До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
5
міс.
2
1
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

«Як опанувати свій емоційний стан під час підготовки та складання ЗНО»

Опис документу:
Мета тренінгу розвивати емоційну компетентність учнів, формувати уміння опанувати свій емоційний стан; сприяти розвитку самоконтролю поведінки та готовності до управління власними емоціями в усталених і емоційно напружених життєвих ситуаціях; сприяти розвитку компетенцій емоційної саморегуляції, формувати відповідальність за власні емоційні прояви та поведінку. Вік учасників: 16-17років, 11 клас.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Навчально-методична розробка

заняття з елементами тренінгу для учнів 11-х класів «Як опанувати свій емоційний стан під час підготовки та складання ЗНО»

Мета: розвивати емоційну компетентність учнів, формувати уміння опанувати свій емоційний стан; сприяти розвитку самоконтролю поведінки та готовності до управління власними емоціями в усталених і емоційно напружених життєвих ситуаціях; сприяти розвитку компетенцій емоційної саморегуляції, формувати відповідальність за власні емоційні прояви та поведінку.

Вік учасників: 16-17років, 11 клас.

Форма проведення: заняття з елементами тренінгу.

Тривалість заняття: 1год.15 хв. – 1,5 год.

Обладнання: дошка, ручки, ватман, маркери різних кольорів, хмаринка на ватмані, паперові зірочки, скоч, двійний скоч, плакат «Угода групи».

Хід заняття

1.Вхід в контакт. Привітання учасників (1-2 хв.)

- Доброго дня всім присутнім! Рада вас бачити. Бажаю вам і собі отримати від нашого спілкування позитивних емоцій, корисної інформації та відкрити для себе щось нове.

2.Вправа – привітання «Нетрадиційне привітання»

Мета: сприяти встановленню контакту між учасниками групи, зняттю напруги та створенню невимушеної атмосфери в групі.

Матеріали: не потрібні.

Час: 3-5 хвилин.

Зміст.

- Пропоную привітатися один з одним нетрадиційним методом, виходьте на середину. Психолог називає метод привітання, робить паузу, дав можливість привітатися всім учасникам цим методом. Варіанти нетрадиційних методів привітання:

а) двома долонями;

б) ліктями;

в) стопами ніг;

г) плечима;

ґ) спиною;

д) колінами.

3. Вправа «Угода групи»

Мета: акцентувати увагу учасників на дотримання угоди групи під час роботи.

Матеріали: плакат «Угода групи».

Час: 2-3 хвилини.

Зміст.

- На одному з занять ми з вами прийняли угоду групи, тобто правила роботи і спілкування під час нашого заняття. Нагадайте, будь ласка, їх собі, переглянувши.

(Переглядають 1 хвилину: звертатися один до одного на імя, говорити по черзі, лаконічно висловлюватися, бути доброзичливими, поважати думку іншого, говорити від себе, зберігати таємниці, бути активними, «тут і тепер» (під час заняття всі говорять лише про те, що турбує їх саме зараз, і обговорюють те, що відбувається з ними в групі), бути чесними, об’єктивними, бути позитивними). Психолог може зачитати угоду групи вголос. Нагадати учасникам, що дотримання угоди групи, наше спілкування робить комфортним і продуктивним.

4. Вправа «Броунівський рух»

Мета: Розігрів, стимуляція індивідуальної активності, активізація групи.

Матеріали: не потрібні.

Час: 3-5 хвилин.

Зміст.

- Виходьте на середину, пропоную утворити коло і рухатися хаотично по приміщенню, уявляючи себе в різних ситуаціях, як:
— як люди, які прогулюються по парку;
— як люди, які запізнюються на потяг;

як люди, які йдуть без парасольки під дощем, який тільки починається; пустився сильний дощ; пішов град;

як люди, які збирають на галявині квіти, хто любить – збирає гриби, милується природою.

- Повертайтеся на свої місця.

Обговорення.

- Як себе почуваєте?

- Що відчували, коли були в різних ролях, ситуаціях?

- Які почуття у вас виникали під час цієї вправи?

- Яка ситуація була більш комфортною, приємною?

5. Вправа «Асоціація»

Мета: стимулювати образне мислення, визначити думки учасників відповідно актуального питання, продемонструвати різні думки з приводу одного і того ж питання.

Матеріали: ватман, маркер.

Час: 5 хвилин.

