Тема: Роальд Даль. «Чарлі і шоколадна фабрика»
Мета: ознайомити з історією створення казки, вчити аналізувати прочитане, розвивати допитливість, прищеплювати інтерес до літератури.
0бладнання: портрет письменника, різні видання казки «Чарлі і шоколадна фабрика», ілюстрації до неї.
Тип: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
IІ. Сприйняття та освоєння учнями навчального матеріалу.
1. Слово вчителя.
Діти, а дуже часто й дорослі люблять казки. Чому? Тому що у казках добро завжди перемагає зло, вони щасливо закінчуються. У казці існує те, чого бракує у реальному житті.
Про звичайні і незвичайні речі, що сталися з хлопчиком Чарлі англійський письменник Р.Даль розповідає у своїй казці «Чарлі і шоколадна фабрика». Слід зазначити, що цю казку читають люди різного віку.
2.Повідомлення мікрогрупи «біографів» про історію створення повісті «Чарлі і шоколадна фабрика».
Учень 1.Робота над книгою велася в 1961-1962 pp.. Це був нелегкий період у житті письменника (тяжко захворів син, а через рік помирає донька). Щоб підтримати своїх дітей (всього їх було п'ятеро) Даль став придумувати для них казки. «Звичайно, я розповідав їм різні історії щовечора - згадує письменник. - Деякі з них були жахливі. Але раз чи два діти говорили: «А можна дізнатися продовження історії, яку ти розповідав останній раз?» Так я почав писати «Джеймса». Це так сподобалося мені, що, не зупиняючись, я перейшов прямо до «Чарлі».
Учень 2. За словами Даля, основою казки послужили дитячі враження автора Під час навчання в школі-інтернаті «Рептоне» він і інші хлопчики отримували цікаві подарунки. «Час від часу кожен хлопчик нашої школи отримував просту сіру картонну коробку, - пише Даль в автобіографічній повісті «Хлопчик». - Хочете вірте, хочете ні, це був подарунок від великої шоколадної фабрики «Кедбері». «...Я не сумніваюся, що пізніше, тридцять п'ять років тому, коли я роздумував над сюжетом моєї другої книги для дітей, я згадав ті маленькі картонні коробки та шоколадки-новинки всередині них і почав писати книгу під назвою «Чарлі і шоколадна фабрика».
Учень 3. І книга знайшла читача!!! Російський письменник-казкар Едуард Успенський написав передмову до російського видання у 1991 рощ: «Це; напевно, найвеселіший англійський письменник за останні сімдесят років. І його неймовірно люблять американські і всякі інші діти. Тому що його книги давно гуляють по всьому світу». (Слайд 4).
3.Усна подорож книжковою виставкою, на якій представлені різні видання повісті та ілюстрації до неї.
4.Повідомлення учня - «мистецтвознавця».
В 1971 році на екрани вийшов фільм «Віллі Вонка і шоколадна фабрика», знятий режисером Мелом Стюартом. Але фільм не сподобався самому автору, бо багато уваги приділялося Вонці, хоча Дал говорив, що книга про Чарлі. Вдруге книга екранізована в 2005 році режисером Тімом Бергеном, з Джонні Деппом у ролі Вонки. Крім кіноверсій існує ряд мюзиклів, інсценізацій та аудіокниг. А також сюжети твору використовуються у мультсеріалах, іграх, атракціонах.
5. Робота над текстом.
- Хто є головним героєм твору?
- Який подарунок вирішив зробити дітям власник шоколадної фабрики?
- Скільки щасливчиків отримали золоті квитки?
6. 3апис у зошити (тільки імена і прізвища):
Август Глуп (англ. Justus Gloop)— жадний і ненажерливий хлопчик, «їжа—- його улюблене заняття»;
Верука Солт (англ. Veruka Soli) — розбалувана дівчинка із сім'ї власників фабрики по переробці горіхів, звикла, щоб всі її примхи негайно виконувались;
Віолетта Борігард (англ. Violet Becmregarde)— дівчинка, що постійно жує жуйку, установила світовий рекорд — жує одну жуйку протягом трьох місяців;
Майк Тіві (англ. Mike Teavee)— хлопчик, що зранку до ночі дивиться телевізор, любитель
гангстерських бойовиків;
Чарлі Бакет — головний герой цієї повісті.
7. Складання сюжетного «ланцюжка» подорожі по казковій фабриці.
Шоколадний цех - Умпа-Лумпи - По шоколадній річці - Цех винаходів -вічні барбариски -Велика жуйкова машина - По коридору - Квадратні цукерки - Верука в Горіховому цеху - Великий скляний ліфт - Телевізійно-шоколадний цех - Шоколадна фабрика.
III. Підсумок уроку
- Герої «Чарлі і шоколадна фабрика» - це..
- Казка «Чарлі і шоколадна фабрика» популярна у світі, бо...
ІV. Застосування знань, умінь, навичок.
1. "Рольова гра".
Августус Глуп. Мені 9 років, всі говорять, що я дуже гладкий, огрядний. Ну то й що? В кожного є свої пристрасті. Моя ж пристрасть – це їжа. Багато їжі! Особливо люблю солодощі. Мені їх завжди мало! Дуже хочу побувати на шоколадній фабриці. Отам би я вже наївся досхочу!
Віолета Борегард. (Заходить, виймає з рота жуйку і приліплює собі за вухо).
А моя пристрасть – це жуйка. Я навіть рекорди встановлюю. Ось цю жуйку жую 3 місяці! А коли міняла їх щодня, то любила приліплювати в ліфті. Уявляєте? Іноді сусіди зчиняли такий вереск, прилипаючи до кнопок! Ото сміхота!
Верука Солт. (Заходить, дивиться на ручку на парті в учня).
Ой, яка ручка! І я хочу! Дайте мені! Зараз же! (До іншого учня) Ой, який значок! Хочу собі такий негайно! Ні! Ще кращий! І чого ви смієтесь? Мені тато купить. Він мені все купує, що я забажаю.
Майк Тіві. (Обвішаний пістолями, в руках рушниця).
Тра-та-та! Ой! Це школа? А телевізор тут є? Як? Ви в школі не дивитесь телевізор? А вдома вчите уроки? А бойовики коли дивитесь? Я всі серіали дивлюся щодня, навіть лажові – ті, де не стріляють. Але бандитські – найкращі.
Чарлі Бакет. А я, як і ви, хожду до школи. А по дорозі кожного ранку чую чарівний, неповторний запах шоколаду. Адже біля мого будиночка знаходиться величезна шоколадна фабрика, уявляєте? На жаль, сім'я в нас бідна, і тільки раз на рік я можу поласувати шоколадом – на День народження мені купують лише один шоколадний батончик.
2. Поглиблення знань про літературознавчі поняття.
Герой літературного твору твору – дійова особа, яка перебуває у центрі художнього зображення; головний герой.
Персонаж літературного твору – другорядний герой.
Вчитель. Хто з цих дітей головний герой повісті-казки? Давайте дізнаємося про нього більше
3. Бесіда за запитаннями.
-Де мешкає сім'я Чарлі Бакета?
- Чи велика його родина?
- Чи можуть Бакети купити кращий будинок? Чому?
- Що їсть сім'я?
- Які стосунки в родині?
- Як характеризує Бакетів те, що єдине ліжко в будинку віддали стареньким?
- В які хвилини члени родини почуваються щасливими?
4. Робота з текстом. Учні підтверджують свої відповіді цитатами з тексту.
- Про що мріє Чарлі?
- Хто розповів хлопчикові про фабрику містера Віллі Вонка?
- Що ви дізналися про цю фабрику? Що саме вас зацікавило?
- Якої думки дідусь Джо про містера Вонка?
- Хто працює на фабриці останні 10 років? Чому саме вони?
V. Домашнє завдання.
1.Підготувати розповідь про пригоди Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Вонки.
2. Намалювати героїв твору (за вибором) та підготувати розповідь про те, як вони знайшли Золоті квитки.













