Урок:

Урок за повістю Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Урок за повістю Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».

Мета: вдосконалювати навички аналізу тексту, характеристики героїв; розвивати образне та асоціативне мислення, творчу уяву; сприяти формуванню гуманної особистості; виховувати в дітей людяність, милосердя, доброту.

Тип уроку: урок узагальнення вивченого матеріалу.

Обладнання: дошка прикрашена так, щоб створити різдвяний настрій; макет новорічної ялинки, намальовані різнокольорові свічки, два малюнки Скруджа (на одному малюнку герой має сердитий вигляд, на іншому навпаки-добрий); музика «Шум вітру», «Різдвяні дзвоники».

Хід уроку

«Май душу, май серце і будеш людиною на всі часи»

Ч.Діккенс

I. Оголошення теми уроку, мотивація.

1. Вступне слово вчителя

Не помилюся, коли скажу, що кожен з нас прагне піймати казкового синього птаха на ймення Щастя; всі ми хочемо бути щасливими! Звичайно, кожен розуміє його по - своєму, але є певні істини, обов’язкові для всіх, що полегшують пошуки цього загадкового птаха!

Сьогодні ми спробуємо дати відповідь на головне питання нашого уроку «Що в житті людини найцінніше?»

Відкрийте зошити і запишіть тему.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Літературний диктант «Згадаймо вивчене!»
1) Свято, у переддень якого відбуваються події у творі Дікенса. (Різдво.)
2) Як поводилися люди, зустрівшись зі Скруджем на вулиці? (Вони обходили його стороною, не віталися, не питали в нього дороги і т. ін.)
3) Як потрапив привид Марлі до кімнати Скруджа? (Пройшов крізь замкнені двері.)
4) Для чого він з’явився? (Щоб допомогти Скруджеві змінитися.)
5) Хто розпочав мандри Скруджа? (Дух Минулого Різдва.)
63

6) Звідки розпочалася подорож Скруджа в минуле? (З дитинства.)
7) Хто врятував якось в дитинстві на Різдво Скруджа від самотності? (Його сестра Фанні.)
8) Куди пролягла друга мандрівка Скруджа? (У теперішнє.)
9) Де затримувався Дух під час подорожі? (Біля ліжка хворих, біля убогих, у в’язниці, у лікарні,
у будь-якому нужденному притулку.
)
10) Якого кольору вбрання мав Дух Майбутнього? (Чорного.)
11) Яка доля постала перед Скруджем? (Самотня смерть).
12) Чи правильним є твердження:«Скрудж хоч і жадібний, але перед Різдвом допомагав бідним,
давав гроші тим, хто просить»? (Ні.)
2. Мистецтвознавчий практикум
(робота в групах — інтерактивна технологія кооперативного навчання)
♦ Визначте елементи композиції твору «Різдвяна пісня в прозі».
Експозиція — зображення життя головного героя Скруджа.
Зав’язка — поява привиду Марлі.
Розвиток дії — подорожі Скруджа в часі й просторі.
Кульмінація — присутність Скруджа на власному похованні.
Розв’язка — духовне відродження Скруджа.
Позасюжетні елементи: портрети героїв, пейзажі, інтер’єр, авторські відступи (оцінні монологи)

Слово вчителя.

Пригадайте, діти, хто є головним героєм повісті «Різдвяна пісня у прозі»?

(Скрудж Ебенезер)

Яка пригода з ним трапилась?

Чи змінилося після цього життя Скруджа?

Щоб дізнатися відповіді на всі ці питання, давайте запросимо до нас самого Скруджа.

2. Інсценізація «Інтерв’ю з героєм”

Діти готували інсценізацію вдома.

Журналіст: Шановний пане Скрудже, коли я читав повість про Вас, то мені здавалось, що Ви ніколи не станете іншим. Адже багато років Ви не любили людей і Різдво. Що ж Вам допомогло змінитись?

Скрудж: Одного разу до мене прийшов дух мого товариша Марлея. Він нагадав мені, що я відповідаю перед Богом за свої вчинки. У той момент, мені ще не дуже хотілося ставати кращим.

Марлей зрозумів, що один я не впораюсь із цим завданням і прислав до мене трьох духів.

