичина).

Закріплення вивченого матеріалу.

Прослухати прислів’я. Вказати застарілі слова, пояснити їх значення.

Як одступиш од грамоти на аршин, то вона од тебе на сажень. Ліпше живий хорунжий, як мертвий сотник. Хоч і надів жупан, не цурайся свитки. Порожня миска не вабить писка. В нього і сволок молоко дає.

Творче завдання.

/До поданих застарілих слів дібрати відповідні загальновживані слова./

Ліпота, стезя, перст, чоло, десниця, рамена, глаголити, вуста.

Для довідок:

Краса, шлях, палець, лоб, правиця, плечі, говорити, губи.

Пояснювальна робота.

/Пояснити значення кожного з неологізмів. 2-3 з них увести до самостійно складених речень/

Дискета, компакт-диск, дискотека, біоробот, кіборг, трилер.

Вправ Прочитати. Які з поданих слів відносно недавно були неологізмами, сьогодні ж належать до загальновживаної лексики? Які слова є неологізмами дотепер?

Таксобус, файл, дискотека, дискета, субсидія, принтер, факс, відеомагнітофон, плеєр, ксерокс, слаксис, компакт-диск, СНІД.

Вправа 79

5.Підсумок уроку.

6. Домашнє завдання.

Вивчити теоретичний матеріал, виконати вправу 82

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
1
дн.
0
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!