Урок:

Тема. Ернст Теодор Амадей Гофман — багатогранний митець — романтик. 

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема. Ернст Теодор Амадей Гофман — багатогранний митець — романтик.

Мета: поглибити знання про романтизм як напрям світової літератури;знання учнів з теорії літератури; ознайомити з фактами про життєвий та творчий шлях німецького письменника Е.Т.А. Гофмана; розвивати навички самостійної роботи з текстом; накопичення матеріалу для аналізу художнього твору; формувати життєві компетентності учнів на основі розвитку діалогічного мовлення, проаналізувати сюжетну лінію, тематику і проблематику повісті; виховувати кращі риси людського характеру.

Обладнання: портрет Е. Т. А. Гофмана, презентація, фільм про життя письменника, картки, ілюстрації до твору, паперові квіти на партах,підручник.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.

Великі люди — це зміст книги людства.

Ф. Геббель

Великі люди рідко з'являються в самотині.

В. Гюго

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності

Слово учителя. Добрий день, діти! Я впевнена, що у дитинстві ви любили читати або слухати казки. У школі ви їх також вивчали і добре знаєте, що казка – це розповідь про вигадані події. Сьогодні на уроці ми з вами теж познайомимось із казкою, але це буде філософська казка для дорослих. Та і ви вже не маленькі пригадаємо,що філософська казка – літературний твір, що містить морально-філософські роздуми над подіями суспільного життя, їх позитивну чи негативну оцінку.

II. Презентація теми, мети уроку

Відкрийте зошити та запешіть у них число,класна робота .

Робота над темою уроку

1. Повідомлення вчителя „ Загальні відомості про добу романтизму”.

На попередньому уроці ви познайомилися з новим художнім напрямом - Романтизмом

Пригадаємо ,що таке романтизм?

Романтизм – це творчий напрямок, у творах якого домінує мотив розладу з навколишнім середовищем.

Від якого слова походить термін “романтизм”?

Термін „романтизм” походить від слова „роман”; тут мається на увазі особливе значення художнього вимислу: „ як у книзі, а не як у житті”.

Які особливості характерні для цього напряму? Звідки почерпають романтики надхнення для своїх творів?

Романтики звертаються до минулого, до народних витоків культури, до переказів і легенд, які несуть у собі невмирущі духовні цінності.

На який підхід до відображення світу й людини в ньому це вказує нам?

Історичний

Як вони сприймають нове буржуазне суспільство?

Романтики не сприймають нове буржуазне суспільство як ідеальне і викривають його внутрішні протиріччя.

Які зміни відбуваються у літературі?

У літературі відбувається пошук краси, але не холодної, недосяжно-далекої, а такої, що криється в простому, звичному, буденному.

Що є основними характерними рисами романтизму?

Піднесеність поетичної мови, оспівування ідеалу, опора на народне мистецтво, широке використання символів і метафор – такі характерні риси романтизму.

2. Колективне складання узагальнюючої схеми.

Основні риси романтизму

Учитель. На ваших партах – паперові квіти. Прикладіть їх до аркуша у зошиті, обведіть олівцем. У середині квітки напишіть „романтизм”, а на пелюстках – основні риси романтизму, які ми визначили разом. Потім відкладіть квіти, наприкінці уроку вони ще знадобляться.

ІІІ. Робота над темою уроку

1. Вступ.

Учитель. Наполеонівські війни викликали реакцію в Німеччині. Для збереження основ феодального устрою створюється Священний Союз Німецької нації на чолі із Пруссією, суворий режим якого протримався від 1815 до 1830 pp. Опонентом Священного Союзу став Ернст Теодор Амадей Гофман. Як мислитель Гофман виступає спадкоємцем енської школи. Вимоги, які там було висунуто до ідеального художника — універсальність мистецтва, концепція романтичної іронії, синтез мистецтв,— були реалізовані Гофманом, з життям та творчістю якого ми розпочинаємо знайомство.

Тема нашого уроку: Ернст Теодор Амадей Гофман (1776 — 1822) — багатогранний митець — романтик.