Зміст.

- Пропоную виконати вправу, яка називається «Асоціація». Асоціації - це перше, що спадає на думку, коли ви чуєте якесь слово або бачите якийсь предмет. Постарайтеся не замислюватися довго, говорите перше, що спадає на думку. Назвіть слова-образи, які виникають у вас, коли чуєте, думаєте про майбутнє зовнішнє незалежне оцінювання.

Асоціації записуються психологом на ватмані.

Психолог дякує за асоціації.

- Отже, ми бачимо, якими різними є ваші відповіді. Кожний образ має місце бути. Деякі слова емоційно забарвлені, навантажені. Звернемо на них увагу. (Психолог підкреслює їх іншим кольором маркера). Ці асоціації пов’язані з дискомфортом, неспокоєм, переживанням, тривогами, невпевненістю у своїх силах… Дуже важливо змінити цей настрій на конструктивний, спрямований на плідну підготовку до тестування, на успіх.

6. Вступне слово психолога (3хв.)

Сьогодні ми продовжуємо наші заняття з психологічної підготовки до участі в зовнішньому незалежному оцінюванні. Зовнішнє незалежне оцінювання - неминучий етап життя для тих, хто хоче здобути вищу освіту. Сьогодні на занятті почнемо шукати відповідь на запитання, як опанувати свій емоційний стан під час підготовки та складання ЗНО. Пошук відповіді на це питання розрахований на декілька занять. Якщо коротко нагадати вам, що таке емоційний стан, то це поняття, що об'єднує настрій, внутрішні почуття, потяги, бажання й емоції.

У нашому організмі є термостат – своєрідний «автопілот», який підтримує температуру тіла на постійному рівні – 36,6°С, незалежно від того, мороз чи спека. Так само кожен з нас має своєрідний психологічний термостат, який дозволяє зберігати благоприємну емоційну атмосферу усередині, незважаючи на зміни емоційної погоди навколо. Не всі знають про його існування, тому можуть і не користуватися. А це можливо! Пропоную дослідити і порозвивати свій психологічний термостат.

7. Вправа «Скульптура» (техніка Театр Образ)

Мета: розширити уявлення учнів про якості, вміння, навички людини, які сприяють (не сприяють)підтриманню благоприємної емоційної атмосфери усередині, стимулювати образне мислення, усвідомлення зв’язку між емоцією і тілесним самовираженням.

Матеріали: перелік якостей, вмінь, навичок людини, які сприяють (не сприяють) підтриманню благоприємної емоційної атмосфери усередині.

Час: 15 – 20 хвилин.

Зміст.

- Зараз ми всі спробуємо себе в ролі скульпторів. Вправа називається «Скульптура». Пропоную обєднатися у дві групи (розрахуйтеся на 1 та 2). Група під номером 1 – це ваше місце роботи. Група під номером 2 – це ваше місце роботи. Кожна група отримує перелік якостей, вмінь, навичок людини, які сприяють (не сприяють) підтриманню благоприємної емоційної атмосфери усередині, знаходженню / не знаходженню рівноваги (роздається групам). Завдання: 1) прочитайте та обговоріть у групі свій перелік якостей, вмінь, навичок людини; 2) спробуйте зліпити скульптуру людини, створити образ, використовуючи ваші тіла, який відображає володіння якостями, вміннями, навичками з вашого переліку. Це повинен бути цілісний, груповий статичний образ. У скульптурі повинен бути задіяний кожен учасник групи. Після обговорення і створення «Скульптури» кожна група презентує свою «Скульптуру». На виконання завдання дається 5-7 хвилин.

Перелік якостей, вмінь, навичок людини, які сприяють підтриманню благоприємної емоційної атмосфери усередині: усвідомлювати і розуміти власні емоції й почуття, усвідомлювати важливість емоційної сфери у житті, уміння управляти емоціями, вміння зосереджуватися на головному, об’єктивно сприймати реальність, вміння зберігати спокій, рівновагу у напружених ситуаціях, прагнення до самовдосконалення, вміння співпрацювати з іншими людьми, позитивне ставлення, оптимістично мислити, бачити

