Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Арттерапевтична валіза педагога: готові вправи для літа
»
Взяти участь Всі події
Урок:

США та Канада у другій половині ХХ - на поч. ХХІ ст.

Вміст уроку:
1
2
3

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Опрацюйте теоретичний матеріал, наведений нижче у презентації та зробіть стислий конспект у вигляді таблиці. Виконайте тест.

https://drive.google.com/file/d/1kEU_Sgkx8zoTJD9Qb9TZiiTx0A_DJVbH/view?usp=s

Тест про США

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=2483269

2

Опрацюйте теоретичний матеріал та зробіть стислий конспект та виконайте тест наприкінці

Тема: „Канада в другій половині ХХ – на початку ХХІ ст.”

Мета:

- охарактеризувати особливості політичного та соціально-економічного розвитку Канади в другій половині ХХ на початку ХХІ ст;

- визначити суть проблеми Квебеку;

- висловлювати судження щодо необхідності розвитку українсько-канадських відносин на сучасному етапі;

- розвивати вміння встановлювати причиново-наслідкові зв’язки, аналізувати, порівнювати, висловлювати власні судження, критично мислити;

- виховувати в учнів зацікавленість історією.

Тип уроку: комбінований урок.

План уроку

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація опорних знань.

3. Вивчення нового матеріалу:

а) наслідки Другої Світової війни для Канади;

б) особливості економічного розвитку;

в) проблема Квебеку;

г) українсько-канадські відносини.

4. Узагальнення та систематизація знань.

5. Оцінювання знань учнів.

6. Оголошення домашнього завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент уроку.

ІІ . Актуалізація опорних знань.

Викостання навчальної бесіди.

1. На чиєму боці виступала Канада в Другій світовій війні? Чому?

2. Які правові та економічні відмінності були притаманні Канаді порівняно з іншими колоніями Великої Британії?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

У ч и т е л ь.

У ході Другої світової війни, під час якої Канада не зазнала важких втрат, національний дохід країни зріс удвічі, і вона вийшла на третє місце серед промислово розвинених країн, перетворившись на високорозвинену індустріальну державу, активного учасника міжнародної політики. Скориставшись послабленням Великої Британії, Канада фактично домоглася національної незалежності, хоча в економічному плані ставала дедалі більш залежною від США.

Так, протягом 1945–1956 рр. США збільшили свої довгострокові капіталовкладення в Канаді більш ніж в 2,5 раза до 13 млрд доларів.

За допомогою вчителя, учні складають схему „Наслідки Другої Світової війни для Канади”

02007j68-a541-400x145.jpg

Динаміка політичного життя

• …–1948 р. М. Кінг (ліберал)

• 1948–1957 рр. Л. Сен-Лоран (ліберал)

• 1957–1963 рр. Д. Дифенбейкер (консерватор)

• 1963–1968 рр. Л. Пірсон (ліберал)

• 1968–1979 рр. П. Е. Трюдо (ліберал)

• 1979 р. Д. Кларк (консерватор)

• 1980–1983 рр. П. Е. Трюдо (ліберал)

• 1984–1993 рр. Б. Малруні (консерватор)

• 1993–2003 рр. Ж. Кретьєн (ліберал)

• 2003–2006 рр. П. Мартін (ліберал)

• З 2006 р. С. Гарпер (консерватор)

Учні складають схему „Політичні реформи канадських урядів”

02007j69-b022-400x220.jpg

Особливості економічного розвитку

У ч и т е л ь.

Багата на корисні копалини (нафту, газ, нікель, уран), провідні галузі промисловості нафтова, газова, лісова.

Має високий рівень ефективності сільського господарства (наприклад, може забезпечити продовольством 100 млн. осіб, тобто в 4 рази більше ніж населення Канади на початку 90-х рр.).

Має тісні економічні зв’язки зі США: 70 % експорту припадає на США, відбувається економічна інтеграція домовленість про вільну торгівлю між Канадою, США і Мексикою.

Проте спостерігається нерівномірність розвитку між процвітаючими західними провінціями (Альберта, Британська Колумбія) і бідними східними (Нью-Брансвік, Нова Шотландія).

Канада входить до «Великої сімки» економічно розвинених держав і має великі потенційні можливості для подальшого економічного розвитку (2% світового виробництва).

У зовнішній політиці тримає курс на зміцнення атлантичної солідарності в рамках НАТО (з 1949 р. Канада членом цієї організації).

Проте Канада з деяких питань має відмінну від США думку. Так, Канада відмовилася вступити до Організації американських держав (ОАД), не припинила дипломатичні й торговельні відносини з Кубою, підтримала вимогу визнання КНР.

На початку 1960-х рр. у канадському суспільстві спалахнула гостра дискусія щодо розміщення американської ядерної зброї в країні і перебування канадських військ в Європі. Прем’єр-міністр Д. Дифенбейкер виступив категорично проти, але більшість міністрів його Кабінету висловилась «за». Це спричинило урядову кризу.

Із 1993 р. при владі в країні перебували ліберали, які здійснили ряд реформ, спрямованих на оздоровлення фінансової системи країни. Починаючи з 1998 р. фінансовий рік завершувався з профіцитом бюджету. Додаткові кошти було спрямовано на різноманітні програми і погашення боргів. На період правління лібералів припадає й завершення структурної перебудови економіки Канади створення наукомістких галузей виробництва за рахунок скорочення сировинних галузей. Поглибились інтеґраційні процеси із США, основу яких складає Північноамериканська згода про вільну торгівлю (НАФТА) (США, Канада, Мексика). Обіг канадо-американської торгівлі найбільший у світі 1 млрд дол. на день.

Успіхи Канади в розвитку економіки вражаючі: на сьогодні за рівнем економічного розвитку вона посідає сьоме місце, за рівнем життя перше.

Запитання та завдання

1. Як змінилося становище Канади після Другої світової війни?

2. Назвіть провідні партії Канади.

3. Коли країна остаточно здобула суверенітет?

4. Дайте характеристику зовнішньополітичного курсу Канади.

Проблема Квебеку

У ч и т е л ь.

У 60-ті рр. ХХ ст. провінція Квебек почала претендувати на збільшення своєї частки в політичному та економічному житті Канади. У провінції з’явилися сепаратистські організації, які виступали за відокремлення Квебеку від Канади. Деякі із сепаратистських організацій діяли терористичними методами. Найяскравішим проявом сепаратистських настроїв населення Квебеку стало бойкотування візиту британської королеви Єлизавети ІІ 1964 року.

Частково проблему Квебеку намагався розв’язати лідер ліберальної партії франко-канадець П. Трюдо, якого 1968 р. було обрано прем’єр-міністром Канади. З його ініціативи 1969 р. парламент ухвалив закон про надання французькій мові статусу другої державної на федеральному рівні. Значно більше франко-канадців ставали державними службовцями.

На потреби розвитку провінції почали виділяти додаткові кошти. Сьогодні «квебекський націоналізм» здебільшого має «лінгвістичну» спрямованість і цілком позбавлений ксенофобського, расового відтінку.

Складання тез за розповіддю вчителя

• У Канаді проживає 44 % англомовного населення і 28 франкомовного

населення, переважна частина франкомовного населення проживає у провінції Квебек (82 % населення провінції);

• провінція економічно розвинена, але існує чимало проблем (безробіття серед франкомовного населення, перевага в бізнесі належить англомовному населенню);

• 1968 р. була створена Квебекська партія, метою діяльності якої є вихід Квебеку із Канади, було утворено Фронт визволення Квебеку, який здійснює терористичні акти проти урядовців та англомовного населення;

• 1980 р. було проведено 1-й референдум (40% проголосувало за вихід із Канади);

• Канадський уряд іде на поступки, здійснює дуже гнучку політику, акцентуючи зусилля на запровадженні двомовності у провінції. Тому 1982 р., коли в державі відзначали свято Конституції, де були відсутні положення про рівноправ’я франко-канадців та англо-канадців, у Квебеку були приспущені прапори на знак трауру;

• 1995 р. було проведено 2-й референдум (49,4 % проголосували за вихід із Канади), але виникли проблеми індіанці та ескімоси, які живуть у Квебеку, загрожують виділити свої резервації в разі виходу провінції зі складу Канади.

Українсько-канадські відносини

У ч и т е л ь.

Українська діаспора в Канаді одна з найчисленніших

(понад 1 млн. чоловік). У 90-ті роки українсько-канадська діаспора збільшилася за рахунок притоку нових емігрантів, а також через те, що чимало громадян Канади після проголошення незалежності України уперше визнали своє українське походження.

Найбільше жителів українського походження проживає у провінціях Британська Колумбія, Саскачеван, Онтаріо, Альберта, Манітоба, Квебек. Після розпаду СРСР Канада вітала утворення нових незалежних держав. Однією з перших 2 грудня 1991 р. вона визнала незалежність України та встановила з нею дипломатичні відносини. У січні 1999р. прем’єр-міністр Канади Жан Кретьєн відвідав Україну. Візит завершився підписанням семи двосторонніх угод та меморандумів.

Представники української діаспори утворили ряд своїх організацій:

• Конгрес українців Канади (КУК) національна координаційна рада, що об’єднує більшість українських політичних, громадських і церковних організацій;

• Товариство об’єднаних українських канадців (ТОУК) громадсько- політичний координаційний орган.

У Канаді 47% української діаспори православні, 32% греко-католики, 21% римо-католики. Тут виходять українські газети і журнали: «Український голос», «Новий шлях», «Життя і слово», «Батьківщина». Після проголошення незалежності з’явилося чимало нових можливостей для розширення культурно-освітніх, наукових зв’язків канадських українців з Батьківщиною. Налагоджуються зв’язки бізнесменів Канади з Україною, українськими економічними центрами.

У Канаді встановлено пам’ятники М. Шашкевичу, І. Франку, Т. Шевченку, Лесі Українці, В. Стефанику, жертвам Голодомору, Чорнобилю, писанці.

Висловіть судження щодо необхідності розвитку українсько-канадських відносин на сучасному етапі ( за методом „Прес”)

ІV. Узагальнення та систематизація знань

Бесіда

1. Як би ви розв’язали проблему Квебеку?

2. Як можна покращити українсько-канадські відносини?

V. Оцінювання знань учнів.

VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника та конспект.

Тест про Канаду

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=9796071

3

Рефлексія від 18 учнів

Сподобався:

0

Так: 18

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 18

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 18

Так: 0

Рекомендуємо

Індія в другій половині ХХ — на початку ХХІ ст.

Індія в другій половині ХХ — на початку ХХІ ст.

507

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Всесвітня історія
11 клас

35 грн

Практичне заняття. Міжнародні відносини другої половини ХХ – початку ХХІ ст.: точки перетину інтересів

Практичне заняття. Міжнародні відносини другої половини ХХ – початку ХХІ ст.: точки перетину інтересів

419

Аватар профіля Гусак Людмила Вікторівна
Всесвітня історія
11 клас, II—III курси та змішані

60 грн

Російська імперія у другій половині XIX – на початку XX ст.

Російська імперія у другій половині XIX – на початку XX ст.

136

Аватар профіля Юрах Богдан Валерійович
Всесвітня історія
9 клас

25 грн

Практичне заняття до теми "Японія і Китай кін. ХІХ - поч. ХХ ст."

Практичне заняття до теми "Японія і Китай кін. ХІХ - поч. ХХ ст."

39

Аватар профіля Скуба Лілія Русланівна
Всесвітня історія
9 клас

25 грн

Індія. Утворення Індійської республіки. Пакистан. Індія на зламі ХХ–ХХІ ст.

Індія. Утворення Індійської республіки. Пакистан. Індія на зламі ХХ–ХХІ ст.

320

Аватар профіля Гусак Людмила Вікторівна
Всесвітня історія
11 клас, I курс, III курс та змішані

67 грн

Практичне заняття за Розділом ІІІ: Русь у другій половині XI — першій половині XIII ст.

Практичне заняття за Розділом ІІІ: Русь у другій половині XI — першій половині XIII ст.

805

Аватар профіля Штагер Тетяна Миколаївна
Історія України
7 клас

200 грн

Схожі уроки

ПЕРША СВІТОВА: ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ В УМОВАХ ФРОНТУ Й ТИЛУ

ПЕРША СВІТОВА: ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ В УМОВАХ ФРОНТУ Й ТИЛУ

2855

Аватар профіля Буланов Юрій Іванович
Всесвітня історія
10 клас

Практична робота: Кімерійці та скіфи на території України

Практична робота: Кімерійці та скіфи на території України

1155

Аватар профіля Захожа Світлана Анатоліївна
Всесвітня історія
6 клас

ЯПОНІЯ, КИТАЙ ТА ІНДІЯ В МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД

ЯПОНІЯ, КИТАЙ ТА ІНДІЯ В МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД

1310

Аватар профіля Буланов Юрій Іванович
Всесвітня історія
10 клас

Персько-грецькі війни

Персько-грецькі війни

446

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Всесвітня історія
6 клас

Початок Першої світової війни. Головні події у воюючих країнах.

Початок  Першої  світової  війни.  Головні  події  у  воюючих  країнах.

1232

Аватар профіля Коляско Ігор
Всесвітня історія
10 клас

Практична робота: Повсякденне життя та культура в міжвоєнний період

Практична робота: Повсякденне життя та культура в міжвоєнний період

56

Аватар профіля Штагер Тетяна Миколаївна
Всесвітня історія
10 клас