Тема: Сельма Лагерлеф "Свята ніч".
Цілі уроку: познайомити учнів із творчістю Сельми Лагерлеф;
- розвиток словникового запаси учнів;
- виховувати любов та добро до ближнього;
- виховувати шанобливе ставлення до православної культури.
Методична література, що використовується:
Біблія, текст твору
ХІД УРОКУ.
1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
- Наш урок відбувається у святкові дні, напередодні дня Святої Трійці.
Я бажаю, щоб урок пройшов для вас із користю. Можливо, вам вдасться щось собі відкрити.
2. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
- Сьогодні на уроці ми познайомимося з великим чарівником у
області літератури Сельмий Лагерлеф, яка розповідає нам про велику таїнство народження Господа нашого Ісуса Христа.
3. РОЗКАЗ ПРО АВТОРА.
- Давайте подумки перенесемося до Швеції. Саме тут народилася та прожила все своє життя письменниця Сельма Лувіса Оттілія Лагерлеф.
Легенди народилися у серці Швеції – Вермланді – і оселилися у дворянській садибі Морбакка. Це вони шарудили на горищі, грали гілками величезних горобин, що щільним кільцем оточували
Коли Сельмі виповнилося 10 років, лікарі повернули можливість рухатися. Але щоб стати письменницею, дівчинці треба було вчитися. Навчалася вона довго і наполегливо, ставши згодом однією з найчудовіших письменниць Швеції. Сельма Лагерлеф автор 27 великих творів, у тому числі казкової епопеї «Дивовижна подорож Нільса Хольгерссона з дикими гусями Швецією», «Сага про Єсте Берлінг», трилогія про Левеншельда.
4. ЧИТАННЯ ТА АНАЛІЗ ПЕРШОЇ ЧАСТИНИ ТЕКСТА.
(Читання дітьми закінченими частинами)
- Прочитайте заголовок. Як ви вважаєте, про що розповідає нам автор?
(Про щось таємниче. Про ангелів, які з небес дивляться на нас. Про святе свято.)
1ч. «Коли мені було…» до слів «Не було дітей щасливіших…»
- Від чийого імені йде оповідь?
(Оповідь йде від імені автора оповідання.)
– Який настрій автора ви відчули?
(Автору сумно, бо вона втратила свою бабусю, близьку їй людину, і цим горем хотіла б поділитися з нами.)
– Що було для дітей справжнім щастям?
(Справжнім щастям для дітей було слухати розповіді бабуси.)
– Прочитайте, як про це пише автор?
(Вибіркове читання.)
2ч. «Я неясно пам'ятаю…» до слів «Як холодно віє вітер…»
- Прочитайте, який образ бабусі назавжди зберегла Сельма Лагерлеф у пам'яті?
(Вибіркове читання.)
- Прочитайте слова, які любила засуджувати бабуся. (Вибіркове читання.) - Як ви вважаєте, навіщо вона це робила? (Я думаю, бабуся хотіла, щоб діти вірили в чудеса, росли добрими, чуйними. Може, тому Сельма Лагерлеф стала письменницею.) 3ч. "Згадую я ..." до слів " ... коли вона померла." - Що з розказаного бабусею, запам'ятала письменниця? (Вона пам'ятала маленькі молитви, вірші псалма, але найбільше їй запам'яталася розповідь про Різдво Христове.)
4ч. "Я пам'ятаю той ранок, ..." до кінця. - Що назавжди пішло з життя героїні цієї розповіді зі смертю бабусі? (З дому пішли оповіді та пісні, ніби зачинилися двері у чудовий чарівний світ.) - Підтвердьте відповідь текстом. (Вибіркове читання.) - Що хотіла б розповісти нам Сельма Лагерлеф? (Сельма Лагерлеф хотіла б розповісти нам дивовижну історію, почуту від бабусі в Різдвяний святвечір.) СЛОВНИК: псалом – релігійний спів.
5. Фізкульмінутка. А зараз ми встанемо дружно Відпочити трішки треба. Поверніть праворуч, ліворуч, Нарешті сядьте сміливо! Попрацюйте ногами, Попрацюйте руками! Усміхнемося, добрий день! І поплескаємо в долоні! 6. 6.ІНСЦЕНУВАННЯ.
Пам'ятаю я, як у дитинстві вперше, Чула про Різдво оповідання. Я була схвильована до сліз, Адже народився маленький Христос. Не в багатому іменитому будинку І лежав не в пишній колисці, А в глухій печері на соломі... - Це сталося два тисячоліття тому на околицях міста Віфлеєма в країні Юдеї. Спасителя, що народився, вітали пастухи.
1 пастух: Як темно було – і раптом таке яскраве світло! 2 пастух: У небі зірка запалилася нова, велика. (з'являється Світлий ангел.) Світлий ангел: Народився Спаситель світу, про який передвіщали пророки! Це Ісус Христос! Ви знайдете його у тій печері! 1 пастух: Дивись, та далека печера вся немов у вогні!
2 пастух: Щоб глянути на Христа, Щоб вклонитися Богові, Вирушимо ми в дорогу, У небезпечну дорогу.
1 пастух: В дар Немовляті принесемо Меду, трав запашних. Шлях по зірочці знайдемо Яскравою, сріблястою. (Печера, в якій Марія хитає колиску і співає.) Марія: Як палають зірки над горами, Пастухи в долинах блукають із стадами. Змовкни, дзвіночок, не шуми, овечка, Спить Немовля у яслах, догоряє свічка.
Ослик: Стривай, може Немовля трохи змерзло? Віл: Ми нашим диханням зігріємо його. Ослик: Дивись, здається, хтось іде? Віл: Прийшли пастухи і стоять біля воріт. Марія: Бог на допомогу, друзі! Заходьте швидше! 1 пастух: А де немовля?
2 пастух: Та ось він! 1 пастух: Прийми, Христе, дари прості. Ось хліб та мед, а ось вода, Ми люди бідні, але віримо – Настають інші часи. (Читання вчителем вірша А.А.Фета «Ніч тиха..»
Ніч тиха. По тверді хисткою Ясла тихо світять погляду, Зірки південні тремтять. Озарений Марії лик, Матері з посмішкою Зірковий хор до іншого хору У ясла тихі дивляться. Слухом трепетним припав. Ні вух, ні зайвих поглядів, - І над Ним горить високо Ось проспівали півні- Та зірка далеких країн: І за ангелами у вишніх З нею несуть царі Сходу Славлять Бога пастухи. Злато, смирну та ладан.
7. ЧИТАННЯ ДРУГОЇ ЧАСТИНИ ТЕКСТА.
(Читання з ролей: маленька дівчинка, бабуся, пастух, людина.) СЛОВНИК: Різдвяний святвечір-напередодні церковного свята Різдва; лампада - невелика судина, що запалюється перед іконою.
8. УЗАГАЛЬНЕННЯ. - Давайте спробуємо відповісти на запитання, що хвилювали маленьку дівчинку. Чому тварини та предмети виявляли милосердя? (Народився Ісус Христос і вся природа раділа з цього. Навіть злий пастух зглянувся над Матір'ю та Немовлям.)
- Як ви думаєте, хлопці, навіщо Господь прийшов до людей на землю? (Люби людей, піклуючись про них, Господь хотів показати сенс життя і відкрити шлях до вічного щастя. Ісус означає Спаситель. Христос-помазанник Божий.) - А в чому, на вашу думку, щастя? (Щастя-це коли люди не хворіють. Коли землі немає війни – це теж щастя. Люди повинні любити один одного і дбати один про одного. Господь прийшов на землю, щоб очистити людей від гріха.
- Закінчуючи свою розповідь, бабуся вимовила такі слова: "Ні свічки, ні лампади, ні сонце, ні місяць не допоможуть людині: тільки чисте серце відкриває очі, якими може людина насолоджуватися баченням краси небесної", - як ви їх розумієте? - Подумайте, як ще можна було назвати розповідь? («Різдво». «Ніч перед Різдвом». «Народження Господа».) 9. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ:
Вдома, щоб відчути кожне художнє слово та образ, перечитайте текст ще раз.












