Урок доброти для учнів 1-2 класів
Конструктор уроків
Урок доброти для учнів 1-2 класів
Тема. Той, хто творить добро, творить саме життя.
Мета. Викликати в дітей бажання творити добро й уникати злих
вчинків; формувати уявлення про доброту як одну з найкращих рис
особистості; збагатити знання учнів про добро; виховувати віру в силу
добра.
1
Тема. Той, хто творить добро, творить саме життя.
Мета. Викликати в дітей бажання творити добро й уникати злих
вчинків; формувати уявлення про доброту як одну з найкращих рис
особистості; збагатити знання учнів про добро; виховувати віру в силу
добра.
Хід уроку
I. Слово вчителя.
Усміхнися всім навколо :
небу, сонцю, квітам , людям.
І тоді, обов’язково,
день тобі - веселим буде !
А. Костецький.
- Діти, ви уважно слухали вірш. Скажіть, що ж потрібно зробити, щоб день був веселим, радісним, щоб було бажання працювати, вчитися ?( Потрібно усміхнутися. )
- Так, побачивши усміхнене , сповнене радістю обличчя, стає затишно на душі, настрій стає піднесеним, веселим. Але самої усмішки замало. Не вистачає щирих, добрих слів. Давайте пригадаємо вірш, яким ми з вами вітаємось щоранку:
Доброго ранку !- травам росистим!
Доброго ранку!- квітам барвистим!
Доброго ранку!- сонечку ясному,
людям усім і всьому прекрасному!
- Цими словами люди починають свій день, бажаючи добра людям.
ІІ. Повідомлення теми уроку
- Сьогодні у нас незвичайний урок – урок доброти. Ми поговоримо про добро, добрі справи. Ви поповните свої знання. Можливо, хтось із вас перегляне свою життєву позицію і стане добрішим, кращим, досконалішим.
ІІІ. Технологія «Асоціативний кущ»
- Подумайте і скажіть, як ви уявляєте добро?
- Чи можна доторкнутися до добра?
- Чи можна купити добро?
Отже, добро можна лише відчути. Воно допомагає відчувати радість, любов, співчуття.
Діти будують асоціативний кущ.
Добро – це любов до оточуючого світу, хороший вчинок, відчуття радості за чужі успіхи, допомога у скрутну хвилину, допомога слабшим, співчуття, лагідне слово, щира усмішка.
- А зараз давайте поринемо в світ добра творів В.О.Сухомлинського.
ІV. Читання і обговорення оповідань В.О. Сухомлинського « Добре слово», «Чому дідусь такий добрий сьогодні»
Добре слово
В однієї жінки була маленька донька Оля. Коли дівчинці виповнилося п’’ять років, вона тяжко захворіла.
До нещасної матері почали приходити родичі. Кожен приносив щось смачне й поживне. Кожен говорив: „Треба добре харчуватися, треба дихати свіжим повітрям, і хвороба втече в ліси й на болота”.
Одного дня біля хворої зібрались усі родичі. Дідусь Опанас сказав:
- Чогось їй не вистачає. А чого, і сам не можу зрозуміти.
Раптом відчинились двері й у хату ввійшла прабабуся Олі - столітня Надія. Про неї всі забули, бо багато років сиділа стара в хаті і нікуди не виходила. Але, почувши про хворобу правнучки , вирішила навідати її.
Підійшла до ліжка, сіла на ослінчик, взяла Олину руку в свою – зморшкувату, маленьку – й сказала :
- Принесла я тобі, моя люба правнучко, один- єдиний подарунок : сердечне бажання. Єдине бажання залишилось у мене в серці : щоб ти , моя квіточко, видужала й знову раділа ясному сонечку.
Така величезна сила любові була в цьому доброму слові , що маленьке Олине серце забилося частіше, щічки порозовішали, а в очах засяяла радість.
- Ось чого не вистачало Олі, - сказав дід Опанас. – Доброго слова.
В.О Сухомлинський
- Що трапилося з дівчинкою?
- Що зробила прабабуся Надія?
- Що повернуло дівчинку до життя?
- В чому виявилася велика сила? (В доброму слові)
- Отже, від доброго слова у людей теплішає на серці. Недарма в народі кажуть „ Слово лікує, слово і ранить.”
- Як ви розумієте цей вислів ?
Сам В. О. Сухомлинський звертається до вас з таким закликом: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить» (Прикріплюю хмаринку з висловом на дошці)
VІ. Бюро добрих послуг
Робота з ілюстраціями.
- За ілюстраціями сказати, яку б добру справу ви зробили?
VІІ. Вправа « Закінчи речення»
Поміркуйте, як би ви закінчили речення, яке починається такими словами
«Якби я …»
(Якби я мав багато грошей, я б нагодував всіх голодних, якби я був Президентом, я б ввів штрафи за грубі слова, якби я була чарівницею, я б знищила все зло тощо.)
- А ось послухайте, як продовжив це речення хлопчик з оповідання В.О. Сухомлинського.
VІІІ. Читання оповідання В. Сухомлинського «Якби я мав килим-літак»
Далеко-далеко за морем, серед високих гір, росте дивовижна квітка. Розцвітає вона ранньої весни і цвіте усе літо до пізньої осені. Має ця квітка предивну властивість: вона очищує повітря. Хто дихає повітрям біля цієї квітки, той ніколи не хворіє.
Якби я мав килим-літак, полетів би за море, опустився б у горах, знайшов би дивовижну квітку. Я б зібрав її насіння і привіз би додому. Роздав би усім людям по насінинці, щоб у всіх виросла чудова квітка, щоб не було жодної хворої людини, щоб люди жили довго-довго і не хворіли. Моя бабуся часто хворіє. Я повів би її до чудодійної квітки.
Вона б подихала цілющим повітрям і вилікувалася б назавжди.
. «Дерево Доброти»
- А чи важко бути добрим?
- Діти, в кожного з вас на парті є листочок. Напишіть на ньому, які добрі справи ви робите чи вам доводилось робити раніше.
Потім діти виходять до дошки і прикріплюють ці листочки на дерево.
- Молодці! Дякую вам за ваші добрі справи і вчинки. Робіть їх постійно, не чекаючи , коли з’явиться нагода, не ждіть за них подяки.
Великий педагог сьогодення Ш.О. Амонашвілі казав:
«Незалежно від того, чекають від тебе добра чи не чекають – твори добро. Незалежно від того, помітять твоє добро чи не помітять – твори добро. Незалежно від того, приймають твоє добро чи відкидають – твори добро. Незалежно від того, чим будуть платить тобі за добро: добром чи злом – твори добро.
Твори добро і ні у кого не питай дозволу, бо ніхто не може бути володарем твого добра.» (Прикріплюю хмаринку з висловом на дошку)
2. Робота над прислів’ями – промінчиками.
- Діти, до нас у клас завітало і сонечко з доброю посмішкою. На його промінчиках записані прислів’я. Давайте прочитаємо їх .
* Доброму скрізь добре.
* Добре слово серце гріє.
* Щире й добре діло душу й тіло звеселило.
*Добре серце за чужу біду болить.
- Як ви розумієте ці прислів’я?
З доброю людиною легко і надійно жити. Добра людина завжди буде поряд і в радості, і в горі, допоможе пережити важкі хвилини. Поважайте людей, робіть їм добро і вам буде добре. Пам’ятайте, що ви живете серед людей.
Великий педагог Януш Корчак казав: «Добра в тисячу разів більше, ніж зла. Добро сильне і непохитне.» (Чіпляю на дошку хмаринку з висловом
ІХ. Фізкультхвилинка
Х. Гра «Добре — погано»
Дорослий називає слово, а діти відповідають, добре це чи погано.
Добре Погано
Захистив Образив
Відвідав Розірвав
Обігрів Посварилися
Допоміг Відібрав
Поділився Штовхнув
Заспокоїв Ударив
- Як ви розумієте ці вислови? Які з них треба використовувати в житті, у відносинах з людьми?
ХІ. «Казовий будиночок Доброти»
- Діти, я знаю, що ви дуже любите читати казки. І ось наше наступне завдання – необхідно заселити в будиночок всіх героїв казок, які творили добрі справи, були добрими. (Діти називають казкових героїв: Дюймовочка, Попелюшка, Мальвіна, Білосніжка і гноми, Малюк з казки «Малюк і Карлсон, що живе на даху». Котигорошко та ін..)
ХVІ. Підсумок уроку.
Учитель.
- Діти, творіть добро! Хай живе воно в ваших серцях і добрих справах!
Бо і сама людина починається з добра - до батька й матерi, дідуся і бабусi, до рiдної землi, до рослин і тварин. Добро - найголовнiша риса характеру кожної людини. Отож, вам моє побажання: щоб краплину людської доброти ви пронесли через усе своє життя, щоб зло покинуло вашу душу, а натомiсть щоб завжди в нiй панувало добро i совiсть. Недаремно кажуть, що людина починається з добра.
Сказав мудрець:
— Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро i вищу правду вiра
Людину відрiзня вiд мавпи і вiд звiра.
Хай оживає iстина стара:
Людина починається з добра.
Л. Забашта
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0