Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
• Вислуховуйте дитину не перебиваючи, проявляйте щирий інтерес до нього, його розповідей і прохань.
• Не примушуйте дитину робити те, до чого він не готовий, якщо він втомився, засмучений, збуджений.
• Не критикуйте і не порівнюйте її з іншими дітьми.
• Не вимагайте від дитини занадто багато. Пам’ятейте, що в кожного свої можливості.
• Не починайте розмову з: «Не так зробив», «Погано зробив». Почніть з похвали за спробу, намагання дитини
•Раціонально встановлюйте правила і обмеження: якщи їх занадто багато дитина просто перестає їх помічати; якщо вони будуть не обґрунтованими – перестає їх ігнорувати.
Як бачите, спілкування дітей і дорослих будується на любові та прийнятті своєї дитини. Поради психолога – це не готові рецепти, а напрямку вашого руху у вихованні дитини в сім'ї.
Напевно, ви додасте до них свої.
Взяти «прийняття», додати до нього «визнання», змішати з певною кількістю «батьківської любові і доступності», додати «власної відповідальності», приправленною «люблячим батьківським і материнським авторитетом».
Упорядник буклету:
Практичний психолог ХГ № 13
Балинська Марина В’ячеславівна
Багато батьків чули, що дитину треба любити безумовно. Але, тим не менш, їх турбує питання: «А як же виховання? Якщо дитину любити у будь-яких його проявах, так він і «на шию сяде”, виросте егоїстом, який вважає, що йому все дозволено». Бувають випадки, коли батьки вибирають принцип “з крайності в крайність". В залежності від обраного стилю виховання, мама і тато можуть або «тримати дітей в їжакових рукавицях», або виховувати за принципом «лише б дитина не плакала». І в тому і в іншому випадку неминучі проблеми. Дитина або ризикує вирости безініціативним, флегматичним, заляканим; або – примхливим, агресивним, не визнавати авторитету батьків. Що ж робити? Як знайти ту золоту середину?
Любити дитину — значить безумовно приймати його, але в той же час допомагати йому змінюватися, розвиватися, рости. Як виявляти свою любов до дитини?
12 правил спілкування
поведінки батьків
з дітьми
Поза сумнівів, що саме від батьків залежить, якими будуть їхні діти: чи стануть вони впевненими в собі, які оцінюють свої вчинки адекватно, дорослими людьми, або все життя будуть боротися з комплексами, отриманими, можливо, у дитинстві. Зрозуміти, як потрібно правильно поводитися, він може, тільки випробувавши на собі всі моделі поведінки: і хороші, і погані. Щоб встановити довірливе спілкування з дитиною і домогтися його правильної поведінки, потрібно дотримуватися кількох простих правил.
1. Дайте дитині зрозуміти, що Ви завжди її любите і приймаєте його таким, який він є. Коли Ви говорите дітям добрі слова, відбувається емоційне «підживлення», яке допомагає їм розвиватися, і формується висока адекватна самооцінка.
2. Більше приділяйте увагу невербальному спілкуванню з дитиною. Частіше посміхайтеся, обіймайте його. Вчені довели, що людині необхідно 8 обіймів на день, щоб почувати себе нормально.
3. Намагайтеся, щоб Ваші слова не розходилися з ділом. Дитина може перестати довіряти Вам і почати робити те ж саме. У спілкуванні батьків з дитиною не повинно бути ніякого лицемірства.
4. Не втручайтеся, коли дитина не просить допомоги. Просто підтримайте його. Іноді йому потрібно отримувати і негативний досвід, бачити наслідки своїх вчинків.
5. Не відмовляйте дитині в допомозі з «педагогічних міркувань», допоможіть йому, якщо він не може впоратися сам – зробіть це разом.
6. Нічого не нав'язуйте, діти самі будуть робити те, що їм справді цікаво. Краще запропонувати ліпший варіант, обґрунтувавши його переваги; показати це власним прикладом
7. Вчіться слухати свою дитину, адже саме в спілкуванні Ви дізнаєтеся про його переживання і потреби. Намагайтеся розуміти без слів: є речі, про які дітям важко говорити прямо. Не залишайте його без підтримки наодинці зі своїми переживаннями.
8. Приділяйте дитині максимум уваги: читайте, грайте, займайтеся. Часто погану поведінку дітей викликано браком уваги з боку батьків і вони будь-якими способами намагаються домогтися його (можливо навіть деструктивними).
9. Показуйте, що Ви своїй дитині довіряєте, діліться почуттями, питайте, як правильно вчинити. Спілкуйтеся з дітьми на рівних.
10. Не сперечайтеся з дитиною, вона буде робити так само, суперечка збільшує відстань між людьми. Просто спокійно, по-доброму пояснюйте свою точку зору.
11. Правильно реагуйте на його поведінку, намагайтеся зрозуміти, що змусило дитину вчинити саме так. Завжди оцінюйте вчинок, а не особистість дитини. Дайте їй зрозуміти, що Ви її все одно любите.
12. Частіше говоріть «будь ласка», «дякую», вчіть хорошим манерам і правильній поведінці на своєму особистому прикладі.
Правильне спілкування – це таке спілкування між дитиною та її батьками, коли слова можуть бути і не потрібні. Вміння сказати без слів – свідчення справжнього і глибокого розуміння.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»