Тема : Збільшувальні прилади та їх призначення
Мета:
Навчальна : ознайомити учнів із приладами, за допомогою яких вивчають клітини; вивчити будову лупи та світлового мікроскопа; дати поняття про електронний мікроскоп, продовжити формувати у школярів уміння аналізувати одержані знання , користуватися довідковою літературою , застосовувати одержані знання на практиці
Розвивальна : розвивати навички користуватися збільшувальними приладами;; розвивати навички самостійної дослідницької роботи;
Виховна : виховувати любов о всього живого
Основні поняття і терміни: збільшувальні прилади, лупа, мікроскоп, світловий мікроскоп, електронний мікроскоп, окуляр, об’єктив, макрогвинт, мікрогвинт, предметний столик, дзеркало.
Обладнання: лупи, світловий мікроскоп, малюнки або таблиці із зображенням електронного мікроскопа; таблиця «Збільшувальні прилади».
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання.
1. Знайдіть правильні твердження:
а) Живі організми побудовані з клітин, які забезпечують процеси їх життєдіяльності.
б) За зовнішнім виглядом клітини рослин усі однакові.
в) Розміри клітин різноманітні.
г) Усі живі організми побудовані з багатьох клітин, що відрізняються між собою.
д) Антоні ван Левенгук запропонував у 1674 р. термін «клітина».
е) Клітини тварин і рослин подібні за будовою та хімічним складом.
є) Цитологія — це біологічна наука.
ж) Найбільш поширеним методом вивчення клітини є світлова мікроскопія.
II. Актуалізація опорних знань учнів, мотивація навчальної діяльності.
1. За допомогою яких приладів вивчають клітини?
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Лупа — найпростіший збільшувальний прилад. Правила користування лупою.
Лупа — це збільшувальне скло, яке для зручності вставлено в оправу з ручкою (ручна лупа) або у штатив (штативна лупа). Лупа збільшує предмети (об’єкти дослідження) в декілька разів.
Правила роботи з лупою: підносять лупу на таку відстань до предмета, за якої його зображення стає чітким.
Огляд 3-d сцени
https://ua.mozaweb.com/uk/mblite.php?cmd=open&bid=UA-EDP-01004&page=29
2. Будова світлового мікроскопа.
Огляд 3-d сцени
№ з/п | Складові частини мікроскопа | їх призначення |
1. | Тубус | Трубка, в яку вставлені збільшувальні стекла. |
2. | Збільшувальні стекла: | |
а) окуляр | Міститься у верхньому кінці тубуса, складається з оправи і двох збільшувальних стекол. | |
б) об’єктив | Міститься на нижньому кінці тубуса, складається з оправи і кількох збільшувальних стекол. | |
3. | Штатив | а) до нього прикріплюється тубус, який можна за допомогою гвинтів піднімати й опускати; б) до штатива також прикріплений предметний столик, у центрі якого є отвір, під ним дзеркало. |
4. | Регулювальні гвинти: макрогвинт і мікрогвинт | Змінюють відстань від лінз до об’єкта, забезпечуючи чіткість зображення. |
5. | Діафрагма | Регулює ступінь освітлення. |
3. Принцип роботи світлового мікроскопа. Хід світлових променів.
4. Різноманітність світлових мікроскопів та кратність їх збільшення.
Сучасні світлові мікроскопи здатні збільшувати об’єкт до 3 тис. разів.
Кратність збільшення є добутком збільшень окуляра та об’єктива (ці кратності зазначені на окулярі та об’єктиві).
Наприклад, якщо на окулярі є позначка «8» або «8Х», а на об’єктиві — «20» або «20Х», то кратність збільшення становитиме 8x20 = 160.
5. Застосування електронних мікроскопів для біологічних досліджень.
IV. Закріплення знань учнів.
Розв'язати кросворд
1.д | з | е | р | к | а | л | о | ||||
2. о | к | у | л | я | р | ||||||
3. с | в | і | т | л | о | в | и | й | |||
4. т | у | б | у | с | |||||||
5. о | б | є | к | т | и | в | |||||
6.г | в | и | н | т | и | ||||||
7.ш | т | а | т | и | в | ||||||
1.За його допомогою вловлюють світло .
2.Частина мікроскопа , що містить збільшувальні скельця в оправі.
3.Один із видів сучасних мікроскопів.
4. Спеціальна трубка , у яку вставляють окуляр .
5. Містить кілька збільшувальних скелець які обернені до об’єкта
6. Ними об’єкт дослідження наближають до об’єкта або віддаляють від нього
7. До нього прикріплюється предметний столик.
VI. Підведення підсумків .
Гра на співвідношення « Збільшувальні прилади та їх призначення»
https://learningapps.org/17102801
2.Чому за допомогою світлового мікроскопа не можна вивчати непрозорі предмети ?
VII. Повідомлення домашнього завдання