позитивні аспекти життя, мотивувати себе, вірити у можливість позитивних змін, стан зібраності, підвищена готовність до роботи, мобілізованість, бути відповідальним за власне життя і події, які відбуваються, впевненість в собі, звичайний м'язовий тонус, звичайна координація рухів, звичайна рухова активність, підвищений настрій, звичайна мова, поліпшення пам'яті - легко пригадується те, що потрібно, поліпшення здатності до зосередження, підвищення кмітливості, гарна спритність, підвищення розумової працездатності, почуття психічного комфорту, адекватна самооцінка, задоволення своєю роботою… (додаток 1)

Перелік якостей, вмінь, навичок людини, які не сприяють підтриманню благоприємної емоційної атмосфери усередині: нерозуміння власних емоцій й почуттів, несформованість вміння управляти емоціями, несформованість вміння зосереджуватися на головному, необ’єктивність у сприйнятті реальності, невміння зберігати спокій, рівновагу у напружених ситуаціях, невміння співпрацювати з іншими людьми, негативне ставлення, песимістично мислити, не бачити позитивні аспекти життя, зневіра, нецілеспрямованість, почуття втоми, незібраності, неуважності, байдужості, безвідповідальність за власне життя і події, які відбуваються, значна м'язова напруга, зниження точності рухів, порушення координації, погіршення почерку, різке посилення рухової активності, неможливість усидіти на одному місці, метушливість, прагнення ходити, змінювати положення тіла, почуття непевності в собі, очікування невдачі, провалу, зниження настрою, пригніченість, почуття страху, паніки, розпачу, значне зниження працездатності, порушення мови - поява тривалих пауз, запинок, збільшення кількості особистих слів, заїкуватість, занадто тихий голос, погіршення пам'яті, погіршення уваги, зниження кмітливості, розгубленість, значне зниження розумової працездатності, швидка розумова стомлюваність, почуття психічного дискомфорту, емоційна вразливість і чутливість, занижена самооцінка, незадоволення своєю роботою… (додаток 2)

Робота в групах (5-7 хв.).

- Час вичерпано. Всі готові (якщо ні, скільки хвилин вам ще треба?)? Зараз кожна група презентує свою «Скульптуру». Завдання іншої групи: спробувати здогадатися та назвати, які якості, вміння, навички утілено в образі.

Презентація 1 групи (перелік якостей, вмінь, навичок людини, які сприяють підтриманню благоприємної емоційної атмосфери усередині). Обговорення образу другою групою. Подякувати за обговорення.

- Прошу ознайомити з переліком, зачитайте перелік.

Подякувати за презентацію 1 групу. Запропонувати запам’ятати цей образ.

Презентація 2 групи (перелік якостей, вмінь, навичок людини, які не сприяють підтриманню благоприємної емоційної атмосфери усередині). Обговорення образу першою групою. Подякувати за обговорення.

- Прошу ознайомити з переліком, зачитайте перелік. Подякувати за презентацію 2 групу.

Екологічна вправа. Проведення виходу з ролі для 2 групи: запропонувати кожному окремо по готовності показати своїм тілом одну якість, вміння, навичку людини, яка сприяє підтриманню благоприємної емоційної атмосфери усередині, яку б вони хотіли у себе бачити та назвати її. Запропонувати запам’ятати цей образ.

Подякувати за яскраві образи.

Обговорення.

- Поділіться своїми враженнями від виконання вправи:

- Як виконувалася вправа: легко, важко?

- Що відчуваєте?

- Як відбувався процес побудови скульптур?

- Чи змінювався емоційний стан, коли знаходилися в різних скульптурах?

- Як впливають позиції тіла на емоції?

Підсумок психолога.

- Тепер ви знаєте та відчули на собі, які якості, вміння, навички людини, що сприяють, що не сприяють підтриманню благоприємної емоційної атмосфери усередині. Є така техніка впливу на емоційний стан через зміну позицій тіла. Наше тіло є ніби провідником емоцій. Коли боїмося або хвилюємося, це видно неозброєним оком: тіло стискається, голова втягується в плечі, плечі піднімаються, спина сутулиться. Якщо емоції так впливають на наше тіло, чи можлива зворотня залежність? Так, зміна позицій тіла впливає на емоційний стан. Знання цієї закономірності може допомогти навчитися викликати бажані емоції. Цю техніку, яка дозволяє за секунди змінити внутрішній стан, використовують актори. Встаньте рівненько, зробіть глибокий вдих, розпряміть плечі, підніміть голову, дивіться прямо перед собою… Постійте так декілька секунд, вимовіть щось впевнено, навіть командним тоном. Завершіть вправу тоді, коли відчуєте упевненість, силу, власну гідність. Запам’ятайте цей стан.