1-й дух: Я, Дух Минулого Різдва; я зміг показати Скруджу його дитинство. Він усе пригадав і навіть заплакав, коли побачив себе маленьким самотнім хлопчиком, який сидів у похмурій кімнаті.

Скрудж: Ви знаєте, я пригадав того маленького колядника, якого вигнав зі своєї контори. Мені захотілося дати йому що-небудь, адже він так був схожий на мене в дитинстві.

Журналіст: Ви говорили, що з’явилося три духи. Що ж сталося, коли з’явився третій дух?

2-й дух: Я, Дух Нинішнього Різдва, показав Скруджу, як люди, незалежно від свого становища, святкують Різдво і при цьому почувають себе щасливими.

Журналіст: А все-таки, пане Скрудж, що ж переконало Вас, що стати добрим, щедрим, веселим просто необхідно?

Скрудж: Якщо Ви читали повість, то знаєте, що то був Дух Майбутнього Різдва.

3-й дух: Я, Дух Майбутнього Різдва, показав, що на Скруджа чекає самотність. А ще показав йому, як він скінчить своє життя, то за ним навіть ніхто не сумуватиме, тому що він нікому не потрібний!

Скрудж: Саме тоді я все й зрозумів і вигукнув: «Я вже не той чоловік, що був раніше! Я вже не хочу бути тим, чим я був…»

III. Опрацювання теми уроку

1. Робота з текстом

Вчитель. Завдяки нашим героям всі пригадали головні події повісті, але до нас завітали не всі герої цього твору. Давайте пригадаємо й інших персонажів. Перед вами на партах є карточки. Зараз ви з ними попрацюєте. В одній колонці вміщена цитата, інша колонка – пуста. Пригадайте кому з героїв належать ці слова і запишіть відповідь.

(Карточки розраховані на кожного учня)

Кому з герої належать слова?

1. «Хоч Різдво й не поклало мені в кишеню ані шматочка злата або срібла, я все ж певний, що воно мені дало добро і буде ще його давати; я славлю його»

2. «У кожного чоловіка душа не повинна бути замкнена, треба, щоб вона завжди зустрічалася зі своїми близькими, щоб мала співчуття до інших; коли душа не робить цього за життя, то мусить спокутувати це по смерті»

3. «Я приїхала по тебе, любий! Я приїхала по тебе, щоб одвезти тебе додому!...»

4. «Треба було ввечері кінчати багато роботи, мамочко, а сьогодні все поприбирати, - відказала дівчина»

5. «Ми йому завдячуємо цим бенкетом?! Я б хотіла, щоб він був тут. Я б сказала йому свою думку про нього.!»

Діти зачитують виконане завдання.

Ви легко впорались з цим завданням. Діти, ми знаємо, що Скрудж пообіцяв змінитися, він так благав про це Духа Майбутнього Різдва! А чи дотримав Скрудж свого слова? Якщо ви правильно виконаєте наступне завдання, то зможете впевнено дати відповідь на це питання.

2. Інтерактивна вправа «Уважний читач» (записи в зошитах)
Складіть із словосполучень зовнішній та внутрішній портрет Скруджа, додаючи до іменників прикметники з тексту (або на основі тексту).
Скрудж: гріховодник … (старий), чоловік … (потайний, замкнений, самітній), обличчя … (старече), шкіра … (зморщена), ніс … (гачкуватий), голос … (крижаний скрипучий), серце … (кам’яне),
душа … ( холодна), характер … (скнарий, самотній).

3. Літературно-психологічний практикум: складання таблиці
(робота в парах — інтерактивна технологія кооперативного навчання)
Духовне переродження Скруджа

Характеристики

До подорожі

Після подорожі

1. Риси обличчя

2. Риси характеру

3. Ставлення до людей

4. Ставлення до Різдва

5. Причини деградації та духовного
відродження

6. Ставлення автора до свого героя;
яку авторську ідею цей герой втілює

5. Інтерактивна вправа «Візуальний конструктор»
На вашу думку, яке майбутнє чекає на Скруджа, якщо він не зміниться?
Уявіть, що третій Дух не з’явився. Чи змінився б Скрудж?

6. Робота в парах («Почуття в серці»)

Вчитель. Дійсно з серце переповненим такими почуттями навряд чи можна бути щасливою людиною. Але ми вже знаємо, що він все ж змінився. Зараз ви виконаєте завдання « Почуття в серці». Перед вами кольорові стікери і вам потрібно на них написати ті почуття, які переповнювали серце нашого героя на початку твору і в кінці твору. Якщо стікер червоного кольору – почуття в кінці твору, якщо блакитний – почуття на початку твору.

Роботу ви виконуватимете в парах, на кожній парті є два стікери.

(Один з пари виходить до дошки, зачитує свій варіант і прикріплює стікер до відповідного серця. На дошці розташовані намальовані два серця – блакитне та червоне, між ними намальована свічка)

Вчитель. В який день відбулася пригода з героєм?( На Різдво)

Отже, погляньте на ці серця: серце, скам’яніле від душевного холоду, було здатне тільки на негативні почуття. Але під час Різдвяної подорожі сталось диво – воно змінилось і стало зовсім іншим. З таким серцем Скрудж був здатний зовсім на інші почуття: добро, милосердя, співчуття!

дітей)

Слово вчителя.

Людське щастя не залежить від багатства. Не гроші роблять людину щасливою. Безсумнівно, не можна в наш час обійтись без грошей, вони багато в чому полегшують наше життя приносять чимало приємних моментів. Але чи потрібно їх ставити на перше місце у своєму житті?На прикладі наших герої ми знайшли відповідь на це важливе питання.

- Діти ми забули ще про одного героя з повісті «Різдвяна пісня у прозі». Дам вам підказку – він теж був нещасливим за життя. Хто він? (Компаньйон Скрудж, Марлей)

- Скрудж отримав шанс за життя змінитись і скористався таким шансом. А чи був такий шанс у Марлея? (Ні)

- Давайте пофантазуємо, уявіть, що нам випав шанс допомогти Марлею. Чи готові ви прийти йому на допомогу? (Так)

- Пригадайте у якому вигляді з’явився Марлей перед Скруджем?(……)

7. «Ланцюжок теплих порад»

Давайте створимо свій ланцюжок, який би зміг допомогти Марлею. Ми назвемо його «Живий ланцюжок теплих порад». Яким треба бути, щоб вас не спіткала доля Марлея?

( Діти по черзі виходять до дошки, беруться за руки, створюючи ланцюжок і дають по одній пораді)

Вчитель.

Дякую вам. Це дійсно гарні поради. І в першу чергу ви самі повинні їх дотримуватись.

Можна бути багатою людиною, а почуватися нещасним, бо в душі, сповненій прагнення до заможності, не лишилося місця для добра. А можна навпаки, не мати багато грошей, а все ж таки бути щасливим, бо твоя душа бажає допомогти іншим, захистити тих, хто поряд, створити щось прекрасне!!!

Одним словом, потрібно мати щиру й красиву душу, щоб бути корисним, а не пройти по життю сірою тінню.

IV. Підсумок

Бесіда (вправа «Уявний мікрофон»)
♦ Розкажіть про ставлення Скруджа до свого племінника.
♦ Як ставиться він до свого писаря?
♦ Як він пояснює свою відмову допомогти фінансово нужденним перед Різдвом?
♦ Як він повівся із хлопчиком, який колядував перед його вікном?
♦ Про що свідчить непрохана сльоза на щоці героя, коли він повернувся в дитинство?
♦ Як він ставиться до старого Фецвіга? Про що він замислився після цієї зустрічі?
♦ Про що подумав Скрудж, відвідавши родину своєї колишньої коханої?
♦ Що непокоїть героя, коли він перебуває на родинному святі свого писаря?
♦ Як почувається, коли Дух переніс його у дім племінника?
♦ Які почуття виникли у вас під час знайомства зі Скруджем?
♦ Які почуття пробуджує у вас Скрудж-школяр?
64

♦ Кому ви більше співчуваєте: Скруджу чи дівчині в траурі?
♦ Що сприяло переродженню Скруджа?
♦ Що було найтяжчим на цьому шляху?
♦ Яких ви дійшли висновків, прочитавши цей твір?
♦ Чому Скрудж став черствим, байдужим до чужої біди?
♦ Які негативні риси характеру сприяли деградації Скруджа?
♦ Згадайте, хто був зацікавлений у порятунку душі лондонського скнари, хто хотів повернути
його до християнських цінностей.
♦ На вашу думку, чому Дух сказав Скруджу перед мандрівкою: «Дозволь мені доторкнутися
до твоїх грудей. Це тебе підтримає, і ти здолаєш ще й не такі перепони!»?
♦ Який Дух прийшов до головного героя другим?
♦ Як і чому змінилася кімната Скруджа?
♦ Символом чого може бути зелений колір?
♦ Що вразило вас в епізоді опису Різдва в сім’ї Кретчитів?
♦ Що ж побачив Скрудж у майбутньому?
♦ Що схвилювало Скруджа найбільше?
♦ Що відбулося зі Скруджем в цей час?

