Зараз в ефірі:
Вебінар:
«
Літо без стресу: психоемоційна підтримка дітей з ООП у період канікул
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Вулканізм та явища, що його супроводжують.

27.02.2022
0 0
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: ВУЛКАНІЗМ ТА ЯВИЩА, ЩО ЙОГО СУПРОВОДЖУЮТЬ (6 клас)

Мета: формувати в учнів пізнавальну компетентність шляхом поглиблення та систематизації знань про внутрішні процеси Землі, вулкани та райони їх поширення; розвивати інформаційну компетентність формуючи уміння працювати з картами та схемами атласа, визначати райони поширення вулканів; формувати самоосвітню компетентність шляхом створення моделі вулкану; розвивати соціальну компетентність через пізнавальний інтерес до професії вулканолога.

Цілі:

Учні знатимуть: приклади вулканізму та показують на карті сейсмічні пояси, найбільші вулкани, різні і унікальні форми рельєфу; знають правила поведінки під час землетрусу.

Учні вмітимуть: аналізувати і розуміти переваги і недоліки господарювання людей в районах поширення вулканізму.

Обладнання: фізична карта півкуль, карти та схеми атласа, підручники, мультфільм «Лава», фотографії та моделі вулканів.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ.Актуалізація опорних знань

Прийом «Географічний диктант»

Закінчіть речення:

1.Вище ядра Землі розташована оболонка …(мантії).

2.Потужність материкової земної кори більша, ніж…(океанічної).

3.На кожні 33 м глибини температура гірських порід підвищується на …(1˚).

4.Земля складається з трьох оболонок:…(ядра, мантії, земної кори).

5.В’язкий шар верхньої частини мантії, де тверда речовина починає плавитися, називається...(астеносферою).

6.Прилад, що дозволяє визначати швидкість поширення сейсмічних хвиль, називається …(сейсмографом).

7.Із глибиною зростають температура і …(тиск).

8.Літосферні плити знаходяться в постійному русі по…(астеносфері).

9.Радіус Землі становить…(6371 км).

10.Континентальний тип земної кори складається з трьох шарів гірської породи, а саме…(базальтовий, гранітний, осадовий).

11.Малорухомі ділянки земної кори є основою кожної літосферної плити і називаються…(платформами).

12.Якщо температура на поверхні становить 10˚С, то температура гірських порід на глибині 330 м буде становити…(20˚С).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель: Великий чилійський землетрус або Вальдівійський землетрус – найпотужніший землетрус за всю історію спостереження, що стався 22 травня 1960 року в 19 годині 11 хвилин в Чилі. Інтенсивність за шкалою Ріхтера – за різними оцінками від 9,3 до 9,5. Кількість жертв склала близько 6 тисяч чоловік, більшість людей загинула від цунамі. Це був один з найбільш руйнівних землетрусів, які були зареєстровані приладами. Руйнування, завдані тихоокеанському узбережжю Чилі, були жахливими. Землетрусу передував землетрус меншої інтенсивності в провінції Араука21 травня 1960 року. Через два дні після землетрусу почалося виверження вулкана Кордон Кауйе. Причиною руйнувань були підземні поштовхи, обвали, виверження вулканів біля міста Вальдівія за 435 кілометрів на південь від столиці Чилі міста Сантьяго. Гіпоцентр знаходився на глибині 33 км. Але не менш жахливими були руйнування, нанесені гігантськими хвилями. Хвилі цунамі, що виникли в результаті, досягали висоти 25 метрів. Їх руйнівна дія не обмежилася територією Чилі – країни і острови, розташовані в тисячах кілометрів від Південної Америки, відчули натиск стихії, що розбушувалася.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Учням пропонується перегляд та обговорення мульфільму «Лава».

Учитель: Поповнення нових термінів до географічного словника:

Магма – це речовина мантії, що складається з розплавлених гірських порід та мінералів.

Магматизм – процес утворення, розвитку, руху та застигання магми.

Вулканізм – сукупність явищ, пов’язаних з переміщенням магми в земній корі та виливанням її на поверхню у вигляді лави. Вулканізм є виявом зовнішнього магматизму.

Вулкани – геологічні утворення, що виникають при підніманні з надр Землі та виверженні на її поверхню магми.

Виступ вулканолога (випереджальне завдання для учнів)

Щороку на нашій планеті прилади реєструють у середньому 300 тисяч землетрусів. Майже через кожні п’ять хвилин відбуваються відчутні землетруси, а через кожні 3-4 дні трапляються руйнівні. Найчастіше вони зароджуються в зоні зіткнення літосферних плит під час складкоутворення. Ці області називають сейсмічними поясами. В Україні землетруси силою до 6-7 балів бувають у Карпатах і Кримських горах. Передбачити наближення землетрусів дуже важко. Для вивчення цього природного явища глибоко під землею, в шахтах будують сейсмічні станції. Високочутливі прилади – сейсмографи фіксують найменші коливання земної кори.

Робота з картою «Літосферні плити»

Молоді складчасті області, серединно-океанічні хребти, межі літосферних плит, поблизу глибинних розломів земної кори є активними осередками вулканів і землетрусів. На картах їх позначають штриховкою червоного кольору.