8. Інформаційне повідомлення (5 хв.)

Емоційний стан таки накладає відбиток на сфери людського життя. Давайте подивимось, які відбитки накладають емоції на людину.

Емоції і фізичне тіло. Все, що відчуваємо і переживаємо, відбивається в тілі (напруження м’язів, судинні реакції, зміна дихання і кровообігу тощо). Тіло є певним екраном, на який проектуються емоційні стани. Емоційні зміни охоплюють весь організм і дістають зовнішнє вираження. Вони проявляються у виразних рухах: міміці (виразні рухи обличчя), пантоміміці (виразні рухи всього тіла) та голосових реакціях (інтонація і тембр голосу), а також у мікрорухах (тремор, реакції зіниць тощо).

Емоції і сприйняття. Переживання емоцій, настрій визначають сприйняття та інтерпретацію подій навколишнього світу. Радісна людина сприймає світ з оптимізмом, доброзичливо ставиться до оточуючих, згадує приємні моменти життя, думає про хороше. У пригніченому стані частіше пригадує неприємні події життя, негативно ставиться до себе, поведінка інших людей здається підозрілою. Отож, емоційний стан таки накладає відбиток на те, як бачимо світ, ставимося до минулого досвіду.

Емоції і пізнавальні процеси. Емоції впливають на пам’ять, мислення і уяву людини. Ефект «звуженого зору» сприйняття має свій аналог у пізнавальній сфері. Сильна емоція, наприклад, страх, впливає на процес мислення. Переляканій людині важко оцінити альтернативні рішення, а тим більш вибрати найкраще. У стані підвищеного інтересу деякі люди бувають настільки захоплені, що не помічають нічого довкола. Емоційно насичена інформація краще осмислюється і запам’ятовується.

Емоції та діяльність. Ефективність роботи залежить від того, що люди відчувають, ви-

конуючи її. Емоції можуть її стимулювати (на радощах гори перевертають) або заважати (у розпачі все валиться з рук). Почуваючи відразу до певної діяльності, хочеться її уникнути.

Емоції і мотивація. Емоції мотивують життя, вибір усіх найважливіших починань.

Емоції і характер. Більшість емоцій відіграють ключову роль у формуванні рис характеру

і виникненні конкретних емоційних розладів. Допитливі люди наповнені інтересом, агресивні – злістю, доброзичливі – добротою, прихильністю, любов’ю, впевнені – вірою, довірою до світу.

Емоції і поведінка. Емоційні реакції знаходять вияв у діях, поведінці. Поведінка є по-

казником того, наскільки людина уміє управляти емоціями.

Емоції і здоров’я. Існує глибокий взаємозв’язок емоцій з центральною нервовою системою,з ендокринною системою, зі способом мислення і фізіологічним станом. Інтенсивні думки різного забарвлення, а також зміна настрою людини можуть змінювати показники хімічного складу крові, а також впливати на роботу різних органів. Шкідливий вплив на здоров’я людини негативних емоцій загальновідомий. Сильні і тривалі негативні емоції (зокрема, довго стримувана злість) спричиняють патологічні зміни в організмі: виразку шлунку, дискінезію жовчних шляхів, захворювання видільних систем, гіпертонію, серцевий напад, розвиток новоутворень та ін. Позитивні емоції (радість, задоволення, щастя) зцілюють людину.

Обговорення.

  • Що скажете після почутої інформації?

  • Які думки виникають?

  • Чи цінним, корисним є уміння підтримувати благоприємну емоційну атмосферу усередині, опановувати себе?

Підсумок психолога.

- Уміння підтримувати благоприємну емоційну атмосферу усередині, опановувати себе – це, мабуть, одне з найважливіших умінь у житті. Адже від нашої емоційної атмосфери залежить багато чого. Насправді, управління собою, опанування себе – це уміння людини вибрати серед широкого спектру можливих у конкретний момент емоцій (емоційних станів) ту, той стан, який допоможе їй ефективно працювати і взаємодіяти з людьми. Емоційно компетентна людина уміє опановувати, управляти власними емоціями, тобто може оцінити ситуацію з різних позицій, побачити варіанти реакцій на неї, обрати найкращий.

