Шкідливий тютюн

Виховна робота

Для кого: 12 Клас

0 проходжень

1 запитання

18.10.2021

40

0

Опис уроку:

Конференція « Шкідливий тютюн»

Мета: показати на прикладах з історії, як протидіяли курінню у давнину; узагальнити медичні дані про шкоду куріння; довести небезпечність тютюну для здоров’я людини.

Обладнання: плакати, фотографії, ілюстрації, виставка книжок про шкоду тютюнокуріння.

Зміст заняття

Ведуча. Вітаю всіх на нашій конференції на тему «Шкідливий тютюн». Розпочнемо її словами Івана Павлова: «Щоб використати скарби природи, щоб цими скарбами насолоджуватися, людина повинна бути здоровою, сильною і розумною».

Ведучий. Щороку 15 листопада за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я у багатьох країнах проводиться Міжнародний день некуріння.

Сьогодні ми поговоримо про нашого підступного ворога — тютюн, який заважає людині стати повноцінною: здоровою, сильною, гарною, діяльною і щасливою. Адже шкідливі звички можуть не лише погіршити здоров’я і знизити працездатність, а й затьмарити красу та щастя.

Ведуча. Найчастіше буває, що людина, раз спробувавши сигарету, назавжди залишається рабом нікотину: хотіла б кинути, та вже не може. Недаремно куріння з давніх-давен називають викрадачем розуму і здоров’я. Звернімося ж до істориків і з’ясуймо, звідки до нас прийшла ця шкідлива звичка.

Повідомлення 1.

Першими курцями були американські корінні мешканці — індіанці. Вони першими навчилися вирощувати, сушити і використовувати листя тютюну й робили це в ритуальних цілях, під час релігійних дійств. Вживати тютюн дозволялося лише чоловікам-воїнам віком не менш ніж 25 років.

«Трубку миру» курили вожді під час укладання миру між племенами та після вдалого полювання. Історія долучання європейців до куріння почалася так.

12 жовтня 1492 р. матрос корабля «Пінта» Родріго Тріана зі славнозвісної флотилії Христофора Колумба вигукнув: «Попереду земля!». Серед подарунків, які острів’яни принесли Колумбові, було сушене листя петуму, яке вони курили. Після другого плавання Христофора Колумба насіння тютюну було завезено до Іспанії.

Французький ботанік Жан Ніко першим у Європі почав вирощувати тютюн. Він навіть приніс у дарунок королеві Франції Катерині Медічі насіння і листя тютюну як засіб, що сповнює бадьорості, усуває головний та зубний біль.

На честь цього ботаніка у середині 30-х років XVIII ст. шведський природознавець Карл Ліннейдав тютюну родову назву «нікотіана».

Тютюн швидко розповсюджувався Європою. Минуло багато років, перш ніж лікарі переконалися в тому, що користі від нього значно менше, ніж шкоди. Були зареєстровані летальні випадки отруєння тютюном. Тому в XVI ст. з курцями почали вести запеклу боротьбу.

Повідомлення 2.

В Англії за указом Єлизавети І курців прирівнювали до злодіїв і водили вулицями з мотузкою на шиї. Яків І оголосив куріння шкідливим, неблагочестивим і непідходящим для цивілізованої людини заняттям. У 1604 р. він опублікував свою відому працю «Про шкідливість тютюну». Це була перша популярна книжка про шкідливість куріння.

У Росії за царювання Михайла Федоровича звинувачених у курінні вперше карали 60 ударами палиць по ступнях, удруге відрізали ніс або вуха. Після спустошливої пожежі в Москві 1634 р., причиною якої було куріння, його заборонили під страхом смертної кари. Торгівля тютюном і куріння дістали дозвіл у 1697 р. за царювання Петра І, який сам став затятим курцем, побувавши у Голландії. Понад те, цар усіляко схиляв до куріння своїх придворних і дозволив вільно ввозити тютюн із-за кордону, наклавши, щоправда, на нього високе мито. Перші згадки про тютюн в Україні датовані XV—XVI ст. Першими курцями були запорозькі козаки, які користувалися спеціальними люльками.

Ведуча. Сучасна медична наука довела, що за хвилину насолоди курець розплачується здоров’ям, а інколи й своїм життям.