«Будова вулкану» – захист проєктів

Учні, власноруч, дома з пластилину роблять макети вулканів. Розраховують висоту вулкану, будову якого створюють, в залежності з обраним масштабом. Учні презентують свій вулкан розповідаючи про відомі факти. Наприклад, вулкан Кіліманджаро, вулкан Етна, вулкан Везувій і т.д. Учням не лише потрібно знайти матеріал, а й провести математичні розрахунки для створення моделі вулкану. В так званому кратері вулкану знаходиться магма в спокійному стані (це сода перемішана з харчовою фарбою). В кратер заповнюється малою кількістю оцет і вулкан починає діяти. Перед демонстрацією роботи вулкану проводиться інструктаж з техніки безпеки, прописаний в зошиті і обговорений з учнями.

Учитель: Поряд із діючими вулканами, а часто і згаслими, трапляються гарячі джерела та гейзери. Гарячі джерела – це підземні (термальні) води, які нагріваються до високих температур від магми. Гейзери – джерела, що періодично викидають фонтани гарячої води й пари. Гейзер діє за принципом чайника. У підземних порожнинах вода нагрівається до 100˚С, закипає й під тиском із шумом викидається нагору, мов пара з чайника. Ці фонтани сягають висоти 40-90 м. потім, з охолодженням води, виверження припиняється до наступного її нагрівання та утворення пари.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Метод «Ґроно»

Запишіть та накресліть у вигляді ґрона всі слова, із якими у вас асоціюються вулкани, землетруси, гейзери.

VІ.Підсумок уроку

VІІ.Домашнє завдання

Опрацювати параграф підручника

Позначити на контурній карті сейсмічні райони та діючі вулкани.

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

«Будова вулкану» – захист проєктів

Учні, власноруч, дома з пластилину роблять макети вулканів. Розраховують висоту вулкану, будову якого створюють, в залежності з обраним масштабом. Учні презентують свій вулкан розповідаючи про відомі факти. Наприклад, вулкан Кіліманджаро, вулкан Етна, вулкан Везувій і т.д. Учням не лише потрібно знайти матеріал, а й провести математичні розрахунки для створення моделі вулкану. В так званому кратері вулкану знаходиться магма в спокійному стані (це сода перемішана з харчовою фарбою). В кратер заповнюється малою кількістю оцет і вулкан починає діяти. Перед демонстрацією роботи вулкану проводиться інструктаж з техніки безпеки, прописаний в зошиті і обговорений з учнями. 

2

Прийом «Географічний диктант»

Закінчіть речення:

1.Вище ядра Землі розташована оболонка ….

2.Потужність материкової земної кори більша, ніж….

3.На кожні 33 м глибини температура гірських порід підвищується на ….

4.Земля складається з трьох оболонок:….

5.В’язкий шар верхньої частини мантії, де тверда речовина починає плавитися, називається....

6.Прилад, що дозволяє визначати швидкість поширення сейсмічних хвиль, називається ….

7.Із глибиною зростають температура і ….

8.Літосферні плити знаходяться в постійному русі по….

9.Радіус Землі становить….

10.Континентальний тип земної кори складається з трьох шарів гірської породи, а саме….

Рефлексія від 1 учня

Сподобався:

0

Так: 1

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 1

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 1

Так: 0

Рекомендуємо

Землетруси. Вулканізм. Сейсмічні пояси Землі.

Землетруси. Вулканізм. Сейсмічні пояси Землі.

265

Аватар профіля Овдій Сергій Михайлович
Географія
6 клас

28 грн

Які атмосферні явища є несприятливими.

Які атмосферні явища є несприятливими.

834

Аватар профіля Базаренко Микола Миколайович
Географія
6 клас

33 грн

Теплові явища. Розв'язування задач.

Теплові явища. Розв'язування задач.

444

Аватар профіля Базаренко Микола Миколайович
Фізика
8 клас

33 грн

28 грн

"МИСТЕЦЬКІ ЯВИЩА ТА ТЕНДЕНЦІЇ СЬОГОДЕННЯ"

"МИСТЕЦЬКІ ЯВИЩА ТА ТЕНДЕНЦІЇ СЬОГОДЕННЯ"

825

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
7 клас

46 грн

Явище гетерозису та його генетичні основи.

Явище гетерозису та його генетичні основи.

187

Аватар профіля Стась Лариса Ігорівна
Біологія / Біологія та екологія
9 клас та 11 клас

58 грн

Явище тяжіння. Сила тяжіння

Явище тяжіння. Сила тяжіння

191

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Фізика
7 клас

25 грн

Схожі уроки

географічний простір

географічний простір

641

Аватар профіля Пащенко Андрій Володимирович
Географія
11 клас

Біосфера та система Землі

Біосфера та система Землі

561

Аватар профіля Санатарчук Наталія Леонтіївна
Географія
11 клас

Австралія

Австралія

507

Аватар профіля Бондарь Ольга Олегівна
Географія
10 клас

Практична робота: Порівняльна характеристика машинобудування США, Канади та Бразилії.

Практична робота: Порівняльна характеристика машинобудування США, Канади та Бразилії.

1197

Аватар профіля Чернишева Антоніна Вікторівна
Географія
10 клас

Контрольна робота за 2 семестр

Контрольна робота за 2 семестр

40

Аватар профіля Талпа Людмила Миколаївна
Географія
9 клас

Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Азії та особливості їх участі у міжнародному поділі праці. Звя"зки України з країнами Азії. Практична робота №3. Порівняння продовольчого кошика жителів країн Західної та Східної Азії.

Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Азії та особливості їх участі у міжнародному поділі праці. Звя"зки України з країнами Азії. Практична робота №3. Порівняння продовольчого кошика жителів країн Західної та Східної Азії.

757

Аватар профіля Кондратюк Валентина Миколаївна
Географія
10 клас