9. Вправа «Подолання»

Мета: визначити основні шляхи управління, опанування емоційним станом під час підготовки та складання ЗНО.

Матеріали: хмаринка на ватмані, паперові зірочки, ручки, скоч.

Час: 15 хвилин.

Зміст.

- У кожного з вас є свої способи, шляхи, які допомагають управляти, опановувати свій емоційний стан. Пропоную пригадати їх і поділитися своїми способами. Кожен з вас отримає паперові зірочки (психолог роздає). На паперових зірочках напишіть найвдаліші, дієві способи. На виконання завдання дається 3-4 хвилини.

Виконання завдання.

- Зараз по черзі, чи по готовності презентуйте власні напрацювання: назвіть свій найвдаліший чи найвдаліші способи та приклейте їх на хмаринку.

Приклади: порахувати до десяти, покричати в подушку, в будинку, поговорити з тим, кому довіряєш, розповісти про свої почуття, погратися з домашнім улюбленцем, зробити вправу на розслаблення, подивитися на рибок в акваріумі, позайматися спортом (біг, плавання, ходьба, фізичні вправи), поспати, побути на самоті, складати вірші, наспівувати веселу пісеньку, загартовуванню, прогулянка на свіжому повітрі, послухати музику, дихальні вправи, аутотренінг (самонавіювання, самопрограмування), переключити увагу на іншу ситуацію, подію, факт, позитивно мислити…

- Існує безліч способів, шляхів, які допомагають управляти, опановувати свій емоційний стан. Дякую, що поділилися своїми дієвими способами. Чи є такі способи, шляхи, які ви ніколи не використовували, але вони вас зараз зацікавили? Можете назвати їх? На наступних заняттях ми будемо повертатися до цих способів та інших, спробуємо поглибити наші знання, детальніше про них дізнатися.

10. Вправа «Погода» (тілесно-орієнтована)

Мета: сприяти зняттю напруги, активізація учасників та створенню невимушеної атмосфери в групі, відчуття тіла.

Матеріали: не потрібні.

Час: 3 хвилини.

Зміст.

- Виходьте на середину, пропоную обєднатися у пари. Вправа називається «Погода», виконується стоячи. Один відвертається від партнера спиною, він - папір, другий - художник. Пропоную "художникам" пальцем, руками намалювати на "папері" (спині) спочатку теплий ласкавий вітер, потім вітер, що посилюється, потім дощ, сильну зливу, що переходить в град, знову вітер, який переходить в теплий подих вітру, а в кінці ласкаве тепле сонечко зігріває всю землю.

Після закінчення вправи, учасники міняються місцями.

Обговорення.

- Поділіться своїми враженнями від вправи:

- Яка роль сподобалася?

- В якій ролі було легше, в якій важче?

- Які відчуття виникали в обох ролях? 

11. Вправа «Внутрішній спостерігач. Зони усвідомлення» (медитативна вправа)

Мета: розширення усвідомлення власного функціонування, розвиток навичок концен- трації уваги на поточному моменті «тут і тепер», самоспостереження (за перебігом емоцій, тілесних відчуттів, думок).

Матеріали: не потрібні.

Час:15 хвилин.

Зміст.

- Кожна мить життя унікальна, усвідомлюйте її неповторність. Елементарні навички самоспостереження, самоусвідомлення тілесних відчуттів, думок, емоцій можуть слугувати дієвим способом управління, опанування емоціями. Перший і найбільш важливий крок в управлінні емоціями – навчитися їх усвідомлювати та подумки, вголос називати. Людина – це єдина істота на землі, яка має здатність спостерігати, розмірковувати і робити висновки зі своїх спостережень. Внутрішній спостерігач – це той, хто слідкує за вашими відчуттями, почуттями, бажаннями і думками. Це – ваше «Я». Досвід усвідомлення може бути поділений на кілька зон: зовнішній світ; внутрішній світ: тілесні відчуття; думки і фантазії; емоції і почуття. Попрактикуємось порозвивати свого внутрішнього спостерігача. Обєднайтеся у пару по бажанню, з ким би хотіли працювати в парі. Сядьте обличчям один до одного, розслабтеся. Визначте особи А та Б. Завдання однієї особи говорити, іншої – слухати, а потім ви обмінюєтеся ролями: хто говорив – слухає, хто слухав – говорить. Говорити, виконуючи мої інструкції.

