Урок:

«Трагедія «Ромео і Джульєтта» В. Шекспіра.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

«Трагедія «Ромео і Джульєтта» В. Шекспіра.

Мета:1) познайомити учнів з епохою Відродження; ввести у світ В. Шекспіра;  допомогти зрозуміти сенс трагедії «Ромео і Джульєтта»;

2) розвивати навичку виразного читання; учити зіставляти твори різних видів мистецтва; удосконалювати навички аналізу драматичного твору;

3) розширювати кругозір учнів; розвивати естетичну сприйнятливість; формувати інтерес до творчості Шекспіра.

Обладнення: портрет Шекспіра, ілюстрації до трагедії «Ромео і Джульєтта».

Хід уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

• Виразне читання учнями напам’ять сонетів Вільяма Шекспіра.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Історія створення трагедії «Ромео і Джульетта»

(Виступ учня за випереджувальним завданням.)

Історія створення трагедії Шекспіра «Ромео і Джульетта» сягає своїм корінням у народні сказання про двох італійських закоханих і їх художні обробки (Луїджі де Порто «Новознайдена історія двох благородних закоханих і їх сумної смерті, що сталася у Вероні за часів синьйора Бартоломео делла Скалло» (1524); Маттео Банделло «Чотири книги новел» (1554); Луїджі Ґро- то «Адріана» (1578). Сюжет п’єси був розроблений Шекспіром на основі поеми Артура Брука «Трагічна історія Ромеуса і Джульєтти» (1562).

2. Лекція вчителя

— Жанр твору — трагедія — встановлюють відповідно до літературних традицій епохи Відродження (фінал завершується смертю головних героїв). П’єса з п’яти дій відкривається прологом, у якому коротко викладено сюжет «Ромео і Джульєтти».

Композиція трагедії на рівні фабули має симетричну побудову. У першій дії відбувається зіткнення між слугами Капулетті і Монтеккі, потім між племінниками останніх — Тибальтом і Бенволіо, далі на сцені з’являються голови ворогуючих сімей, князь Верони і Ромео. У третій дії зіткнення між Капулетті і Монтеккі повторюється: цього разу в бійці беруть участь родич князя і друг Ромео — Меркуціо і Тибальт, а також Тибальт та Ромео. Результат першої дуелі — смерть Меркуціо, результат другої — смерть Тибальта. Зіткнення закінчується виходом на сцену подружжя Капулетті і Монтеккі, а потім князя, який виголошує вбивче для Ромео рішення про вигнання з Верони.

Друга і четверта дії п’єси присвячені розвитку любовної лінії: у другій дії відбувається зізнання Ромео і Джульєтти та підготовка їх до вінчання, у четвертій — Джульетта, яка намагається уникнути повторного шлюбу, встає на страшний шлях возз’єднання з коханим чоловіком. Смерть дівчини в кінці твору є природною і з погляду історичних норм, і з позиції описаної пристрасті д: Джульетта не могла жити без Ромео, не стало Ромео — не стало й Джульєтти.

Основна ідея п’єси полягає в утвердженні нових моральних цінностей, притаманних людині епохи Відродження. Герої, почуттями яких керує пристрасть, виходять зі звичних рамок традицій: Ромео йде на таємний шлюб, Джульетта не розігрує із себе сором’язливу леді, і обоє вони готові йти проти волі батьків і суспільства, щоб бути разом.

3. Слово учителя

— Художній образ Джульєтти еволюційно більш мінливий, ніж образ її коханого. На відміну від двадцятирічного Ромео, який вже пізнав пристрасть в особі неприступної Розаліни і тепер йде напролом у своїх стосунках з юною Капулетті, чотирнадцятирічна Джульетта просувається у своїх почуттях практично навпомацки, керуючись тільки тим, що підказує їй серце. Дівчина боїться почутого любовного зізнання, першої шлюбної ночі, похмурої сімейної гробниці. Дізнавшись про смерть двоюрідного брата Тибальта, вона спершу звинувачує в цьому Ромео, але швидко опановує себе, соромиться своєї миттєвої зради і обирає сторону чоловіка в цьому конфлікті. Вагання Джульєтти обумовлені юним віком, відсутністю життєвого досвіду, ніжною жіночою натурою. А ось бурхлива пристрасть і чоловіча сутність Ромео не дозволяють йому сумніватися в жодному своєму вчинку.

Характерне для пізнього Середньовіччя та раннього Відродження особливе світосприйняття, що поєднує в собі християнські й поганські традиції, позначилося на художніх образах брата Лоренцо та проведених ним обрядах (сповідь, вінчання, поховання), Меркуціо, що розповідає Ромео історію про королеву фей і ельфів Маб, а також різкій зміні настроїв сімейства Капулетті — від похоронного через смерть племінника Тибальта до весільного у зв’язку з очікуваним весіллям Джульєтти. Батько дівчини не бачить нічого поганого в тому, щоб видати дочку заміж через три дні після смерті її двоюрідного брата: для цього періоду історії подібна поспішність звична, адже вона дозволяє не надто сумувати через непоправне.

4. Перегляд окремих епізодів екранізації твору

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

• Інтерактивна вправа «Продовж речення»:

Сьогоднішній урок я завершую думкою про те, що...

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати комедію Шекспіра. За бажанням: написати лист Джульєтті про кохання.

Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Тестування

Ромео і Джульєтта. 8 клас. Тест.
31 січня 2021
5 0
1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
46
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
8 клас
12 320 1234 0
46

2:

Вільне введення тексту

  • Якою ви уявляєте Джульєтту?

  • Чи закохана Джульєтта на початку твору?

  • Як вона реагує на слова матері стосовно Паріса?

  • Чому вона така безтурботна і така слухняна до рішення батьків? (Не закохана, їй байдуже.)

  • Чи змінюється героїня після зустрічі з Ромео? Чому?

  • Чому Ромео та Джульєтта вирішили так швидко повінчатися? Що ними керує?(Любов-пристрасть, яка примушує діяти (творити).

  • Як змінюються герої після зустрічі?

  • Що змушує Ромео втекти? Як це сприймає Джульєтта? (Мужньо. Вона одне ціле з чоловіком.)

  • Коли ще виявляється сила волі Джульєтти? (Сон у склепі.

  • В який момент найбільше виявляється рішучість Джульєтти? Чому?

Рефлексія від 76 учнів

Сподобався:

68 8

Зрозумілий:

64 12

Потрібні роз'яснення:

70 6
Рекомендуємо

Твір-роздум за трагедією Вільяма Шекспіра "Ромео і Джульєтта".

Твір-роздум за трагедією Вільяма Шекспіра "Ромео і Джульєтта".

5996

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Вільям Шекспір "Ромео і Джульєтта"

Вільям Шекспір "Ромео і Джульєтта"

307

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Проблема життя і смерті в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта". Трактування фіналу.

Проблема життя і смерті в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта". Трактування фіналу.

645

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
8 клас

33 грн

Вільям Шекспір (1564–1616). Трагедія «Ромео і Джульєтта». Конфлікт справжнього почуття і забобонів.

Вільям Шекспір (1564–1616). Трагедія «Ромео і Джульєтта».  Конфлікт справжнього почуття і забобонів.

164

Аватар профіля Балабан Олег Костянтинович
Зарубіжна література
8 клас

48 грн

Вільям Шекспір (1564–1616). Трагедія «Ромео і Джульєтта». Оспівування чистого пристрасного кохання Ромео і Джульєтти, вплив кохання на людську особистість.

Вільям Шекспір (1564–1616). Трагедія «Ромео і Джульєтта».  Оспівування чистого пристрасного кохання Ромео і Джульєтти, вплив кохання на людську особистість.

227

Аватар профіля Балабан Олег Костянтинович
Зарубіжна література
8 клас

61 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

677

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

502

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

7196

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1051

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1188

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас