Урок – презентація з теми «Теорема Піфагора. Перпендикуляр і похила».
Мета:
забезпечити формування цілісної системи знань, умінь та навичок учнів з теми ;
сприяти розвитку креативних якостей, логічного мислення, математичного мовлення учнів, розвивати вміння логічно аргументувати та розвивати тему, чітко будувати свою відповідь, формулювати гіпотезу та висновок;
підвищувати інтерес до вивчення предмету шляхом ознайомлення з цікавими фактами про виникнення і розвиток математичних знань, забезпечити засвоєння учнями принципів співробітництва та саморегуляції, виховувати такі якості характеру як наполегливість в досягненні мети, віру в свої сили, жагу до знань, до наукової творчості.
Тип уроку. Урок комплексного застосування знань, умінь та навичок учнів.
Форма проведення. Урок – презентація результатів роботи груп над навчальним проектом.
Наочність та обладнання: комп'ютер, проектор, диски з презентаціями учнів. 23
Організаційний етап.
Організація уваги учнів.
Перевірка домашнього завдання.
Вчитель перевіряє наявність домашнього завдання візуально та збирає зошити в кінці уроку на перевірку.
Формування мети й завдань уроку.
Девіз: «Не в кількості знань полягає наука, а в повному розумінні й майстерному застосуванні всього того, що знаєш» Дістервег.
Створення найрізноманітніших проектів є ознакою сьогодення. Майже місяць ви працювали над навчальним проектом «Чи потрібна нам теорема Піфагора?»
Вивчали історичні відомості з даної теми і робили несподівані висновки.
За допомогою комп’ютерного експерименту перевіряли на практиці теоретичні знання, здійснювали дослідницьку діяльність.
Забезпечували зв'язок теорії з практикою, показуючи необхідність цих знань в житті.
Здійснювали пошукову та творчу діяльність, знаходячи вірші про теорему Піфагора та складаючи кросворди.
Вчилися самостійно працювати з джерелами інформації.
Вчилися аналізувати, систематизувати, узагальнювати отриманий матеріал, робити висновки.
Набували життєвого досвіду, вміння працювати в колективі, формувати власну життєву позицію.
Сьогодні групи істориків, науковців, практиків та ліриків презентують результати своєї діяльності.
Мотивація навчальної діяльності.
Під час того, як кожна з груп буде по черзі захищати підготовлені презентації, публікації, учні інших груп повинні слухати уважно, оскільки в кінці уроку потрібно буде не тільки оцінити захист товаришів з інших груп, але й відповісти на їх запитання за змістом презентації.
Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок учнів.
Захист презентацій:
істориків,
науковців,
практиків,
ліриків.
Зразки учнівських презентацій, публікацій та веб - сайту можна переглянути в посібнику «Урок математики в сучасних технологіях» видавництва «Основа», Харків, 2007р., де надруковано навчальний проект з геометрії в 8 класі, який підготували мої учні з використанням комп'ютерної технології «Іntel – навчання для майбутнього». 24
Підсумки уроку.
Оцінювання результатів роботи груп та проекту в цілому.
Виступ на захисті проекту обов’язково припускає наявність двох моментів — презентабельність роботи та її зміст. Презентація повинна бути не тільки красива з естетичної точки зору, а й змістовна. В ній повинні бути чітко зазначені назва, автори, мета та результати роботи. Тема роботи повинна відбивати проблему та шляхи її вирішення.
Можливі помилки:
1) тема роботи занадто загальна;
2) в роботі багато картинок, але суть роботи можна зрозуміти тільки з усного опитування;
3) робота носить реферативний характер, без залучення власних дослідницьких даних або власних висновків на основі аналізу даних.
Критерії оцінювання проекту:
Критерії та їх показники | Сума балів |
Портфоліо: • підбірка документації (статті, вирізки з газет, стислий опис висвітлення проблеми у ЗМІ,знайдені цікаві матеріали, анкетування, малюнки, фотографії) | 0—20 |
Продукт проекту (виготовлені учнями наочні навчальні посібники: • якість оформлення; • доступність для розуміння; • інформаційна цінність; • практична цінність | 0—20 |
Публікації: • відповідність проблемі проекту; • доступність для розуміння; • інформаційна цінність; • естетичність; | 0—20 |
Сценарій презентації: • естетичність; • відповідність форми і змісту; • оригінальність; • відповідність проблемі проекту;
• відображення рольових функцій учнів | 0—20 |
Опис роботи над проектом: • актуальність; • науковість; • розкриття суті проекту та його структури; • висвітлення актуальності проекту у презентації; • дотримання норм мови, стилю, друку | 0—20 |
Захист презентації: • чіткість та доступність виступів; • глибина знання проблеми; • змістовність відповідей на запитання; • артистизм, уміння зацікавити аудиторію; • використання наочності, технічних засобів; • оригінальність | 0—20 |
Загальна кількість | 120 |
7. Рефлексія учнів. Варіанти запитань для рефлексії:
Що нового дізналися, виконуючи проект?
Що було найскладнішим під час виконання проекту?
Що сподобалося найбільше?
Які питання вимагають подальшого розгляду, вивчення?
Які ідеї в результаті отриманих результатів з'явилися у вас?
Наскільки вагомою була ваша роль у групі?
Знання з яких предметів знадобилися вам під час виконання проекту?
Чи корисною була для вас робота?
Чи мали вплив інші люди на досягнення вами успіху на уроці?
Кому ви хочете подякувати?
Рефлексія вчителя.
Ось і закінчився наш урок.
Час невпинно й швидко так летить.
Ви до знань зробили новий крок.
Хай у всьому завжди вам щастить!
Дякую, що працювали гарно,
Часу ви не витрачали марно,
Дякую за дисципліну на уроці
І бажаю успіхів в навчальному році.
26