Зверніть увагу на запропоновані епіграфи уроку. Обидва висловлювання стосуються імені дійсно великої людини, яким був відомий письменник та музикант. Як ви розумієте ці висловлювання? (Відповіді учнів.)

пропоную вам познайомитися з життяям та творчістю цієї людини.увага на екран

2. Життєвий та творчий шлях Е.Т.А. Гофмана:

а) перегляд фільму “Життя Ернста Теодора Амадея Гофмана

• Які факти біографії Гофмана вам найбільше запам'ятались?

б) Робота над запитаннями у картках по групах

Картка 1

Які події особистого плану визначили долю Гофмана-митця?

Картка 2

Як політична й економічна ситуація в країні вплинули на творчу біографію письменника?

Картка 3

Наскільки пов’язані з дійсністю художні твори Гофмана?

Картка 4

Стисло охарактеризуйте творчу манеру письменника.

поєднання елементів реального і фантастичного;

дійсність має іронічне, гротескно-фантастичне забарвлення;

поділ людей на дві категорії:

--щасливі філістери (бюргери, чиновники, комерсанти);

--мрійники, «ентузіасти», «справжні музиканти»;

«ентузіасти» у Гофмана – люди мистецтва (поети, художники, актори, музиканти);

двоїстість його персонажів (здатність жити у двох світах – реально-побутовому та уявно-фантастичному);

головна тема творчості – тема митця і мистецтва.

Розповідь про життєвий та творчий шлях Гофмана (доповнення).

Гофман був людиною палкою, непередбачуваною, пристрасною, як музика Моцарта. Він називав музику «найромантичнішим зі всіх мистецтв, оскільки їй доступна сфера нескінченного». Музика, за його словами, «відкриває людині невідоме царство, світ, що не має нічого спільного із зовнішнім, реальним світом, який її оточує».

Все ж світову славу Гофман здобув художніми творами. Більшість його оповідань та повістей і навіть один роман мають казкові сюжети, у них поряд із людьми діють феї, чаклуни, тварини. Ці казкові істоти живуть у творах Гофмана за людськими законами, які бувають несправедливі й підступні, відображаючи проблеми суспільства. Письменник, використовуючи засоби фантастики, сатири, іронії та гротеску, висміює та засуджує вади людей та суспільства, несправедливі закони і тих, хто за ними живе.

4. Словникова робота.

Вияснити значення слів за групами:

1 група «фантастика»,

2група «сатира»,

3група «іронія»,

4 група «гротеск».

IV. Рефлексія

1. Складання сенканів на тему «Гофман»

Учні за бажанням зачитують.

Методичний коментар

Сенкан — п'ятирядковий неримований вірш, який складається за схемою:

1 рядок — слово-тема (іменник),

2 рядок — 2 прикметники (означення теми),

3 рядок — 3 дієслова (активність, дієвість, пов'язана з темою),

4 рядок — фраза з чотирьох слів (розуміння теми або ставлення до неї),

5 рядок — слово — висновок (іменник, синонім (або висновок) до теми).

Приклад сенкану

Гофман,

Таємничий, обдарований,

Страждав, захоплювався, кохав,

Політ птаха, безжально обірваний,

Талант.

IV.Застосування знань, умінь і навичок

Робота над комунікативно-ситуативними вправами.

V. Закріплення нових знань

Літературний диктант. (Учні записують тільки відповіді – „так” чи „ні”).

1.Центром уваги романтиків стають почуття та внутрішній світ людини. (Так).

2. Романтизм як літературний напрям виник на межі XVI-XVII століть.(Так).

3. Е.Т.А. Гофман – автор відомого твору „Крихітка Цахес” (Так).

4. Гофман змінив одне зі своїх імен на Амадей на знак захоплення творчістю Чайковського. (Ні).

5. Гофман народився у Кенінгсберзі. Так чи ні? (Так.)

6. Гофман завжди вважався політично благонадійним. Так чи ні? (Ні.)

