Тема: Жуль Верн. «Діти капітана Гранта».
Мета: формувати інтерес до пригодницької літератури; показати, що вона розкриває глибокі соціальні й моральні проблеми; ознайомити учнів із біографією та творчістю Ж. Верна; виховувати вдумливого читача; розвивати творчу уяву і логічне мислення
Обладнання: додаток (12 слайдів), портрет письменника, виставка його книг, роздатковий матеріал для роботи в групах; запис увертюри І. Дунаєвського до фільму «Діти капітана Гранта».
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Епіграфи: Що б я не писав, що б я не вигадував –
усе це завжди буде нижче від
справжніх можливостей людини.
Жуль Верн
«Мені спадають на думку абсолютно нереальні речі. Насправді це не так.
Усе, що людина здатна нафантазувати,
інші зуміють утілити в життя»
(З листа до батька. Жуль Верн)
Хід уроку
І. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Методичний коментар: епіграфи зачитуються, записуються в зошит і обговорюються.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми разом із видатним французьким письменником, класиком світової літератури Жулем Верном та героями його книги «Діти капітана Гранта» вирушимо в «Незвичайну подорож». А допомагатиме нам музика Ісаака Йосиповича Дунаєвського – увертюра до фільму… Але спочатку дайте, будь ласка відповідь на запитання: чим захоплює пригодницька література?
Літературознавча скринька.
Приго да – несподівана подія, незвичайний випадок у житті. Головні риси пригодницької (авантюрної) літератури – несподівані повороти сюжету, шляхи героїв через небезпеки.
Фанта стика – 1) Дещо надумане, вигадане, неправдоподібне, нездійснене.
2) Мрія, продукт уяви.
- Які твори цього жанру вам відомі?
- Що становить основу всіх цих творів?
Але, певна річ, не тільки зміна незвичайних подій змушує нас стежити за пригодами. У пригодах розкривається людина. Тому в пригодницькій літературі, як, утім, і в художній літературі в цілому, в центрі стоїть людина. (Перший епіграф).
ІІІ. Сприймання навчального матеріалу.
Слово вчителя.
Одним із класиків жанру подорожей і пригод є французький письменник Жуль Верн. Захоплені сучасники називали його «всесвітнім мандрівником», «чарівником», «пророком», «провидцем», «винахідником без майстерні» (заголовки статей, що з'явилися за його життя).
Проблемне запитання.
Чому саме так називали Ж. Верна?
Повідомлення підготовленими учнями про письменника за планом.
Дитинство.
Юнацькі роки.
Навчання.
Перші спроби писати (проба пера).
Наука у творчості класика.
Останні роки.
Творча спадщина.
Невмируща слава митця.
Вікторина «Чи знаєте ви твори Жуля Верна?»
Назвіть ім'я та прізвище п'ятнадцятирічного капітана.
Героєм якого твору є капітан Немо і що означає його прізвище?
Як називається корабель капітана Немо?
Що означає слово «Наутилус»?
Як називається шхуна Діка Сенда?
Що означає слово «пілігрим»?
Де зустрілися герої романів «Двадцять тисяч льє під водою», «Діти капітана Гранта», «Таємничий острів»?
Скільки романів увійшло до серії «Незвичайні подорожі»?
Назвіть відомі вам романи.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
Бесіда за змістом твору.
(Звучить грамзапис увертюри І. Дунаєвського до фільму «Діти капітана Гранта»).
Хто і за яких обставин дізнався про капітана Гранта?
Що здійснили герої роману?
Хто за фахом Паганель?
Яким маршрутом пройшов «Дункан»?
Розкажіть про учасників експедиції, що розшукувала капітана Гранта.
Учень 1. Лорд Гленарван – шотландський патріот, який робить усе можливе й неможливе, щоб знайти по невидимих слідах свого волелюбного співвітчизника капітана Гаррі Гранта; леді Елен – його дружина; Джон Манглс – капітан «Дункана»; майор Мак-Набс; Мері Грант (16 років) і Роберт Грант (12 років) – діти капітана Гранта.
Учень 2. Юні герої Жуля Верна наділені сильними й мужніми характерами, які розкриваються й загартовуються в боротьбі із суворими випробуваннями. Роберт вирушає на пошуки свого батька дванадцятирічним хлопчиком, нашим ровесником, але його відвага й мужність викликають захоплення дорослих. Перехід через Південноамериканський материк був суворим випробуванням, і Роберт його витримав.
Інформаційне повідомлення «Риси характеру Роберта».
Учень 3. Жак Паганель. Хто не знає цього неуважного дивака вченого? Це «ходяча енциклопедія». Паганель – дуже незібрана людина. Він займається точною наукою, але чимось захопившись, зовсім не бере до уваги супутніх обставин. Йому здається, що він на «Шотландії», а насправді він на «Дункані».
Учень 4. Паганель прагне поїхати до Індії, а вирушає до Америки; його підзорна труба видається йому палицею; він вивчає іспанську мову за книгою португальця; пише «Зеландія» замість «Австралія» і забуває добре відомий факт, що острів Марії-Терезії – це те ж саме, що острів Табор… Серйозні міркування він завжди перемежовує кумедними жартами та смішними витівками. Паганель – центральна фігура роману.
Складання схеми «Риси характеру Паганеля».
Жуль Верн з величезним обуренням говорить про резервації – безплідні й глухі райони, відведені для корінного населення Австралії (округ Муррей, плем'я австралійських аборигенів, становище жінки – зачитати).
Поряд із позитивними героями у романі є й негативні персонажі. Так, благородним і чесним учасникам експедиції Гленарвана протистоїть відступник Айртон, висаджений на незаселений острів за свої злочини.
Учень 5. Айртон – боцман «Британії», судна капітана Гранта. За спробу підняти заколот був висаджений в Австралії, де через деякий час під ім’ям Бена Джойса очолив банду каторжників. Опинившись у колі злочинців, Айртон остаточно забуває про закони честі й моралі, про те, що можливе існування не за рахунок інших, про те, що таке праця й совість. Він стає найнебезпечнішим злочинцем на всьому континенті, за його голову призначено величезну винагороду.
Учень 6. Коли члени експедиції лорда Гленарвана, що розшукує зниклого капітана Гранта, потрапляють до Австралії, шляхи їх і Айртона випадково перетинаються; останній сподівається захопити яхту «Дункан», щоб перетворити її на піратське судно.
Як покарання, Айртона залишено на незаселеному острові, що розташований осторонь морських шляхів.
Складання схеми «Риси характеру Айртона».
Яким його бачать наші герої вперше? Опишіть.
Яку роль відіграв Айртон у долі експедиції?
Чи відповідає портрет Айртона його внутрішньому змістові?
Чи знайшли наші мандрівники Гаррі Гранта? Як?
Чому саме діти почули його крик про допомогу?
Який шлях пройшли герої роману? Покажіть на карті.
V. Підбиття підсумків уроку
1. Слово вчителя.
Минуло багато років після смерті Жуля Верна, але його книги і герої не старіють. І це ще одне свідчення того, що справжнє мистецтво живе вічно.
Роман «Діти капітана Гранта» вийшов друком 1868 року і став п΄ятою книгою письменника. Спочатку Жуль Верн хотів назвати цей роман «Пригоди Роберта Гранта». Але змінив назву. Після виходу цього роману вирішив створити трилогію, до якої увійшли також «Двадцять тисяч льє під водою» (1870 р.) та «Таємничий острів» (1875 р.).
Герої трилогії – не тільки мандрівники, а й борці з расизмом, колоніалізмом, работоргівлею.
Багато творів Жуля Верна фільмували, серед них «Діти капітана Гранта», «Вісімдесять днів навколо світу» фільм і мультфільм, «Подорож до центру землі», «20000 льє під водою», «Таємничий острів», «П'ятнадцятирічний капітан».
2. Бесіда.
- Що хотів показати нам, читачам, Жуль Верн, розповідаючи про пошуки капітана Гранта?
- Що допомогло, на вашу думку, героям роману?
- Як автор ставиться до своїх героїв?
VІ. Домашнє завдання.
Для всіх:
Підготувати переказ, розповіді про героїв роману.
Підготувати до аналізу цитатний матеріал про силу людського характеру.
Скласти сенкани до образів Роберта та Айртона.
На вибір:
Зробити ілюстрації до роману Жуля Верна.
Дати письмову відповідь на запитання: «Як стати справжньою людиною?».