Ведучий. Встановлено, що однієї краплі нікотину достатньо, щоб убити кількох собак, випари однієї краплі нікотину вбивають голуба за 2—3 хв. Якщо прикласти до шкіри курця п’явку, то вона, насмоктавшись крові, дуже швидко помирає у судомах. Смертельна добова доза нікотину становить 0,06—0,08 г, вона міститься в 20—25 цигарках.

Ведуча. Відомо, що в людини, яка викурює пачку цигарок на день протягом двадцяти років, лише у дихальних шляхах осідає близько 6 кг шкідливих і небезпечних для здоров’я речовин, головними з яких є нікотин, оксид вуглецю, синильна кислота, формальдегід, оксиди азоту, фенол, арсен, аміак, канцерогенні смоли, радіоактивні елементи (полоній, свинець, вісмут).

Учень 1.

Куріння в нас здоров’я забирає

І людям шлях до щастя закриває,

А тютюновий дим, як той підступний джин,

Легені пеленою заступає

Й хвороби небезпечні спричиняє.

Тож перед тим, як закурити,

Подумайте, що будете робити,

Коли хвороби вас обкрутять

Й тривалість віку вам вкоротять.

Ведучий. Підраховано, що в результаті згоряння 1 кг тютюну утворюється приблизно 50 г тютюнового дьогтю. За рік курець пропускає крізь свої легені 800 г такого дьогтю, який поступово зменшує їхній об’єм.

Під час розтину легень курця ніж скрипить, ніби натикається на камінці. Якщо взяти шматочок їхньої тканини, виготовити з нього екстракт і втирати у шкіру кроликам, незабаром на них з’являться ракові пухлини.

У тютюновому димі виявлено радіоактивний полоній-210, який випромінює частинки і може спричинити розвиток раку не лише легенів, а й сечівника, шлунка, нирок. Людина, яка викурює дві пачки цигарок, отримує дозу опромінення, що в сім разів перевищує норму.

Ведуча. А щоб детальніше дізнатися про шкідливий вплив тютюну на здоров’я людини, послухаємо повідомлення учнів.

Повідомлення 3. Нікотин передусім впливає на центральну нервову систему, а пізніше діє на автономну нервову систему, що контролює діяльність усіх органів людини. Він спочатку збуджує, а потім гальмує нервову систему. Відчуттям бадьорості, хорошого настрою через деякий час минають, у курця з’являється потреба в постійному введені в організм нікотину, щоб знову відчути задоволення.

Куріння, викликає безперервне збудження, яке послаблює гальмівний процес, що призводить до виснаження нервової системи. Англійське прислів’я каже: «Курець пускає ворога у свої уста, який викрадає його мозок». У курців погіршується пам’ять, вони стають вразливими, знервованими, конфліктними.

Людина жадібно затягується димом, не замислюючись над тим, що відбувається в організмі після кожної такої затяжки. Першими з тютюновим димом контактують рот і носоглотка. Зазвичай температура диму становить 55—60 °С. Тепло Тютюнового диму та хімічні речовини, які він містить, подразнюють слинні залози, починається посилене слиновиділення, тому людина змушена часто спльовувати, а частину слини ковтає. Отруйні речовини, потрапляючи зі слиною у шлунок, підвищують його кислотність, їжа вчасно не перетравлюється, тому з’являється загроза розвитку виразки дванадцятипалої кишки.

Повідомлення 4. Щоб дим потрапив із ротової порожнини і носоглотки до легенів, людина автоматично й непомітно, відкриваючи рота, вдихає порцію повітря. Температура повітря, що надходить таким чином до рота, на 40 °С нижча за температуру диму. Такі значні її перепади під час куріння негативно впливають на зубну емаль. З часом на ній з’являються мікроскопічні тріщини — «вхідні ворота» для мікроорганізмів, сажі, тютюнового дьогтю. Тому зуби курця темніють, втрачають блиск, розвивається карієс. Неприємний запах із рота зумовлений стоматитом і гінгівітом. На слизовій оболонці порожнини рота нерідко з’являються білуваті шорсткуваті плями. Це лейкоплакія — передракове захворювання.

Тютюновий дим подразнює слизові оболонки ротової і носової порожнини та дихальних шляхів. Оскільки захисні властивості слизових оболонок знижуються, курець часто потерпає від застудних захворювань, постійно кашляє.

Тютюновий дим, потрапляючи у внутрішнє вухо, викликає запалення Євстахієвої труби. Ушкоджуються слухові рецептори, з’являється біль у вусі, погіршується слух.

Хриплий, прокурений голос не прикрашає жінку-курця. Дим, який вона вдихає, подразнює голосові зв’язки, знижує їхню еластичність, рухомість, від чого змінюється тембр голосу.

Повідомлення 5. Нікотин порушує білковий обмін і зменшує відкладання жиру. Значна частина амінокислот іде на покриття енергетичних затрат, а менша — на ріст і відновлення клітин. Знешкоджується нікотин у печінці, легенях та нирках протягом 10—15 год після куріння. Нікотин і продукти його обміну виділяються через нирки із сечею та потом. Із часом виникають цироз печінки і рак нирок. У 40% курців порушується рухова функція жовчних шляхів, що призводить до застою жовчі.

Ризик захворіти і померти від хвороб серця та судин у курців вищий. Після першої затяжки пульс сповільнюється, серце починає битися частіше, підвищується артеріальний тиск. Загроза інфаркту для таких людей удвічі вища. Синильна кислота, що входить до складу тютюну, згубно впливає на організм: потрапляючи у кров, вона знижує здатність клітин діставати для організму з крові кисень, що спричиняє кисневе голодування.

Унаслідок куріння в організмі руйнується значна кількість вітаміну С, який зміцнює стінки судин. Встановлено, що одна викурена цигарка позбавляє організм 25 мг аскорбінової кислоти (така її кількість міститься в одному апельсині). Отже, людина, яка викурює 20 цигарок на день, повинна щодня їсти 4 кг апельсинів.

Нікотин знижує функцію зорового нерва, знижує гостроту зору, здатність розпізнавати кольори. У курців порушується відновлення родопсину і йодопсину у фоторецепторах ока, тому поступово зникає сприйняття зеленого, червоного, жовтого і синього кольорів. У куточках очей з’являються передчасні зморшки, тому що курець постійно мружить очі, захищаючи їх від диму. Внаслідок тривалої нікотинової інтоксикації у багатьох людей виникає так звана тютюнова сліпота.

Повідомлення 6. Шкіра курця стає сухою, набуває сірувато-жовтого кольору, на щоках рідко з’являється рум’янець. Зате стають помітними дрібні світло і темно-коричневі плями, що є зрозумілим, адже компоненти тютюнового диму, про які вже розповідали, розчиняючись у секреті потових залоз, травмують поверхневий шар шкіри, утворюють мікро тріщини, зморшки. Тверді часточки диму, кіптява, сажа, смоли, затримуючись у порах, поступово просочують шкіру, і вона набуває сірого відтінку. На руці, яка тримає цигарку, жовтіють нігті й пальці. Під час кашлю, який постійно супроводжує курців зі стажем, судини шкіри обличчя розширюються, поступово утворюючи сітку, червоніють кінчик носа та вушні раковини. У натовпі курця можна відразу впізнати. Позбутися цих «прикрас» практично неможливо. Шкіра, волосся, одяг курця просочуються стійким запахом диму. І жодні лосьйони, шампуні, маски та інші косметичні засоби не в змозі цьому запобігти.

Під час куріння відбувається спазм судин, що постачають кров’ю скальп. У волоссі курця завжди наявні нікотин і котонін, які спричиняють мутації ДНК волосяних мішечків. Через це сповільнюється ріст волосяних фолікулів, навколо волосяних мішечків виникають рубці, що заважають росту волосся і провокують облисіння.

До речі, все це стосується не лише чоловіків, а й жінок. Куріння призводить до зниження концентрації жіночих гормонів естрогенів, натомість підвищується рівень чоловічих гормонів, які посилюють втрату волосся. Тож подумайте, що важливіше: куріння чи волосся?

Повідомлення 7. Немає такого органу в нашому тілі, який не потерпав би від впливу тютюнового диму. Особливо згубна ця дія на організм вагітної жінки. В неї можуть виникнути ускладнення у вигляді токсикозів або передчасних пологів.

Нікотин через плаценту токсично діє на плід, знижує плацентарний кровообіг і постачання кисню до тканин плоду, спричиняючи інтоксикацію і навіть смерть. Наслідки впливу тютюну на дитину — недоношеність, заяча губа, вовча паща, пороки серця, дитячий церебральний параліч.

Німецький професор Норберт написав: «Жінки вмиратимуть передчасно, перш ніж вони проживуть своє життя, перш ніж вони встигнуть передати нащадкам свій досвід у коханні та житті. Дівчина, яка починає курити з 16 років, у 46 років досягає небезпечного для раку віку, а в 50 років уже вмирає від нього».

Нікотин впливає на статеву функцію. Так, у штаті Массачусетс було проведено дослідження, яке виявило, що любителі тютюну наражаються на вдвічі більшу небезпеку стати імпотентами, ніж ті, хто не курить. Слід замислитися: чи насправді ви маєте вельми сексуальний вигляд із цигаркою?

Учень 2.

Пожалій легені, пожалій печінку,

Пожалій шлунковий тракт.

Не купуй цигарку, не дивись рекламу,

Про здоров’я ти подбай!

Бо життя у тебе лиш на вік дається,

Не вкорочуй ти його!

Крапля нікотину вбиває тварину,

А тобі несе інфаркт!

Ведуча. Так чому ж молоді люди починають курити?

Ведучий.

Бажання наслідувати старших — 26,2%.

З цікавості — 24,1%.

Через пустощі — 18,2%.

Через острах бути маминим синочком — 17,2%.

Через бажання схуднути — 9,7%.

Через особисті неприємності — 4,6%.

Повідомлення 8. Куріння — один із видів забруднення повітря, який у сотні тисяч разів перевищує забруднення від будь-якого металургійного чи хімічного комбінату. Проте, люди свідомо вдихають таке повітря.

Курець вдихає повітря, забруднення якого в 384 тис. разів перевищує всі гранично допустимі норми. Учені стверджують, що вдихати тютюновий дим у чотири рази шкідливіше, ніж вихлопні гази безпосередньо з вихлопної труби автомобіля.

Підраховано, що населення земної кулі щороку викурює 12 більйонів цигарок. Справді астрономічна цифра! Після викурювання цигарок залишаються фільтри масою 2 млн 520 тис т. Курці щороку видихають в атмосферу 720 т синильної кислоти, 384 тис. т аміаку, 108 тис. т нікотину, 600 тис. т дьогтю, понад 55 т чадного газу та інших складових тютюнового диму.

Сьогодні курить кожен третій мешканець планети. Світова армія курців щороку зростає на 2,5 млн осіб, з них 90% — діти та підлітки, більшість з них віком 14—16 років. Курять сьогодні 60% 16-річних дівчат. Загалом, за даними Мін охорони здоров’я, курять 50—74% юнаків і дівчат.

Вихователь. Мені пригадується одна повчальна історія про те, як сторічний грузин, що все життя прожив у горах, сказав молодому джигітові, який постійно курив, що він має три «переваги»: по-перше, у його будинок ніколи не залізе грабіжник — який же грабіжник полізе у будинок, якщо господар всю ніч кашляє і не спить; по-друге, його не покусає собака — яка ж собака накинеться на людину, що ходитиме з палицею; по-третє, він ніколи не постаріє, тому що через куріння помре молодим.

Пам’ятайте: здоров’я, справжня радість життя і щастя несумісні з тютюном, наркотиками і спиртними напоями.

Здоров’я — це обов’язкова умова життя кожної людини, її краси, адже воно здатне надати по-справжньому чудового кольору обличчю, зберегти шкіру пружною, еластичною, волосся — густим і блискучим, дихання — легким і чистим.

Ведуча. Тож побажаємо усім юнакам і дівчатам, перш ніж узяти до рук цигарку, задуматися, чи варто її запалювати. Чи потрібно бути від чогось залежним? Чи не краще бути вільним і здоровим?

Ведучий. На цьому наша конференція добігає кінця. До нових зустрічей!

Завдання №1 Теоретичний блок

1.Які наслідки тютюнопаління для здоров'я людини?

2.Які шкідливі речовини містяться у цигарці?

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався

0 0

Зрозумілий

0 0

Потрібні роз'яснення

0 0