VI. Підсумки уроку

Дуже давно у старовинному місті жив великий мудрець, слава про мудрість якого поширювалася далеко від його рідного міста. проте був у місті чоловік, який заздрив славі мудреця. І вирішив він придумати таке запитання, на яке той не зміг би відповісти.

Він спіймав метелика і подумав: “А що, як я спитаю у мудреця: який метелик у моїх руках: живий чи мертвий? Якщо він скаже ,що живий, я стисну долоні, і метелик помре, а якщо скаже, що мертвий, я розтулю долоні, і метелик злетить. Тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший”.

Так заздрісник і зробив. Та коли він запитав мудреця про метелика, мудрець, який насправді був дуже розумною людиною, відповів: “Усе в твоїх руках”.

(Під час розповіді вчитель дарує учням метеликів з написом

“Усе в твоїх руках!”)

Тож нехай ці метелики, що ви тримаєте в руках, будуть нагадувати вам про наш урок, і ви завжди будете пам’ятати, що все у ваших руках!

У вас вже є метелики,а за вікном зима,тож нашим метеликам потрібна квіткова галявина. Якщо вас було цікаво на уроці створіть квіткову галявину .Підійміть руки з квітками вгору.

Створення ”квіткової галявини”. Учні піднімають квіти вгору – на уроці було цікаво, почували себе комфортно. Не піднімають квіти – почувались ніяково, невпевнено.

VII.Домашнє завдання

Прочитати казку-новелу „Крихітка Цахес” знати теоретичний матеріал викладений у підручнику.

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Творчість Ернста Теодора Амадея Гофмана
3 січня 2023
3 0
1 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
5 клас
5 8 57 2 411 0

2

Скласти сенкан.

Сенкан — п'ятирядковий неримований вірш, який складається за схемою:

1 рядок — слово-тема (іменник),

2 рядок — 2 прикметники (означення теми),

3 рядок — 3 дієслова (активність, дієвість, пов'язана з темою),

4 рядок — фраза з чотирьох слів (розуміння теми або ставлення до неї),

5 рядок — слово — висновок (іменник, синонім (або висновок) до теми).

Приклад сенкану

Гофман,

Таємничий, обдарований,

Страждав, захоплювався, кохав,

Політ птаха, безжально обірваний,

Талант.

Рефлексія від 12 учнів

Сподобався:

0

Так: 10

Ні: 2

Зрозумілий:

0

Так: 10

Ні: 2

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 10

Так: 2

Рекомендуємо

Тема № 2. Про минулі часи. Творчість І.Франка, Т. Шевченка. І. Франко. Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. „Захар Беркут”. ТЛ. Історична повість.

Тема № 2. Про минулі часи. Творчість І.Франка, Т. Шевченка. І. Франко. Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. „Захар Беркут”.  ТЛ. Історична повість.

466

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
7 клас

25 грн

"МИТЦІ-ПРОФЕСІОНАЛИ"

"МИТЦІ-ПРОФЕСІОНАЛИ"

320

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
1 клас

46 грн

"МУЗИКА РОМАНТИКІВ"

"МУЗИКА РОМАНТИКІВ"

1632

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
8 клас

46 грн

Специфіка переходу від романтизму до реалізму. Німеччина. Романтизм у Німеччині. Е. Т. А. Гофман як представник гротескної течії романтизму. Віхи мистецького шляху.

Специфіка переходу від романтизму до реалізму.  Німеччина. Романтизм у Німеччині. Е. Т. А. Гофман як представник гротескної течії романтизму. Віхи мистецького шляху.

852

Аватар профіля Сопіжук Майя Тарасівна
Зарубіжна література
10 клас

20 грн

"МИТЦІ АВАНГАРДУ: КУБІЗМ"

"МИТЦІ АВАНГАРДУ: КУБІЗМ"

928

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
9 клас

46 грн

"ТВОРЧІСТЬ КОМПОЗИТОРІВ- РОМАНТИКІВ"

"ТВОРЧІСТЬ  КОМПОЗИТОРІВ- РОМАНТИКІВ"

445

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
11 клас

46 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

835

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

662

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8413

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1289

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1541

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3149

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас