Мета уроку : формувати предметні компетентності шляхов поглиблення знань учнів про композицію художнього твору та стилістичні засоби в ньому
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Епіграф
Тепер я знаю - всі ми родом звідти,
З пісень і болю давніх русичів
М. Ткач
Хід уроку
І Психологічне налаштування учнів на урок. Актуалізація різних каналів сприйняття інформації ( чуттєве, сенсорне)
1. Перевірка домашнього завдання : виконання тестових завдань.
У " Слові про похід Ігорів" йдеться про
а) історичні події весни і літа 1240 року
б) похід хана Батия на Київ
в) історичні події весни і літа 1185 року
г) похід князя Ігоря 1183
В основі твору лежить розповідь про
а) княгиню Ольгу
б) похід князя Ігоря проти половців
в) похід князя Ігоря проти татар
г) оборони князем Ігорем Києва від половців
Сонячне затемнення у " Слові..."
а) віщує поразку князя Ігоря
б) віщує про велику біду, яка насувалася на Русь
в) віщує перемогу
г) є лише елементом природи
"Слово ..." починається згадкою про
а) Святослава
б) Бояна
в) полон князя Ігоря
г) княгиню Ольгу
Чим закінчується перша битва князя Ігоря ?
а) поразкою Ігоревого війська
б) полоном князя Ігоря
в) утечею русичів
г) перемогою руського війська
Розповідь про Ігорів похід у творі розгортається на тлі
а) історичного екскурсу автора в минувшину
б) сонячного затемнення
в) постійних воєн
г) плачу Ярославни
Сумуючи за чоловіком, Ярославна звертається до
а) Ігоря
б) Бога
в) вітру, сонця, Дніпра
г) птахів, сонця, тварин
" Полечу, зигзицею по Дунаєві, омочу бобрян - рукав у Хаялі - ріці, утру князеві криваві рани на гарячім його тілі", - говорить
а) Святослав
б) Ярослав
в) Ігор
г) Ярославна
Допомагає Ігореві втекти з полону
а) Кончак
б) Овлур
в) Ярославна
г) Гзак
Кому з героїв твору належать слова : " З вами, русичі, хочу голову свою покласти або напитися шоломом з Дону "
а) Святославові
б) Ярославові
в) Ігорю
г) Бояну
" О мої синовці Ігорю і Всеволоде! Рано почали ви Половецьку землю мечами усмиряти, а собі слави шукати", - промовляє ці слова
а) Мстислав
б) Ярослав
в) Святослав
г) Боян
Автор " Слова..."
а) Боян
б) Ігор
в) невідомий
г) Нестор Літописець
Ключ 1 - в 2 - б 3 -а 4 - б 5 - г 6 - а 7 --в 8 --б 9 - б
10 - в 11 - в 12 - в
ІІ Актуалізація опорних знань.
Розповіді учнів про Ігоря, Святослава, Всеволода
ІІІ Оголошення теми, мети уроку. Мотивація вивчення нового матеріалу
IV Здобуття нових знань, сприймання й усвідомлення учнями вивченого матеріалу
Яке враження справив на вас прочитаний твір " Слово про похід Ігорів"?
Пригадайте, що називається композицією?
Композиція ( з латин. - створювати) - це зумовлений темою та ідеєю спосіб побудови художнього твору.
Виявляється в розміщенні й співвідношенні таких складників, як авторські відступи, опис природи, місця, зовнішності, подання характермстик персонажів, порядок розгортання подій ( сюжет), розстановки персонажів. " Слово..." ма. вступ, основну частину і закінчення.
У вступі автор роздумує, як описувати події.
Основна частина - це кілька оповідей : про виступ Ігоревого війська, похід, битви з половцями, події, пов'язані з поразкою русичів: " золотий сон " Святослава, " плач Ярославни", втеча Ігоря з полону.
Кінцівка - величання Ігоря, князів і дружини.
Особливістю композиції " Слова..." є розлогі описи природи, недотримання хронологічної послідовності в розповіді, авторські роздуми ( автор перериває опис походу Ігоря й згадує минуле чи переноситься думкою в інші місця або ж розмірковує над причинами та наслідками подій, радить. веде суперечку.
Учитель пропонує учням скласти план до твору, визначити, на скільки епізодів можна поділити твір, назвати ці епізоди.
Приблизний план до твору
1. Ліричний вступ - заспів
2. Розповідь про похід:
а) Князь вирушає на половців;
б) битви з ворогом;
в) сон і " золоте слово" Святослава;
г) плач Ярославни;
д) втеча Ігоря з полону.
Уславлення князів