Тема: Корисні копалини – приховані скарби Землі
Мета: Сформувати елементарні поняття “корисні копалини”, “гірська порода”; ознайомити з найвідомішими корисними копалинами, з їх різноманітністю у природі; виробити уявлення про значення корисних копалин у природі і цінність для людей, про участь учнів у збереженні й охороні корисних копалин; виховувати естетичне сприймання обєктів природи, прагнення до збереження корисних копалин та усвідомлену потребу робити це, гордість за природні багатства своєї країни; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, класифікувати.
Обладнання:ноутбук, телевізор, відео, колекція корисних копалин, плакати, торти, ніж, тарілки, колекція зразків корисних копалин.
Предметні компетентності (конкретизовані навчальні цілі, очікувані результати):
Початковий рівень:
- знає, що таке корисні копалини;
- називає корисні копалини;
Середній рівень:
- розпізнає та позначає назви тіл, які відносяться до корисних копалин;
- розпізнає корисні копалини в трьох станах;
Достатній рівень:
- знаходить необхідну інформацію (за завданням вчителя) у підручнику або інших джерелах про корисні копалини;
- виконує тестові завдання із метою перевірки вивченого.
Високий рівень:
- встановлює відповідність між назвою гірської породи та станом , в якому вона перебуває;
- встановлює відповідність між назвою корисної копалини та сферою її використання людиною;
- характеризує значення гірських порід в природі та для людини.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Продзвенів шкільний дзвінок,
Час почати наш урок!
Перевірка готовності учнів до роботи, наявність потрібних матеріалів (посібники, ручки, олівці, тощо).
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку:
Учень читає тему уроку;
Бажаючий пояснює свої передбачення про матеріал уроку;
Підтвердження/заперечення слів учнів, оголошення тими уроку вчителем.
ІІІ. Актуалізація знань та мотивація:
Завдання 1. Перегляд відео фрагменту.
Обговорення побаченого;
Процес обміну враженнями.
Завдання 2. Обговорити та висловити припущення про поверхню землі, з чого вона складається.
IV. Усвідомлення змісту нового матеріалу.
Завдання 3. Робота з текстом за технікою RAPID. (Попередньо розібравшись з лексичним словничком.)
Вивчення навчальних одиниць. Повторення додатково з відео.
Вправи на розвантаження очей.
Практична робота(+інтеграційний момент 1):
/Початок бесіди із використанням торта/
Чи комфортно було б нам жити без корисних копалин? (Ні).
Чи можна сказати, що це хтось про нас потурбувався? (Так, Бог).
Я пропоную вам, порівняти нашу Землю, яку створив Бог, з тортом: він красивий зовні, досконалої форми…Та за що саме ми любимо торт? ( За крем).
Де його найбільше? (Всередині)
!!!Так. Розрізаємо – переконуємося ! (Саме такою ми маємо нашу планету – наповнену багатствами).
Бог подбав, щоб кожна частинка Землі мала користь.
!!!На підтвердження цього я маю доказ слова: (Показ 1 частини)
Усе Він прегарним зробив, свого часу, і вічність поклав їм у серце,
Хоч не розуміє людина тих діл, що Бог учинив, від початку та аж до кінця…
Поки це залишаємо і повернемося згодом.
Завдання 4. На плакаті і в посібнику опрацьовуємо мінерали і породи, пригадуємо з якими знайомі, як їх використовують, ДЕМОНСТРУЄМО НАОЧНІ ЗРАЗКИ З КОЛЕКЦІЇ.
- Переглядаємо відео, С.Р. учнів – знайти правильні твердження. (Запитую одного про хибне твердження).
Завдання 5. Читаємо. Аналогічно завданню 4 – розглядаємо картинки та зразки порід.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА = (підходимо до столика – виставки та розглядаємо зразки порід).
Практична робота(+інтеграційний момент 2):
Ой, я згадала про наш торт. Давайте його дістанемо.
(Дістаю інший торт, на слова дітей, що це інший торт – заперечую).
У чому ж різниця? (його вигляд).
Давайте його розріжемо, порівняємо. (Порожній)
Якщо перший торт символізував Землю від Бога на початку. То що я хотіла показати цим тортом? (Землю, яку зробила людина).
Чи припиняла людина видобувати корисні копалини? (ні). Скільки часу потрібно на їх відновлення? (тисячі років) Чи можуть вони закінчитися? (Так).
Повернемося до слів, чи знав про це Бог? (ВІДКРИВАЄМО ДРУГУ ЧАСТИНУ ЦИТАТИ)
Усе Він прегарним зробив, свого часу, і вічність поклав їм у серце,
Хоч не розуміє людина тих діл, що Бог учинив, від початку та аж до кінця…
Д/з: З батьками, за допомогою Інтернету, знайти інформацію, люди придумали економити і замінювати корисні копалини.
Завдання 6. На карті шукаємо умовні позначення залізних і мідних руд – вчимося їх відтворювати. (Учень демонструє біля дошки).
V. Узагальнення і систематизація отриманих знань.
Завдання 7. Робота з текстом.
Завдання 8. Визначення основи у словах.
Завдання 9. Вставляємо пропущене у рамочку.
VI. Підсумок уроку.
Рефлексія
Що нового дізналися на уроці?
Що викликало труднощі?
Які висновки зробили для себе?