«Свічечки побажань»

- Діти, яке свято несе нам найбільше різнокольорових вогників? (Різдво, Новий рік)

Дійсно всюди гірлянди, вогники, свічки., адже вогонь - це тепло, затишок, любов, друзі, рідні…

Перед вами маленький вогник – запалена свічка-, який несе тепло, світло та надію на добро та щастя, а у себе на партах ви бачите маленькі паперові свічечки. Спробуємо їх запалити своїми теплими побажаннями. Напишіть на свічечці побажання, що потрібно цінувати в житті. (На дошці намальована велика ялинка до якої діти прикріплюють підписані свічечки, в цей час вмикаються гірлянди, які розташовані навколо дошки)

Підсумкове слово вчителя.

Ось ми і закінчили вивчати «Різдвяну пісню у прозі», яку сам Діккенс назвав «…повістю про переродження людини, яка понад усе цінувала дзвін монет» Скоро і ми будемо святкувати Різдво -

єдиний з усіх днів»коли ширшають вузькі серця, найкращий в році добрий, веселий, привітний день» (Звучить музика «Різдвяні дзвоники») Тож нехай різдвяний дзвін розбудить замкнені людські душі, як розбудив душу Скруджа. Запам’ятайте, діти, слова Діккенса «Май душу, май серце і будеш людиною на всі часи» (Епіграф уроку)

V. Домашнє завдання.

Твір «Як потрібно прожити життя, щоб бути щасливим?»

Вміст уроку:
1
2
3

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Інтерактивна вправа «Думай — працюй — ділись!»
(робота в групах — інтерактивна технологія кооперативного навчання)
Створіть ланцюжок порад, якими слід бути, щоб вас не спіткала доля Скруджа.

2

Ч.Діккенс "Різдвяна пісня в прозі"
7 листопада 2023
5 0
1 2
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
6 клас
51 12 2 4 696 0

3

Ч. Діккенс. Біографія. Творчість.
5 листопада 2023
5 0
1 2
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
6 клас
7 14 2 4 333 1

Рефлексія від 1 учня

Сподобався:

0

Так: 1

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 1

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 1

Так: 0

Рекомендуємо

Розвиток мовлення. ПО ГР2. Створення фанфіку до повісті Чарльза Дікенса «Різдвяна пісня в прозі» 6 клас

Розвиток мовлення. ПО ГР2. Створення фанфіку до повісті Чарльза Дікенса «Різдвяна пісня в прозі» 6 клас

52

Аватар профіля Федосеєнко Олена Віталіївна
Зарубіжна література
6 клас

41 грн

Контрольний твір з теми "Реалізм" за творчістю О. де Бальзака і Ч. Діккенса

Контрольний твір з теми "Реалізм" за творчістю О. де Бальзака і Ч. Діккенса

465

Аватар профіля Горщар Оксана Володимирівна
Зарубіжна література
9 клас

19 грн

УРОК-ГРА "ПЕРЕВІР СЕБЕ" (І ч.)

УРОК-ГРА "ПЕРЕВІР СЕБЕ" (І ч.)

505

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
7 клас

46 грн

Урок Леся Українка "Лісова пісня"

Урок Леся Українка "Лісова пісня"

234

Аватар профіля Басій-Волошина Валентина Володимирівна
Українська мова
10—11 клас та змішані

33 грн

Пісні рідного дому (7клас Урок №2)

Пісні рідного дому (7клас Урок №2)

596

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Музика
7 клас

50 грн

Авторські пісні (7 клас, урок 22)

Авторські пісні (7 клас, урок 22)

383

Аватар профіля Бордунова Наталя Юріївна
музичне мистецтво
7 клас

25 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

835

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

662

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8413

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1289

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1541

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3149

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас