В. Скотт — засновник історичного роману. Історія і художній вимисел у романі «Айвенго»
Мета: навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, з історичною основою та сюжетом роману «Айвенго»; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного і вдумливого читання епічних творів, виділення основних епізодів, їх коментування, висловлення власних думок та вражень; виховна: сприяти формуванню почуття гідності, справедливості, поваги до кращих духовних надбань минулих епох, любові до читання.
Обладнання: портрет письменника, видання роману, ілюстрації до біографії та до твору, фрагменти кінофільму.
Теорія літератури: історичний роман, художній час, художній простір, інтрига, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Аналіз контрольної роботи
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
— Образи лицарів і «благородних розбійників» оспівані не тільки в легендах, баладах та народних переказах, а й у творах багатьох письменників, зокрема в історичному романі Вальтера Скотта «Айвенго», із творчістю якого ми познайомимося на сьогоднішньому уроці. Цей твір — нове слово у світовій літературі, перший історичний роман, до того ж найвищого ґатунку — із багатьма цікавими сюжетними лініями, інтригами, пригодами, поєдинками, із яскраво виписаними художніми образами.
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Опрацювання статті підручника про письменника (або слухання повідомлення учня), ознайомлення з матеріалами рубрик 2. Виразне читання першої умовної частини твору В. Скотта «Айвенго»
Методична порада. Увесь наявний текст твору, наданий у підручнику, слід поділити на три умовні частини. Якщо твір опрацьовується повністю, то його теж треба поділити на 3-4 частини відповідно до кількості запланованих уроків.
3. Словникова робота
Нормани — до вікінгів Скандинавії, до данів в Англії, до словенів на Русі термін нормани франками застосовувався тільки як узагальнюючий (люди з півночі), що спустошували з VIII по XI століття морськими розбійницькими набігами християнські міста півдня Європи. Їх ще називали варягами.
Барон — один із титулів феодальної аристократії.
Лицар, рицар — середньовічний титул в Європі.
Йомени — починаючи з періоду норманського завоювання Англії в ХІ столітті соціальний статус індивідуума дуже жорстко прив’язується до кількості землі і ступеня володіння нею. І саме поняття йомен починаючи з темних віків позначає людину, яка володіє своїм наділом по праву фрігольда, копігольда чи оренди.
Франкліни — дрібна шляхта, небагаті землевласники.
Олдермен — термін англосаксонського походження, що позначав шляхетного правителя графства, після норманського вторгнення був замінений словом шериф. Із ХІХ століття до скасування цього інституту в 1974 році олдермени були старшими членами міських чи сільських рад в Англії й Уельсі, їх обирали інші члени ради. Цей титул збережений у Лондонському Сіті. Сьогодні Олдермен — це член муніципальних зборів або муніципальної ради у деяких англомовних країнах.4. Бесіда за запитаннями підручника, виконання завдань (вибірково), обговорення, висловлення своїх думок і вражень
5. Робота зі словником літературознавчих термінів. Запис визначень історичний роман, інтрига, художній час, художній простір
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Фронтальне опитування
Відтворіть панораму соціального життя середньовічної Англії. (Сваволя гнобителів — вельмож; вельможі зневажали Державну раду Англії, дбали про укріплення своїх замків; усі барони намагалися збити собі таке військо, щоб стати могутньою фігурою; завоювання Англії норманським герцогом Вільгельмом — ще тяжча тиранія вельмож та страждання нижчих верств; уся влада в руках норманських баронів, а всі саксонські вельможі позбавлені права на спадщину; усі королі норманської крові віддавали явну перевагу одноплеменцям; уживали тільки франко-норманської мови, французька мова була мовою почестей, лицарства і правосуддя. Дві сили протиставлені одна одній — це сакси (корінне населення Англії) і нормани (загарбники).
Назвіть героїв роману та сюжетні лінії.
2. «Це цікаво!»
Є у Шотландії, у самому центрі Единбурга, на Принцес-стріт, незвичайний пам’ятник. Ця величезна споруда складається зі стрілоподібної вежі 60-метро- вої висоти, що нагадує готичні собори Під її покрівлею, на постаменті, до якого ведуть сходи,— статуя Вальтера Скотта з білого мармуру. Письменник сидить із книгою в руці Поруч із ним — улюблений собака, який віддано дивиться на хазяїна. У нішах вежі — фігури героїв книжок В. Скотта. Це одна з визначних пам’яток столиці Шотландії. Але життя Вальтер Скотта продовжується не в білому мармурі, а в його чудових творах, серед яких «Айвенго» — найкращий.
VI. Домашнє завдання
Уміти розповідати про письменника, прочитати першу умовну частину роману, переказувати, виділяти основні епізоди, висловлювати свої думки та враження
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Доповніть речення.
«Найбільше враження на мене справив епізод ... , тому що...»
