Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Арттерапевтична валіза педагога: готові вправи для літа
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Сімя. Шлюб. Взаємні права й обов’язки батьків і дітей

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: Сім'я. Шлюб. Взаємні права й обов’язки батьків і дітей.

9 клас

Мета: дати визначення понять «шлюб», «сім¢я», «сімейне право», ознайомити учнів з порядком укладання шлюбу, особливостями шлюбу неповнолітніх, обов’язками та правами подружжя; взаємними правами та обов’язками батьків і дітей;

розвивати пам'ять, увагу, критичне мислення, вміння аналізувати нормативні документи, використовувати їх для розв’язання правових ситуацій,

виховувати повагу до сімейних цінностей, почуття власної відповідальності за прийняття важливих рішень.

Очікувані результати:

  • Учень дає визначення понять «сім’я», «шлюб», «сімейне право».

  • Розкриває умови й порядок укладення та припинення шлюбу; підстави визнання шлюбу недійсним; зміст особистих і майнових прав і обов’язків подружжя, батьків і дітей.

  • Розв’язує правові ситуації з використанням знань і положень сімейного законодавства України

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма уроку: розповідь-пояснення, робота з джерелами (Конституція, Сімейний кодекс України), бесіда, робота зі схемами, ров’язування правових ситуацій.

Обладнання: комп’ютер, екран, проектор, Конституція України, Сімейний кодекс України, презентація, підручник С.П. Ратушняк «Основи правознавства», 9 клас, Навчальна книга - Богдан, 2017.

Структура уроку: організаційний момент (1хв.), мотиваційний (2хв.), актуалізація опорних знань (4хв), вивчення нового матеріалу (25хв), узагальнення й систематизація (7хв), підведення підсумків, рефлексія (4хв), домашнє завдання (2хв). Робота в групах, бесіда.

Основні поняття: сім’я, шлюб, сімейне право.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Націлити дітей на розгляд певних завдань уроку.

ІІ. Мотиваційний момент. (слайд 2)

Учитель показує учням малюнок, та питає, що вони бачать на малюнку? Діти відповідають, що вони бачать сім’ю. Учитель наголошує на тому, що у житті кожної людини сім’я посідає особливе місце. Але сімейне життя це непросто сумісне проживання, воно вимагає набагато більшого, ніж просто відносини з однокласниками, знайомими і друзями.

ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  1. Гра «Асоціації»

Учні висловлюють свою думку про те, з чим у них асоціюється поняття «сім’я» та «шлюб». Учитель записує на дошці ці асоціації.

  1. Послухайте цитати та афоризми про сім¢ю. Як ви їх розумієте?(сл.3)

«Сім’ю не обирають. Вони є Божим даром для тебе, а ти для них.»

«Щоб зрозуміти любов ваших батьків до вас, потрібно самим виростити і виховати власну дитину.»

«Хто б що не говорив чи не робив, немає нічого важливішого за сім'ю».(сл.4)

  • Що таке сім¢я з точки зору права?

  • Які права та обов’язки мають члени сім¢ї?

  • Які обов’язки повинні виконувати ваші батьки?

  • Які ви маєте обов’язки по відношенню до ваших батьків?

Саме на ці питання ми і будемо сьогодні шукати відповіді.

ІV. Оголошення теми, мети, плану уроку (сл.5)

Тема нашого уроку Сім¢я. Шлюб. Взаємні права й обов’язки батьків і дітей.

V. Вивчення нового матеріалу.

План уроку(сл.6)

1. Що таке сім’я та шлюб.

2. Порядок укладення шлюбу.

3. Права та обов’язки подружжя.

4. Особисті та майнові права й обов’язки батьків

  1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

А) Визначте, що на ваш погляд є сім¢я? Що об’єднує людей у сім¢ю? (Відповіді учнів)(сл.7)

Отже, сім'я - це юридичний зв’язок між фізичними особами, заснований на шлюбі, відносинах родинності, усиновленні та інших підставах, передбачених у законі. Цей зв’язок проявляється у наділенні їх на засадах рівності взаємними особистими немайновими та майновими сімейними правами та обов’язками, спільному житті, спільності інтересів та взаємній юридичній відповідальності.

Сімейне право – це галузь права, яка складає сукупність правових норм і принципів, що регулюють і охороняють особисті і пов’язані з ними майнові відносини фізичних осіб виникають із шлюбу і належності до сім’ї.

Регулюються відносини в галузі сімейного права Сімейний кодексом України. (сл.8)

Б) Робота із Сімейним кодексом України (статті 22-26).

  • Як цей документ визначає поняття «шлюб»?

  • Хто має право на шлюб?

  • Як держава охороняє шлюб та сім¢ю?

Згідно з Конституцією України, статті 51(сл.9) «Шлюб добровільний, рівноправний сімейний союз жінки і чоловіка. Кожний з подружжя має рівні права та обов’язки в шлюбі та сім’ї».

  1. Порядок укладення і припинення шлюбу.

Робота зі схемою

На підставі схеми на екрані проаналізуйте «Умови та порядок укладання шлюбу». (сл.10-11)

Робота в групах зі схемою

На підставі схеми проаналізуйте «Обставини, за наявності яких шлюб може бути не дійсний», висловити свою думку, чому запроваджено зазначені в схемі обмеження. (сл.12)

  1. Права та обов’язки подружжя(сл.13)

Розповідь учителя

Після укладення шлюбу у подружжя з’являються відносно одне одного певні права та обов’язки, їх регулює Сімейний кодекс України. Їх поділяють на особисті (немайнові) і майнові.

Робота зі схемою (сл.14)

На підставі схеми на екрані «Особисті немайнові права подружжя», висловити свою думку, чому існують такі правові положення.

На подружжі лежить обов’язок турбуватися про сім’ю. Це означає, що дружина та чоловік зобов’язані спільно піклуватися про побудову сімейних відносин між собою та іншими членами родини на почуттях взаємної любові, поваги, дружби, взаємодопомоги. Чоловік зобов’язаний утверджувати в сім’ї повагу до матері, а дружина зобов’язана утверджувати в сім’ї повагу до батька.

Шлюб створює для подружжя й особливий особистий обов’язок – не вступати в інші шлюбні правовідносини під час дії раніше укладеного шлюбу. Особа вправі перебувати одночасно у багатьох цивільних, трудових, адміністративних й інших правовідносинах, але не можна перебувати в кількох шлюбних правовідносинах.

Робота з «Сімейним Кодексом України»

Стаття 57. Майно, що є особистою приватною власністю дружини, чоловіка (сл.15)

1. Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

  1. майно, набуте нею, ним до шлюбу;

  2. майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;

  3. майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.

  4. житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду"

  5. земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України

  6. речі індивідуального користування, в тому числі коштовності.

  7. премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги.

  8. кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала.

  9. Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є страхові суми, одержані нею, ним за обов'язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.

Стаття 60. Підстави набуття права спільної сумісної власності подружжя (сл.16)

Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Обговорення у групах: «Чи погоджуєтесь ви з положеннями статей кодексу.

Відеофільм « Поділ майна. Аліменти»

https://www.youtube.com/watch?v=P2S2tRYNwNw

Запитання до фільму: (сл.17)

  1. З якою метою укладається шлюбний договір?

  2. Назвіть причини розлучень в Україні у більшості випадків.

  3. Який державний орган може розлучити подружжя, якщо у них не має неповнолітніх дітей?

  4. Що відноситься до особистої приватної власності подружжя?

  5. Що таке аліменти і які особливості та терміни виплати передбачені законодавством?

  1. Особисті та майнові права й обов’язки батьків і дітей.

    • Забрати дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я (якщо батьки цього не зробили, забрати дитину мають право її баба, дід, інші родичі з дозволу органу опіки та піклування).

Розповідь учителя

Розрізняють особисті немайнові та майнові права й обов’язки батьків і дітей.
До особистих немайнових обов’язків батьків і дітей належать:
(сл.18)

  • Невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

  • Виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, Батьківщини.

  • Піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

  • Забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

  • Поважати дитину.

  • Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати допомогу.

  • Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування про неї.

  • Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.

  • Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування
    ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

До особистих немайнових прав батьків та дітей належать: (сл.19)

  • Переважне право батьків перед іншими особами на особисте виховання дитини.

  • Право батьків залучати до виховання дитини інших осіб, передавати її на
    виховання фізичним та юридичним особам.

  • Право батьків обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.

  • Право дитини противитися неналежному виконанню батьками обов’язків
    щодо неї, звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та
    піклування, інших органів державної влади, а після досягнення 14-ти років - і до суду.

  • Право батьків та дитини на безперешкодне спілкування.

  • Право батьків на самозахист своєї дитини, повнолітніх дочки та сина, право звертатися за захистом прав та інтересів своїх дітей до суду, органів держаної влади тощо. Відповідне право повнолітніх дітей звертатися за захистом прав та інтересів непрацездатних, немічних батьків.

  • Право батьків на визначення місця проживання своєї дитини, при цьому місце проживання дитини, яка не досягла 10-ти років, визначається за згодою батьків, а після досягнення дитиною 10-тирічного віку - за спільною згодою батьків та самої дитини.

  • Питання виховання дитини вирішується батьками спільно.

Прочитайте притчу

Подумайте, як слова доньки вплинули на поведінку матері, і закінчіть притчу.

«В одній сім’ї, у якій жили мати, її дочка і онука, занедужала якось найстарша з жінок. Від тяжкої хвороби не могла старенька навіть підвестися з ліжка. Донька спочатку приділяла хворій багато уваги, а потім, коли хвороба продовжувалася вже більше року, відмовлялася від обов’язку доглядати за матір’ю. У кімнаті, де лежала немічна бабуся, усе покрилося пилом і стояв неприємний запах, що розповсюджувався на весь дім. Мати запропонувала своїй дочці принести із сараю стару драбину, щоб, поклавши на неї бабусю, віднести хвору до комори. Поклали вони стареньку й винесли з хати. Після цього онука взяла драбину й обережно поставила в сарай. Мати їй і каже: «Навіщо, доню, ти поставила драбину на місце, вона дуже стара і її потрібно викинути». А дочка їй і відповідає: «Нехай, мамо, вона ще постоїть, а то коли ти зістаришся, не буде на чому тебе винести до комори...»

Наведіть приклади життєвих ситуацій, що можуть проілюструвати, як проявляються взаємні права та обов’язки батьків і дітей (відкритий мікрофон)

Батьки та діти зобов’язані надавати взаємну моральну підтримку та матеріальну допомогу одне одному. Цю норму зафіксовано те тільки в сімейному праві, але й в конституційному.

Конституція України

Стаття 51. Батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.

Обов’язки батьків та дітей називають взаємними. Коли діти стануть дорослими, вони зобов’язані надавати допомогу своїм батькам та піклуватися про них.

Окремою статтею в Сімейному кодексі України окреслюються обов’язки батьків щодо виховання та розвитку дитини. Держава дбає про забезпечення права дитини на належне батьківське виховання через систему державного контролю. Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов’язків щодо неї. Вона має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій. Також дитина має право звернутися за захистом безпосередньо до суду, якщо вона досягла 14 років.

VІ. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.

  1. «Розподіліть окремо приватну та спільну власність подружжя»

Виконання завдання з використанням сервісу learningapps.org

03008y4e-48d0-96x97.jpg

  1. Сладання сенкану до слова «сім’я»

Розв’язування правових ситуацій (сл.20-21)

  1. Дмитренко М. вирішив одружитися з Дідик С., але через надзвичайні обставини він не встиг на весілля, тому попрохав свого брата бути присутнім на весілля в ролі нареченого. Чи дозволяє законодавство України одруження через представника? (Ні, згідно з порядком укладення шлюбу, присутність нареченої і нареченого є обов’язковим)

  2. Чи можемо ми вважати релігійний обряд підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов’язків подружжя. (Ні. Стаття 21. Релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов'язків подружжя, крім випадків, коли релігійний обряд шлюбу відбувся до створення або відновлення органів державної реєстрації актів цивільного стану)

  3. Перебуваючи у шлюбі, Станіслав заснував приватну фірму. У судовому засіданні щодо поділу майна після розлучення його дружина Світлана наполягала на поділі всього майна, зокрема й майна цієї фірми. Михайло заперечував, бо фір­ма розвивалася завдяки його зусиллям і здібностям, а Світлана не мала до діяльно­сті фірми жодного стосунку. Що вирішить суд? (Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу)).

  4. До органу РАЦСу звернулись19 річний Антон, який працює водієм, та 16-річна Марина, студентка коледжу, із заявою про реєстрацію шлюбу. До заяви Марина додала довідку про те, що вона вагітна. Чи буде порушено законодавство, якщо працівники РАЦСу зареєструють цей шлюб? (Законодавство допускає зниження шлюбного віку до 16 років, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам, в даному випадку – це вагітність, поява дитини.)

VІІ. Оцінювання і підсумки уроку

Оцінювання можна здійснити двома способами:

  • оцінює роботу учнів вчитель;

  • оцінює роботу учнів спікер кожної команди, залежно від внеску кожного члена в роботу над розв’язанням правової ситуації та в цілому за роботу на уроці.

Коли ми з вами говорили про умови укладання шлюбу, ми не згадали найнеобхіднішої умови, найважливішої умови, яка не записана ні в одному законі. Якої? (взаємне кохання). Адже саме ця умова повинна стати основою створення сім'ї чоловіком і жінкою. (сл.22)

Сімейне життя досить складна наука. На жаль, жоден підручник не дасть нам готових відповідей на запитання, які може поставити життя. Адже життя – як вистава у театрі: важливо не те, скільки вона триває, а настільки гарно зіграна. Бажаю щастя теперішнім і майбутнім вашим родинам.

Рефлексія: На шляху до успіху(сл.23)

  • Від сьогоднішнього уроку я очікував……

  • На уроці почув і дізнався…….

  • Мені цікаво було з’ясувати………

  • Навчився правильно визначати……

  • Хочу поглибити свої знання……

VІІІ. Домашнє завдання(сл.24)

  1. Опрацювати матеріал параграфу 18 підручника.

  2. Підготувати для практичної роботи вирізки із газет, журналів або з інтернет-ресурсів на тему: «Діти, позбавлені батьківського піклування»

  3. Написати твір-есе на запропоновану тему: «Як створити справжню сім’ю?».

    Презентація Презентація

Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

  1. Особисті та майнові права й обов’язки батьків і дітей.

    • Забрати дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я (якщо батьки цього не зробили, забрати дитину мають право її баба, дід, інші родичі з дозволу органу опіки та піклування).

Розповідь учителя

Розрізняють особисті немайнові та майнові права й обов’язки батьків і дітей.
До особистих немайнових обов’язків батьків і дітей належать:
(сл.18)

  • Невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

  • Виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, Батьківщини.

  • Піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

  • Забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

  • Поважати дитину.

  • Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати допомогу.

  • Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування про неї.

  • Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.

  • Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування
    ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

До особистих немайнових прав батьків та дітей належать: (сл.19)

  • Переважне право батьків перед іншими особами на особисте виховання дитини.

  • Право батьків залучати до виховання дитини інших осіб, передавати її на
    виховання фізичним та юридичним особам.

  • Право батьків обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.

  • Право дитини противитися неналежному виконанню батьками обов’язків
    щодо неї, звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та
    піклування, інших органів державної влади, а після досягнення 14-ти років - і до суду.

  • Право батьків та дитини на безперешкодне спілкування.

  • Право батьків на самозахист своєї дитини, повнолітніх дочки та сина, право звертатися за захистом прав та інтересів своїх дітей до суду, органів держаної влади тощо. Відповідне право повнолітніх дітей звертатися за захистом прав та інтересів непрацездатних, немічних батьків.

  • Право батьків на визначення місця проживання своєї дитини, при цьому місце проживання дитини, яка не досягла 10-ти років, визначається за згодою батьків, а після досягнення дитиною 10-тирічного віку - за спільною згодою батьків та самої дитини.

  • Питання виховання дитини вирішується батьками спільно.

Рефлексія від 3 учнів

Сподобався:

0

Так: 3

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 3

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 3

Так: 0

Рекомендуємо

Статево-віковий склад населення світу й України. Тривалість життя населення.

Статево-віковий склад населення світу й України. Тривалість життя населення.

270

Аватар профіля Амелін Олександр Анатолійович
Географія
8 клас

20 грн

Населення Європи

Населення Європи

529

Аватар профіля Амелін Олександр Анатолійович
Географія
10 клас

25 грн

Асертивні права та обов'язки.

Асертивні права та обов'язки.

326

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Soft skills
6—12 клас, I—VI курси, дорослі та змішані

25 грн

Права людини. Конституційні права, свободи та обов’язки людини і громадянина.

Права людини.  Конституційні права, свободи та обов’язки людини і громадянина.

744

Аватар профіля Кобернік Людмила Василівна
Основи правознавства
9 клас

33 грн

Моя країна — Україна: права, обов’язки та славетні імена

Моя країна — Україна: права, обов’язки та славетні імена

79

Аватар профіля Габелко Наталія Володимирівна
Я досліджую світ
2 клас

25 грн

Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Роль батьків у вихованні дітей.

Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Роль батьків у вихованні дітей.

356

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
8 клас

35 грн

Схожі уроки

Практичне заняття: Власність неповнолітніх осіб

Практичне заняття: Власність неповнолітніх осіб

62

Аватар профіля Штагер Тетяна Миколаївна
Правознавство
9 клас

Судова влада

Судова влада

84

Аватар профіля ЗІнченко Тимур Олександрович
Правознавство
10 клас

Практичне заняття. Соціальне призначення держави.

Практичне заняття. Соціальне призначення держави.

92

Аватар профіля Мотуз Алла Вікторівна
Правознавство
9 клас

Урок 15. Право неповнолітніх на працю. Робочий час і час відпочинку неповнолітніх. Оплата праці. Особливості розірвання трудового договору з неповнолітніми. Охорона праці неповнолітніх.

Урок 15. Право неповнолітніх на працю. Робочий час і час відпочинку неповнолітніх. Оплата праці. Особливості розірвання трудового договору з неповнолітніми. Охорона праці неповнолітніх.

198

Аватар профіля Кудляк Наталія Ярославівна
Правознавство
9 клас

Гарантії прав людини

Гарантії прав людини

190

Аватар профіля Погорілий Дмитро Євгенович
Правознавство
II курс

Права, свободи та обов'язки людини і громадянина

Права, свободи та обов'язки людини і громадянина

156

Аватар профіля Погорілий Дмитро Євгенович
Правознавство
II курс