1. Усвідомлення зовнішнього світу або сфера відчуттів, що йдуть із зовнішнього середовища. Учасники А – говорять, Б – слухають. Протягом однієї хвилини особа А повідомляє, говорить про те, що усвідомлює із зовнішнього світу (що нас оточує навколо) через відчуття: про все, що вона бачить, чує, які відчуває запахи, який смак та дотик. При цьому кожна фраза починається зі слів: «Я бачу…», «Я чую…», або «Я відчуваю…» з описом зорової, слухової чи кінестетичної інформації, яка привертає увагу. Отже, говорите без пауз про все, що в цю мить бачите навколо себе, чуєте чи помічаєте на рівні тілесних відчуттів. Уникайте інтерпретацій, оцінювання або фіксації на чомусь одному, залишайтеся в контакті виключно зі своїм усвідомленням зовнішнього світу. Завдання партнера допомогти повернутися у зовнішню зону, якщо почнете щось інтерпретувати або оцінювати.

Обмін ролями.

2.Усвідомлення тілесних відчуттів або сфера відчуттів, які йдуть із мого тіла. Тепер зверніть увагу на сигнали всередині вас – внутрішні відчуття, такі, наприклад, як напруженість в животі, сухість у роті, свербіння в руці, контакт з одягом, бурчання в шлунку, тисне взуття тощо. Починайте речення словами: «Зараз я відчуваю в тілі… ». Продовжуйте усвідомлення внутрішньої зони близько хвилини.

Обмін ролями.

3.Усвідомлення думок (думки, спогади, фантазії, інтерпретації, оцінки тощо) або сфера відчуттів, які йдуть із мого тіла. Тепер зосереджуйте увагу на своїх думках та мріях, що приходять у голову в цей момент, продовжуючи речення: «Зараз я думаю, припускаю…». Можна до описаного раніше формату висловлювань стосовно чуттєвого усвідомлення додавати продовження фрази: «… і це викликає в мене думку про те, що…». Продовжуйте усвідомлення думок близько хвилини.

Обмін ролями.

4. Внутрішній потік. Зараз протягом хвилини говоріть все, що хочете без зосередження на конкретній зоні. Партнер уважно слухає і визначає, яка зона є домінуючою (сфера відчуттів, що йдуть із зовнішнього середовища, сфера відчуттів, які йдуть із тіла, сфера відчуттів, які йдуть із мого тіла). Наприклад, почати усвідомлювати шум в кімнаті (зовнішня зона), уявити, що хтось спостерігає за вами (зона думок) і відчувати серцебиття (тілесні відчуття).

Обмін ролями.

Обговорення вправи.

- Які емоції переживали в процесі виконання вправи?

- Чи всім вдалося виконати вправу?

- В якій зоні було перебувати легше/важче?

- Яка зона усвідомлення є для вас домінуючою?

- Які якості розвиває ця вправа?

Коментар. Ця вправа поглиблює самоусвідомлення і уважність до внутрішніх процесів. Уважність дозволяє усвідомлено сприймати початок виникнення емоції, розпізнавати імпульс до початку дій під впливом емоцій, збільшувати інтервал між імпульсом та дією для вибору емоційної реакції. Розпізнання імпульсів – це високий стандарт усвідомлення іскри, яка ініціює емоцію до появи полум’я, тобто початку емоційної реакції в словах та діях. Систематична практика сприяє розкріпаченню свідомості, відновленню свіжості та безпосередності сприйняття.

12. Рефлексія. Підведення підсумків роботи

Мета: отримати від кожного учасника інформацію про враження від заняття.

Матеріали: не потрібні.

Час:5 хвилин.

Зміст.

- Сьогодні на занятті ми доторкнулися до пошуку відповідей на запитання як опанувати свій емоційний стан під час підготовки та складання ЗНО. Свою подорож у пошуку відповідей ми будемо продовжувати. Я пропоную висловитися про свої враження від заняття у такій формі:

  1. потрібно придумати по одному прикметнику, який би описував заняття априклад, активний, інформативний, корисний, динамічний тощо);

  2. потрібно придумати по одному іменнику, який би описав ваші почуття, настрій, асоціації, з яким ви уходите після заняття (наприклад, насолода, бадьорість, задоволення, умиротворення, веселість, радість, натхнення, життєрадісність, захват…).

Виконання вправи.

13. Заключне слово психолога (3 хв.)

Слова вдячності за активність, приємне, продуктивне спілкування. Подарунок у вигляді притчі.

Притча «Непросте завдання»

Бог виліпив людину з глини, і залишився у нього невикористаний шматок.

− Що ще тобі зліпити? – запитав Бог людину.

− Зліпи мені щастя, – попросила вона.

Нічого Бог не відповів, лише поклав людині в долоню шматочок глини, що залишився.

(Кожній людині від народження дається «шматочок глини», з якого вона може виліпити своє майбутнє за власним вибором, стосунки з оточуючими, щасливе життя. Наскільки буде життя щасливим, стосунки гармонійними, досягнення відчутними залежить, передусім, від самої людини. Не забувайте про свій «шматочок глини».)

14. Ритуал прощання «Нетрадиційні оплески»

Мета: сприяти виходу з контакту.

Матеріали: не потрібні.

Час: 2 хвилини.

Зміст.

- Ми сьогодні з вами нетрадиційно віталися. Пропоную нетрадиційно попрощатися оплесками - плескати долонями незвично:

а) поплескати правою долонею за ліве плече;

б) поплескати лівою долонею за праве плече;

в) поплескати обома долонями по бедрам;

г) поплескати обома долонями по голеням;

д) поплескати обома долонями по ліктям;

е) пропоную разом голосно поплескати собі.

Дякую.

Список використаної літератури

  1. Матійків І. М. Тренінг емоційної компетентності: навч.-метод. посібник / автор І. М. Матійків – К.: Педагогічна думка, 2012. – 112 с.

  2. Монина Г. Б., Раннала Н. В. Тренинг «Ресурсы стрессоустойчивости». — СПб.: Речь, 2009. — 250 с.

Додаток 1

Перелік якостей, вмінь, навичок людини, які сприяють підтриманню благоприємної емоційної атмосфери усередині

  • усвідомлювати і розуміти власні емоції й почуття,

  • усвідомлювати важливість емоційної сфери у житті,

  • уміння управляти емоціями,

  • вміння зосереджуватися на головному,

  • об’єктивно сприймати реальність,

  • вміння зберігати спокій, рівновагу у напружених ситуаціях,

  • прагнення до самовдосконалення,

  • вміння співпрацювати з іншими людьми,

  • позитивне ставлення,

  • оптимістично мислити,

  • бачити позитивні аспекти життя,

  • мотивувати себе,

  • вірити у можливість позитивних змін,

  • стан зібраності,

  • підвищена готовність до роботи,

  • мобілізованість,

  • бути відповідальним за власне життя і події, які відбуваються,

  • впевненість в собі,

  • підвищений настрій,

  • поліпшення пам'яті - легко пригадується те, що потрібно,

  • поліпшення здатності до зосередження,

  • підвищення кмітливості, гарна спритність,

  • підвищення розумової працездатності,

  • почуття психічного комфорту,

  • адекватна самооцінка,

  • задоволення своєю роботою…

Додаток 2

Перелік якостей, вмінь, навичок людини, які не сприяють підтриманню благоприємної емоційної атмосфери усередині

  • нерозуміння власних емоцій й почуттів,

  • несформованість вміння управляти емоціями,

  • несформованість вміння зосереджуватися на головному,

  • необ’єктивність у сприйнятті реальності,

  • невміння зберігати спокій, рівновагу у напружених ситуаціях,

  • невміння співпрацювати з іншими людьми,

  • негативне ставлення,

  • песимістично мислити,

  • не бачити позитивні аспекти життя,

  • зневіра,

  • нецілеспрямованість,

  • почуття втоми,

  • почуття незібраності,

  • почуття неуважності,

  • почуття байдужості,

  • безвідповідальність за власне життя і події, які відбуваються,

  • почуття непевності в собі,

  • очікування невдачі, провалу,

  • зниження настрою,

  • пригніченість,

  • почуття страху, паніки, розпачу,

  • значне зниження працездатності,

  • погіршення пам'яті,

  • погіршення уваги,

  • зниження кмітливості,

  • розгубленість,

  • значне зниження розумової працездатності,

  • швидка розумова стомлюваність,

  • почуття психічного дискомфорту,

  • емоційна вразливість і чутливість,

  • занижена самооцінка,

  • незадоволення своєю роботою…

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інтегрований курс «Мистецтво»: теоретико-прикладний аспект»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.